Kada kūdikį jau galima migdyti ant šono ar pilvo?
Naujagimius ir kūdikius iki pat 1-ojo gimtadienio reikėtų migdyti ant nugaros: tai padeda sumažinti staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) riziką. Tėvams, žinoma, kyla klausimas, kada galima vaikelį saugiai guldyti ant pilvo ar šono?
Kokią riziką kelia kūdikių miegojimas ant pilvo?
Didesnė staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) rizika
Pirmaisiais gyvenimo metais kūdikiams nesaugu miegoti ant pilvo. Tyrimų duomenimis, ant pilvo guldomiems mažyliams SKMS rizika išauga daugiau nei dvigubai. Kuo kūdikis mažesnis, tuo didesnė uždusimo rizika jam kyla. Didžioji dalis SKMS atvejų fiksuota tarp 1–4 mėn. mažylių.
Plačiau skaitykite:
Perkaitimas
Tyrimai rodo, kad miegojimas ant pilvo gali slopinti mažai sveriančių kūdikių gebėjimą reguliuoti kūno temperatūrą. Dėl to vaikelis gali perkaisti, o perkaitimas yra dar vienas iš SKMS riziką didinančių veiksnių.
Siekdami sumažinti perkaitimo riziką, kūdikį aprenkite lengvais drabužėliais arba suvystykite, galvą ir veidą palikite atvirus, stebėkite, ar kūdikio kūno temperatūra per daug nekyla. Jei kūdikis prakaituoja arba jei užkišę ranką už sprando pajuntate, kad kūdikiui karšta, nuimkite vieną sluoksnį drabužių arba sumažinkite temperatūrą kambaryje.
Prastesnė įkvepiamo oro kokybė
Kai kūdikiai miega ant pilvo, jie gali vėl įkvėpti iškvėpto oro, tad organizme gali padidėti anglies dioksido kiekis, o deguonies kiekis smarkiai sumažėti. Šis disbalansas gali daryti neigiamą įtaką smegenims ir kvėpavimo funkcijai.
Daugelis kūdikių prabus ir įkvėps gryno oro, jiems viskas bus gerai, tačiau kai kurie kūdikiai tiesiog kiečiau įminga, organizmas į deguonies stygių reaguoja lėčiau, galimas ir toks scenarijus, kad kūdikis negalės apsiversti ir paras sąmonę.
Uždusimas
Jei pakankamai gerai galvos dar nelaikantis ir nevaldantis kūdikis apsiverčia ant pilvo ir veidu įsminga į lovelės čiužinį arba patalynę, jam gali kilti uždusimo pavojus.
Kūdikį nuo uždusimo galite apsaugoti lovelėje nelaikydami pagalvių, apsaugėlių, minkštų žaislų ir dekoracijų, vengdami miegmaišių, kurie galėtų trukdyti judėjimui bei pasirinkę pakankamai tvirtą čiužinį.
Vos tik kūdikis pradės bandyti verstis, iškart nustokite jį vystyti. Besivartydamas kūdikis gali atsidurti padėtyje, kai veidas atsuktas į čiužinį, ir neturėti galimybės apsiversti taip, kad galėtų laisvai kvėpuoti.
Didesnė užspringimo rizika
Springimas yra įvairių svetimkūnių patekimas į kvėpavimo takus. Ant nugaros miegančio kūdikio kvėpimo takai yra virš stemplės. Jeigu kūdikis atpiltų, stemple į viršų pakilusiems skysčiams būtų gerokai lengviau patekti į kvėpavimo takus, jei kūdikis gulėtų ant pilvo, t.y. jei kvėpavimo takai atidurtų po stemple.
Didesnė tikimybė, kad kūdikis miegos išsižiojęs
Miegantieji ant pilvo gerokai dažniau miega išsižioję, o miegas išsižiojus ir kvėpavimas per burną miego metu siejamas su daugybe problemų: didesne infekcijų ir alergijų rizika, didesne dantų ėduoties rizika, didesne miego apnėjos rizika, netaisyklingu sąkandžiu ir kt.
Ar kūdikį ant šono migdyti yra saugiau?
Naujagimių ir mažų kūdikių migdymas ant šono laikomas tokiu pat nesaugiu, kaip ir miegas ant pilvuko - ant šono miegantis, net ir apsiversti dar nemokantis kūdikis gali vos krustelėjęs nesunkiai nuriedėti ant pilvo.
Kada kūdikiams jau saugu miegoti ant pilvo ar šono?
Naujagimius ir kūdikius visuomet – tiek nakties, tiek ir popiečio miegui – guldykite tik ant nugaros.
1-erių sulaukusius ir vyresnius vaikus jau galima migdyti ir ant pilvo ar šono, tačiau miegojimo padėtis ant nugaros yra palankesnė jų stuburui, mažesnė tikimybė, kad jie miegos išsižioję, jų kvėpavimo takai miego metu išliks atviri, kvėpavimas bus tolygesnis, o įkvepiamo oro kokybė geresnė ir kt.
Plačiau skaitykite:
Jei kūdikis lovelėje pats apsiverčia ant pilvuko ar šono, galima tiek atsargiai bandyti jį atversti, tiek ir taip palikti. Ekspertai teigia, kad būtent šiame raidos etape (t. y. nuo maždaug 4–6 mėn.) SKMS rizika yra ženkliai mažesnė. Taip yra dėl to, kad kūdikiai, įgiję daugiau jėgos ir mobilumo, jau yra brandesni ir net ir miegodami gali efektyviau apsisaugoti nuo deguonies bado.
Kai kūdikis jau gali laisvai apsiversti nuo nugaros ant pilvo ir atvirkščiai, jis pats gali pasirinkti miego pozą ant pilvo. Svarbiausia, kad kūdikis galėtų laisvai keisti kūno padėtis ir to daryti netrukdytų nei lovos apsaugėlės, nei miegmaišiai.