Kūdikių nešiojimas nešioklėse: ką svarbu žinoti?

Mama nešioja kūdikį vaikjuostėje Cookie Studio | Shutterstock.com

Nešioklė yra puiki priemonė, padedanti megzti glaudų ryšį su kūdikiu ir atlaisvinanti tėveliams rankas, tačiau labai svarbu mažylį nešioti tinkamai.

Kaip išsirinkti geriausią nešioklę?

Būtinai atkreipkite dėmesį, kad nešioklė būtų paskelbta kaip saugi naudoti Tarptautinio klubų displazijos instituto (šio instituto skelbiamą saugių nešioklių sąrašą rasite čia) ir kad turėtų ES saugumo sertifikatus (pagrindiniai saugumo sertifikatai yra EN 13209-1 arba EN 13209-2, taip pat nešioklės gali turėti saugiems tekstilėms gaminiams suteikiamus sertifikatus, pavyzdžiui, OEKO-TEX®).

Tikslus nešioklės tipo ar modelio pasirinkimas priklauso nuo daugelio faktorių - jūsų patirties su nešioklėmis, kiek laiko ir kur planuojate nešioti kūdikį, ar norėsite nešioklėje žindyti ir kt.

Išsamų gidą, padėsiantį išsirinkti jums tinkamiausią nešioklę rasite čia:

Taisyklinga kūdikio padėtis nešioklėje

Taisyklinga kūdikio padėtis padeda užtikrinti normalią kūdikio fizinę raidą ir yra saugi bei patogi tiek kūdikiui, tiek jums.

  • Kojytės sulenktos M forma. Nešioklėje esančio kūdikio kojos, dubuo ir užpakaliukas turėtų sudaryti M raidės formą, t.y. užpakaliukas žemiau, kojos sulenktos per kelius, vaikelis kojomis tarsi apsivijęs mamos ar tėčio liemenį. Ši poza dar vadinama varliuko.
  • Keliukai aukščiau užpakaliuko. Atsistokite prieš veidrodį ir įsitikinkite, kad nešioklėje esančio kūdikio keliai yra aukščiau nei užpakaliukas. Kuo vaikas didesnis, tuo labiau keliukai priartėja prie užpakaliuko, tačiau M raidės forma turi išlikti visada ir keliai niekada neturi būti žemiau, nei užpkaliukas.
  • Nugarytė sulenkta C forma.  Kūdikio (ypač dar nesėdinčio mažylio) stuburas turėtų būti natūraliai sulinkęs C raidės forma, tad tvirtą nugarėlę turinčios nešioklės, „priverčiančios“ vaiką išsitiesti tikrai nėra geras pasirinkimas.
  • Galite pabučiuoti kūdikio kaktą. Nešioklėje kūdikis turėtų būti „pakabintas“ pakankamai aukštai - palenkę galvą turėtumėte lūpomis laisvai pasiekti kūdikio kaktą. 
  • Matote kūdikio veiduką. Kūdikis neturėtų būti žemyn palenkęs galvos (tarp jo smakriuko ir krūtinės turėtų būti dviejų pirštų tarpas), įsispraudęs jums į pažastį ar pasislėpęs po drabužių klostėmis. Jo veidukas turi būti atviras, kad jis galėtų laisvai kvėpuoti ir kad jūs matytumėte jo išraiškas.
  • Kūdikis prigludęs. Tinkamai sureguliuota nešioklė turi prilaikyti kūdikį tarsi mamos rankos, t.y. kūdikis turi būti apgaubtas ir priglaustas, tačiau neprispaustas. Perdėm susiveržus nešioklę nepavyks išlaikyti varliuko pozos, kūdikio nugarytė ir kojos nenatūraliai išsities. O jeigu nešioklė bus per laisva, kūdikis gali išslysti. Ar nešioklė ne per laisva galite pasitikrinti pasilenkdami - net ir jums pasilenkus neturi būti rizikos, kad kūdikis išslys, jo turi išlikti taisyklinga.
  • Kūdikis yra nešioklės centre. Atsistokite prieš veidrodį ir įsitikinkite, kad kūdikio galva, stuburas, užpakaliukas eina tiesiai per nešioklės vidurį, o jo kojos sulenktos ir šonuose išsikišusios vienodai.
  • Prilaikoma naujagimio arba mažo kūdikio galva. Jeigu naujagimis ar kūdikis dar nenulaiko galvytės, tą turi padaryti nešioklės konstrukcija, t.y. nešioklės nugarėlė turėtų siekti kūdikio pakaušį ir jį apgaubti.

Ar galima nešioklėje nešioti kūdikį veidu į pasaulį?

Vieningai sutariama, kad pati saugiausia nešiojimo padėtis yra veidu į nešiotoją.

Nešiojant veidu į pasaulį atsuktą kūdikį nepavyksta užtikrinti jo fizinei raidai palankiausios padėties, t.y. nepavyksta išlaikyti varliuko pozos.

Veidu į pasaulį atsuktas kūdikis nugara remiasi į nešiotoją, tad jo stuburas išsitiesina ir nėra išlaikomas kūdikiui natūralus C formos linkis. Kūdikio kojelės laikomos siaurai ir nusvyra žemyn, tokia padėtis nėra palanki klubams.

Itin pavojinga veidu į pasaulį nešioti apsnūdusį arba užmigusį kūdikį, kadangi jo galva nėra prilaikoma, smakras nusvyra, priglunda prie krūtinės, blokuojami kvėpavimo takai, apsunkinamas kūdikio kvėpavimas.

Veidu į pasaulį esantis kūdikis labai stipriai stimuliuojamas, o perdėta stimuliacija kūdikį labai greitai išvargina. Mažylis gali susierzinti, pykti, verkti, sukti į šoną galvytę, gniaužti kumščius, atsisakyti žįsti, jį sunku nuraminti ir užmigdyti.

Nešiojant veidu į pasaulį atsuktą kūdikį nematote jo veiduko, tad sunkiau laiku pastebėti perteklinės stimuliacijos, nuovargio, nepatogumo ir kitus neraminančius ženklus.

Jeigu vis tik nusprendėte nešioti kūdikį veidu į pasaulį, tą darykite saugiai:

  • Pasirinkite tokią nešiojimo poziciją turinčią nešioklę (ją turi kai kurios konstruotos nešioklės).
  • Nešiokite tik paaugusį ir fiziškai stiprų kūdikį, kuris jau geba tvirtai sėdi, išlaiko tiesią nugarą, ropoja.
  • Ribokite nešiojimo laiką iki 20-30 min.
  • Jokiu būdu nemigdykite veidu į pasaulį atsukto vaikelio.
  • Venkite didelių, triukšmingų žmonių susibūrimo vietų.
  • Rinkitės storas petnešas, platų liemens diržą turinčią nešioklę, kadangi tokia nešiojimo poza stipriau apkrauna jūsų nugarą.

Kiek laiko kūdikis gali išbūti nešioklėje?

Rekomendacijos, kiek laiko kūdikis gali išbūti nešioklėje yra skirtingos. Tradicinio kūdikių nešiojimo šalininkai ragina pažvelgti į tautas, kuriose mažyliai ant motinų nugarų ar pilvų praleidžia kone visą dieną.

Vis tik dauguma šiuolaikinių specialistų tvirtina, kad nereikėtų kūdikio nešioti ilgiau nei 2 valandas ir užtikrinti, kad mažylis turėtų galimybę laisvai judėti bei nepamiršti pilvuko laiko.

Kaip aprengti nešioklėje nešiojamą kūdikį?

Nešioklėje esančiam, prie mamos ar tėčio prigludusiam kūdikiui yra labai šilta, tad renkite jį lengvesniais drabužėliais ir stebėkite, kad kūdikis neperkaistų.

Svarbu

Karšta oda, įraudę žandai ir paraudusi oda, suprakaitavusi galvytę, sušlapę plaukai, irzlumas arba atvirkščiai, vangumas parodo, kad kūdikis perkaito. Jeigu pastebite šiuos simptomus, būtinai nedelsiant ištraukite kūdikį iš nešioklės! Leiskite perkaitusiam kūdikiui pailsėti, duokite atsigerti arba paskatinkite žįsti.

Kitas svarbus aspektas į kurį reikėtų atsižvelgti - šliaužtinukai arba kelnės su uždaromis pėdutėmis. Jeigu rengiate kūdikį drabužėliu su uždaromis pėdutėmis, jis turėtų būti pakankamai laisvas (idealu - dydžiu dydesnis), kadangi kūdikiui susirietus nešioklėje kelnės gali imti veržti, o pirštukai riestis uždarose pėdutėse.

Ką daryti, jeigu vaikas nenori būti nešioklėje?

Nenusiminkite, jeigu kūdikiui nepatiko nešioklė, pabandykite išsiaiškinti to priežastis (kartais jos labai lengvai išsprendžiamos!) ir vaikelį pratinkite po truputį.

Dažniausiai pasitaikančios nenoro būti nešioklėje priežastys ir jų sprendimo būdai:

  • Padidėjęs arba sumažėjęs kūdikio raumenų tonusas. Kūdikiui, kurio raumenų tonusas yra padidėjęs, nešioklėje gali būti nepatogu ir net skausminga, tad prieš bandant nešioti vaikelį, reikėtų būtinai pasitarti su gydytoju.  Jeigu kūdikio raumenų tonusas yra žemas, jam netiks tamprios vaikjuostės arba minkštos, struktūros neturinčios nešioklės, tad verčiau rinktis vaikelį stipriau prilaikančią austą vaikjuostę arba tvirtesnę konstruotą nešioklę ir prieš pradedant nešioti vaikelį pasitarti su gydytoju.
  • Nepatogi, netaisyklinga padėtis. Labai svarbu, kad kūdikis nešioklėje būtų ergonomiškoje, patogioje ir natūralioje padėtyje. Pirmuosius kartus kūdikį į nešioklę dėkite priešais veidrodį, pakvieskite į pagalbą kitą suaugusįjį. Naudinga iš pradžių pasipraktikuoti į nešioklę dedant didesnį minkštą žaisliuką - įgudus su žaisliuku, lengviau, greičiau ir taisyklingiau įsidėsite kūdikį.
  • Netinkama kūdikio arba mamos apranga. Nešioklėje prie mamos prigludusiam kūdikiui gali būti karšta, tad renkite jį lengvesniais drabužėliais. Kita dažnai pasitaikanti problema - susisukusios ir spaudžiančios mamos ar kūdikio drabužių klostės, tad įsitikinkite, kad tiek jūsų, tiek kūdikio drabužiai pakankamai prigludę. Kūdikį gali erzinti ir šiurkštus, graužiantis, duriantis mamos ar tėčio drabužio audinys, įsispaudžiančios sagos, užtrauktukai, drabužių dekoro elementai ir pan.
  • Nepatenkinti fiziologiniai poreikiai. Į nešioklę (ypač pirmuosius kartus, kuomet dar nemokate kūdikio įsidėti greitai) dėkite nepervargusį, sotų, švarų ir sausą vaikelį.
  • Neįprasta padėtis. Jeigu kūdikis dažniausiai buvo nešiojamas paguldytas glėbyje, tigriuko ar kita panašia poza, atsisukti veidu į mamos ar tėčio krūtinę gali būti perdėm neįprasta. Pradėkite pratinti kūdikį prie šios pozos be nešioklės, t.y. tiesiog dažniau nešiokite prie savo krūtinės priglaustą kūdikį, guldykite jį sau ant pilvo.
  • Statiška padėtis. Įsidėję kūdikį į nešioklę judėkite, vaikščiokite, siūbuokite - retas kūdikis mėgsta būti nešioklėje, jeigu tėvai nejuda. Pabandykite prisėsti tik jeigu vaikelis nešioklėje įmigs.  
  • Mamos ar tėčio stresas. Pirmieji bandymai naudoti nešioklę (ypač jeigu rišatės vaikjuostę) gali kelti nemenką stresą, kurį kūdikis, žinoma, jaučia. Pasistenkite į šią patirtį žiūrėti pozityviai, neturėkite didelių lūkesčių ir duokite pakankamai laiko tiek kūdikiui, tiek ir sau.

Susiję straipsniai

Kaip žinoti, ar kūdikiui tinka pieno mišinys?

Tinkamo mišinuko pasirinkimas kartais gali tapti nemenku iššūkiu. Kaip žinoti, kad kūdikiui mišinukas tinka?

Kaip taisyklingai keisti sauskelnes naujagimiui?

Daugelis sauskelnes keičia pakeldami kūdikio užpakaliuką, tačiau atsiranda naujų rekomendacijų sauskelnes keisti pavertus vaikelį ant šono.

Diagnostinis vaiko raidos vertinimo testas (DISC)

Diagnostinis vaiko raidos vertinimo testas (DISC) yra standartizuotas tyrimas, padedantis įvertinti kūdikių ir vaikų raidos ypatumus.