Kada kūdikis savarankiškai pradeda laikyti galvą? (4)
Ateina laikas, kai mažylis išsivaduoja iš trapaus naujagimio statuso. Vienas svarbiausių etapų savarankiškumo link – jo gebėjimas laikyti galvą. Kada kūdikiai pradeda tvirtai laikyti galvytę? Ko gali imtis tėvai, norintys paspartinti šį procesą?
Kokio amžiaus kūdikis jau gebės išlaikyti galvytę savarankiškai?
1–3 mėn. kūdikis palaipsniui įgauna jėgų pakelti galvytę.
Maždaug 2 mėn. ant pilvo gulintis kūdikis kelias sekundes jau gali išlaikyti galvytę. Šios trumpos treniruotės padeda stiprinti kaklo užpakalinės dalies raumenis.
3 mėn. kūdikis jau ima remtis alkūnėmis ir mokosi atkelti ne tik galvytę, bet ir visą viršutinę kūno dalį: tokia padėtis jam ateityje pravers atliekant kitus veiksmus.
Kai kūdikiui sueis maždaug 4 mėn., jis, gulėdamas ant pilvuko ir atsirėmęs į alkūnėmis, jau turėtų tvirtai laikyti galvą, o artėdamas prie pirmojo pusmečio – ir gerai koordinuoti galvos bei kaklo judesius.
6 mėn. kūdikis jau visiškai geba kontroliuoti galvą – ją laikyti, sukioti.
Tačiau atminkite, kad kiekvienas kūdikis vystosi skirtingu tempu, tad šį etapą jūsų mažylis gali pasiekti šiek tiek anksčiau arba vėliau.
Kaip kūdikiai treniruojasi laikyti galvytę?
Kūdikio kaklo raumenys tvirtės palaipsniui, tačiau ir tėvai gali imtis tam tikrų veiksmų, kad padėtų jam greičiau pasiekti šį raidos etapą. Keli patikrinti būdai stiprinti kaklo raumenis:
- Guldymas ant pilvuko. Tai efektyviausias būdas sustiprinti kaklo ir viršutinės kūno dalies, stuburo raumenis. Ant pilvuko guldyti galima jau naujagimius, tiesa, tokie seansai turėtų trukti iki kelių minučių, vėliau ūgtelėjęs kūdikis ant pilvuko gali praleisti ir iki 15–20 min.
- Skatinkite kūdikį siekti pakabintų žaisliukų. Guldykite kūdikį ant nugaros, o virš jo pakabinkite žaislus, įdomius ar garsus skleidžiančius daiktus. Kūdikis bandys juos nutverti, o visas šis procesas taip pat padeda stiprinti viršutinės kūno dalies raumenis.
- Praktikuokite mini atsilenkimus. Kai kūdikis guli ant nugaros, suimkite jį už rankučių ir švelniai tempkite jas aukštyn. Kūdikis kels viršutinę kūno dalį ir ją stiprins.
- Nešiokite kūdikį stačiomis. Žinoma, būtina visuomet prilaikyti trapų kūdikio kaklą ir galvytę, tačiau statesne pozicija nešiojamam kūdikiui patogiau stebėti aplinką, jis ja domisi, stengiasi savarankiškai pakreipti galvytę, ją atkelti, ištempia kaklą ir pan.
Kūdikis ilgai nelaiko galvos: kada reikėtų kreiptis į gydytojus?
Jei 3 mėn. kūdikis negali net trumpam pakelti galvos arba galvytė vis dar svyra, būtinai apie tai informuokite gydytoją.
Kūdikiui gali būti sunku laikyti galvytę dėl žemo raumenų tonuso, kreivakaklystės ir kt. Svarbu kuo anksčiau nustatyti priežastis ir skirti tinkamą gydymą.
Jei kūdikis gimė neišnešiotas, jis proporcingai keliomis savaitėmis vėliau gali pradėti laikyti ir galvytę. Tačiau net ir tokiu atveju visuomet verta pasitarti su gydytoju ir įsitikinti, kad kūdikis vystosi tokiu tempu, kokiu ir turėtų tai daryti.
Vėliau galvą laikyti gali pradėti ir kūdikiai, kurie daug laiko (kelias valandas per dieną ar ilgiau) praleidžia suvaržyti sūpynėse, gultukuose, kėdutėse ir pan. ir dėl to jiems išsivystė vadinamasis konteinerio sindromas, galintis sulėtinti raidą.
Raida gali sulėtėti ir dėl klubų displazijos gydymui naudojamų Pavliko dirželių ar Freiko pagalvėlės.
Naujagimis galvytę laikyti pradėjo labai anksti: ką daryti tokiu atveju?
Kartais nutinka ir taip, kad gana tvirtai galvytę laiko jau 1–4 sav. naujagimiai. Taip gali nutikti, jei naujagimis gimė didesnio svorio, yra tvirto kūno sudėjimo.
Kita priežastis – padidėjęs raumenų tonusas, ypač pečių ir nugaros. Tad gydytojas gali paskirti mankštų, masažų. Dažniausia iki 6 mėn. raumenų tonusas normalizuojasi ir kūdikis vystosi įprastai.