Ar kūdikiui reikalinga pagalvė? (7)

Kūdikio miegas be pagalvės. Mallmo | Shutterstock.com

Gimusio vaikelio pagrindinė užduotis augti ir stiprėti, kūdikis pirmuosius savo metus didžiąją laiko dalį valgo ir miega.

Naujagimiai miega 16 - 18 valandų per parą, tad labai svarbu užtikrinti jų miego kokybę. Patogiu lopšiu, lovele ir patalais besirūpinantiems tėvams dažnai kyla klausimas, ar mažyliui bus reikalinga ir pagalvė?

Ar naujagimiui reikia pagalvės?

Trumpas atsakymas į šį klausimą yra paprastas - ne. Sveikam, normaliai besivystančiam vaikui iki 1-2-ejų metukų įprastos mums pagalvės nereikia.

Naujagimiams nėra reikalinga jokia pagalvėlė ar kitoks paaukštinimas galvytei. Jų galvytė, lyginant su kūnu, yra didelė, stuburas ir kaklas dar neturi linkių, tad visiškai horizontali padėtis naujagimimams yra natūrali ir anatomiškai patogi.

Kodėl kūdikiui nereikia pagalvės?

Naujagimiui po galva padėjus pagalvėlę jo smakras įsirems į krūtinę, bus sunkiau kvėpuoti, labai įsitemps silpnučiai kaklo raumenukai ir nenatūraliai ištįs slanksteliai.

Naujagimio guldymas ant minkštos pagalvės padidina plokščios galvos sindromo (plagiocefalijos) riziką.

Mažylio kaukolės kaulai yra paslankūs, nesuaugę (tai padeda jam slysti gimdymo takais gimimo metu), tad ir lengvai pažeidžiami.

Ant pagalvės guldomas naujagimis miegodamas rečiau judina galvytę, spaudimas susikoncentruoja tik vienoje vietoje, ilgainiui kaukolės kaulai pasislenka.

Pagalvė ir kūdikio saugumas

Kūdikiui ne tik nereikia pagalvės, bet ir jokių papildomų, grėsmę keliančių daiktų lovelėje!

Pagalvė, kaip ir kiti minkšti daiktai kūdikio lovytėje, didina kūdikio uždusimo, staigios kūdikio mirties sindromo riziką.

Ką tik gimusių mažylių refleksai ir motorika nėra pakankamai išvystyti, todėl, veiduku į pagalvę pasisukęs vaikelis, gali pradėti dusti to nė nesuprasdamas.

Kūdikio čiužinukas turi būti pakankamai tvirtas, o paklodė - gerai įtempta, kad apsivertusio mažylio veidukas, nosytė ir burnytė neįsispaustų į čiužinį, kad į burnytę neįlystų paklodės raukšlės.

Pagalvės 1-2 metų amžiaus vaikui

Bandantiems stotis ir vaikščioti pradedantiems, t.y. 1-2-ejų metukų sulaukusiems vaikams jau vertėtų padėti specialią pagalvėlę.

Ji turi būti 2-3 cm aukščio, lovelės (ar vežimo, jeigu vaikas migdomas, pavyzdžiui, pasivaikščiojimo metu) pločio.

Vertikalioje padėtyje vis dažniau būnančių vaikučių kaklas ir stuburas stiprėja, ima formuotis natūralūs stuburo linkiai, kūnelis paauga ir jo bei galvytės dydžio santykis tampa artimesnis suaugusiojo žmogaus.

Žinoma, visi vaikai vystosi skirtingai, tad svarbu pastebėti, kada jūsų kūdikiui jau reikėtų pagalvės. Visų pirma, atkreipkite dėmesį į mažylio pečius - jie turėtų būti platesni už galvytę.

Taip pat įvertinkite vaiko miegą - jeigu kūdikis, atrodytų be priežasties, dažnai pabunda, neišsimiega, būna irzlus, ramiai užmiega tik po galva pasikišęs žaislą ar susuktą antklodę, metas įsigyti pirmąją pagalvę.

Kaip išsirinkti tinkamą pagalvę vaikui?

Labai svarbu, kad pagalvė būtų saugi ir patogi. Ieškodami tinkamos pagalvės vaikui, atkreipkite dėmesį į šiuos aspektus:

 • Kūdikiams skirta pagalvė turi būti tvirta, tačiau ne per kieta;
 • Jos aukštis turi būti apie 2-3 cm, plotis - toks kaip lovelės ar vežimo (pirkite kelias pagalves, jeigu vaiką migdote skirtingose vietose);
 • Reikėtų rinktis iš alergijos nesukeliančių medžiagų pasiūtas pagalves. Pūkai ir plunksnos ne tik gali sukelti alergiją, bet ir lengvai sudrėksta nuo prakaito, juose ima veistis dulkių erkutės ir kiti žalingi mikroorganizmai, be to pro užvalkalą pralindusios plunksnos gali subraižyti jautrią kūdikio odelę;
 • Pagalvės užvalkalas turi gerai ją aptempti, taip pat būti pasiūlas iš hipoalerginio audinio. Užvalkalo audinys turi būti kuo tankesnis, tankiai išaustas audinys yra slidesnis, tad mažiau dirgina odą, nesukelia niežulio;

Pagalvei susidėvėjus ar praradus formą po skalbimo, ją reikėtų nedelsiant pakeisti.

Vietoje pagalvės taip pat puikiai tiks kelis kartus sulankstytas vystyklas ar kitoks medvilninis audinys. 

Pagalvės funkciją atliks ir po čiužiniu pakištas audinys ar sulenktas rankšluostis. 

Atvejai, kai kūdikiui pagalvės gali prireikti

Kartais gydytojas gali rekomenduoti pagalvę mažesniam, nei 1-2-ejų metų amžiaus mažyliui.

Vystantis ryškiam plokščios galvos sindromui gydytojas gali rekomenduoti specialią ortopedinę pagalvėlę, kuri gali būti naudojama miego arba būdravimo metu.

Naujagimiui susirgus labai stipria sloga ar turint kitų kvėpavimo sutrikimų gydytojas taip pat gali pasiūlyti laikinai naudoti nedidelę pagalvėlę ar truputį pakelti čiužinuko dalį ties galva (bet ne daugiau, nei 30 laipsnių kampu): tai gali palengvinti kvėpavimą, padėti mažyliui jaustis komfortiškiau.

Tačiau tai išskirtiniai atvejai dėl kurių privalu pasitarti su gydytoju.

Sveiko vaiko iki 1-2-ejų metukų miegelis bus saldus ir saugus be jokių pagalvių!

Taip pat skaitykite

Naujausi komentarai

 1. slapukeb
  slapukeb prieš 2 m.

  tai jūs ir tarkitės maniškis kitaip neužmiega

 2. User has not uploaded an avatar
  Juatina prieš 1 m.

  Sveikos mamyte ar galima 5 men deti pagalvyte ploksce kaip blynas

 3. Igie
  Igie prieš 1 m.

  Juatina parašė:
  Sveikos mamyte ar galima 5 men deti pagalvyte ploksce kaip blynas

  Man idomu, ar nuo jos kazkas pasikeistu? turiu tokia, bet manau cia tas pats kaip ir be pagalveles...

 4. User has not uploaded an avatar
  Juatina prieš 1 m.

  Tai. Nieko blogo jei. Jiu padesiu kad megotiu

 5. Coliuke0_0
  Coliuke0_0 prieš 6 mėn.

  Kažkur skaičiau kad Miglės studijoje kaune galima vaikui deti pagalve jau nuo 1 gyvenimo menesio. Taip pati daktare rekomenduoja. Tai kokia čia daktare tada ? 🙄🤔