Žindymas ir alkoholis: ar tai suderinama? (118)

Mama geria vyną prie miegančio kūdikio ALPA PROD | Shutterstock.com

Visuose šaltiniuose rasime informacijos, kad alkoholis nėštumo metu yra tabu dėl moksliškai jau įrodyto neigiamo jo poveikio įsčiose augančiam vaisiui. Tačiau apie alkoholio keliamą riziką žindomam kūdikiui kalbama gana negausiai ir šiai temai skiriama dar mažai dėmesio. Nors tyrimai sutelkti į alkoholio poveikį laktacijai ir kūdikiui, ilgalaikių rezultatų tyrėjai vis dar negali pateikti.

Sklaidant interneto portalus galima rasti informacijos, kad retkarčiais vartojamas alkoholis nepakenks kūdikiui, ypač jei suvartojus taurę gėrimo vaikelis maitinamas palaukus bent 2 val. Tačiau ar tai tiesa?

Ar yra saugus alkoholio kiekis žindančiai mamai ir jos kūdikiui?

Daugelyje šaltinių nurodoma, kad saikingu alkoholio vartojimas laikomas tuomet, kai per dieną žindanti mama suvartoja ne daugiau nei 1 gėrimą (atitinkamai 1 mažas ~350 ml talpos alaus bokalas arba ~150 ml taurė vyno) ir vaikelį žindo tik praėjus bent 2 val.

Kituose šaltiniuose skaičiuojama, kiek alkoholio vienetų (1 vnt. lygus apie 10 ml grynojo alkoholio) galima suvartoti žindyvei.

Žinoma, tiksliai įvertinti saugų alkoholio kiekį žindymo metu yra labai sudėtinga, nes reikėtų atsižvelgti ir į gėrimų stiprumą, gėrimo greitį, individualias žindyvės organizmo savybes, žindymo dažnį, kūdikio amžių ir kt.

Ar motinos piene aptinkama alkoholio?

Svarbu žinoti, kad alkoholio kiekis motinos piene yra labai panašus į alkoholio kiekį kraujyje.

Didžiausias alkoholio kiekis piene fiksuojamas praėjus 30–60 min. po to, kai žindanti mama išgėrė taurę gėrimo. Tačiau jei kartu vartojama ir maisto produktų, didžiausia alkoholio koncentracija mamos piene fiksuojama vėliau (t. y. po valandos ar daugiau).

Jei žindysite ar nusitrauksite pieno likus 1 valandai iki alkoholio vartojimo pradžios, jo kiekis piene gali nežymiai sumažėti.

Apskritai po kiekvienos išgertos taurės mamos piene alkoholio pėdsakų išlieka dar mažiausiai 2–3 valandas. Tačiau turėkite omenyje, kad kuo daugiau stipriųjų gėrimų žindanti mama išgers, tuo ilgiau alkoholio jos kraujyje bus aptinkama. Pavyzdžiui, jei mama bus išgėrusi 2 taures vyno, alkoholio kraujyje ir atitinkamai piene dar bus bent 4–5 val., jei 3 taures – 6–8 val., ir t. t.

Tačiau šie skaičiai – labai individualūs, nes juos nulemia ne tik suvartoto alkoholio kiekis, bet ir gėrimų stiprumas, vartojimo greitis, mamos svoris, organizmo gebėjimas skaidyti alkoholį ir t. t. Būtent todėl labai sunku tiksliai įvardinti žindyvei saugų alkoholio kiekį, tad apskritai nevartoti alkoholio žindymo laikotarpiu yra saugiausias pasirinkimas.

Alkoholio poveikis kūdikiui

Jei žindanti mama vartoja alkoholio, jis patenka į pieną, o po to – ir į kūdikio organizmą. Vartojant alkoholio dažnai ir gausiai, galimi šie padariniai kūdikiui:

 • Miego sutrikimai;
 • Padidėjęs jautrumas, nerimastingumas, verksmingumas;
 • Gilaus (vadinamojo REM) miego pokyčiai;
 • Pabudęs kūdikis būna mažiau aktyvus;
 • Kūdikis suvartoja mažiau pieno (amerikietės J. A. Mennellos tyrimų duomenimis, kūdikiai, kurių mamos vartojo alkoholio, gavo maždaug 20 proc. mažiau pieno);
 • Kūdikis priauga mažiau svorio;
 • Imuniteto sutrikimai;
 • Motorikos vystymosi vėlavimas;
 • Galimi pažintinės raidos sutrikimai;
 • Mąstymo sutrikimai mokykliniame amžiuje ir kt.

Svarbu

Jei vartojote alkoholio, neguldykite kūdikio savo lovoje. Tai susiję su didesne staigios kūdikių mirties sindromo rizika. Guldykite kūdikį atskirai į jo lovelę.

Ar pieno nusitraukimas pavartojus alkoholio gali sumažinti jo kiekį piene?

Kitose šalyse populiarus metodas, kai žindančios mamos vartoja alkoholį, o po to nusitraukia ir išpila „blogąjį“ pieną ir taip neva apsaugo kūdikį. Šis metodas vadinamas „pumping and dumping“. Tačiau jis nėra veiksmingas, nes, kaip minėta, tol, kol alkoholio yra kraujyje, tol jo pateks ir į pieną. Taip pat ištraukus pieną alkoholis iš jo greičiau nepasišalina.

Mama, vartojusi alkoholio, pieną nusitraukti gali nebent tam, kad sumažintų fizinį diskomfortą (pavyzdžiui, dėl persipildžiusių krūtų), o kūdikį maitinti anksčiau ištrauktu pienu. Jei alkoholio vartojote negausiai, kūdikį žindykite laikydamosi įprastos dienotvarkės.

Naujausi komentarai

 1. juoduke.
  juoduke. prieš 7 m.

  fenix parašė:
  Atėjau pažiūrėt, nes negalėjau patikėt, kad kasnors sukūrė tokią temą. Ačiūdie - nesukūrė

  labai pritariu

 2. juoduke.
  juoduke. prieš 7 m.

  fenix parašė:
  Nereik fantazuoti ir kompleksų už savo giminaites perkėlinėt ant mamų į forumą.

  aha tikrai jei as negeriu vadinasi as turiu kazkokiu kitokiu trukumu nu siaubas kazkoks.....

 3. Jaukusnamai prieš 7 m.

  juoduke. parašė:
  aha tikrai jei as negeriu vadinasi as turiu kazkokiu kitokiu trukumu nu siaubas kazkoks.....

  As ne apie geriancias ar negeriancias. As apie tas, kurios savo nuomone per prievarta bruka. Aisku, negalima gerti. Kuo sveikiau reikia maitintis ir gyventi. Aisku ir as taip darau.Bet nereikia pulti ant kitu zmoniu.

 4. sentiment prieš 7 m.

  paukstyte123 parašė:
  As ne apie geriancias ar negeriancias. As apie tas, kurios savo nuomone per prievarta bruka. Aisku, negalima gerti. Kuo sveikiau reikia maitintis ir gyventi. Aisku …

  Klasika "Jei mano nuomonė sutampa su tavo nuomone, reiškia, tu ją išsakai, o jei nesutampa - tu ją bruki"

  Kalbant apie geriančias ar "kultūringai vartojančias", jūs ką siūlote - pagirti, galvą paglostyti, medalį užkabinti? Aš priklausau toms "kultūringai vartojančioms", bet net savęs neguodžiu ir neteisinu, kad viena taurė - nieko blogo. Gal ir nieko tragiškai blogo tame nėra, bet gero tame - lygiai 0. Kam sau meluoti?

 5. Ugnavija
  Ugnavija prieš 7 m.

  zosyte-Vilnius parašė:
  "as ant kito sako - tas ant savęs pasisako! Teip teip, jei neskaudėtų, tai ir nekarksėtų ir t.t" cia buvo atsakymas i jusu citata. geriausia gynyba puolimas

  Dabar supratau, prie ko buvo tas "taip kad"

  Dėl alko siejimo su laime ir ramumu - ir taip, ir ne. Tai tėra priemonė. Kiekviena mama renkasi pagal save - vienos nuvažiavus stogui užsidaro valandai vonioje (kokia prabanga, ypač pirmais mėnesiais), kita įkala tris gurkšnius vyno iš vyro taurės. Narkomanė? Galbūt. Nes alko praplečia kraujagysles, šiek tiek sujudina kraują ir žiūrėk stresas išgaravo ar bent tam kartui pasitraukė. Galbūt palengvėjo. Gal paskui ta mama paverkė toje pačioje vonioje ir vėl apsikabino savo vaikutį visa begaline savo meile.

  Kai pasižiūriu atgal, galiu įvertinti, kad turėjau stiprią pogimdyvinę depresiją. Blemba, gal reikėjo tada atsidaryti butelį vyno ir būtų buvę mažiau ašarų į pagalvę taip nepadariau, išsikapsčiau su vyro pagalba. Bet nesmerksiu nė vienos, kuri išgers, nes tą akimirką taip reikėjo. Jei tokiai mamai palengvėja, tebūnie - šis receptas tikrai negalioja visoms. Ir norisi galvoti, kad tokių mamų yra mažuma. Na, bet man lengva dabar kalbėti, kai jau galiu retkarčiais išgerti - tikrai ne kasdien ir net ne kartą per mėnesį, o dar rečiau

  Taip, alko yra svaigalai ir narkotikai (nors man sunku vyną sieti su narkotikais), prie to galima priprasti, gali išsivystyti priklausomybė. Bet šičia, kaip būna - vaistą nuo nuodo skiria tik dozės dydis. Pavyzdžiui, visų mamų vaistinėlėse ko gero rasime Viburcol žvakutes kūdkiams - jų sudėtyje yra vaistinės šunvyšnės, atskirai paėmus tai nuodingas augalas, bet šiame homeopatiniame preparate jo tėra tik nedidelė dalis, padedanti raminti/nuimti skausmą ir t.t. Taip galime elgtis ir su alko - jo vengti, vartoti tik po truputį ir tik retai. Beje, gimus vaikui mūsų šeimoje išties sumažėjo vyno, nes praktiškai nėra kam gerti, nebėra nei svečių nei ilgų išvykų kitur. Viskas natūraliai susitvarko