Nugulėta kūdikio galvytė (plagiocefalija) (151)

Nugulėta kūdikio galvytė Africa Studio | Shutterstock.com

Kas yra plagiocefalija?

Plagiocefalija (arba plokščios galvos sindromas) yra kūdikiams būdinga galvos deformacija, kuomet viena galvos dalis yra plokštesnė, pastebima galvos ir (kartais) veido asimetrija.

Priklausomai nuo nugulėjimo tipo, skiriami keli plagiocefalijos tipai:

 • Plagiocefalija. Plagiocefalija (arba galvos suplokštėjimas) – dažniausiai pastebima kaukolės deformacija iš vienos pusės. Pažvelgus iš viršaus vaiko galva yra rombo formos. Šiam tipui būdinga veido asimetrija (išsišovęs vienas žandikaulis, didesnė akis, kreiva burnytė).
 • Brachicefalija. Brachiocefalijos atveju kūdikio galva yra simetriška, tačiau žiūrint iš šono – sutrumpėjusi, tarsi „nukirsta“. Pakaušis tolygiai suplokštėjęs, platus. Žvelgiant iš viršaus vaiko galva primena trikampį suapvalintais kampais.
 • Skafocefalija yra galvos suplokštėjimas iš šonų. Vaiko veidukas ir galvytė susiaurėjusi iš abiejų pusių, pažvelgus iš viršaus galva primena elipsę. Ši deformacija būdingesnė ankstukams.

nugulėtos galvytės (plagiocefalijos) tipai

Kada pasireiškia plagiocefalija?

Plagiocefalija paprastai pasireiškia per pirmuosius keturis kūdikio gyvenimo mėnesius, didesnius ar mažesnius jos požymius gali pastebėti kas penkto kūdikio tėvai.

Kūdikiui augant ir vis mažiau praleidžiant gulint ant nugaros, apie 6-ą gyvenimo mėnesį daugumos vaikų galvos deformacijos ženkliai sumažėja, o palaipsniui ir visai išnyksta: sulaukus dvejų, absoliučia dauguma atvejų deformacijos būna pilnai atsistačiusios savaime, dažnai ir nesiėmus jokių papildomų korekcinių priemonių.

Plagiocefalijos priežastys

Plagiocefalija atsiranda dėl kūdikio kaukolės ypatumų ir ilgo gulėjimo vienoje padėtyje.

Kūdikio kaukolės ypatumai

Žmogaus kaukolę sudaro net 29 didesni ir smulkesni kaulai, kurie kūdikiui gimus nėra suaugę ir yra paslankūs. Tarp kaulų yra dideli skaidulinio jungiamojo audinio intarpai – momenėliai.

Ilgainiui kaukolė palaipsniui tvirtėja: momenėliai sukaulėja vaikui sulaukus maždaug dvejų, o, pavyzdžiui, pleištinė pakauškaulio kremzlinė sąauga sukaulėja tik sulaukus maždaug dvidešimt vienerių ar dvejų.

Gimdymo metu naujagimio kaukolės kaulai susispaudžia, net persidengia vienas su kitu – tai padeda kūdikiui prasibrauti pro sąlyginai siaurus gimdymo takus. Dėl to vos gimusių naujagimių galvytės dažnai būna susmailėjusios ar kreivokos. Gimimo metu atsiradusios deformacijos atsistato greitai.

Gulėjimas vienoje padėtyje

Vėliau kūdikio kaukolėje gali atsirasti deformacijų, susijusių su ilgu spaudimu į vieną galvytės vietą – populiariai vadinamu nugulėjimu.

Plagiocefalijos atvejų padagėjo po to, kai 1990-aisiais buvo paskelbta rekomendacija kūdikius migdyti tik ant nugaros, siekiant apsaugoti nuo staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS, angl. SIDS - sudden infant death syndrome).

Tai padėjo SKMS atvejų sumažinti net dešimt kartų, tad nepaisant to, kad plagiocefalijos atvejų padaugėjo, didžioji dalis medikų rekomenduoja kūdikius (o ypač naujagimius) migdyti ant nugaros, nepamirštant plagiocefalijos profilaktikos.

Plagiocefalijos rizikos veiksniai

Stebėkite savo vaiką atidžiau ir skirkite daugiau dėmesio plagiocefalijos profilaktikai, jei vaikas priklauso plagiocefalijos rizikos grupėms:

 • Neišnešiotas naujagimis. Per anksti gimusio vaikelio kaukolės kaulai dar minkštesni ir paslankesni, be to šie mažyliai silpnesni, jiems sunku pasukti galvytę, tad jie dar daugiau laiko praleidžia vienoje pozoje.
 • Daugiavaisis nėštumas. Dvynukai ar didesnis skaičius vaikų turi mažiau erdvės gimdoje, be to jie bene visuomet gimsta truputį anksčiau, tad susiduria su abiem aukščiau išvardintais rizikos veiksniais.
 • Ilgas, komplikuotas gimdymas. Gimdymui užsitęsus naujagimio galvytė ilgai patiria spaudimą, o kaukolės deformacijas sustiprina komplikuoto gimdymo metu kartais naudojamos žnyplės arba vakuumas.
 • Įgimta kreivakaklystė. Dėl sutrumpėjusio raumens vaikelio galvytė pasvirusi į šoną, smakras atsuktas į priešingą pusę, tad gulint vienai galvytės pusei tenka didesnis spaudimas.
 • Vaisiaus padėtis gimdoje. Mažai gimdoje judėjusiems (pavyzdžiui, jeigu vaikelis didelis ar motinos gimda anatomiškai maža, neįprastos formos), sėdimoje padėtyje buvusiems kūdikiams plagiocefalija pasireiškia dažniau;

Kaip pastebėti plagiocefaliją

Plagiocefalija neatsiranda per vieną naktį, tačiau nuo nedidelės deformacijos iki rimtos problemos – ne tiek ir toli, tad pastebėję plokštesnes vietas, imkitės prevencinių priemonių.

Paprastai kūdikio galvytės deformacijas galima pastebėti plika akimi, liečiant juntamos plokštesnės vietos.

Plagiocefaliją galima įtarti, jeigu vaikui niekaip nepavyksta „tiesiai“ užmauti kepurėlės, jei žindoma kūdikis mieliau renkasi kažkurią pusę, taip pat nelygiai „guli“ akinukai (jei vaikas turi juos nešioti).

Jei galvytės forma kelia nerimą, reguliariai fotografuokite kūdikio galvytę iš viršaus ir iš šonų, kartas nuo karto palyginti nuotraukas, tuomet pastebėsite net ir nedideles galvos deformacijas.

Plagiocefalijos profilaktika ir korekcija

Metodus, padedančius išvengti plagiocefalijos, geriausia taikyti net jei kūdikis nepatenka į plagiocefalijos rizikos grupę. Pastebėjus plagiocefalijos požymius, šių rekomendacijų paisyti būtina, kitaip deformacijų laipsnis gali vis labiau didėti.

1. Keiskite naujagimio migdymo padėtį.

Naujagimiai mažai sukinėja galvytę, todėl būtina ją pakaitomis sukti tai į vieną, tai į kitą pusę. Tai ypač svarbu pastebėjus deformaciją, nes galvytė savaime svyra į nugulėtą pusę ir dar labiau blogina situaciją.

Jei kūdikis suka galvytę į vieną pusę dėl kokio nors dominančio objekto (žaislo, lango ar pan.), keiskite lovytės padėtį arba guldymo joje kryptį taip, kad šie objektai būtų tai iš kairės, tai iš dešinės pusės.

2. Guldykite ant pilvuko.

Naujagimius ant pilvuko galima paguldyti 2-3 kartus per dieną ir leisti jiems pabūti šioje pozoje 2-3 minutes. Vėliau buvimo ant pilvuko laiką reikėtų palaipsniui ilginti.

Buvimas ant pilvuko ne tik puiki plagiocefalijos prevencijos priemonė, bet ir mankšta vaiko kaklo, nugaros raumenims. Buvimas ant pilvuko taip pat padeda, jeigu vaikui pučia pilvą, kamuoja pilvuko diegliai.

Kūdikius guldykite ant tvirto paviršiaus, sudominkite juos žaisliukais, mimikomis, balsu, skatinkite vaikelį kelti galvytę, o vėliau ir pradėti šliaužti. Naujagimiai puikiai jaučiasi gulėdami pilvuku ant mamos krūtinės, jie nurimsta jausdami odos šilumą, girdėdami mamos širdies plakimą.

3. Nešiokite kūdikį.

Pastebima, kad tautose, kuriose vežimėliai, gultukai ir kita „vaikiška technika“ yra prabangos prekė ir kuriose kūdikius įprasta nešioti nešynėse (vaikjuostėse), plagiocefalijos atvejai išskirtinai reti. Nešynėje esantis vaikelis yra vertikalioje padėtyje, tad jo galvytė nepatiria spaudimo.

Dėl to papildomas guldymo priemones (vežimėlius, gultukus, autokėdutes) siūloma naudoti kuo mažiau ir tik kūdikiui sulaukus bent 1 mėnesio amžiaus. Vertinkite tai ne kaip kūdikio laisvalaikį, o kaip trumpą pagalbą: pavyzdžiui, į gultuką vaikelį guldykite tik pusvalandžiui, kol pasigaminsite valgyti ar nusiprausite.

4. Keiskite maitinimo pozicijas.

Jei kūdikį maitinate iš buteliuko, nemaitinkite jo gulinčio lovytėje, o kuo dažniau imkite ant rankų ir kaskart pasistenkite paieškoti vis naujų pozų.

Žindant maitinimo pozas dažniausiai tenka keisti natūraliai, tačiau atkreipkite dėmesį, jei kūdikis vengia vienos iš krūtų – tai taip pat gali būti plagiocefalijos požymis.

Plagiocefalijos gydymas

Dažniausiai nedidelio laipsnio plagiocefalija išnyksta savaime, vaikui sulaukus maždaug 6 mėnesių. Šio amžiaus kūdikiai jau geba patys apsiversti ant pilvo, mažiau laiko praleidžia ant nugaros, būdravimo metu kelia galvytę.

Pastebėjus net ir nedideles deformacijas svarbu laikytis aukščiau išvardintų profilaktinių priemonių – dažniau guldyti vaiką ant pilvo, nešioti, kaitalioti migdymo ir maitinimo pozas.

Kuo anksčiau imsitės profilaktinių, koreguojančių priemonių, tuo didesnė tikimybė, kad deformacijos visiškai atsistatys. Ir atvirkščiai: nesiėmus priemonių laiku, deformacijos laipsnis gali didėti, o vaikui augant savaiminės korekcijos tikimybė – mažėti.

Pastebėjus vaikelio galvos formos pokyčius būtinai pasitarkite su gydytoju, kuris įvertins deformacijų tipą, vaiko būklę ir patars, kokių priemonių reikėtų imtis.

Jeigu plagiocefalija išsivysto dėl kreivakaklystės, gydytojas gali rekomenduoti masažus, ortopedinę mankštą, specialią apykaklę. Kreivakaklystei išlikus iki metų gali tekti atlikti operaciją, siekiant išlaisvinti įsitempusį raumenį.

Plagiocefalijos gydymui gydytojas gali paskirti specialią ortopedinę pagalvėlę, tačiau nepamirškite, kad sveikam vaikui iki 1-2-ejų metukų amžiaus nereikia jokios pagalvės.

Vaikas su korekciniu šalmu nuo plagiocefalijos

Esant sunkesniam plagiocefalijos atvejui gydytojas gali paskirti nešioti korekcinį šalmą (tiesa, Lietuvoje jis kol kas nepraktikuojamas, tačiau galima rasti specialistų ES šalyse).

Šis specialus lengvas šalmas dėvimas beveik visą parą, 4-6 mėnesius. Nors geriausius rezultatai pasiekiami, jei šalmas pradedamas nešioti iki 5 mėnesio, jis dažniausiai skiriamas jau vyresniems, 6-12 mėnesių kūdikiams, jeigu jų galvytės nesuapvalėja savaime, pradėjus daugiau judėti.

Tad reikia turėti omenyje, kad kai deformacijų laipsnis yra didelis, kuo anksčiau imamasi priemonių, tuo didesnė tikimybė, kad forma atsistatys.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Emmaa40 prieš 2 mėn.

  Sveikos, gal kas parduodate Perfect noggin gultuką Vilniuje iki 120eur.?

 2. User has not uploaded an avatar
  Egluciukas prieš 1 mėn.

  O kai naudojamos spec.pagalvėles 4men kūdikiui ar reikia guldyti ant soniuko ir keisti puses?

 3. User has not uploaded an avatar
  silvestras1 prieš 1 mėn.

  Prieš maždaug 8-9menesiuis rašiau čia dėl savo mergaitės, buvo nuguleta vienas šonas, veidukas buvo asimetriskas, viena ausis labiau išėjusi į priekį net buvo. Pirkom mimos pagalve, naudojom kelis mėnesius, nepadėjo. Gydytojai ramino jog susitvarkys, netikėjau, ir vis gražiausi, o kas jeigu... Suejus kokiems 7 mėnesiui nugulejimas dingo, atrodo net nepastebėjau kada, matyt palaipsniui atsistate. Ačiū dievuj neprireikė šalmuko. Tokia mūsų istorija. Stiprybės mamos! ❤️

 4. User has not uploaded an avatar
  lauherm prieš 1 d.

  Koela parašė:
  Sveiki, ar yra kam buve, kad nugulejimas atsirado veliasniam amziuj, tarp 1-2 m? Pastebejau, kad vaikas labiau renkasi desine puse miegoti. Iki metuku laiko vizuali…

  Sveiki. Kaip pavykos isspresti problema?

 5. User has not uploaded an avatar
  sandas prieš 1 d.

  Egluciukas parašė:
  O kai naudojamos spec.pagalvėles 4men kūdikiui ar reikia guldyti ant soniuko ir keisti puses?

  gged parašė:
  Nakti neguldziau, reik ziuret, kad nenuvirstu nuo to gultuko. Gal jums tiesiog mankstu reikia? Kineze pratemptu kakliuka ir viskas butu gerai. Mano mazius ropodamas…

  mano mazylei siuo atveju irgi labiausiai padejo masazai.