Kaip taisyklingai nešioti kūdikį? Kineziterapeutės komentarai ir nuotraukos
Erlanda Varpukauskaitė Kūdikių ir vaikų kineziterapeutė
kineziterapijavaikams
Evelina Krasnickienė Socialinė pedagogė ir ikimokyklinio ugdymo pedagogė
aukletoja_evelina
Gimus kūdikiui, tėvai dažnai susiduria su baimėmis, kaip tinkamai paimti, nešioti kūdikį, kad jam nepakenktume. O kartais net nesusimąstome, kad paprastai atrodantis vaiko nešiojimas gali padaryti nemažai žalos. Kineziterapeutė Erlanda Varpukauskaitė pasakoja ir rodo, kaip tinkamai nešioti mažylius ir ko derėtų vengti.
Taisyklingas kūdikio nešiojimas iki 4 mėnesio
Iki 4 mėnesio rekomenduojama vaiką nešioti horizontaliai (gulsčiai) dažniau nei stačiai.
„Lėktuvėlio“ padėtis
Vieną ranką dedame po kūdikio krūtine, kitą – tarp kojų, po pilvu. Kūdikio rankos turėtų būti suvestos į vidurio liniją.
„Lopšio“ padėtis
Viena ranka apkabiname kūdikio galvą, pečius ir liemenį, o kita – dubenį ir kojas.
„Tigriukas ant šakos”
Pasiguldome kūdikį šonu ant savo dilbio, delnas ant pilvo, o kita ranka tarp kojų. Kūdikio rankos laisvos, galva pasukta šonu.
Šioje padėtyje naudinga panešioti kūdikį, jeigu jį vargina pilvo pūtimas ar diegliai.
Padėtis atrūginant kūdikį
Viena ranka prilaikome ties mentėmis arba galvyte, o kita ranka dubenį. Svarbu, kad kūdikio rankytės būtų ant suaugusiojo peties.
Kūdikiai dėl silpno apatinės stemplės rauko tonuso dažnai atpila. Taigi tam, kad dalis ar ir visas skrandžio turinys neišsilietų, naujagimius ir kūdikius reikia atrūginti.
Plačiau skaitykite:
Nešiojimo padėtis, kurią naudojame tik nuo 4 mėnesio
Padėtis veidu į aplinką
Viena ranka apkabiname kūdikį per krūtinę, o kitą ranką laikome tarp kojyčių. Nešiojant šioje padėtyje, laikome kūdikį už kojyčių ir nekišame rankos jam po užpakaliu, nesodiname.
Svarbu
Taikyti šią padėtį reikėtų tik tuomet, kai kūdikis savarankiškai laiko galvą vertikalioje padėtyje.
Padėtis, kurioje negalima nešioti kūdikio
Padėtis veidu į suaugusiojo krūtinę
Kineziterapeutė pastebi, kad tėvai šį nešiojimo būdą naudoja, tačiau jis pridaro žalos. Taip nešiojami kūdikiai nebenori gulėti ant pilvo ar „pertempia“ nugaros raumenis. Šioje padėtyje kūdikį galime nešioti tik labai trumpai, jei jį bandome raminti ir tik tai padeda, tačiau nuraminus kūdikį, keičiame nešiojimo padėtį.
Didžiausios kūdikio nešiojimo klaidos
Nešiodami kūdiki tėvai dažniausiai daro šias klaidas:
- Visada ta pati nešiojimo padėtis. Negalima vaiko visada nešioti ant tos pačios rankos ar ant to paties peties, būtina kaskart keisti nešiojimo puses. Nešiojimo padėčių ir pusių įvairovė yra labai svarbu. Jei dažnai nešiojame tik vienoje pusėje, kūdikiui gali pasireikšti raumenų disbalansas - viena vaiko kūno pusė bus stipresnė už kitą arba viena pusė gali „persitempti“.
- Nesėdinčio kūdikio nešiojimas „sodinant“. Iki 6 mėnesio, kol vaikas nesėdi, nerekomenduojama nešioti prilaikant už užpakalio ar pasisodinus ant rankos. Nesėdinčiam kūdikiui tokios nešiojimo padėtys apkrauna stuburą.
- Mažesnio nei 4 mėn. kūdikio nešiojimas stačiai. Iki 4 mėnesio kūdikį reikėtų stengtis kuo mažiau nešioti stačiose padėtyse, kad neapkrautume jo nugaros ir stuburo. Tokio amžiaus vaikų raumenys nėra pasiruošę statmenai pozicijai ir jie turi gulėti. Maždaug nuo 4 mėnesio pradedame naudoti „45 laipsnių padėtį“ (t.y. kūdikis nešiojamas pusiau gulomis), nuo 5,5-6 mėnesių galime nešioti stačiau.
Netaisyklingo kūdikio nešiojimo pasekmės
Dažnai nešiojant kūdikį stačioje padėtyje, viršutinėje kūno dalyje atsiranda įtampa. Vaikas iki 4 mėnesio silpnai laiko galvą, o būdamas stačioje padėtyje turi įtempti visus kaklo, pečių juostos raumenis tam, kad galvą išlaikytų.
Jei kūdikis yra ilgai nešiojamas stačiai, jis nuolatos laiko įtempęs kaklo raumenis, dėl to pertempia viršutinės kūno dalies raumenis.
Ženklai, kurie gali rodyti įtampą viršutinėje kūno dalyje:
- Guldant ant pilvo, vaikas pradeda tarsi skraidyti skėsdamas rankas į šonus;
- Nesuveda rankų į priekį ir neturi tvirtos dilbių atramos;
- Nemėgsta gulėti ant pilvo;
- Gulėdamas ant nugaros lošiasi atgal (kelia save į tiltelio poziciją);
- Rengiant ar mankštinant sunku sulenkti ir ištiesti rankas.
Jei pastebite kelis šiuos punktus ir dažnai nešiojate vaiką stačioje padėtyje, reikėtų keisti nešiojimą į horizontalias padėtis.