Įgimta klubo sąnario displazija kūdikiams (443)

Kūdikio klubų displazija, manšta Oksana Shufrych | Shutterstock.com

Naujagimiui išvydus šį pasaulį atliekama daugybė procedūrų, apžiūrų, kurių metu vertinama ir mažylio sąnarių būklė. Tai svarbu siekiant diagnozuoti, ar naujagimiui nėra įgimtos klubo sąnario displazijos. Klubo sąnario displazija – tai sutrikimas, kai klubo sąnarys yra netinkamai išsivystęs ir dėl to praradęs stabilumą. Tai viena dažniausiai pasitaikančių naujagimių ydų.

Jeigu medikai ją įtaria, per pirmuosius 2 naujagimio gyvenimo mėnesius reikėtų kreiptis į gydytoją ortopedą ar ortopedą-traumatologą išsamesnės konsultacijos. Kuo ilgiau uždelsiamas ligos gydymas, tuo didesnės pasekmės galimos.

Kaip diagnozuojama klubo sąnario displazija?

Lietuvoje naujagimiai ir kūdikiai profilaktiškai tikrinami dėl klubo sąnario displazijos. Pirminės specialisto apžiūros metu vertinama kūdikio šlaunų ir sėdmenų raukšlių simetrija, tačiau plika akimi patologiją pastebėti yra sudėtinga. Norint tiksliai diagnozuoti ligą, būtina atlikti ultragarsinį tyrimą. Po jo paaiškėja, ar klubų sąnariai yra tinkamai išsivystę, ar nėra išnirę.

3 mėn. ir vyresniems kūdikiams gali būti atliekamas ir rentgenologinis sąnarių tyrimas (tokio amžiaus kūdikių šlaunikaulio galvutė po truputį pradeda kaulėti), kuris laikomas tikslesniu, informatyvesniu.

Klubų displaziją galima įtarti, jei:

  • Kūdikio klubų sąnarių judesiai yra riboti;
  • Skiriasi kojų ilgis;
  • Nevienodo dydžio sėdmenų raukšlės;
  • Mankštinant klubo sąnarį jaučiamas traškėjimas;
  • Vaikščioti pradėjęs kūdikis šlubuoja, krypuoja į šonus.

Klubo sąnario displazijos priežastys ir rizikos veiksniai

  • Sėdmeninė pirmeiga. Tokiu būdu gimę naujagimiai 3,5 karto dažniau turi įgimtą klubo sąnario displaziją.
  • Paveldimumas. Jeigu šeimoje naujagimio tėvams, broliams ar seserims buvo diagnozuota klubo sąnario displazija, naujagimiui tikimybė taip pat turėti šią patologiją padidėja maždaug 1,5 karto.
  • Lytis. Mergaitėms klubo sąnario displazija diagnozuojama net 4–8 kartus dažniau nei berniukams. Taip gali nutikti dėl hormonų estrogenų ir relaksino pertekliaus kraujyje gimimo metu. Mergaičių organizmas jautresnis hormonams, didinantiems sausgyslių elastingumą.
  • Daugiavaisis nėštumas.
  • Pirmas gimdymas.
  • Didelis naujagimio svoris.
  • Mažai vaisiaus vandenų.
  • Įvairios kaulų ir raumenų deformacijos bei anomalijos (pavyzdžiui, pėdų deformacijos, padidėjęs raumenų tonusas, kreivakaklystė, artrogripozė).

Klubų displazijos gydymas

Kuo anksčiau kūdikis pradedamas gydyti, tuo geriau, nes per trumpesnį laiką galima pasiekti geresnių rezultatų, užkertamas kelias komplikacijoms.

Gydymo esmė – kad kūdikio kojos nuolat būtų „varlytės“ pozoje, kad šlaunikaulio galva būtų centruojama ir įsistatytų į gūžduobę (dubenkaulio įdubą). Tik taip sudaromos galimybės sąnariui formuotis taisyklingai.

Klubo displazijos gydymo būdai:

  • Freiko pagalvėlė;
  • Pavliko dirželiai;
  • Gydymas gipsuojant. Kai po atstatymo klubo sąnarys pakartotinai išnyra, gali prireikti gipsuoti;
  • Chirurginis gydymas.

Freiko pagalvėlė

Klubo displazijai gydyti bene plačiausiai Lietuvoje naudojama ortopedinė Freiko pagalvėlė (klubų abdukcinis įtvaras, „balnelis“). Ji yra dedama tarp kūdikio kojų ir fiksuoja klubų sąnarius reikiamoje padėtyje, t. y. palaiko sulenktas ir į šoną pakreiptas kūdikio kojas. Freiko pagalvėlė įprastai naudojama gydant iki 3 mėn. amžiaus kūdikius. Gydymas iš viso trunka 2–4 mėnesius.

Freiko pagalvėlės būna kelių skirtingų dydžių. Tinkamas dydis nustatomas pamatavus atstumą tarp kūdikio kojyčių.

Pavliko dirželiai

Pavliko dirželiai – tai specialios petnešos, tvirtinamos aplink kūdikio kojas, prilaikomos pečių ir krūtinės dirželiais. Petnešos palaiko klubus ir kelius, o kojytės lieka atskirtos. Šis įvaras leidžia šlaunies ir klubo kaulams liestis, padeda sustiprinti raumenis bei raiščius, tinkamai vystytis klubams.

Svarbu žinoti, kad Pavliko dirželiai yra tinkami kūdikiams nuo 6 mėn. iki 2 metų, o neteisingai juos naudojant gali kilti komplikacijų.

Plačiau skaitykite:

Ką svarbu žinoti apie gydymą Freiko pagalvėle ir Pavliko dirželiais?

Jeigu naujagimiui ar kūdikiui buvo diagnozuota klubo displazija, o šlaunikaulio galva yra nestabili ir gydytojas paskyrė Freiko pagalvėlę arba Pavliko dirželius, juos nešioti reikia nuolat (t. y. 23–24 val. per parą).

Iš pradžių kūdikis bus neramus, muistysis, verks ir kitais būdais demonstruos nepasitenkinimą, tačiau laikui bėgant prie įtvaro pripras. Pratinimas palaipsniui naudos neduos. Atminkite, kad kūdikiui tikrai neskauda, jam tiesiog nepatogu.

Negydant klubo displazijos ateityje vaikas turės didelių judėjimo problemų, prireiks operacijų, didėja ir osteoartrito tikimybė.

Kol vyksta intensyvus gydymas, kineziterapiją reikia nukelti vėlesniam laikui, nes įtvaro nuimti negalima (išskyrus maudynių ir sauskelnių keitimo laiką).

Kas nutiks, jei klubo sąnario displazija nebuvo laiku diagnozuota?

Jeigu klubo sąnario displazija nebuvo laiku diagnozuota, vaikas gali sunkiai vaikščioti, šlubuoti, krypuoti į šonus.

Jeigu liga įsisenėjusi, reikės atlikti dubens kaulų operaciją. Jų gali prireikti net kelių: ne tik vaikystėje (dažniausiai pirmą kartą operuojami maždaug 1,5 metų sulaukę vaikai), bet ir paauglystėje (iki 14–16 m.).

Klubo sąnario displazija gali būti ir įgyta: labai svarbi profilaktika

Tėvams svarbu žinoti, kad klubo sąnario displazija gali būti ne tik įgimta, bet ir įgyta, todėl laikykitės šių rekomendacijų:

  • Kūdikį renkite tik laisvais, judesių nevaržančiais drabužiais;
  • Nebandykite jokiais liaudiškais ar pačių sugalvotais būdais veržti ar tiesinti kūdikio kojų, nevystykite naujagimio ar kūdikio per standžiai, stipriai suverždami ištiestas kojytes;
  • Neskubinkite kūdikio raidos: per anksti jo nesodinkite, nestatykite;
  • Kūdikį reguliariai pamankštinkite. Labai naudingas pratimas, kai lankstomos kūdikio kojytės ir bandoma imituoti varliuko pozą.

Naujausi komentarai

  1. Aija
    Aija prieš 3 sav.

    Moonn parašė:
    Istorijos tęsinys:po savaitės, praeitą penktadienį nuvykau privačiai pas ortopedą Žitkauską išklausyti kitos nuomonės. Na ir ką atidžiai apžiūrėjęs, padaręs echosko…

    Kai tikrinom pirmąją dukrą pamenu Klinikose, mum išrašė dirželius nešiot, nepamenu tada pas kurį lankėmės, bet jis taip tyrimus atmestinai permetė, apie mus paklausė, tada taip abejotinai viską susakė, na, bet Ortopedijoj užsisakėm, nešiojom kurį laiką, bet man nuojauta nedavė ramybės, užsirašėm pas Žitkauską, nuvažiavom, patikrino, sako, kad čia viskas idealu, kam tie diržai jum, tai labai pritariu dėl kelių nuomonių. Antrąją dukrytę sakiau iškart pas jį vešiu jei ką

  2. User has not uploaded an avatar
    L2023 prieš 1 sav.

    Kojų raukšlių asimetriškumas jums buvo vienas iš displazijos įtarymu?

  3. Amadra
    Amadra prieš 1 sav.

    L2023 parašė:
    Kojų raukšlių asimetriškumas jums buvo vienas iš displazijos įtarymu?

    Pirma indikacija buvo gimimas per cp, o kita - silpnas klubu isvedimas, varliuko pozoj nepilnai atsiverdavo kojytes. O pacios rauksles buvo gana simetriskos.

  4. Blueberry
    Blueberry prieš 6 d.

    Aija parašė:
    Kai tikrinom pirmąją dukrą pamenu Klinikose, mum išrašė dirželius nešiot, nepamenu tada pas kurį lankėmės, bet jis taip tyrimus atmestinai permetė, apie mus paklaus…

    Mes Klinikose susidureme su analogiska situacija - gydytojas ortopedas tiesiog paklause koks mano amzius, kodel planinis cp, suzinojes, kad sedmenine pirmeiga susideliojo varneles ant riziku, dukryte 1 men amziaus labai grubiai uz kojyciu patampe, si uzsiklyke, isitempe ir tiek. Tad taip iskart be issamesniu tyrimu paskyre 3 men nesioti pavliko dirzelius ir jokiu tarpiniu patikrinimu. Tuomet nusiunte pasidaryti klubu echoskopijos, bet perspejo, kad nesakyt echoskopuotojui jog jau paskirti dirzai ir, net ir nenustacius per echo pakitimu, vistiek 3 men nesioti dirzus. Echoskopuotojas patikino, kad viskas gerai, displazijos zenklu nera. Viskas pasirode keista, bet is to streso, vaziuoji ir automatiskai darai, ka gydytojai liepia. Kadangi ortopediniam buvo didele eile, belaukiant pradejom mastyti, kad gal reikia dar vienos nuomones. Nulekem pas specialista i Vilniu. Ten tik pasijuoke is displazijos diagnozes ir pasake, kad Kaune sveika vaika norejo dirzeliais papuosti. Nusprendem del visa ko ir trecia nuomone isklausyti - ejom pas trecia ortopeda, sis taip pat paneige displazijos tikimybe. Siandien panelei beveik 3,5 metu, reguliariai lankomes pas ortopeda ir viskas ok.
    Visos mano rasliavos reziume: jei kyla abejoniu del gydytojo isvados, butinai kreipkites antros.

  5. Sand_
    Sand_ prieš 1 d.

    Sveikos!
    Šiandien buvom pas ortopedą, tai sakė vienas klubas sunkiai atsiveria, daryti mankšteles. Grįžus namo pradėjau ieškoti info, tai ar užtenka kaip varliukui atverinėt konytes ar dar kažkaip tas mankštas daryt? Sustresavau ir viską pamiršau gal esat radusios kokį gerą video?
    Echoskopui eisim tik gruodžio 14 d.