Žindymas ir alkoholis: ar tai suderinama? (123)

Mama geria vyną prie miegančio kūdikio ALPA PROD | Shutterstock.com

Visuose šaltiniuose rasime informacijos, kad alkoholis nėštumo metu yra tabu dėl moksliškai jau įrodyto neigiamo jo poveikio įsčiose augančiam vaisiui. Tačiau apie alkoholio keliamą riziką žindomam kūdikiui kalbama gana negausiai ir šiai temai skiriama dar mažai dėmesio. Nors tyrimai sutelkti į alkoholio poveikį laktacijai ir kūdikiui, ilgalaikių rezultatų tyrėjai vis dar negali pateikti.

Sklaidant interneto portalus galima rasti informacijos, kad retkarčiais vartojamas alkoholis nepakenks kūdikiui, ypač jei suvartojus taurę gėrimo vaikelis maitinamas palaukus bent 2 val. Tačiau ar tai tiesa?

Ar yra saugus alkoholio kiekis žindančiai mamai ir jos kūdikiui?

Daugelyje šaltinių nurodoma, kad saikingu alkoholio vartojimas laikomas tuomet, kai per dieną žindanti mama suvartoja ne daugiau nei 1 gėrimą (atitinkamai 1 mažas ~350 ml talpos alaus bokalas arba ~150 ml taurė vyno) ir vaikelį žindo tik praėjus bent 2 val.

Kituose šaltiniuose skaičiuojama, kiek alkoholio vienetų (1 vnt. lygus apie 10 ml grynojo alkoholio) galima suvartoti žindyvei.

Žinoma, tiksliai įvertinti saugų alkoholio kiekį žindymo metu yra labai sudėtinga, nes reikėtų atsižvelgti ir į gėrimų stiprumą, gėrimo greitį, individualias žindyvės organizmo savybes, žindymo dažnį, kūdikio amžių ir kt.

Ar motinos piene aptinkama alkoholio?

Svarbu žinoti, kad alkoholio kiekis motinos piene yra labai panašus į alkoholio kiekį kraujyje.

Didžiausias alkoholio kiekis piene fiksuojamas praėjus 30–60 min. po to, kai žindanti mama išgėrė taurę gėrimo. Tačiau jei kartu vartojama ir maisto produktų, didžiausia alkoholio koncentracija mamos piene fiksuojama vėliau (t. y. po valandos ar daugiau).

Jei žindysite ar nusitrauksite pieno likus 1 valandai iki alkoholio vartojimo pradžios, jo kiekis piene gali nežymiai sumažėti.

Apskritai po kiekvienos išgertos taurės mamos piene alkoholio pėdsakų išlieka dar mažiausiai 2–3 valandas. Tačiau turėkite omenyje, kad kuo daugiau stipriųjų gėrimų žindanti mama išgers, tuo ilgiau alkoholio jos kraujyje bus aptinkama. Pavyzdžiui, jei mama bus išgėrusi 2 taures vyno, alkoholio kraujyje ir atitinkamai piene dar bus bent 4–5 val., jei 3 taures – 6–8 val., ir t. t.

Tačiau šie skaičiai – labai individualūs, nes juos nulemia ne tik suvartoto alkoholio kiekis, bet ir gėrimų stiprumas, vartojimo greitis, mamos svoris, organizmo gebėjimas skaidyti alkoholį ir t. t. Būtent todėl labai sunku tiksliai įvardinti žindyvei saugų alkoholio kiekį, tad apskritai nevartoti alkoholio žindymo laikotarpiu yra saugiausias pasirinkimas.

Alkoholio poveikis kūdikiui

Jei žindanti mama vartoja alkoholio, jis patenka į pieną, o po to – ir į kūdikio organizmą. Vartojant alkoholio dažnai ir gausiai, galimi šie padariniai kūdikiui:

 • Miego sutrikimai;
 • Padidėjęs jautrumas, nerimastingumas, verksmingumas;
 • Gilaus (vadinamojo REM) miego pokyčiai;
 • Pabudęs kūdikis būna mažiau aktyvus;
 • Kūdikis suvartoja mažiau pieno (amerikietės J. A. Mennellos tyrimų duomenimis, kūdikiai, kurių mamos vartojo alkoholio, gavo maždaug 20 proc. mažiau pieno);
 • Kūdikis priauga mažiau svorio;
 • Imuniteto sutrikimai;
 • Motorikos vystymosi vėlavimas;
 • Galimi pažintinės raidos sutrikimai;
 • Mąstymo sutrikimai mokykliniame amžiuje ir kt.

Svarbu

Jei vartojote alkoholio, neguldykite kūdikio savo lovoje. Tai susiję su didesne staigios kūdikių mirties sindromo rizika. Guldykite kūdikį atskirai į jo lovelę.

Ar pieno nusitraukimas pavartojus alkoholio gali sumažinti jo kiekį piene?

Kitose šalyse populiarus metodas, kai žindančios mamos vartoja alkoholį, o po to nusitraukia ir išpila „blogąjį“ pieną ir taip neva apsaugo kūdikį. Šis metodas vadinamas „pumping and dumping“. Tačiau jis nėra veiksmingas, nes, kaip minėta, tol, kol alkoholio yra kraujyje, tol jo pateks ir į pieną. Taip pat ištraukus pieną alkoholis iš jo greičiau nepasišalina.

Mama, vartojusi alkoholio, pieną nusitraukti gali nebent tam, kad sumažintų fizinį diskomfortą (pavyzdžiui, dėl persipildžiusių krūtų), o kūdikį maitinti anksčiau ištrauktu pienu. Jei alkoholio vartojote negausiai, kūdikį žindykite laikydamosi įprastos dienotvarkės.

Susiję straipsniai

Kaip kūdikiui sumaitinti pieną nenaudojant buteliuko?

Jeigu norite žindyti, tačiau nepavyksta kūdikio tinkamai pamaitinti krūtimi, žindymo konsultantės ragina pieną sumaitinti žindymui draugiškais būdais.

Kūdikis kandžioja spenelį: kodėl ir ką daryti?

Įkandimas žindymo metu - nemalonus, tačiau bent kartą bene visų žindyvių patirtas jausmas. Svarbu suprasti įkandimo priežastis ir tinkamai reaguoti.

Žindymas su papildoma maitinimo sistema

Papildomą maitinimo sistemą sudaro maišelis-talpa, vamzdeliai, kuriais teka pienas, ir laikikliai. Sistema specialiai sukurta padėti mamoms žindyti.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  sgrigorevaite prieš 6 mėn.

  Sveikos noriu vyno ar galiu taure atsigert ? Ir turėsiu tuo met po 2h zindyt? Zindukei metai ir menuo

 2. Pipirelis
  Pipirelis prieš 6 mėn.

  sgrigorevaite parašė:
  Sveikos noriu vyno ar galiu taure atsigert ? Ir turėsiu tuo met po 2h zindyt? Zindukei metai ir menuo

  Na jei taip vienu mauku taurę išgersit, tai geriau palaukti. Jei gurkšnojat visą vakarą - pertraukų nereikia

  Aš būna lengvą kokteilį vyno pasidarau, tai pertraukų nedarau, jei reikia jam to pieno

 3. Amadra
  Amadra prieš 6 mėn.

  sgrigorevaite parašė:
  Sveikos noriu vyno ar galiu taure atsigert ? Ir turėsiu tuo met po 2h zindyt? Zindukei metai ir menuo

  O nealko vyno nesvarstet? Kaip ir kokteiliu nealkoholiniu? Nestumo metu tiek visko atradau, kad ir dabar dazniausiai megaujuosi nealkoholiniais gerimais. Skonis praktiskai tas pats, bet nei kvapo mazyliui, nei rizikos jokios.

 4. User has not uploaded an avatar
  sgrigorevaite prieš 5 mėn.

  O kaip su liepžiedžių arbata ar galima ? Nes persaliau ir jokios kitos neturiu

 5. Amadra
  Amadra prieš 5 mėn.

  sgrigorevaite parašė:
  O kaip su liepžiedžių arbata ar galima ? Nes persaliau ir jokios kitos neturiu

  Nestumo metu tikrai nerekomenduojama, bet ir zindant, manau, nelabai, nes joje daug ir stipriu veikliuju medziagu. Jei temperatura virs 38 galit paracetamolio, o siaip kuo daugiau siltu skysciu. Galit tiesiog i silta vandeni idet medaus su citrina ir kuo daugiau gurksnoti. Ir, juokais juokais, bet gelbsti vistienos sultinys (ne is kubeliu).