Freiko pagalvėlė (abdukcinis klubų įtvaras) (1914)

Mama kelia vaiką, dėvintį Freiko pagalvėlę ilikeyellow | Shutterstock.com

Klubo sąnario displazija – tai patologinė būklė, kai kūdikio klubo sąnarys yra netinkamai išsivystęs ir dėl to praradęs stabilumą. Tai viena dažniausiai pasitaikančių naujagimių ydų, kurią būtina gydyti, ir gana skubiai.

Gydymui įprastai naudojami du įtvarai: Pavliko dirželiai arba Freiko pagalvėlė (kitaip – abdukcinis klubų įtvaras arba balnelis klubams).

Kodėl Freiko pagalvėlė reikalinga ir kaip ją naudoti?

Freiko pagalvėlė leidžia fiksuoti klubo sąnarius reikiamoje padėtyje. Ji gali būti skiriama kūdikiams nuo 1 mėn. amžiaus (išskirtinais atvejais, jei gydytojas mato poreikį – ir anksčiau).

Gydytojui paskyrus Freiko pagalvėlę, kartu kūdikiui skiriamas ir masažas bei kineziterapija,  padedantys sustiprinti klubų sąnarius ir kojų raumenis.

Kaip taisyklingai užsegti Freiko pagalvėlę?

Freiko pagalvėlę reikia nešioti nuolat – t. y. 24 val. per parą. Ją nusegti galima tik keičiant sauskelnes, maudynių metu, masažuojant, atliekant pratimus. Labai svarbu Freiko pagalvėlę uždėti simetriškai, kitaip įtvaras labiau pakenks, nei padės.

Rekomendacijos dėl įtvaro dirželių tamprumo

Užsegus įtvaro dirželius labai svarbu stebėti, ar kūdikis gali visiškai išsitiesti. Jei matote, kad įtvaro dirželiai yra per trumpi ir riboja kūdikio judesius, dirželius galima pailginti. Jeigu nureguliuotas maksimalus dirželių ilgis, tačiau kūdikis vis tiek negali ištiesti kojyčių, vadinasi, įtvaras yra per mažas, reikia įsigyti naują didesnio dydžio.

Tėvų patirtis rodo, kad jeigu gydymo kursas yra ilgesnis, vieno dydžio Freiko pagalvėlės neužtenka: kūdikiai labai greitai auga, todėl išauga ir šį įtvarą.

Tinkamas Freiko pagalvėlės dydis

Freiko pagalvėlės dydis nustatomas išmatavus atstumą tarp kūdikio kelių, jam esant „varliuko“ pozoje. Freiko pagalvėlės gaminamos skirtingo dydžio – nuo XXS iki 5XL. Tiesa, kiekvieno gamintojo dydžių diapazonas gali šiek tiek skirtis (kai kurie gamintojai neturi paties mažiausio ar didžiausio dydžio ar pan.).

Tam, kad įtvaras atneštų laukiamą efektą ir jį reikėtų dėvėti kuo trumpiau, labai svarbu pasirinkti tinkamą dydį. Be to, tinkamo dydžio abdukcinis įtvaras kūdikiui nespaus, neverš, nesmukčios, nesukels kitų nemalonių pojūčių, tad mažylis greičiau prie jo įpras. 

Labai svarbu, kad tinkamo dydžio Freiko pagalvėlę parinktų gydytojas, genantis tiksliai išmatuoti atstumą tarp kūdikio kojų. Užsakant pagalvėlę, reikės tik nurodyti gydytojo paskirtą dydį.

Kiek laiko įprastai reikia naudoti Freiko pagalvėlę?

Klubo displazijos formų yra įvairių. Įvertinęs atvejo sudėtingumą, gydytojas pateiks individualių rekomendacijų, kiek ilgai dėvėti įtvarą. Be to, Freiko pagalvėlės dėvėjimo trukmė priklauso ir nuo kitų faktorių, pavyzdžiui, bendrų gydytojų ir tėvų pastangų, mankštų ir masažų kiekio ir kt.

Tačiau vidutiniškai gydytojai abdukcinį įtvarą rekomenduoja dėvėti apie 6 mėn.

Iššūkiai dėvint Freiko pagalvėlę

Kūdikiui, pradėjusiam dėvėti Freiko pagalvėlę, pirmąsias 1 ar 2 savaites bus labai nepatogu. Kai kurie mažyliai gali priešintis ir ilgiau. Laikui bėgant jis įpras ir jausis komfortiškiau.

Kaip minėta, diržai gali spausti pečius, todėl reikia stebėti, ar neatėjo laikas pakoreguoti jų ilgio.

Šiokių tokių iššūkių kyla ir tėvams: pavyzdžiui, kūdikis kurį laiką bus labiau suirzęs. Pagalvėlę reikia kaskart nusegti ir vėl užsegti kūdikiui keičiant sauskelnes, jį rengiant, maudant: tam prireiks daugiau laiko ir kantrybės.

Freiko pagalvėlės potencialus neigiamas poveikis

Vėluojanti fizinė raida

Vienas iš dažniausia minimų šalutinių Freiko pagalvėlės poveikių – vėluojanti raida. Freiko pagalvėlė šiek tiek riboja galimybes kūdikį mankštinti, pradėti sodinti, todėl kūdikis vėliau pradeda savarankiškai sėdėti, šliaužti ir ropoti. Šiuo atveju labai naudingas kūdikio guldymas ant pilvuko.

Daugiau rekomendacijų, kaip paspartinti kūdikio raidą ir padidinti raumenų tonusą, pateiks gydytojai ortopedas, vaikų neurologas bei kineziterapeutas. Tiesa, po gydymo, vėlgi tėvams ir specialistams įdėjus pastangų, kūdikis greitai pasiveja bendraamžius.

Nugulėta galvytė

Segėdamas abdukcinį klubų įtvarą, kūdikis kur kas daugiau laiko praleidžia gulėdamas ant nugaros, todėl didėja vadinamosios nugulėtos galvytės (arba plagiocefalijos) rizika. Vienas iš sprendimų – kartu įsigyti ir specialią ortopedinę pagalvę, saugančią nuo galvos deformacijų.

Kaip reikėtų prižiūrėti Freiko pagalvėlę?

Freiko pagalvėlės sudėtis – medvilnė (kartais vien tik ji) ir sintetiniai pluoštai – elastanas, polipropilenas, poliamidas ir poliesteris. Šie audiniai nėra jautrūs, tačiau vis tiek pravartu žinoti, kaip taisyklingai prižiūrėti abdukcinį įtvarą.

Freiko pagalvėlę rekomenduojama skalbti rankomis arba skalbimo mašinoje, nustačius švelnų rankinį režimą, antraip gali pakisti įtvaro struktūra, išsitampyti dirželiai ir kt. Temperatūra skalbiant – ne aukštesnė nei 30 °C. Pagalvėlę reikėtų skalbti bei džiovinti užsegtą. Freiko pagalvėlės negalima džiovinti būgninėje džiovyklėje, o džiovinant ją reikėtų laikyti atokiau nuo radiatorių, kitų šilumos šaltinių, saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.

Ar Freiko pagalvėlė yra kompensuojama ir kiek ji kainuoja?

Už Freiko pagalvėlę mokėti nereikia: ją kompensuoja valstybė. Tačiau jei dėl vienų ar kitų priežasčių tėvams prireiktų ją įsigyti savarankiškai, svarbu žinoti, kad įtvaras kainuoja maždaug 15–30 Eur (priklausomai nuo gamintojo, dizaino, audinių sudėties ir kt.).

Susiję straipsniai

Infekcinė mononukleozė (Epšteino-Baro virusinė infekcija)

Mononukleozė – ūmi liga, kuria dažniausiai serga jaunimas ir vaikai. Ligos protrūkių daugiausia pasitaiko rudenį ir žiemą.

Niežai: kaip atpažinti ir gydyti?

Lietuvoje pastaruoju laiku kasmet fiksuojama daugiau nei 600 niežų atvejų. Dažniausiai niežais užsikrečiama šaltuoju metų laiku – rudenį ir žiemą.

Vaikas nusibrozdino ar įsipjovė: pirmoji pagalba namuose

Daugelis vaikų šiltuoju metų laiku, kai daugiau laiko praleidžia gryname ore, dažniau užsiima aktyviomis veiklomis, tad neišvengia įvairių sužalojimų.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Luka199 prieš 5 d.

  Amadra parašė:
  Pasidedavau sonu, tik ranka paremdavau. Kadangi pagalvele dejau tikrai visa para, tai tas niekaip nepakenke🙂 po kurio laiko visai isipatoginom abu, tai nepamenu, ka…

  Turit omenyje kad zindete sonu, taciau ranka pqremdavote kad visas kruvis ant vienos kojos nebutu?

 2. Amadra
  Amadra prieš 5 d.

  Luka199 parašė:
  Turit omenyje kad zindete sonu, taciau ranka pqremdavote kad visas kruvis ant vienos kojos nebutu?

  Panasiai, gaudavosi ne visai ant sono, o toks pusiau gulom - ir kad svoris ant vienos puses nekristu, bet ir kad ne visai gulom valgytu. Bet cia svarbiausia, kad abiem patogu butu. Tai ir jus paziurekit, kaip jums patogiau. Klubams zindymo poza tikrai nepakenks, jei vaikas su pagalvele, nes vis tiek joje kojytes placiai istatytos.

 3. User has not uploaded an avatar
  Luka199 prieš 5 d.

  Amadra parašė:
  Panasiai, gaudavosi ne visai ant sono, o toks pusiau gulom - ir kad svoris ant vienos puses nekristu, bet ir kad ne visai gulom valgytu. Bet cia svarbiausia, kad ab…

  Aciu uz atsakyma 😊😊
  O del kojyciu dar, tai normalu kad per kelius uzdejus pagalvele jos kazkiek lankstosi?

 4. User has not uploaded an avatar
  Eveetea prieš 5 d.

  Silvia parašė:
  Sveikos mamytės. Mums 5 mėnesiai, paskyrė nesiot Freiko pagalvėlę, nesakė kiek h per dieną, tik kad kuo daugiau. Mergytė klykia joje.. Dakraras iki galo nepaaiškino…

  Laba, mes nešiojom freiko pagalvėlę klykė pyko neiškentus pasikreipiau pas privatų ortopedą ir pasakė nesuprantu kam jums ją paskyrė jei displazijos nėra pirmiau reikėjo mankštos ir masažų nes dar labiau padidino raumenų tonusą

 5. Amadra
  Amadra prieš 5 d.

  Luka199 parašė:
  Aciu uz atsakyma 😊😊
  O del kojyciu dar, tai normalu kad per kelius uzdejus pagalvele jos kazkiek lankst…

  Taip, per kelius kojytes turi laisvai judeti, tegul jomis malasi i sveikata🙂 esme ne kad kojytes spagatu butu itaisytos, o klubiukai butu atversti. Grubiai tariant, apversta U raide, jusu foto padetis gera🙂