Padidėjęs kūdikio raumenų tonusas: ką apie tai svarbu žinoti tėvams? (15)

Mama mankština kūdikį UvGroup | Shutterstock.com

Raumenų tonusas – tai raumens ar raumenų grupės gebėjimas susitraukti ramybės būsenoje. Įprastai joje žmogaus kūno raumenys būna tik šiek tiek susitraukę ir tai leidžia išlaikyti kūno padėtį. Normalus raumenų tonusas – balansas tarp raumenų įtemptumo ir atsipalaidavimo.

Tačiau kūdikiams gali būti būdingas ir padidėjęs (hipertonusas), ir sumažėjęs raumenų tonusas (hipotonusas). Hipertonusas reiškia, kad raumenys yra pernelyg įsitempę, o judesiai – suvaržyti. Ką tėvams svarbu žinoti apie padidėjusį kūdikio raumenų tonusą? 

Padidėjusio kūdikių raumenų tonuso simptomai

Padidėjusį raumenų tonusą galima įtarti, kai kūdikis būna įsitempęs, sunku sulenkti jo rankytes ir kojytes, išvalyti pažastis / kirkšnis, kyla sunkumų mažylį rengiant. Taigi padidėjusį raumenų tonusą išduoda šie požymiai:

  • raumenų spazmai;
  • galvos kėlimas / rietimas aukštyn;
  • nugaros lenkimas;
  • sukryžiuotos kojos;
  • nuolat sugniaužti kumštukai ir priešinimasis, kai pirštus bandoma ištiesinti;
  • priešinimasis bandant tiesinti ar sulenkti rankas ir kojas;
  • žingsniavimas pirštų galais;
  • nevikrūs, sunkūs judesiai ir kt.

Svarbu

Pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais padidėjęs raumenų tonusas – įprastas reiškinys: daugelis naujagimių kumštukus nuolat laiko sugniaužtus, kojytės ir rankytės – beveik nuolatos sulenktos, todėl tėvai turėtų sunerimti, kai padidėjęs raumenų tonusas išlieka kūdikiui augant.

Kas sukelia padidėjusį raumenų tonusą?

  • Nėščiosios patirtas stresas.
  • Ligos nėštumo metu.
  • Tam tikra vaisiaus padėtis gimdoje.
  • Gimdymo metu taikytos invazinės priemonės.
  • Neurologiniai sutrikimai.
  • Per mažas svoris gimimo metu, kūdikiui augant ir kt.

Ką daryti įtariant, kad kūdikio raumenų tonusas yra padidėjęs?

Jeigu pastebėjote išvardytus simptomus, būtina pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, o vėliau – ir su kūdikių kineziterapiją ir raidą išmanančiais specialistais – neurologu bei kineziterapeutu. Specialistai įvertins, kaip vystosi kūdikio motorika, raumenų tonusą, patikrins refleksus, sąnarių lankstumą ir kt. bei skirs reikiamą gydymą.

Esant padidėjusiam kūdikio raumenų tonusui gali vėluoti kūdikio raida, todėl problemos nereikėtų ignoruoti.

Padidėjusio kūdikių raumenų tonuso mažinimas

Specialistas, įvertinęs kūdikio raumenų tonusą ir nustatęs, kad jis yra padidėjęs, skirs raumenų tonuso korekciją. Efektyviausios priemonės yra šios.

  • Masažas. Įprastai skiriami raumenis atpalaiduojantys masažai. Masažas gali būti taikomas esant tiek padidėjusiam, tiek ir sumažėjusiam raumenų tonusui, tik metodikos, masažo greitis, intensyvumas yra skirtingi.
  • Kūdikių mankštos. Atsižvelgdamas į labiausiai įsitempusias raumenų grupes specialistas skiria individualias mankštas. Mankštų metu specialistas orientuojasi į bazinius pratimus: mankština galūnes, liemenį, dubenį ir siekia, kad kūdikis atpalaiduotų įsitempusius raumenis.

Ką namuose gali daryti patys tėvai, norėdami stabilizuoti kūdikio raumenų tonusą?

  • Kūdikio raida gali sulėtėti dėl fizinio aktyvumo stokos, todėl kūdikį tėvai turėtų mankštini patys, labai svarbus ir kūdikio guldymas ant pilvuko.
  • Nustatyta, kad kūdikio raumenų tonusą gali neigiamai paveikti labai didelis garsas, todėl reikėtų vengti kūdikį galinčių išgąsdinti staigių garsų.
  • Jei tėvai namuose mankštins, masažuos kūdikį, judesiai turi būti lėti ir tolygūs, antraip net ir masažas / mankšta gali nepadėti spręsti problemos. Kvalifikuotai masažus atliks specialistas, o tėvai gali iš jo pasimokyti masažo subtilybių ir patys vėliau namuose masažuoti kūdikį.

Žemas kūdikio raumenų tonusas? Skaitykite:

Susiję straipsniai

Vaikų ir suaugusiųjų alergija dulkių erkutėms

Dulkių erkutės – mūsų aplinkoje gyvenantys mikroskopiniai voragyviai – kelia grėsmę sveikatai, sukelia alergijas ir netgi astmą.

Sinusitas: priežastys, simptomai ir gydymas

Sinusitą išduoda spaudimas, skausmas kaktos, nosies bei akių srityje. Sinusitas – viena dažniausiai pasitaikančių slogos komplikacijų.

Ar vaikams profilaktiškai duoti vaistų nuo kirmėlių?

Žarnyno parazitais dažniausiai užsikrečia ikimokyklinio amžiaus vaikai, tad kartais pasigirsta rekomendacijų vaikams profilaktiškai duoti vaistų.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    white prieš 4 mėn.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Jūs nurimkite. Pradėkite lankyti mankštas ir žiūrėkite kaip seksis.

  2. User has not uploaded an avatar
    Auganti Kartu prieš 4 mėn.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Vuks parašė:
    Sveikos,
    nerandu sau vietos, gal kas turite panašios patirties.

    Medalį reikia duoti toms gydytojoms, kurioms iškart nuo cerebrinio pradeda, nors visiškai niekas neaišku dar... O šiaip pamąstymui: Jūs kairę ir dešinę ranką vienodai naudojate? Kojos nejudinate niekad? 7 mėn. tikrai per mažas amžius panikuoti, kad neatsisėda. Manau, kad greičiausiai nieko blogo nėra. Visi vaikai skirtingai vystosi. O jie dabar sutrikimus rašo visiems, kurie ne pagal vadovėlį sėdi/kalba/eina ir t.t. ir pan.

  3. Dru-ge-lis prieš 2 mėn.

    Labas vakaras mamytės. Mum 5 mėnesiai. Pastebėjau, kad vaikas visas įsitempęs. Bet labiausiai gasdino pirštų lenkimai. 😔
    Gal kam panašiai buvo? Pas neurologą kol pakliusi pasensi.

  4. Dru-ge-lis prieš 2 mėn.

  5. Dru-ge-lis prieš 2 mėn.