Daugiavaisis nėštumas: tikimybė, priežiūra ir rizikos
Daugiavaisio nėštumo terminas apibūdina nėštumą, kai vienu metu gimdoje auga du ar daugiau kūdikių (t.y. dvyniai, trynukai ir t.t.). Įprastai daugiavaisis nėštumas siejamas su didesne rizika.
Pastaraisiais metais daugiavaisio nėštumo atvejų daugėja dėl vis dažniau skiriamų ir plačiau vartojamų vaistų, padedančių gydyti nevaisingumą, taip pat plačiai prieinamų pagalbinio apvaisinimo procedūrų.
Šiuo metu tikimybę susilaukti dvynių turi viena pora iš 60 (anksčiau – 1 iš 80). Identiški dvyniai gimsta tik 3–5 atvejais iš 1000.
Kokie veiksniai padidina daugiavaisio nėštumo tikimybę?
Manoma, kad tam tikri veiksniai gali padidinti tikimybę susilaukti 2 ar daugiau kūdikių vienu metu.
Dažniausiai minimi yra šie daugiavaisį nėštumą nulemiantys veiksniai:
- Moteris yra vyresnio amžiaus. Metams bėgant kiaušidžių rezervas po truputį mažėja, tad smegenų liaukos išskiria daugiau hormonų, padedančių suaktyvinti kiaušides. Dėl didesnių hormonų dozių gali užsimegzti du ar daugiau folikulų, o tai savaime didina ir daugiavaisio nėštumo tikimybę;
- Pati moteris yra iš dvynių arba šeimoje buvo atvejų, kai gimė dvyniai. Daugiavaisio nėštumo tikimybė didesnė, jei pati mama yra iš dvynių poros, jau gimdė dvynukus ar trynukus, taip pat jeigu šeimos linijoje iš mamos pusės anksčiau buvo dvynių (ir ankstesnėse kartose);
- Moters ūgis yra didesnis nei vidutinis arba jos KMI didesnis;
- Moteris yra gydoma nuo nevaisingumo. Vaisingumą skatinančių vaistų vartojimas, pagalbinio apvaisinimo procedūros ir kiti nevaisingumo gydymo būdai padidina tikimybę susilaukti daugiau nei vieno kūdikio.
Plačiau skaitykite:
Kuo skiriasi nėščiosios priežiūra, jei nėštumas yra daugiavaisis?
Nėščiųjų, besilaukiančių dvynukų, trynukų ar ketveriukės, priežiūra dažniausiai būna išsamesnė, atidesnė.
Laukiantis identiškų dvynių, prireikia daugiau ir išsamesnių tyrimų: pavyzdžiui, jau 16-ąją nėštumo savaitę nėščiajai skiriama konsultacija, nuodugnūs tyrimai, taip pat ir ultragarsinis ištyrimas. Tyrimų metu patikslinama, ar dvyniai vienodai auga, ar nematyti pirmųjų dvynių transfuzijos sindromo požymių. Net jei komplikacijų nenustatyta, dvyniai, turintys bendrą kraujagyslinį dangalą, kas dvi savaites turi būti tiriami ultragarsu patyrusio specialisto.
Jeigu nėščioji laukiasi neidentiškų dvynių, dažniausiai patikros – panašios kaip ir vienvaisio nėštumo atveju: ultragarsinis tyrimas atliekamas 18–20 nėštumo savaitę, o jeigu jo metu nustatoma kokių nors komplikacijų, įprastai toliau dvyniai ultragarsu tiriami maždaug kas 4 sav.
Daugiavaisio nėštumo rizikos
Daugelis medikų yra įsitikinę, kad daugiavaisis nėštumas yra rizikingesnis už vienvaisį. Įvardijamos šios daugiavaisio nėštumo rizikos ir komplikacijos:
- Priešlaikinis gimdymas. Tai dažniausia daugiavaisio nėštumo komplikacija. Įprastai nešiojančių daugiau nei vieną vaikelį nėščiųjų tikslas yra sulaukti bent 37-osios nėštumo savaitės – tai laikoma daugiavaisio nėštumo terminu, o pasiekus šią nėštumo savaitę didėja tikimybė, kad naujagimiai gims sveiki, pasiekę reikiamą minimalų svorį. Neišnešiotiems naujagimiams gresia kita daugiavaisio nėštumo komplikacija – mažas svoris gimimo metu.
- Preeklampsija ir aukštas kraujospūdis (nėščiųjų hipertenzija). Jeigu nėščiosios kraujospūdis yra aukštas, gali prasidėti pavojinga nėščiųjų būklė, dar vadinama preeklampsija. Jeigu nėštumas yra daugiavaisis, su aukštu kraujospūdžiu susijusių komplikacijų rizika išauga net du kartus, taip pat nėščiosios būklė yra sunkesnė. Dvivaisio nėštumo metu preeklampsijos dažnis yra 2,6 karto didesnis nei vienvaisio nėštumo, o dar didesnis – trivaisio nėštumo metu.
- Gestacinis (nėščiųjų) diabetas. Daugiau nei vieno kūdikio besilaukiančios moterys gali susirgti ir nėščiųjų diabetu. Taip atsitinka dėl placentos išskiriamų hormonų. Jei susiformavo dvi placentos, atsparumas insulinui padidėja. Nėščiųjų diabetas daugiavaisio nėštumo metu pasireiškia dažniau (3–6 proc.) nei vienvaisio, o trynių atveju – dar dažniau (22–39 proc.).7
- Placentos atšoka (atsiskyrimas). Ši būklė diagnozuojama, kai prieš gimdymą placenta atsiskiria nuo gimdos sienelės. Ši komplikacija dažnesnė, jei nėštumas yra daugiavaisis.
- Vaisiaus augimo sulėtėjimas. Ši būklė diagnozuojama, kai vienas ar visi gimdoje esantys mažyliai neauga tinkamu greičiu. Dėl šios būklės gali gimti neišnešioti naujagimiai, jų svoris gimimo metu gali būti labai mažas. Ši problema pasitaiko beveik 50 proc. daugiavaisio nėštumo atvejų.
- Dvynių transfuzijos sindromas. Identiškiems dvyniams, turintiems bendrą kraujagyslių dangalą placentoje, gali pasireikšti dvynių transfuzijos sindromas. Komplikacija pasitaiko maždaug 1 iš 8 identiškų dvynių porų. Jei sindromas laiku nepastebimas, abu dvyniai gali žūti gimdoje.
- Dvynių anemija-policitemija. Identiškiems dvyniams, besidalijantiems viena placenta, gali pasitaikyti dar viena komplikacija – dvynių anemija-policitemija, kai vienam iš dvynių diagnozuojama anemija (mažakraujystė), o kitam – policitemija (jo organizme atsiranda per daug raudonųjų kraujo kūnelių). Gydoma taikant įvairias intervencijas.
- Atvirkštinės arterinės perfuzijos sindromas. Gali pasitaikyti ir dvynių atvirkštinės arterinės perfuzijos sindromas – tai būklė, kai vieno iš dvynių širdis reguliuoja abiejų dvynių kraujotaką. Tai reiškia, kad vienas iš jų po gimimo neišgyvens. Šis sutrikimas – labai retas (1 iš 20–40 tūkst. atvejų).
Ar daugiavaisis nėštumas = cezario pjūvio operacija?
Jei moteris laukiasi daugiau nei vieno vaikelio, dažnai prireikia jai atlikti cezario pjūvio operaciją. Tačiau kai kurios dvynių ar trynukų besilaukiančios moterys sėkmingai pagimdo natūraliai.
Daugiavaisio nėštumo atveju kūdikių padėtis gimdoje dažnai yra netinkama, t. y. jie nėra įsitaisę galva žemyn, todėl prireikia cezario pjūvio.
Taip pat atlikti cezario pjūvį gali reikėti, jei nustatyta tam tikrų nėštumo komplikacijų.