Kūdikio guldymas ant pilvuko: kodėl tai būtina?

Kūdikis guli ant pilvuko Zhuravlev Andrey | Shutterstock.com

Kūdikio guldymas ant pilvuko (angl. tummy time) – labai svarbus tiek naujagimiams, tiek kūdikiams.

Prieš keliolika metų, siekiant sumažinti staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) riziką, pediatrai pateikė naują rekomendaciją kūdikius guldyti ant nugaros. Tačiau didžiąją laiko dalį praleidžiant tokioje pozoje kūdikiui gali išsivystyti plagiocefalija (plokščios galvos sindromas) – kūdikio kaukolės skliauto deformacija, be to, gali sulėtėti kūdikių fizinė raida ir kt. Taigi kūdikius kasdien būtina trumpam paguldyti ir ant pilvuko.

Kūdikio guldymo ant pilvuko nauda

 • Pagreitėja judesių (motorikos) raida: mažylis turi visas galimybes treniruoti viršutinės kūno dalies raumenis.
 • Užkertamas kelias kaukolės deformacijoms.
 • Gulėdamas ant pilvuko kūdikis įgis pagrindinių įgūdžių, pavyzdžiui, iškelti galvą, apsiversti.
 • Taip pat kūdikis gali pradėti anksčiau sėdėti, ropoti ir vaikščioti arba bent jau šie procesai nevėluos.

Maždaug 4-ąjį gyvenimo mėnesį nuolat ant pilvo guldomas kūdikis turėtų sugebėti pakelti krūtinę nuo grindų, atsiremti alkūnėmis ir išlaikyti galvą vertikalioje padėtyje. Kai kurie mažyliai netgi moka pakelti rankas nuo grindų, išlenkti nugarą ir judinti kojas.

Kartu vaikelis mokosi pasilenkti į vieną pusę, apsiversti nuo pilvo ant nugaros.

5–6 gyvenimo mėnesį kūdikis jau mokės suktis ant pilvo, pasiekti priekyje arba šonuose esančius daiktus ir kt.

Kada kūdikius guldyti ant pilvuko ir kiek laiko tai turėtų trukti?

Mažylius pradėti guldyti ant pilvuko reikėtų jau vos grįžus iš gimdymo namų, tokioje padėtyje praleidžiant bent po kelias minutes kasdien.

Idealus laikas leisti laiką gulint ant pilvo – pakeitus sauskelnes arba kūdikiui vos pabudus po trumpo snustelėjimo, kai jis dar nėra išalkęs ir piktas.

Kiek laiko ant pilvuko turi praleisti skirtingo amžiaus kūdikiai?

Pradžioje naujagimius ant pilvo kasdien reikėtų guldyti 2–3 kartus, šioje padėtyje praleidžiant maždaug 3 min. Naujagimiui augant ir stiprėjant, laiką, praleidžiamą ant pilvuko, palaipsniui reikėtų ilginti. Iš viso ant pilvo 1–3 mėn. kūdikis turėtų gulėti apie 20 min. kasdien, vėliau – ir ilgiau.

Jei mažylis verkia ir ant pilvo neišbūna nė tų 3 min., buvimo ant pilvo laiką galima sutrumpinti iki 1–2 min. Galiausiai mažylis įpras leisti laiką ant pilvuko ir pradės šiuo laiku mėgautis.

Ką daryti, jeigu kūdikiui nepatinka gulėti ant pilvo?

Natūralu, kad naujagimis priešinsis tam, kas neįprasta, taip pat ne visiems mažyliams patinka padėtis, kai veidas nukreiptas žemyn. Ši padėtis kūdikius greitai išvargina: keliant galvą priešinamasi gravitacijos dėsniui.

Taigi visų pirma naujagimį, dar tik susipažįstantį su naujomis kūno padėtimis, reikėtų guldyti sau ant krūtinės arba ant šlaunų (kelių), kad jis įprastų prie šios naujos kūno padėties.

Kaip paskatinti, sudominti, kad kūdikis ant pilvo išgulėtų kuo ilgiau?

 • Tam, kad kūdikis kuo daugiau laiko praleistų ant pilvo, paverskite šį laiką įprastų žaidimų dalimi: rodykite mažyliui arba priešais jį padėkite ryškiaspalvius žaislus, vartykite knygeles, priešais pastatykite veidrodėlį ir kt. Žaislus reikėtų išdėlioti ir šonuose, kad būtų įdarbinti kuo daugiau skirtingų raumenų.
 • Jokiu būdu nepalikite vaikelio vieno: užmegzkite su juo akių kontaktą, kalbinkite jį, imituokite gyvūnų ar paukščių skleidžiamus garsus, dainuokite daineles. Protestų tikrai bus mažiau.
 • Jei kūdikis paguldytas ant pilvo verkia, susukite vystyklą, rankšluostuką ar mažą pleduką ir pakiškite kūdikiui po krūtine: mažyliui bus minkščiau gulėti ir jis tikrai bus labiau patenkintas.

Saugumo rekomendacijos guldant kūdikį ant pilvuko

 • Geriausia kūdikį guldyti žemai, ant kieto paviršiaus. Geriausia patiesti antklodę, storą pledą arba įsigyti minkštą kilimą-dėlionę. Nuo sofos ar lovos kūdikis gali nukristi, tačiau jei vis tik guldysite ant lovos, tai guldykite jos viduryje, o čiužinys neturi būti išgulėtas.
 • Guldant kūdikį reikėtų mažylio dilbius atremti į pagrindą, o rankas sustumti po krūtine (alkūnės turėtų atsidurti po pečiais).
 • Jei turite vyresnių vaikų ar gyvūnų, įsitikinkite, kad kūdikis yra apsaugotas nuo jų išdaigų.
 • Ant pilvo neguldykite vos pamaitinto kūdikio: jis gali atpilti pieną.
 • Paguldyto ant pilvo kūdikio nepalikite be priežiūros, nes jis gali atsidurti pavojingoje padėtyje ir uždusti.
 • Jei kūdikis mieguistas arba gulėdamas ant pilvo užsnūsta, būtinai paguldykite jį ant nugaros.

Nemigdykite kūdikio ant pilvo: tai didina SKMS riziką.

Susiję straipsniai

Virusas ar bakterija: kaip atskirti?

Susirgus reikėtų išsiaiškinti, ar ligos sukėlėjas yra virusas, ar bakterija. Pastaruoju atveju gali prireikti antibiotikų.

Mikrocefalija – mažesnė nei įprasta kūdikio galva

Mikrocefalija yra būklė, kai kūdikio galva yra daug mažesnė nei kitų to paties amžiaus ir lyties kūdikių, dėl to gali sutrikti ir smegenų vystymasis.

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.