Vaikštynės, stumdukai, šokliukai kūdikiams: ar juos saugu naudoti? (156)
Vaikštynės, stumdukai, šokliukai yra naudojami, kaip pagalba vaikščioti besimokančiam vaikui, tačiau pasak sveikatos priežiūros specialistų, jie gali ne tik trukdyti pradėti vaikščioti savarankiškai, bet ir kelti pavojų sveikatai.
Kai kuriose šalyse vaikštynės ir šokliukai negaminami ir nereklamuojami, kai kur įvairios organizacijos ir asociacijos jų nerekomenduoja naudoti, o kai kuriose šalyse jie apskritai uždrausti.
Nuomonė apie stumdukus yra geresnė, nėra apribojimų jų naudojimui, gydytojai apie juos nėra tokios kritiškos nuomonės.
Kuo ypatingos vaikštynės ir šokliukai?
Vaikštynės sukurtos padėti kūdikiams vaikščioti žengiant į priekį. Paprastai jos būna apvalios arba kvadratinės formos ir turi specialias angas kojoms.
Kūdikis į vaikštynę statomas taip, kad kojytės siektų žemę, tad jis gali vaikščioti prilaikomas pačios vaikštynės.
Daugelis vaikštynių komplektuojamos su veiklos staliukais arba muzikiniais skydeliais, kad jose būdamas kūdikis nenuobodžiautų.
Kai kurių vaikštynių užpakalinė dalis nuimama, tad paaugęs vaikas vaikštyne gali naudotis kaip stumduku, laikydamasis už rankenų.
Vaikštynių rūšys:
- Su ratukais. Tradiciškai vaikštynės turi ratukus, pritvirtintus apatinėje dalyje;
- Be ratukų. Vaikštynės gaminamos ir be ratukų – skirtumas toks, kad jomis kūdikis juda lėčiau;
- Stumdukai – tai kūdikio savarankiškai stumdomos vaikštynės. Iš visų tipų vaikštynių stumdukai yra patys saugiausi naudoti ir turi daugiausia privalumų. Į juos įsikibęs vaikas mokosi savarankiškai atsistoti, o pėdutes stato taisyklingiau, nes kojytės nėra suvaržytos.
- Šokliukai, kaip nurodo pats pavadinimas, orientuoti į šokinėjimą. Jie gali būti laisvai pastatomi arba tvirtinami prie durų rėmų ar kitur.
Vaikštynės ir saugumas
Tėvai įsitikinę, kad vaikštynėje būnantys kūdikiai gali jaustis saugiai, nes šis prietaisas suteikia tvirtą pagrindą, tačiau išlieka rizika apvirsti, iškristi iš vaikštynės, nes nemažai jų – pakankamai lengvos ir nestabilios.
Kita dažna klaida yra manymas, kad vaikštynėje esantis vaikas gali žaisti savarankiškai, tačiau svarbu žinoti, kad su vaikštyne kūdikiai gali nueiti net iki 1 m per sekundę! Tad vaiškynėje esantį vaiką reikia stebėti dar įdėmiau ir dar dėmesingiau įvertinti, ar jo aplinka yra saugi.
Vaikštynių, šokliukų naudojimas siejamas su padidėjusia galvos, kaklo traumų, smegenų sukrėtimo, kaukolės lūžių, minkštųjų audinių sužalojimų, nudegimų, įpjovimų rizika.
Tiesa, dabartinės vaikštynės ir šokliukai gaminami laikantis itin griežtų saugumo standartų, tad sužeidimų rizika – kur kas mažesnė nei anksčiau. Tačiau JAV kasmet apie 2 tūkst. incidentų vis dar siejami su vaikštynių naudojimu.
Vaikštynių ir šokliukų įtaka kūdikio raidai
Į vaikštynes ir šokliukus sodinami kūdikiai gali praleisti natūralius raidos etapus, pavyzdžiui, šliaužiojimą, ropojimą ar savarankišką stovėjimą nesilaikant.
Vaiko koordinacija, pusiausvyra bei kiti vaikščiojimui reikalingi įgūdžiai nepakankamai lavinami.
Vaikštynes naudojantys kūdikiai savarankiškai vaikščioti gali pradėti kiek vėliau: įprotį žingsniuoti lengvai bus sunku „išgyvendinti“, ypač jei kasdien kūdikis vaikštynėje praleidžia daugiau laiko, nei rekomenduojama.
Tiesa, kol kas mokslininkai nesutaria, ar vaikštynės iš tiesų daro neigiamą įtaką kūdikių raidai: ištirta, kad jos gali sulėtinti kūdikių raidą, tačiau analogiškuose tyrimuose buvo pateiktos išvados, kad raidai neigiamos įtakos jos neturi.
Vaikštynės įtaka kojų ir stuburo vystymuisi
Vaikštynės gali lemti tam tikras sveikatos problemas: kojų deformacijas ir kreivumą, kaulų deformacijas, Achilo sausgyslės sutrumpėjimą, lemti įprotį vaikščioti pėdutes statant kreivai, pirštų galais, lemti tam tikrų raumenų grupių silpnesnį išsivystymą, stuburo iškrypimą ir kt.
Dėl to ateityje gali prireikti kineziterapeuto konsultacijos ir mankštų, o gal net ir sudėtingesnių terapijų/ gydymo.
Tiesa, visos šios komplikacijos gresia vaikštynėmis ir šokliukais naudojantis ilgiau, nei pataria ekspertai.
Ar vaikštynės, stumdukai ir šokliukai turi kokių nors privalumų?
Nors iš pirmo žvilgsnio vaikštynės, stumdukai ir šokliukai atrodo turintys
begales trūkumų, galima išskirti ir kelis jų privalumus:
- Jie paįvairina mažylio kasdienybę ir suteikia daugiau judėjimo laisvės;
- Suteikia džiaugsmo kūdikiui: vaikščioti vaikštyne ar spyruokliuoti šokliuke – nauja ir smagi patirtis;
- Leidžia tėvams šiek tiek atsipūsti ar atlikti neatidėliotinus namų ruošos darbus;
- Stumdukai puikiai treniruoja viršutinę kūdikio kūno dalį, lavina pusiausvyrą, koordinaciją ir kt.
Ką svarbu žinoti nusprendus naudotis vaikštynėmis, stumdukais ir šokliukais?
Vaikštynės, stumdukai, šokliukai yra pakankamai saugūs, jeigu jie naudojami, laikantis rekomendacijų:
- Stumdukus galima pradėti naudoti nuo 6–9 mėn., kai kūdikis išmoksta savarankiškai sėdėti ir po truputį bando stotis;
- Šokliukai skirti kūdikiams nuo 7 mėn. Sulaukę tokio amžiaus mažyliai gali atsispirti pėdutėmis ir šokčioti;
- Vaikštynėmis gali naudotis ne jaunesni nei 9 mėn. kūdikiai. Anksčiau į vaikštynes statomi kūdikiai tiesiog susmunka, nes kai kurių grupių raumenys dar nėra pakankamai sutvirtėję;
- Jei pasirinkote stumduką, svarbu, kad jis atitiktų mažylio ūgį arba būtų reguliuojamo aukščio;
- Norint, kad kūdikis vaikštynėje nevaikščiotų pirštukų galais ar pėdučių nestatytų kreivai, labai svarbu tinkamai sureguliuoti vaikštynės aukštį;
- Visa vaikiška technika turi būti sertifikuota ir atitinkanti saugumo reikalavimus;
- Nepalikite kūdikio vaikštynėje vieno;
- Vaikštynės ir šokliukai turėtų būti naudojami ne ilgesniais nei 15–20 min. intervalais;
- Bendras šiuose prietaisuose praleistas laikas kasdien neturi viršyti 30–60 min. (medikų rekomendacijos kiek skiriasi);
- Įvertinkite riziką: pavyzdžiui, pašalinkite aštrius daiktus nuo virtuvės stalviršių, įsigykite laiptų, židinio, durų apsaugines tvoreles ir t.t.;
- Jei namuose yra laiptai, rinkitės vaikštynę su automatiniais stabdžiais.
Tai ir nesodinkit vaiko į tą vaikštynę jei jos bijo.