Kava ir kofeinas žindymo metu – ar tai suderinama? (18)

Visus 9 nėštumo mėnesius būsimosioms mamoms tenka atsisakyti kai kurių mėgstamų maisto produktų ir gėrimų. Po gimdymo, jei maitinate vaikelį, gali kilti klausimas, ar į kasdienį racioną vėl galima įtraukti kavą, juodąją bei žaliąją arbatą, kitus kofeino turinčius gėrimus ir maisto produktus, ar vis tik ir toliau reikia laikytis ribojimų? Atsakymą į šį klausimą rasite straipsnyje.
Kofeinas – tai natūralus stimuliatorius, aptinkamas daugiau nei 60 augalų rūšių. Žmonės kofeino turinčius maisto produktus vartoja norėdami gauti energijos dozę. Daugiausia kofeino suvartojama rytais, geriant kavą arba arbatą.
Kūdikius auginančios mamos kofeino turinčius produktus vartoja norėdamos geriau prisitaikyti prie pakitusios dienotvarkės arba kai po pusiau bemiegės nakties jaučiasi mieguistos ir pavargusios. Kai kuriems žmonėms taip pat patinka produktų, kurių sudėtyje yra kofeino (pavyzdžiui, šokolado), skonis. Tačiau ar žindančioms mamoms galima vartoti daugiau kofeino turinčius produktus?
Ar saugu gerti kavą ir kitus kofeino turinčius gėrimus žindančioms moterims?
Žindant kūdikį saugu gerti kavą ir kitus kofeino turinčius gėrimų. Tačiau žindymo laikotarpiu per dieną reikėtų suvartoti ne daugiau nei 300 mg kofeino, t.y. išgerti ne daugiau 2-3 puodelių kavos.
Tyrimai rodo, kad kofeino pėdsakų aptinkama ir motinos piene, tačiau ši medžiaga veikia ne visus kūdikius. Viską lemia organizmo gebėjimas suskaidyti kofeiną.
Svarbu žinoti, kad kai kurie kūdikiai yra jautresni kofeinui, o kitiems jis nedaro visiškai jokio poveikio, tad kiekvieną situaciją reikia vertinti individualiai.
Šie požymiai rodo, kad kofeinas daro neigiamą poveikį jūsų žindomam kūdikiui:
- Padidėjęs nervingumas ir dirglumas;
- Mažyliui sunku užmigti, prastesnė miego kokybė;
- Pasireiškia hiperaktyvumas;
- Neramumas;
- Trūkčiojimas, krūpčiojimas (ypač naujagimiams).
Kofeino poveikis ir kūdikio amžius
Dar vienas svarbus niuansas – jog naujagimiai yra kur kas jautresni kofeinui nei, pavyzdžiui, pusmečio ar pirmojo gimtadienio greitai sulauksiantys kūdikiai. Nustatyta, kad naujagimių ir pirmųjų mėnesių kūdikių organizme kofeinas išlieka ilgiau, lyginant su vyresnių kūdikių. Pusė kofeino kiekio iš 6 mėn. kūdikių organizmo pašalinama per 2,5 valandos, o iš naujagimių organizmo – tik per kelias dienas.
Kofeinas ir geležies kiekis
Kofeinas gali paveikti motinos pieno maistinę vertę. Mamų, išgeriančių 3 puodelius kavos per dieną, piene yra maždaug trečdaliu mažiau geležies, lyginant su kavos apskritai negeriančių mamų pienu. Taigi, kofeino visiškai atsisakyti nereikia, tačiau, pavyzdžiui, jei per dieną vietoje 3 puodelių kavos išgersite 1 puodelį, geležies piene, tikėtina, bus kiek daugiau.
Ką daryti, jei nerimaujate, jog kofeinas paveiks kūdikį?
Jei numanote, kad kūdikis ilgiau būdrauja būtent dėl to, kad gėrėte kavos, galite laikytis šių rekomendacijų:
Žindykite kūdikį arba nusitraukite pieną pientraukiu prieš vartodamos produktus, kuriuose yra kofeino. Tada kitą kartą maitinkite ne anksčiau nei po 3 valandų. Per jas jūsų organizmas turėtų pakankamai apdoroti kofeiną, tad į motinos pieną jo pateks mažai.
Jei ką tik susilaukėte naujagimio, apsiribokite vienu kasdieniu nestiprios kavos puodeliu.
Po puodelio kavos išgerkite ir 1–2 stiklines vandens (pirma, kava iš organizmo išvaro skysčius, antra, išgėrus vandens kofeino koncentracija iškart sumažėja).
Jeigu pastebite, kad kofeinas neigiamai veikia naujagimį ar kūdikį, laikinai kavos atsisakykite (luktelėkite, kol kūdikis paaugs ir jo organizmas gebės geriau apdoroti kofeiną) arba gerkite kavą be šio stimuliatoriaus (nors ir joje yra apie 2 mg kofeino). Beje, kavos kiekį mažinkite palaipsniui (kasdien gerkite vis silpnesnės kavos, nes gali pasireikšti kofeino abstinencija ir su ja susiję neigiami pojūčiai).
Kofeino šaltiniai ir poveikis
Atkreipkite dėmesį, kad 250 ml talpos puodelyje yra apie 96 mg kofeino, puodelyje juodosios – 47 mg, o žaliosios arbatos – tik 28 mg, taigi žalioji arbata – santykinai geriausias pasirinkimas maitinančioms moterims. O vaisinėje arba žolelių arbatose kofeino apskritai nėra.
Atkreipkite dėmesį, kad kofeino yra ir kituose produktuose:
- Gazuotuose gėrimuose (pavyzdžiui, koloje);
- Energiniuose (juose ypač daug) ir sportiniuose gėrimuose;
- Šokolade;
- Vaistuose nuo skausmo (ypač skirtuose malšinti galvos skausmą);
- Papilduose svoriui mesti;
- Guaranoje ir kt.
Taigi, įdėmiai skaitykite produktų etiketes ir pasistenkite per dieną suvartoti ne daugiau nei 300 mg kofeino, o jei turite naujagimį – laikinai ir perpus mažiau.
Atleiskite, bet kad jūs trumpai žindėte ir turėjote žindymo sunkumų kaip rašėte kitose temose. Iš pasisakymų nepasirodė, kad lb rami mergaitė buvo 🙈 nelabai jūsų komentarai į temą 🤷♀️