Freiko pagalvėlė (abdukcinis klubų įtvaras) (1927)
Klubo sąnario displazija – tai patologinė būklė, kai kūdikio klubo sąnarys yra netinkamai išsivystęs ir dėl to praradęs stabilumą. Tai viena dažniausiai pasitaikančių naujagimių ydų, kurią būtina gydyti, ir gana skubiai.
Gydymui įprastai naudojami du įtvarai: Pavliko dirželiai arba Freiko pagalvėlė (kitaip – abdukcinis klubų įtvaras arba balnelis klubams).
Kodėl Freiko pagalvėlė reikalinga ir kaip ją naudoti?
Freiko pagalvėlė leidžia fiksuoti klubo sąnarius reikiamoje padėtyje. Ji gali būti skiriama kūdikiams nuo 1 mėn. amžiaus (išskirtinais atvejais, jei gydytojas mato poreikį – ir anksčiau).
Gydytojui paskyrus Freiko pagalvėlę, kartu kūdikiui skiriamas ir masažas bei kineziterapija, padedantys sustiprinti klubų sąnarius ir kojų raumenis.
Kaip taisyklingai užsegti Freiko pagalvėlę?
Freiko pagalvėlę reikia nešioti nuolat – t. y. 24 val. per parą. Ją nusegti galima tik keičiant sauskelnes, maudynių metu, masažuojant, atliekant pratimus. Labai svarbu Freiko pagalvėlę uždėti simetriškai, kitaip įtvaras labiau pakenks, nei padės.
Rekomendacijos dėl įtvaro dirželių tamprumo
Užsegus įtvaro dirželius labai svarbu stebėti, ar kūdikis gali visiškai išsitiesti. Jei matote, kad įtvaro dirželiai yra per trumpi ir riboja kūdikio judesius, dirželius galima pailginti. Jeigu nureguliuotas maksimalus dirželių ilgis, tačiau kūdikis vis tiek negali ištiesti kojyčių, vadinasi, įtvaras yra per mažas, reikia įsigyti naują didesnio dydžio.
Tėvų patirtis rodo, kad jeigu gydymo kursas yra ilgesnis, vieno dydžio Freiko pagalvėlės neužtenka: kūdikiai labai greitai auga, todėl išauga ir šį įtvarą.
Tinkamas Freiko pagalvėlės dydis
Freiko pagalvėlės dydis nustatomas išmatavus atstumą tarp kūdikio kelių, jam esant „varliuko“ pozoje. Freiko pagalvėlės gaminamos skirtingo dydžio – nuo XXS iki 5XL. Tiesa, kiekvieno gamintojo dydžių diapazonas gali šiek tiek skirtis (kai kurie gamintojai neturi paties mažiausio ar didžiausio dydžio ar pan.).
Tam, kad įtvaras atneštų laukiamą efektą ir jį reikėtų dėvėti kuo trumpiau, labai svarbu pasirinkti tinkamą dydį. Be to, tinkamo dydžio abdukcinis įtvaras kūdikiui nespaus, neverš, nesmukčios, nesukels kitų nemalonių pojūčių, tad mažylis greičiau prie jo įpras.
Labai svarbu, kad tinkamo dydžio Freiko pagalvėlę parinktų gydytojas, genantis tiksliai išmatuoti atstumą tarp kūdikio kojų. Užsakant pagalvėlę, reikės tik nurodyti gydytojo paskirtą dydį.
Kiek laiko įprastai reikia naudoti Freiko pagalvėlę?
Klubo displazijos formų yra įvairių. Įvertinęs atvejo sudėtingumą, gydytojas pateiks individualių rekomendacijų, kiek ilgai dėvėti įtvarą. Be to, Freiko pagalvėlės dėvėjimo trukmė priklauso ir nuo kitų faktorių, pavyzdžiui, bendrų gydytojų ir tėvų pastangų, mankštų ir masažų kiekio ir kt.
Tačiau vidutiniškai gydytojai abdukcinį įtvarą rekomenduoja dėvėti apie 6 mėn.
Iššūkiai dėvint Freiko pagalvėlę
Kūdikiui, pradėjusiam dėvėti Freiko pagalvėlę, pirmąsias 1 ar 2 savaites bus labai nepatogu. Kai kurie mažyliai gali priešintis ir ilgiau. Laikui bėgant jis įpras ir jausis komfortiškiau.
Kaip minėta, diržai gali spausti pečius, todėl reikia stebėti, ar neatėjo laikas pakoreguoti jų ilgio.
Šiokių tokių iššūkių kyla ir tėvams: pavyzdžiui, kūdikis kurį laiką bus labiau suirzęs. Pagalvėlę reikia kaskart nusegti ir vėl užsegti kūdikiui keičiant sauskelnes, jį rengiant, maudant: tam prireiks daugiau laiko ir kantrybės.
Freiko pagalvėlės potencialus neigiamas poveikis
Vėluojanti fizinė raida
Vienas iš dažniausia minimų šalutinių Freiko pagalvėlės poveikių – vėluojanti raida. Freiko pagalvėlė šiek tiek riboja galimybes kūdikį mankštinti, pradėti sodinti, todėl kūdikis vėliau pradeda savarankiškai sėdėti, šliaužti ir ropoti. Šiuo atveju labai naudingas kūdikio guldymas ant pilvuko.
Daugiau rekomendacijų, kaip paspartinti kūdikio raidą ir padidinti raumenų tonusą, pateiks gydytojai ortopedas, vaikų neurologas bei kineziterapeutas. Tiesa, po gydymo, vėlgi tėvams ir specialistams įdėjus pastangų, kūdikis greitai pasiveja bendraamžius.
Nugulėta galvytė
Segėdamas abdukcinį klubų įtvarą, kūdikis kur kas daugiau laiko praleidžia gulėdamas ant nugaros, todėl didėja vadinamosios nugulėtos galvytės (arba plagiocefalijos) rizika. Vienas iš sprendimų – kartu įsigyti ir specialią ortopedinę pagalvę, saugančią nuo galvos deformacijų.
Kaip reikėtų prižiūrėti Freiko pagalvėlę?
Freiko pagalvėlės sudėtis – medvilnė (kartais vien tik ji) ir sintetiniai pluoštai – elastanas, polipropilenas, poliamidas ir poliesteris. Šie audiniai nėra jautrūs, tačiau vis tiek pravartu žinoti, kaip taisyklingai prižiūrėti abdukcinį įtvarą.
Freiko pagalvėlę rekomenduojama skalbti rankomis arba skalbimo mašinoje, nustačius švelnų rankinį režimą, antraip gali pakisti įtvaro struktūra, išsitampyti dirželiai ir kt. Temperatūra skalbiant – ne aukštesnė nei 30 °C. Pagalvėlę reikėtų skalbti bei džiovinti užsegtą. Freiko pagalvėlės negalima džiovinti būgninėje džiovyklėje, o džiovinant ją reikėtų laikyti atokiau nuo radiatorių, kitų šilumos šaltinių, saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių.
Ar Freiko pagalvėlė yra kompensuojama ir kiek ji kainuoja?
Už Freiko pagalvėlę mokėti nereikia: ją kompensuoja valstybė. Tačiau jei dėl vienų ar kitų priežasčių tėvams prireiktų ją įsigyti savarankiškai, svarbu žinoti, kad įtvaras kainuoja maždaug 15–30 Eur (priklausomai nuo gamintojo, dizaino, audinių sudėties ir kt.).
čia tokią sutrumpintą versiją parašiau, bet ir nenorėjau pasakyt, kad sodinimas būtų sustiprinęs. nes vienam neurologui užkliuvo, kad jis nesikimba kai sodinam, ir sako reik sodinti, paskui kita neurologė sakė, kad šiukštu negalima sodint, mankštoj sakė, kad galima sodint trumpam..žodžiu, daug tų nuomonių bet esmė manau viena, kad freiko pagalvėlė GALI padaryti įtaką juosmens raumenims, ir dėl to gali atsilikti kažkiek fizinė raida. bet tai nebūtinai nutiks