Vaistai nuo pilvuko dieglių: ar jie yra veiksmingi? (90)

Vaistai nuo pilvuko dieglių Natalia Hirshfeld| Shutterstock.com

Kodėl vieni vaistai nuo pilvuko dieglių padeda, o kiti – ne? Tiesa yra ta, kad nepaisant daugybės atliktų tyrimų, pilvuko dieglių paslaptis vis dar neįminta.

Hipotezių, kas sukelia pilvuko dieglius yra pačių įvairiausių:

 • kūdikio žarnyne susikaupusios dujos sukelia diskomfortą;
 • nebrandi kūdikio virškinimo sistema reaguoja į maisto medžiagas, kurių negali suvirškinti;
 • nebrandi kūdikio nervų sistema reaguoja į per didelį emocinį stimuliavimą (kitaip tariant, diegliukai kyla dėl pervargimo, stiprių įspūdžių, susijaudinimo ir panašiai);
 • alerginė reakcija į maistą;
 • žarnyno spazmai;
 • neaiškios kilmės skausmai.

Diegliukų priežastį nėra paprasta nustatyti (jei apskritai įmanoma). O nežinant priežasties, priemonės, kurių imsitės, tebus loterija: pataikysite arba ne. Prieš imantis medikamentų, visada verta išbandyti ir kitus metodus nuo pilvuko dieglių: mitybos pakeitimą, masažą, sūpavimą.

Kalbant apie vaistus, nėra vienareikšmiškos nuomonės, kiek jie yra veiksmingi ir ar verta juos naudoti apskritai. Kai kurie vaistai gali turėti šalutinių poveikių, kurių žala gali būti per didelė kaina už kelias ramybės valandas. Kiti vaistai – pavyzdžiui, simentikono pagrindu pagaminus lašus nuo pilvo pūtimo galima išbandyti ypatingai nerizikuojant, nes šalutinis jų poveikis nenustatytas.

Vaistai mažinantys pilvuko pūtimą

Šių vaistų pagrindinė veiklioji medžiaga yra simentikonas, kuris mažus, putų pavidalo burbuliukus „susprogdina“, ir taip palengvina dujų pasišalinimą iš žarnyno.

Akivaizdu, kad jie pagelbės tik tuo atveju, jei diegliukų priežastis yra pilvo pūtimas – kitais atvejais nebus jokio poveikio. Simentikono privalumas yra tas, kad jis neturi šalutinio poveikio, iš organizmo pasišalina nepakitęs.

Dažna klaida naudojant simentikono preparatus – jie sugirdomi per vėlai. Simentikonas –profilaktinė priemonė, tad šiuos vaistus reikėtų duoti maitinimo metu ar tuoj po jo – tik tuomet jie galės tinkamai atlikti savo funkciją. Dėl vaistų dozavimo ir vartojimo būtinai paskaitykite informacinį lapelį.

Vaistažolių arbatos nuo pilvuko dieglių

Kaip būdas pilvelio diegliams numalšinti gali būti naudojamos vaistažolių arbatos: kai kurios gerina virškinimą, kitos veikia raminančiai.

Lietuvoje populiaru tokiais atvejais išbandyti pankolių, kmynų, krapų arbatas, kartais maišant jas su raminantį poveikį turinčiomis ramunėlėmis, melisomis, liepžiedžiais.

Tiesa, pastaruoju metu rekomenduojama pankolių arbatos vengti duoti vaikams iki 4 metų, nes joje yra estragolio (gentoksiško kancerogeno), o duomenų apie saugias dozes vaikams kol kas trūksta. 

Maisto papildai, homeopatiniai vaistai nuo pilvuko dieglių

Daugumoje šių vaistų naudojamas kelių ar keliolikos žolelių, ekstraktų ir kitų medžiagų mišinys. Dėl šių preparatų konsultuokitės su vaiko gydytoju lygiai taip pat, kaip tai darytumėte bet kurių kitų vaistų atveju, įdėmiai perskaitykite lapelį ir laikykitės dozavimo nurodymų.

Nors vaistažolės iš esmės laikomos saugiomis, jų tarpusavio sąveika, jų poveikis (taip pat ir šalutinis) besivystančioms kūdikio organų sistemoms nėra išsamiai tyrinėti.

Jei perkate tokius vaistus ne vaistinėje, turėkite mintyje, kad jie gali būti neregistruoti, jų kokybė ir sudėtis – neištirta ir nepatvirtinta, tad nėra jokių garantijų dėl jų saugumo ir veiksmingumo.

Kiti vaistai, galintys padėti pasireiškus pilvuko diegliams

Probiotikai

Viena iš priežasčių, kodėl gali „streikuoti“ kūdikio pilvukas, yra sutrikusi žarnyno mikroflora, pavyzdžiui, po roto viruso ar kitų žarnyno infekcijų.

Tačiau, prieš pradedant vartoti probiotikus profilaktiškai ar kaip priemonę nuo pilvuko dieglių, pasitarkite su mažylio gydytoju: yra nuomonių, kad iki apytiksliai 6 mėnesių amžiaus, kol žarnyne neįsitvirtina „sava“, natūraliai susiformavusi mikroflora, papildomos kultūros gali išbalansuoti natūralų bakterijų balansą.

Antihistamininiai vaistai

Šie vaistai gali būti paskirti gydytojo, jei viena iš pilvuko dieglių priežasčių yra kūdikio alergija maistui. Jokiu būdu neduokite jų be gydytojo nurodymo, nes, kaip ir visi vaistai, jie turi šalutinį poveikį.

Jei vaikas nėra alergiškas, šių vaistų šalutinio poveikio žala yra didesnė, nei teikiama „nauda“: kadangi jie veikia raminamai, vaikas mažiau verkia, greičiau užsnūsta, ir taip sukuria klaidingą įspūdį, kad jie „padeda“.

Antispazminiai vaistai

Spėjama, kad viena iš galimų pilvuko dieglių priežasčių gali būti žarnyno spazmai. Kaip ir antihistamininiai vaistai, jie turi raminantį poveikį, todėl nėra tiksliai žinoma, ar kūdikiai tampa ramesni dėl jų raminančio poveikio ar dėl to, kad dieglių priežastis iš tiesų yra spazmai (kaip jau minėta, tai tik prielaida).

Vienaip ar kitaip, dėl didelio (o kartais ir mirtinai pavojingo) jų šalutinio poveikio, šie vaistai kūdikiams skiriami itin retai, jokiu būdu neduokite jų vaikui be gydytojo nurodymo!

Raminamieji (sedatyviniai) vaistai

Šie vaistai slopina centrinę vaiko nervų sistemą ir tuo pačiu skausmo pojūtį. Skausmo priežasties jie nenaikina, todėl, pasibaigus vaistų poveikiui, vaikas vėl taps neramus (nebent diegliai pasibaigė).

Dėl didelio šių vaistų šalutinio poveikio, dauguma specialistų pasisako griežtai prieš tokių vaistų vartojimą pilvuko diegliukų atveju.

Tačiau jei kūdikis isteriškai verkia keletą valandų, ir jokie kiti būdai nepadeda, tai gali būti vienintelė išeitis šiek tiek pailsėti tiek pačiam mažyliui, tiek jo tėvams. Bet net ir tokiu kritiniu atveju, neduokite raminančių vaistų be gydytojo nurodymo!

Vaistai nuo skausmo

Nors nuo diegliukų kenčiantis vaikas, tikėtina, patiria skausmą ar bent jau diskomfortą, vaistai nuo skausmo (ibuprofenas, paracetamolis) neturėtų būti naudojami dėl šalutinio jų poveikio. Ypač tais atvejais, kai verkimo priežastis nėra iki galo aiški.

Kaip ir kitų vaistų, neduokite jų vaikui nepasitarę su gydytoju. Net jei gavote gydytojo leidimą, turėkite omenyje, kad ilgalaikis vaistų vartojimas yra pavojingas (pavyzdžiui, nustatyta, kad paracetamolis kenkia kepenims, jo perdozavimas gali būti mirtinai pavojingas).

Susiję straipsniai

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.

Naujausi komentarai

 1. Greta_aa
  Greta_aa prieš 3 m.

  spinsa parašė:
  espumisan duodavau pastoviai kai tik valgydavom, bet jis mums nelabai tiko, kaip pūtė pilvuką taippūtė, colinox informaciniame lapely rašo kad galima duoti tik 3-4 …

  Tai jums tie diegliukai ir putimai kiekviena diena budavo?🥺

 2. spinsa
  spinsa prieš 3 m.

  Greta_aa parašė:
  Tai jums tie diegliukai ir putimai kiekviena diena budavo?🥺

  diegliukų gal mums net nebuvo, manau, kad tik kasdieniniai pilvo pūtimai. raitydavo kojytes, stenėdavo, kol išsibezdėdavo ir toliau miegodavo. paskaičius mamyčių postus, kad nuo diegliukų vaikų nuo rankų nepaleisdavo, tai pas mus to nebuvo. turiu gan ramų vaiką. aišku, kai pilvuką pučia, tai paverkia, bet masažų ir mankštelių dėka, bandom kad pilvuko nepūstų.

 3. Greta_aa
  Greta_aa prieš 3 m.

  spinsa parašė:
  diegliukų gal mums net nebuvo, manau, kad tik kasdieniniai pilvo pūtimai. raitydavo kojytes, stenėdavo, kol išsibezdėdavo ir toliau miegodavo. paskaičius mamyčių po…

  O idomu ar vaistais kaip espumisan ir colinox nuo putimo padeda nezinot?

 4. spinsa
  spinsa prieš 3 m.

  Greta_aa parašė:
  O idomu ar vaistais kaip espumisan ir colinox nuo putimo padeda nezinot?

  Nu mes naudojom,o kiek padėjo, velnias žino

 5. User has not uploaded an avatar
  bruknemeta prieš 3 m.

  Sveiki,
  Atsakymų iki užsibrėžto tikslo trūksta visai nedaug. Todėl, prašau padėti ir užpildyti anketą, kuri yra iš tiesų trumpa ir lengvai suprantama. Šiuo metu studijuoju mediciną IV kurse ir rašau tiriamąjį mokslinį darbą, kuris yra susijęs su tėvų požiūriu į vaikų alergijas maistui. Prašau Jūsų skirti keletą minučių ir užpildyti anketą ir taip prisidėti prie mano darbo
  Anketos nuoroda: https://forms.gle/X7Gf6pWUWeakfrkA9