Lovytės kūdikiams: kaip išsirinkti? (135)

Lovytės kūdikiams Photographee.eu | Shutterstock.com

Lovytė kūdikiui - vienas svarbiausių pirkinių laukiant šeimos pagausėjimo: pirmuosius 2-3 metus vaikas miega ne mažiau kaip 12 valandų per parą, o tai reiškia, kad lovoje jis praleis kone pusę savo gyvenimo. Štai į ką vertėtų atkreipti dėmesį perkant lovytę.

Lovyčių saugumo standartai

Statistika rodo, kad pirmaisiais vaiko gyvenimo metais daugiausia nelaimingų atsitikimų nutinka būtent lovytėje: tai staigios kūdikių mirties sindromas, prispaudimas, uždusimas, pasismaugimas, traumos susijusios su galūnių įstrigimu ar iškritimu iš lovytės.

Tam, kad to būtų išvengta, daugelyje šalių (tarp jų ir ES) yra nustatyti vaikiškų lovų saugumo reikalavimai (standartai). Šie reikalavimai skirtingose šalyse nėra vienodi, tačiau savo esme jie yra gana panašūs.

Ar lovytė atitinka keliamus saugumo reikalavimus turi būti nurodoma gaminio specifikacijoje. Europos Sąjungos šalyse galioja šie vaikiškų lovyčių standartai:

  • EN 1130-1:1998 kūdikių lovelėms ir lopšiams, kurių vidinis lovelės pagrindo ilgis yra iki 900 mm.
  • EN 716-1:2008+A1:2013 vaikiškoms ir sulankstomosios vaikiškoms lovelėms, kurių vidinis lovelės pagrindo ilgis yra nuo 900 iki 1400 mm.
  • EN 747-1:2012 aukštoms ir dviaukštėms lovoms.

Jei dėl kokių nors priežasčių lovytės atitikties saugumo standartams patikrinti nėra galimybės arba lovytė yra pagaminta pagal senesnės redakcijos saugumo standartus, žemiau rasite aptartus svarbiausius lovytės saugumo aspektus.

Lovytės su nuleidžiamais šonais

Kūdikio lovytė nuleidžiamais šonaisNors nuleidžiami lovytės šonai palengvina vaiko iškėlimą ir paguldymą į lovytę, tokios lovytės laikomos mažiau saugiomis. JAV tokios lovytės nuo 2011 metų apskritai yra uždraustos po to, kai dėl nuleidimo mechanizmo gedimų žuvo kelios dešimtys kūdikių.

Europos Sąjungoje toks draudimas netaikomas, tačiau jei nuspręsite rinktis lovytę nuleidžiamais kraštais, būtinai reguliariai tikrinkite, ar fiksavimo mechanizmas yra patikimai įtvirtintas tiek viršuje, tiek apačioje, ar nėra atsipalaidavusių ar išlūžusių jo detalių.

Lovytės su ratukais

Kūdikio lovytė su ratukaisIš vienos pusės, lovytės su ratukais yra visai praktiškas dalykas, ypač pirmaisiais mėnesiais: galite nesunkiai perstumti lovytę iš vienos vietos į kitą. Kita vertus, lovyčių plotis paprastai yra didesnis nei vidinių durų, tad norint ją perstumti iš vieno kambario į kitą, lovytę vis tiek tektų ardyti.

Be to, vaikui pradėjus ropoti, mokantis vaikščioti, lovytės mobilumas gali iš privalumo virsti trūkumu: judesių gerai nekoordinuojantis vaikas gali rimtai susižeisti bandydamas įsikibti ar įlipti į judančią lovą. Todėl jei renkatės lovą su ratukais, rinkitės tokią, kurios ratukus galima patikimai užfiksuoti.

Atstumas tarp lovytės strypų

Kūdikio lovytės tarpai tarp strypųTarpai tarp strypų turi būti pakankamai platūs, kad tarp jų neįstrigtų kūdikio rankos, kojos ar pirštukai, tačiau pakankamai siauri, kad nepralystų galva ir kūnelis. Tiek ES, tiek JAV vaikiškų lovyčių saugumo standartai reikalauja, kad tarpai tarp lovytės strypų būtų ne platesni nei 6 cm (rekomenduojamas tarpų plotis yra 4.5-6 cm).

Taip pat rekomenduojama rinktis lovytes plokščiais strypais - jie geriau amortizuoja smūgio jėgą, susitrenkimas bus ne toks skaudus.

Lovytės dekoracijos ir papuošimai

Kūdikio lovytė su dekoracijomis ir papuošmaisKuo paprastesnė lovelė, tuo ji yra saugesnė: bet kokios išsikišusios detalės, išpjaustyti ornamentai, pakabukai, kaspinėliai didina nelaimingų atsitikimų riziką. Paprasta, tiesių linijų lovelė su kiek užapvalintais detalių kampais yra pats saugiausias pasirinkimas. Saugumo standartai be kita ko reikalauja, kad kampiniai lovytės stulpeliai nebūtų išsikišę daugiau kaip 10-15 mm.

Nepuoškite lovelės kaspinėliais, minkštais žaisliukais, lipdukais ir panašiai. Prisiminkite, kad kūdikio judesiai yra prastai koordinuoti, nesąmoningi, todėl jis gali užsimesti ant veido pagalvę, užklotą ar žaisliuką, apsivyti apie kaklą kaspinus ir dėl to uždusti. Pavojingi ir visi smulkūs papuošimai (sagutės, karoliukai), kuriais vaikas gali užspringti.

Lovytės apsaugos ir baldakimai

Kūdikio lovytės apsaugėlės ir baldakimaiPrieš kelis dešimtmečius išpopuliarėjusios apsaugėlės iš tiesų, jei lovytė atitinka visus saugumo reikalavimus, neatlieka jokios funkcijos išskyrus dekoratyvią, ir, priešingai nei teigia jų pavadinimas, vaiko jos nesaugo, o kelia jam pavojų, pavyzdžiui, didina staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) rizką.

Kūdikiui didesnė rizika yra ne stipriai susitrenkti į lovos kraštus ar iškristi pro tarpus, o pasivertus ir atsirėmus veidu į tokias "apsaugėles" uždusti. Vaikui pradėjus judėti šios "apsaugos" pavojingos dar ir todėl, kad atsispirdamas nuo jų vaikas gali lengviau perlipti per lovytės kraštą ir iškristi (tuo atveju, jei jose neįsipainios).

Jei vis dėlto nuspręsite apsaugėles naudoti, imkitės tokių saugumo priemonių:

  • apsaugas į lovytę įdėkite tik tuomet, kai kūdikis išmoks vartytis ir pasukti galvą ir išimkite iš lovytės, kuomet vaiko įgūdžiai taps pakankami, kad pasiremdamas į apsaugas jis galėtų iš lovytės išsiropšti;
  • apsaugas naudokite tik vaikui būdraujant, o miego metu išimkite;
  • jei tarpai tarp lovytės strypų yra didesni nei rekomenduojama arba jei mažylis vistiek įsigudrina įstrigti tarpuose, saugesnės būtų tinklinės apsaugėlės arba "Wonder Bumper" tipo apsaugėlės kiekvienam lovytės strypui;
  • tvirtai jas užfiksuokite, ypač jei jos prie lovytės tvirtinamos kaspinėliais; 
  • pritvirtinkite apsaugėles tarp, kad tarp čiužinio ir apsaugų būtų bent poros centimetrų tarpas.

Specialistai nerekomenduoja ir baldakimų: be to, kad renka dulkes, jokios praktinės naudos jie neteikia, jis blogina oro cirkuliaciją (prasta oro kaita siejama su SKMS), baldakimas gali užgriūti ant vaiko. Vaikui paaugus baldakimus nuimti būtina - kaip ir pašalinti iš vaikui pasiekiamos aplinkos visus daiktus, kuriuos sugriebęs ir patraukęs vaikas galėtų susižeist.

Čiužinys į kūdikio lovytę

Čiužinukai į kūdikio lovytęRinkitės švelnaus, lygaus paviršiaus, kietesnį čiužinį, atitinkantį lovytės pagrindo dydį. Saugumo standartai reikalauja, kad tarp čiužinio ir lovytės krašto tilptų ne daugiau du pirštai. Kaip teisingai pasirinkti čiužinuką vaikiškai lovytei skaitykte šiame straipsnyje "Čiužinukai kūdikiams ir vaikams" .

Reguliuojamas lovos pagrindas

Kūdikio lovytės su reguliuojamu pagrindo auksčiuDaugumos šiuolaikinių lovyčių čiužinio pagrindo aukštis yra reguliuojamas ir turi dvi ar daugiau padėčių. Pirmuosius mėnesius patogiausia yra aukščiausia padėtis (nuo lovytės viršaus iki čiužinio turi būti bet ne mažiau kaip 50 cm).

Akylai stebėkite vaiko raidą: kai vaikas išmoksta savarankiškai atsisėsti (o dar geriau - šiek tiek iki to laiko), nuleiskite lovos pagrindą į žemesnę padėtį, o vaikui išmokus atsistoti (paprastai tai nutinka apie 6 mėn.), lovos pagrindas turi būti nuleistas į žemiausią padėtį.

Kai vaiko ūgis pasiekia 98 cm, o lovytės atbraila yra maždaug vaiko pažastų aukštyje, laikas iš lovytės persikraustyti į "tikrą" lovą.

Lovytės dažai

Patikrinkite, ar nėra atsilupinėjusių dažų (ypač jei perkate naudotą lovytę). Nors vaikiški baldai turi būti dažomi saugiais, netoksiškais dažais, būtų geriau, jei jie neatsidurtų viską iš eilės ragaujančio mažylio burnoje.

Apsaugos nuo dantukų

Pradėjus dygti dantukams, lovos kraštas daugeliui mažyliui tampa pačiu mėgstamiausiu kramtuku. Net jei dėl mažojo bebro niokojamo baldo nesukate galvos, greičiausiai nenorėsite, kad vaiko burnoje atsidurtų dažų ir medienos atplaišų. Kai kurie gamintojai plastikines kraštų apsaugas įtraukia į standartinę komplektaciją, o jei ne, visada galite jų įsigyti atskirai.

Apsauga nuo iškritimo

Perėjus nuo lovytės į "tikrą" lovą, rekomenduojama uždėti apsaugą nuo iškritimo. Kai kurie gamintojai įtraukia jas į standartinę komplektaciją, tačiau jų yra pirkti ir atskirai.

2-in-1 vaikiškos lovytės su komodomis

Toks du viename variantas gali būti ekonomiškesnis variantas nei dviejų daiktų - lovytės ir komodos - pirkimas, tačiau jis turi ir trūkumų: tokia lovytė yra itin nemobili, turėsite mažiau variantų, kaip tokią lovytę pastatyti kambaryje.

Galiausiai, vaikui išaugus lovytę, bus sunkiau ją parduoti, nes tokių lovyčių paklausa yra mažesnė. Tokios lovytės turi ir daugiau trūkumų: jas sunkiau išrinkti ir surinkti, reikia daugiau vietos jų saugojimui. Be to, atskirą komodą vaikiškiems daiktams galėsite naudoti ir po trečiojo gimtadienio, tad įvertinus visus už ir prieš, pirkti du atskirus baldus nei sujungtus į vieną.

Lopšys, lovytė kūdikiui ar "auganti" lovytė?

Lopšiai, priklausomai nuo modelio, kūdikio miegui yra tinkami iki trečio-šešto mėnesio, tad neabejotinai anksčiau ar vėliau reikės pirkti ir lovytę kūdikiui (nebent jūsų šeima yra pasirinkusi miegojimo bendroje lovoje variantą, ir visus šeimos narius jis tenkina).

Vaiko ūgiui pasiekus 98 cm ribą arba jam išmokus savarankiškai išlipti iš lovytės, perkelkite vaiką į "tikrą" lovą. Nors vaiko pasprukimai "iš už grotų" gali atrodyti mieli ir smagūs (kaip ir visi kiti vaiko pasiekimai), priminkite sau, kad saugumas yra pirmoje vietoje - belipdamas vaikas gali neišlaikyti pusiausviros ir kristi žemyn. Kadangi aukštis yra nemažas, toks kritimas gali baigtis rimta trauma.

Dauguma šiuolaikinių kūdikiams skirtų lovyčių yra transformuojamos iš kūdikio lovytės į vaikišką, kurią galėsite naudoti dar kurį laiką (yra modelių, kurie gali naudoti net iki paauglystės). Tad neabejotinai lovytė kūdikiui yra praktiškesnis ir ilgiau tarnausiantis daiktas nei lopšys.

Kita vertus, konvertuojamoms lovytėms greičiausiai teks pirkti papildomus priedus ir čiužinį, tad gerai pasvarstykite, ar tai tikrai ekonomiškai naudingesnis variantas nei atskirų lovų pirkimas. Kaip ir tai, ar toks lovos modelis vis dar tiks jei, vaikui paaugus, sugalvosite iš esmės keisti kambario interjerą.

Nauja ar naudota lovytė?

Atsižvelgiant į tai, kad kūdikio lovytė bus naudojama 2-3 metus, pirkti naują lovytę yra visiškai logiškas žingsnis, ypač jei planuojate ne vieną vaiką. Tačiau naudotos lovytės yra ženkliai pigesnės ir pakankamai geros būklės.

Jei perkate naudotą lovytę, pasidomėkite, kelintais metais ji pagaminta (nerekomenduojama pirkti senesnių nei 10 metų lovyčių), kiek vaikų ją naudojo, ar ji atitinka svarbiausius saugumo reikalavimus, ar nėra išklypusi, ar veikia visi mechanizmai (pavyzdžiui, ratukų ir čiužinio pagrindo fiksavimo).

Nepirkite naudotų lovyčių su nuleidžiamu šonu: kaip minėta, jos yra mažiau saugios, ir kuo ilgiau yra naudotos, tuo mažiau patikimi jų mechanizmai.

Net jei perkate naudotą lovytę, rekomenduojama įsigyti naują čiužinį - taip būsite garantuoti, kad čiužinys nėra išgulėtas, švarus, neturi kitų defektų.

Lovyčių kainos

Naujų vidutinės klasės lovyčių kainos svyruoja nuo 100 iki 250 EUR, tačiau yra tiek pigesnių (vos 40-60 EUR kainuojančių, tiek brangesnių, 500-800 EUR kainuojančių lovyčių. Analogiški naudotų lovyčių modeliai parduodami bent 30-50% procentų pigiau (priklausomai nuo prekinio ženklo ir nusidėvėjimo lygio).

Pigiausios lovytės, net ir atitinkančios saugumo reikalavimus, yra gaminamos iš pigesnių medžiagų, paprastai būna su mediniu pagrindu, yra lengvesnės, jų apdaila būna bazinė, atitinkanti minimalius reikalavimus. Lyginant su brangesniais variantais, jos yra ne tokios patvarios, greičiau lūžta, išklypsta ir natūraliai nusidėvi.

Brangesnių lovyčių gamybai naudojamos kokybiškesnės medžiagos, lovos pagrindas paprastai būna metalinis rėmas. Šios lovytės yra sunkesnės, stabilesnės, pasižymi aukštesnės klasės apdaila (užapvalintais kampais, padengtos aukštos kokybės įbrėžimams (ir besikalantiems dantukams) atspariais dažais). Dažnai jos turi daugiau transformacijos galimybių (kartais nuo lopšio iki paauglio lovos).

Lovytės kainą gali kelti papuošimai (raižiniai, aplikacijos), baldakimai, "apsaugėlės". Kaip minėta anksčiau, dauguma šių priedų yra ne tik kad nebūtini, bet ir pavojingi vaikui, tad protingiausia būtų nešvaistyti jiems pinigų - vaikui augant tikrai bus progų išleisti pinigus gerokai prasmingiau.

Surinkimas ir priežiūra

Lovytę surinkite griežtai laikydamiesi instrukcijos, patikrinkite, ar yra visos lovytės dalys, ar jos nesulinkusios ir nesulūžusios (ypač jei perkate naudotą lovytę).

Kad ir koks būtų lovos pagrindas (medinis ar metalinis), jis turi būti patikimai užfiksuotas ir pakankamai tvirtas, kad išlaikytų šokinėjantį mažylį.

Būtinai nuimkite nuo lovytės visus pakavimo elementus: celofaną, lipdukus (plastiko plėvelės gali perdengti kūdikio kvėpavimo takus).

Reguliariai tikrinkite, ar naudojimo metu lovytė neišklypo, ar neatsilaisvino jos tvirtinimo detalės (tai galite padaryti stipriau ją paklibindami).

 

Mūsų bičiuliai „Berželis“, gaminantys vaikiškas loveles iš natūralaus beržo medienos, siūlo išbandyti lovytę - transformerį

  • Lovytė yra pagaminta iš beržo masyvo ir padengta hipoalerginiais dažais bei lakais. 
  • Lovytę galima transformuoti priklausomai nuo vaiko amžiaus ir ūgio.
  • Apvalus lopšys kūdikiui primena mamos pilvą ir padeda jam lengviau prisitaikyti. Joje kūdikis jaučiasi patogiau ir ramiau.
  • Lovytės modelis yra labai saugus, nes neturi aštrių kampų.
  • Lovytės aukštis reguliuojamas trimis padėtimis, yra ratukai, todėl ją nesunku pritaikyti savo poreikiams, perkelti į kitą vietą.
  • Lovytę pritaikysite savo interjerui, nes galite rinktis iš trijų spalvų: baltos, dramblio kaulo, rudos.

 

Susiję straipsniai

Vaikas kalba per miegus

Veikiausiai nemažai tėvų yra pastebėję, kad jų vaikas per miegus kažką kalba, murma ar juokiasi. Ar dėl to reikėtų sunerimti?

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

Naujausi komentarai

  1. IndreEn
    IndreEn prieš 3 m.

    Dorotėja parašė:
    mes pirkom lopsiuka chicco next to me

    Ačiū, visgi norėtume lovytes ar su nuleidžiamu ar su nuimamu šonu...na ir kad kiekvieną vakarą nereiketu daug vargti ta šoną nuimti ar pan..

  2. Julita prieš 3 m.

    IndreEn parašė:
    Ačiū, visgi norėtume lovytes ar su nuleidžiamu ar su nuimamu šonu...na ir kad kiekvieną vakarą nereiketu daug vargti ta šoną nuimti ar pan..

    Mes turime Klupš Piccolo lopšį Ukmergėje. Jei domina pirkimas, rašykite 🙂

  3. Akurat
    Akurat prieš 3 m.

    Gal kas turi atsiliepimų apie YappyStar lovytę? 🙂

  4. Equ.
    Equ. prieš 1 m.

    Parduodu ikea lovytę Vilniuje, jeigu domina parašykite man.

  5. Geltona.pieva
    Geltona.pieva prieš 1 m.

    Babydust parašė:
    Sveikos, esu nusižiūrėjusi lovytę 7in1, gal kas turite? Kokie pliusai minusai?

    Turėjom. Kokybė prasta, sulūžo perdėliojant į paskutinę stadiją. Realiai idėja labai gera, naudotume ir ateityje kitiems vaikams , patogu buvo, bet deja nekokybiška. Tai jei kas rinksitės įsitikinkit kad tikrai tvirtai pagaminta ir įskaičiuokit, kad jai reiks atkentėti daug perrinkimų nesulūžus.