Kūdikio konteinerio sindromas: kas tai?

Mamos rankos laiko kūdikio galvytę ARTYOORAN | Shutterstock.com

Konteinerio sindromas – sutrikimas, kuris išsivysto per dažnai naudojant kūdikiams skirtą įrangą. Jei auginate mažylį, veikiausiai esate girdėję apie pačią įvairiausią vaikišką įrangą, o kai kurią, pavyzdžiui, automobilinę kėdutę, sūpynes ar gultuką, ir turite. Ilgesnis jų naudojimas gali sukelti įvairių problemų, kurios šiuo metu apibendrintai vadinamos konteinerio sindromu (angl. container baby syndrome).

Kodėl pavojinga ilgai naudoti vaikišką techniką?

Laiko intervalas, kai vaikas būna suvaržytas, gali stipriai išaugti to nė nepastebint, kai, pavyzdžiui, tos pačios dienos metu kūdikį vežame automobilinėje kėdutėje, paskui pietų miego jis užmiega gultuke, pietaudamas sėdi kėdutėje ir galiausiai statomas į vaikštynę ar šokliuką.

Didžioji dalis kūdikiams skirtos įrangos trukdo kūdikiams keisti kūno padėtį: jie gali tik sėdėti ar būti pusiau gulomis. Kūdikis, būdamas „konteinerio“ tipo įrangoje, turi mažiau galimybių natūraliai judėti (pavyzdžiui, spardytis kojytėmis, mosikuoti rankutėmis), ribojamos jo galimybės sukioti galvą į šonus ir kt.

Nevaržomas judėjimas svarbus naujiems įgūdžiams, pavyzdžiui, gebėjimui vartytis, taip pat jėgai ir koordinacijai lavinti.

Kokie dažniausi konteinerio sindromo požymiai?

Dažniausiai konteinerio sindromas pasireiškia kūdikio galvos formos pokyčiais, raumenų įtampa (dėl jos kūdikis beveik nuolat laiko pasukęs galvytę į kurią nors vieną pusę, jam sunku išlaikyti galvą tiesiai) ir vėluojančia raida: sulaukęs tam tikro amžiaus jis nemoka savarankiškai apsiversti, paguldytas ant pilvo sunkiai išlaiko pakeltą galvytę, pats nesėdi, nebando įsikibęs stotis ir pan.

Konteinerio sindromo simptomai

  • Atsiliekanti kūdikio raida, pvz., jis vėliau pradeda vartytis, sėdėti, savarankiškai stovėti, šliaužti,ropoti, vaikščioti
  • Galvos (kartais – ir veido) deformacijos (plagiocefalija), kreivakaklystė
  • Raumenų tonuso sumažėjimas
  • Judesių koordinacijos sutrikimai
  • Pojūčių ir mąstymo sunkumai
  • Socialinių įgūdžių vystymosi trūkumas
  • Kalbos raidos sulėtėjimas ir kt.

Kuri įranga didina konteinerio sindromo riziką?

„Konteinerio“ įranga – tai daugelis prietaisų, kurie skirti kūdikiams saugiai vežti ir palikti, kol tėvai atlieka namų ruošos ar kitus darbus, taip pat – maitinimo, lavinimo įranga. Žinoma, svarbu suprasti, kad konteinerio sindromą sukelia ne patys prietaisai, tačiau netinkamas ir perteklinis jų naudojimas.

Įranga, kurią reikėtų naudoti ribotą laiką

Kaip išvengti konteinerio sindromo?

  • Kuo įmanoma dažniau guldykite kūdikį ant pilvo (geriausia – ant ne per minkšto pagrindo).
  • Ant grindų įrenkite saugią erdvę žaidimams, kurioje kūdikis galės lavinti judesius, vartytis. Tiktų iš PVC, putų polistireno ar kitos medžiagos (tik įsitikinkite, kad gaminys saugus, sertifikuotas) pagaminti kilimėliai ar kilimai-dėlionės.
  • Dažniau kūdikį panešiokite, palaikykite ant rankų – tai svarbu jo socializacijai.
  • Kūdikio nemigdykite sūpynėse ar kėdutėse, nebent atvejis – išskirtinis (pavyzdžiui, kai kūdikis užmiega automobilyje). Geriausia, jei kūdikis miegotų savo lovytėje arba erdviame vežimėlyje, turinčiame visiškai gulimą padėtį.
  • Įvairią kūdikiams skirtą įrangą reikėtų naudoti atsižvelgus į kūdikio amžių ir jo raidą. Pavyzdžiui, nereikėtų sodinti į maitinimo kėdutę savarankiškai dar nemokančio sėdėti kūdikio.
  • Ribokite laiką, kurį kūdikis praleidžia kėdutėse, sūpynėse, gultukuose ir kt. Geriausia, jei per dieną jose bendrai susumavus kūdikis būtų ne ilgiau nei 2 val.

Kaip gydomas konteinerio sindromas?

Jeigu įtariate, kad vaiko raida gali būti sutrikusi, pastebėjote, kad pakito vaiko galvos forma, jis nuolat pakreipęs galvytę į kurią nors vieną pusę, būtinai pasitarkite su šeimos gydytoju. Jei jis pastebės kokių nors kūdikio sveikatos ar raidos sutrikimų, nedelsiant nusiųs konsultuotis su specialistais.

Konteinerio sindromas gydomas priklausomai nuo padarinių. Kartais gali užtekti paprasčiausių mankštų, o kartais prireikia ir specialių ortopedinių priemonių, pavyzdžiui, medicininės pagalvėlės, ortopedinio šalmo ar pan.

Susiję straipsniai

Vaikų ir suaugusiųjų alergija dulkių erkutėms

Dulkių erkutės – mūsų aplinkoje gyvenantys mikroskopiniai voragyviai – kelia grėsmę sveikatai, sukelia alergijas ir netgi astmą.

Sinusitas: priežastys, simptomai ir gydymas

Sinusitą išduoda spaudimas, skausmas kaktos, nosies bei akių srityje. Sinusitas – viena dažniausiai pasitaikančių slogos komplikacijų.

Ar vaikams profilaktiškai duoti vaistų nuo kirmėlių?

Žarnyno parazitais dažniausiai užsikrečia ikimokyklinio amžiaus vaikai, tad kartais pasigirsta rekomendacijų vaikams profilaktiškai duoti vaistų.