Sugniaužti kūdikio kumščiai: ar reikėtų sunerimti?

Kūdikis laiko sugniaužtus kumščius Ground Picture | Shutterstock.com

Natūralu, kad naujagimiai atlieka iš pažiūros spazminius judesius ir dažnai įsitempia, gniaužia kumštukus. Tai vienas iš nerimą tėvams keliančių veiksnių, tačiau ar tikrai reikėtų jaudintis dėl sugniaužtų kūdikio kumštukų

Kodėl kūdikiai sugniaužia kumščius?

Kūdikiai kumščius sugniaužia dėl skirtingų priežasčių. Toks mažų kūdikių elgesys – visiškai įprastas ir normalus. Pagrindinė kumštukų gniaužimo priežastis – įgimtas griebimo refleksas. Jis suaktyvėja, kai į kūdikio delnus patenka koks nors smulkus žaislas, suaugusiojo pirštas ir pan.

Plačiau skaitykite:

Kumščių gniaužimas yra instinktyvus, jis yra susijęs su padėtimi gimdoje, kai vaisius buvo susispaudęs. Įprasta poza, kai rankos sulenktos ties alkūnėmis, kojos – ties keliais, o kumščiai – tvirtai sugniaužti – tai likęs įprotis. Juk didžiąją dalį laiko vaisius buvo susisukęs į tvirtą kamuoliuką.

Taip pat sugniaužti kumštukai gali įspėti apie kūdikio patiriamą stresą ar alkį. Kai naujagimis yra alkanas, visi jo kūno raumenys yra labiau įsitempę. Kai vaikelis pasisotina, rankos atsipalaiduoja, atgniaužiami ir kumštukai.

Kumščius gniaužia pilvo dieglių kamuojami kūdikiai.

Vyresniame nei 4 mėn. amžiuje sugniaužti kūdikio kumšteliai siejami su rimtesnėmis problemomis: padidėjusiu raumenų tonusu, cerebriniu paralyžiumi ir kt.

Kokio amžiaus sulaukus sugniaužti kūdikio kumščiai turėtų atsipalaiduoti?

Jei nerimaujate dėl kūdikio, svarbu žinoti, kad kumštelių gniaužimas ilgai netruks.

Griebimo refleksas paprastai išnyksta tarp 3-iojo ir 4-ojo gyvenimo mėnesių, kartais gali užsitęsti ir iki pat pirmojo gyvenimo pusmečio pabaigos, tačiau pokyčius tikriausiai pastebėsite dar iki 4 mėnesio. Kūdikis rankas pradės atpalaiduoti intensyviau vystantis nervų sistemai: tai ir savotiškas ženklas, kad viskas vyksta taip, kaip ir turėtų.

Būdamas maždaug 5–6 mėn. amžiaus, kūdikis pradės dar aktyviau naudotis rankomis: įgys gebėjimą suimti ir paleisti daiktus.

Ką daryti, kad sugniaužti kumščiai greičiau atsileistų?

Jeigu kūdikio kumštelių gniaužimas nėra susijęs su ligomis ar patologijomis, nieko daryti nereikia - praėjus pirmiesiems 3-4 mėnesiams kūdikis ims efektyviau koordinuoti judesius ir suspausti kumšteliai atsipalaiduos.

Jei numanote, kad kūdikis kumščius gniaužia dėl streso ar pilvo dieglių, pabandykite jį nuraminti, suvystyti, padainuoti, o jei atėjo laikas valgyti – ir pamaitinti.

Galite su kūdikiu pažaisti: tegul jis sugriebia ir atleidžia jūsų pirštą, dažniau pabandykite jam įduoti kokį nors žaisliuką ar barškutį. Nustebsite, kiek jėgos turi mažylis. Panašų griebimo judesį kūdikis moka atlikti ir su pėdutėmis: glostant padą, maži pirštukai pradeda riestis.

Kūdikių rankytes lavinti padeda dažnas jų „įdarbinimas“ ir atliekamų judesių įvairovė - leiskite kūdikiui imti įvairius žaisliukus, pasirūpinkite, kad jis liestų skirtingas faktūras (pavyzdžiui, apvalius ir dygliuotus kamuoliukus), keltų sunkesnius ir lengvus daiktus ir pan.

Jeigu kūdikiui nustatytas padidėjęs raumenų tonusas, prireiks specialių masažų ir mankštų, o cerebriniam paralyžiui jau prireiks sudėtingo kompleksinio gydymo.

Kada sugniaužti kūdikio kumščiai rodo, kad kažkas yra negerai?

Jei kūdikis kumščius gniaužia ilgiau nei kelis mėnesius, tai gali rodyti potencialią neurologinę problemą. Jei nerimaujate, kad kūdikis elgiasi neįprastai, visuomet pasikliaukite savo nuojauta ir pasikonsultuokite su gydytoju. Apžiūrų metu gydytojas patikrins kiekvieną refleksą ir įsitikins, kad kūdikis tinkamai reaguoja į dirgiklius.

Jei 4 mėn. ir vyresnis kūdikis ir toliau intensyviai gniaužia kumščius, o visas kūnas atrodo įsitempęs, itin tvirtas, tai gali signalizuoti tam tikras sveikatos problemas, pavyzdžiui, cerebrinį paralyžių (jis turi įtakos gebėjimui judėti). Tiesa, ši diagnozė – reta: cerebriniu paralyžiumi vidutiniškai serga 2 iš 1000 kūdikių.

Dažniausiai vyresnių nei 4 mėn. kūdikių sugniaužti kumščiai rodo, kad kūdikio raumenų tonusas yra padidėjęs (ši būklė dar vadinama hipertonusu).

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.

Berniukų apipjaustymas: ar verta jį atlikti?

Berniukų apipjaustymas, arba kitaip – cirkumcizija, yra chirurginė procedūra, kurios metu yra pašalinama apyvarpė – varpos galvutę dengianti oda.