Naujagimių ir kūdikių vystymas

Dmitry Naumov | Shutterstock.com

Kurį laiką buvęs primirštas naujagimių vystymas vėl po truputį populiarėja. Vieni tėvai dalijasi patirtimi, kad šis metodas pirmaisiais kūdikio mėnesiais padėjo geriau išsimiegoti tiek mažyliams, tiek ir jiems patiems, kiti vystymą vertina skeptiškai.

Kūdikių vystymo nauda

Vystymas naudingas, nes:

  • Padeda nurimti. Pagrindinis vystymo privalumas – jog jis padeda naujagimiui lengviau užmigti, geriau išsimiegoti, sutrumpina verkimo laiką.
  • Saugo nuo nevalingų judesių. Labai dažnai naujagimiai dėl likusių prenatalinių refleksų atlieka nevalingus rankyčių judesius ir dėl to išsibudina. Kiti mažyliai dėl iki galo neaiškių priežasčių prabunda nuolat, todėl vystymas pasirenkamas kaip vienas iš natūralių būdų kūdikio miego kokybei pagerinti.
  • Prisideda prie žarnyno problemų sprendimo. Vystymas taip pat gali padėti, jei kūdikis dėl žarnyne besikaupiančių dujų ir skausmo dažnai verkia. Kai kurios mamos dalijasi patirtimi ir teigia, kad vystymas buvo netgi efektyvesnis už vaistus nuo pilvo dieglių.

Kaip tinkamai vystyti kūdikį?

Kūdikio vystymo būdų yra pačių įvairiausių, tačiau supažindinsime su tradiciniu vystymo būdu, kai naudojamas paprasčiausias taisyklingos formos audinys:

1. Ištieskite vystyklą, viršutinį jo kampą užlenkite.

2. Stebėkite, kad ant vystyklo niekur neliktų raukšlių.

3. Paguldykite kūdikį ant vystyklo taip, kad jo galvytė būtų virš užlenkto audeklo kampo.

4. Vieną kūdikio rankutę prispauskite prie kūno ir ant viršaus klokite vystyklą, pakišdami jo kampą po kitos rankos pažastimi.

5. Tuomet imkite apatinę vystyklo dalį bei pakiškite jo kamputį po užlenkta audinio dalimi.

6. Likusiąją vystyklo dalį apvyniokite aplink ir pakiškite po kūdikio nugaryte.

7. Įsitikinkite, kad vystyklas ne per daug įtemptas ir mažylis gali judėti: pabandykite už vystyklo užkišti du pirštus – jie turi gana laisvai tilpti.

Vystymo moko kai kuriuose nėščiųjų/būsimųjų tėvelių kursuose, neretai apie vystymą papasakoja ir parodo, kaip tai daryti gimdymo namų personalas.

Kokių klaidų tėvai daro vystydami kūdikį?

  • Per laisvas vystymas. Jei kūdikis suvystomas per laisvai, jis pradės muistytis, ištrauks rankytes, išsibudins, išsigąs ir visas procesas neteks prasmės.
  • Vystyklo kraštai liečia veiduką. Jei vystyklas liečiasi prie veiduko, kūdikis bus skatinamas ieškoti krūties ir vėlgi gali susierzinti. Tokiu atveju pervystykite, kad vystyklo kraštai būtų žemiau.
  • Per tvirtas vystymas. Per tvirtai suvystytas kūdikis jausis nepatogiai, vystyklas visiškai suvaržys jo judesius.
  • Per stipriai suveržiami klubai. Tinkamai suvystytas kūdikis kojytes gali laisvai judinti, ištiesti ir sulenkti. Kūdikiai, kurie buvo vystomi per tvirtai, ateityje gali turėti klubų problemų. Ištiesus ir tvirtai apvyniojant kojytes, gali išnirti klubo sąnarys arba išsivystyti klubo sąnario displazija. Bostono vaikų ligoninės ir Harvardo medicinos mokyklos tyrėjai linkę manyti, kad vystomi kūdikiai apskritai patiria didesnę klubo sąnario displazijos riziką nei niekada nevystyti kūdikiai, tačiau šis teiginys kol kas moksliškai patvirtintas nebuvo.

Vystymas, staigios kūdikių mirties sindromas ir kitos rizikos

Siekiant sumažinti staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) riziką, svarbu kaskart kūdikį guldyti ant nugaros. Tai dar svarbiau, jei mažylis suvystytas. Sumažėjęs būdravimo laikas gali sukelti problemų ir padidinti SKMS riziką. Įprastai suvystyti kūdikiai kiečiau įminga, miega ilgiau ir sunkiau pabunda, todėl tai taip pat gali tapti viena iš SKMS priežasčių.

Stebėti, ar kūdikis įminga ne per kietai ir ilgai, reikėtų ir dėl to, kad ilgas miegojimas gali neigiamai atsiliepti naujagimio svoriui ir motinos pieno gamybai.

Suvystytų kūdikių jokiu būdų negalima guldyti ant minkštų paviršių, į kėdutes, gultukus ar specialias sūpynes.

Suvystyto kūdikio nebereikia papildomai užkloti antklode, taip pat kūdikio nereikėtų vystyti, jei jis miega vienoje lovoje su tėvais – didėja perkaitimo rizika.

Kada pradėti ir kada nustoti kūdikį vystyti?

Vystyti galima jau vos gimusius mažylius. Turėkite kantrybės, nes prie vystyklų naujagimis gali įprasti tik per kelias dienas.

Vystymo pabaiga turėtų sutapti su pirmaisiais kūdikio bandymais nuo nugaros apsiversti ant šono, o nuo šono – ant pilvo. Įprastai tai atsitinka ir kūdikiai vystomi iki 2–3 mėn. amžiaus.

Kad kūdikis lengviau prisitaikytų prie pokyčių, vystyti reikia baigti palaipsniui: kelias naktis paliekant vieną nesuvystytą rankutę, po to – abi, paskui vystyti tik kojytes ir galiausiai visai atsisakyti vystyklų.

Kaip išsirinkti vystyklus?

Geriausia rinktis iš natūralių, laidžių orui medžiagų pagamintus vystyklus, kad kūdikiui nebūtų per karšta ir jis jaustųsi patogiai.

Svarbu kartu su vystyklu parinkti ir tinkamą aprangą: jei oras šiltas, visiškai užtenka vien tik sauskelnių ir vystyklo. Vėsesniu oru užtenka marškinėlių ir kojinaičių, žiemą reikėtų kūdikį aprengti kiek šilčiau.

Vystyklų tipai:

  • Laisvas audeklas. Tai paprastas, dažniausiai kvadrato formos tamprus audinys. Suvystyti kūdikius turint paprastą vystyklą – bene sudėtingiausia, nes mažyliai daug juda, o ir vystymui reikia nemažai įgūdžių. Kūdikiai iš tokio tipo vystyklo gali lengvai išsivynioti, nes jis lengviau atsipalaiduoja, palyginus su specialiai pasiūtais vystyklais.
  • Vystyklas „kokonas“. Šie vystyklai, turinys užtrauktuką arba specialius lipdukus, panašūs į pailgus maišelius. Juos reikia rinktis pagal naujagimio/kūdikio svorį. Šie vystyklai netiks aktyviems arba ne nuo pat gimimo vystomiems kūdikiams, nes į juos suvystytas kūdikis gali laisviau judinti rankutes.
  • Rankų poziciją įtvirtinantis vystyklas. Šie vystyklai sukurti orientuojantis į aktyviausiai rankutes judinančius naujagimius. Rankutės vystant įkišamos į specialias kišenėles ir sukryžiuojamos ant krūtinės arba priglaudžiamos ir paliekamos prie šonų.

Prieš pradėdami naudoti vystyklus, būtinai perskaitykite gamintojo rekomendacijas.

Susiję straipsniai

Vaikų akis būtina saugoti ir žiemą

Žiemą žalingi saulės spinduliai veikia ne tik tiesiogiai šviečiant saulei, bet ir jos spinduliams atsispindėjus nuo ledo ar sniego.

Akiniai nuo saulės vaikams: ar jie tikrai reikalingi?

Daugelis tėvų kaskart vaikams primena dėvėti kepurėles nuo saulės, patepa apsauginiu kremu, tačiau nepagalvoja, kad reikėtų apsaugoti ir akis.

„Mamos bučinys“ – būdas pašalinti svetimkūnį iš nosies

Dažniausiai nosyje kažkas įstringa 2–5 metų vaikams. „Mamos bučinys“ – unikalus svetimkūnio iš vaiko nosies šalinimo metodas.