Kodėl kūdikį reikia migdyti ant nugaros?

Kūdikis miega ant nugaros FamVeld | Shutterstock.com

Tikriausiai esate girdėję, kad kūdikiai turėtų miegoti ant nugaros, bet ar žinote, kodėl tokia rekomendacija pateikiama? Viena pagrindinių priežasčių – miegas ant nugaros sumažina staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) riziką. Tačiau ant nugarytės kūdikiai guldomi ir dėl kitų priežasčių.

Plačiau skaitykite:

Kodėl miego padėtis, kai guldoma ant nugaros, yra saugiausia kūdikiui?

Kūdikio guldymas ant nugaros migdant dieną ir nakties metu yra viena pagrindinių prevencinių priemonių siekiant, kad kūdikis miegotų kuo saugiau.

  • Mažesnė SKMS rizika. Daugelyje skirtingų šaltinių, mokslinių straipsnių ir kt. pateikta įrodymų, kad migdant kūdikį ant nugaros labai sumažėja staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) rizika. Tai pagrindinė ir pati svarbiausia priežastis, kodėl kūdikiai turėtų būti guldomi miegui ant nugaros.
  • Atviri kvėpavimo takai. Miegant ant nugaros, kūdikio kvėpavimo takai išlieka atviri, o tai sumažina uždusimo riziką bei užtikrina sklandų kvėpavimą.
  • Tyresnis įkvepiamas oras. Ant nugaros miegantis kūdikis įkvepia laisvai cirkuliuojantį orą, tad jo kokybė yra geresnė. Jeigu kūdikis miega ant pilvo (ypač jeigu jis miega įsikniaubęs veiduku į žaislą, pagalvę, susisukusią paklodę ar antklodę) oro cirkuliacija aplink jo nosį ir burną yra prastesnė, kūdikis pakartotinai įkvepia dalį jau iškvėpto oro, kuriame yra mažiau deguonies.
  • Tinkama stuburo padėtis. Guldant ant nugaros, suteikiama tinkama atrama kūdikio stuburui.
  • Mažesnė perkaitimo rizika. Ant nugaros miegančio kūdikio termoreguliacija yra geresnė, jam yra mažesnis pavojus perkaisti.
  • Mažesnė springimo rizika. Springimas yra įvairių svetimkūnių patekimas į kvėpavimo takus. Ant nugaros miegančio kūdikio kvėpimo takai yra virš stemplės. Jeigu kūdikis atpiltų, stemple į viršų pakilusiems skysčiams būtų gerokai lengviau patekti į kvėpavimo takus, jei kūdikis gulėtų ant pilvo, t.y. jei kvėpavimo takai atidurtų po stemple.
  • Mažesnė tikimybė, kad kūdikis miegos išsižiojęs. Miegantieji ant pilvo gerokai dažniau miega išsižioję, o miegas išsižiojus ir kvėpavimas per burną miego metu siejamas su daugybe problemų: didesne infekcijų ir alergijų rizika, didesne dantų ėduoties rizika, didesne miego apnėjos rizika, netaisyklingu sąkandžiu ir kt.

Ar kūdikį galima migdyti ant šono?

Ne. Miegas ant šono laikomas tokiu pat nesaugiu, kaip ir miegas ant pilvuko - ant šono miegantis, net ir apsiversti dar nemokantis kūdikis gali vos krustelėjęs nesunkiai nuriedėti ant pilvo.

Ar trumpam miegeliui galima kūdikį migdyti ne ant nugaros?

Ne. Net ir trumpi poguliai, kurių metu kūdikis migdomas ant pilvo ar šono, siejami su padidėjusia SKMS rizika.

Ką daryti, jei miegodamas kūdikis apsiverčia ant pilvo?

Kai kūdikis išmoks nuo nugaros apsiversti ant pilvo ir atvirkščiai, prasidės ir įvairesnių miegojimo padėčių paieškos. Tai normalu.

Jei miegamajame būsite šalia (pavyzdžiui, kol kūdikis miegos, snausite ar skaitysite knygą), kelis kartus galbūt galėsite vaikelį atversti atgal ir sugrąžinti į tinkamą padėtį, tačiau visą naktį keltis ir karštligiškai tikrinti kūdikio miegojimo padėties tikrai nereikia.

Ar ant nugaros miegančio kūdikio galvytė nebus nugulėta?

Plagiocefalija (arba plokščios galvos sindromas) yra kūdikiams būdinga galvos deformacija, kuomet viena galvos dalis yra plokštesnė, pastebima galvos ir (kartais) veido asimetrija.

Ji siejama su ilgu buvimu ant nugaros tiek miego, tiek ir būdravimo metu.

Nepaisant to, kūdikį vis tiek reikėtų migdyti ant nugaros.

Siekiant išvengti plagiocefalijos, būdravimo metu kūdikį itin svarbu guldyti ant pilvelio (t.y. užtikrinti pakankamą vadinamąjį „pilvelio laiką“), nešioti įvairiomis pozomis, keisti maitinimo padėtis.

Plačiau skaitykite:

Kada kūdikį bus galima migdyti ne ant nugaros?

Visus kūdikius rekomenduojama miegui guldyti tik nugaros nuo pat pirmosios gimimo dienos. Tai ypač svarbu, naujagimiams ir mažiems, vartytis dar nemokantiems kūdikiams, tačiau ši rekomendacija išlieka aktuali ir vyresniems vaikams.

Nors SKMS sindromas nekelia pavojaus vyresniems kūdikiams ir vaikams, tačiau miegojimo padėtis ant nugaros yra palankesnė jų stuburui, mažesnė tikimybė, kad jie miegos išsižioję, jų kvėpavimo takai miego metu išliks atviri, kvėpavimas bus tolygesnis, o įkvepiamo oro kokybė geresnė ir kt.

Žinoma, paaugęs ir vartytis bei kitų judesių išmokęs kūdikis paguldytas ant nugaros pakeis savo miego pozą (ir ne kartą per naktį!) ir tai yra normalu.

Susiję straipsniai

Kada kūdikį jau galima migdyti ant šono ar pilvo?

Naujagimius ir mažus kūdikius reikėtų migdyti tik ant nugaros. O kada galima vaikelį saugiai guldyti ant pilvo ar šono?

Kaip užmigdyti kūdikį?

Migdymas - svarbi ir nemažai laiko užimanti kūdikio priežiūros dalis. Ką daryti, kad migdymas būtų kuo paprastesnis, sklandesnis ir greitesnis?

Miegodamas kūdikis knarkia: ar tai normalu?

Ką reikėtų žinoti apie kūdikių knarkimą, kodėl apskritai kūdikiai knarkia ir kada reikėtų pasirodyti gydytojui?