Padidėjęs kūdikio raumenų tonusas: ką apie tai svarbu žinoti tėvams? (9)

Mama mankština kūdikį UvGroup | Shutterstock.com

Raumenų tonusas – tai raumens ar raumenų grupės gebėjimas susitraukti ramybės būsenoje. Įprastai joje žmogaus kūno raumenys būna tik šiek tiek susitraukę ir tai leidžia išlaikyti kūno padėtį. Normalus raumenų tonusas – balansas tarp raumenų įtemptumo ir atsipalaidavimo.

Tačiau kūdikiams gali būti būdingas ir padidėjęs (hipertonusas), ir sumažėjęs raumenų tonusas (hipotonusas). Hipertonusas reiškia, kad raumenys yra pernelyg įsitempę, o judesiai – suvaržyti. Ką tėvams svarbu žinoti apie padidėjusį kūdikio raumenų tonusą? 

Padidėjusio kūdikių raumenų tonuso simptomai

Padidėjusį raumenų tonusą galima įtarti, kai kūdikis būna įsitempęs, sunku sulenkti jo rankytes ir kojytes, išvalyti pažastis / kirkšnis, kyla sunkumų mažylį rengiant. Taigi padidėjusį raumenų tonusą išduoda šie požymiai:

 • raumenų spazmai;
 • galvos kėlimas / rietimas aukštyn;
 • nugaros lenkimas;
 • sukryžiuotos kojos;
 • nuolat sugniaužti kumštukai ir priešinimasis, kai pirštus bandoma ištiesinti;
 • priešinimasis bandant tiesinti ar sulenkti rankas ir kojas;
 • žingsniavimas pirštų galais;
 • nevikrūs, sunkūs judesiai ir kt.

Svarbu

Pirmaisiais kūdikio gyvenimo mėnesiais padidėjęs raumenų tonusas – įprastas reiškinys: daugelis naujagimių kumštukus nuolat laiko sugniaužtus, kojytės ir rankytės – beveik nuolatos sulenktos, todėl tėvai turėtų sunerimti, kai padidėjęs raumenų tonusas išlieka kūdikiui augant.

Kas sukelia padidėjusį raumenų tonusą?

 • Nėščiosios patirtas stresas.
 • Ligos nėštumo metu.
 • Tam tikra vaisiaus padėtis gimdoje.
 • Gimdymo metu taikytos invazinės priemonės.
 • Neurologiniai sutrikimai.
 • Per mažas svoris gimimo metu, kūdikiui augant ir kt.

Ką daryti įtariant, kad kūdikio raumenų tonusas yra padidėjęs?

Jeigu pastebėjote išvardytus simptomus, būtina pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, o vėliau – ir su kūdikių kineziterapiją ir raidą išmanančiais specialistais – neurologu bei kineziterapeutu. Specialistai įvertins, kaip vystosi kūdikio motorika, raumenų tonusą, patikrins refleksus, sąnarių lankstumą ir kt. bei skirs reikiamą gydymą.

Esant padidėjusiam kūdikio raumenų tonusui gali vėluoti kūdikio raida, todėl problemos nereikėtų ignoruoti.

Padidėjusio kūdikių raumenų tonuso mažinimas

Specialistas, įvertinęs kūdikio raumenų tonusą ir nustatęs, kad jis yra padidėjęs, skirs raumenų tonuso korekciją. Efektyviausios priemonės yra šios.

 • Masažas. Įprastai skiriami raumenis atpalaiduojantys masažai. Masažas gali būti taikomas esant tiek padidėjusiam, tiek ir sumažėjusiam raumenų tonusui, tik metodikos, masažo greitis, intensyvumas yra skirtingi.
 • Kūdikių mankštos. Atsižvelgdamas į labiausiai įsitempusias raumenų grupes specialistas skiria individualias mankštas. Mankštų metu specialistas orientuojasi į bazinius pratimus: mankština galūnes, liemenį, dubenį ir siekia, kad kūdikis atpalaiduotų įsitempusius raumenis.

Ką namuose gali daryti patys tėvai, norėdami stabilizuoti kūdikio raumenų tonusą?

 • Kūdikio raida gali sulėtėti dėl fizinio aktyvumo stokos, todėl kūdikį tėvai turėtų mankštini patys, labai svarbus ir kūdikio guldymas ant pilvuko.
 • Nustatyta, kad kūdikio raumenų tonusą gali neigiamai paveikti labai didelis garsas, todėl reikėtų vengti kūdikį galinčių išgąsdinti staigių garsų.
 • Jei tėvai namuose mankštins, masažuos kūdikį, judesiai turi būti lėti ir tolygūs, antraip net ir masažas / mankšta gali nepadėti spręsti problemos. Kvalifikuotai masažus atliks specialistas, o tėvai gali iš jo pasimokyti masažo subtilybių ir patys vėliau namuose masažuoti kūdikį.

Žemas kūdikio raumenų tonusas? Skaitykite:

Susiję straipsniai

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.

Naujausi komentarai

 1. LaimingaMamytee
  LaimingaMamytee prieš 2 m.

  Butterfly66 parašė:
  Per kiek laiko praėjo jūsų vaikams padidėjęs tonusas?

  Su pirmagimiu buvo padidėję tonusai, užteko 8 valstybės kompensuojamų masažiukų. Kadangi pablogėjimo nebuvo neatsinaujino daugiau nedasipirkinėjom.

 2. User has not uploaded an avatar
  burožyte prieš 11 mėn.

  Sveikos. Nustate mums hipertonusa. Vaikas labai isitempes. Priskyrė 10 masažų. Norėjau paklausti gal kam taip buvo ir per kiek laiko susitvarkė ar prireikė daugiau masažu kompensuojamu valstybės?

 3. Pipirelis
  Pipirelis prieš 11 mėn.

  burožyte parašė:
  Sveikos. Nustate mums hipertonusa. Vaikas labai isitempes. Priskyrė 10 masažų. Norėjau paklausti gal kam taip buvo ir per kiek laiko susitvarkė ar prireikė daugiau …

  Kad pas visus daugiau mažiau būna įsitempę raumenukai. Užteko 5 mankštų. Bet namie dar nemažai lanksčiau kiek buvo parodę.

 4. Dangyra
  Dangyra prieš 11 mėn.

  burožyte parašė:
  Sveikos. Nustate mums hipertonusa. Vaikas labai isitempes. Priskyrė 10 masažų. Norėjau paklausti gal kam taip buvo ir per kiek laiko susitvarkė ar prireikė daugiau …

  Mes kol sulaukėme mankštų (po neurologės ir reabilitologės konsultacijų), tai 3 mėnesį praktiškai savaime hipertonusas atsileido. Turėjome 5 mankšteles: 2 praklykė nuo pirmos minutes, 2 tik į pabaigą ir 1 praleido praktiškai miegodama. Kinezeterapeutė patvirtino, kad daugiau mankštų nereikia, kad tik šiek tiek viena kojytė tėra įsitempusi. Žinoma, visą laiką, kai tik sužinojau apie padidėjusį tonusą, nebuvo jokių gultukų, nešioklių, tik nuolatinis guldymas ant pilvuko, kad bandytų kelti galvą. Dar bandydavau švelniai pasupuoti ant rankų, kaip buvo neurologė parodžiusi, kad atpalaiduotų raumenis. Ir kinezeterapeutės darytus pratimus kartojome namie.
  Beje, Instagram galite pasekti kelias kinezeterapeutes, jos dalinasi naudinga informacija, pvz., physio_greta, physio babies, sportuojantys_burbuliukai, babytimephysio, kudikiumanksta.

 5. User has not uploaded an avatar
  burožyte prieš 11 mėn.

  Dangyra parašė:
  Mes kol sulaukėme mankštų (po neurologės ir reabilitologės konsultacijų), tai 3 mėnesį praktiškai savaime hipertonusas atsileido. Turėjome 5 mankšteles: 2 praklykė …

  Ačiū labai