Naujagimio žarnyno mikroflora: kas ją lemia ir kodėl motinos pienas – gyvybiškai svarbus?

Naujagimis miega lovytėje Andrey Sayfutdinov | Shutterstock.com

Mikroflora (mikrobiota) – tai mikroorganizmų visuma, žarnyne suformuojanti specialią terpę. Manoma, kad ji formuojasi pirmuosius trejus vaiko gyvenimo metus ir daro įtaką visam organizmui: imunitetui, sergamumui, polinkiui į alergijas ir kt.

Kalbėdami apie žarnyno mikroorganizmus, specialistai dažnai vartoja mikrobiotos ir mikrobiomo terminus. Mikrobiomas – mikrobų genetinė informacija (genomas), tad tai nėra mirkobiotos ir mikrofloros sinonimas. Dažniausiai vartojamas ir daugelio žinomas terminas – mikroflora, tad jis vartojamas ir šiame straipsnyje.

Kuo svarbi žarnyno mikroflora?

  • Visų pirma nuo žarnyno mikrofloros priklauso maisto fermentavimo naujagimio skrandyje procesai.
  • Palanki mikroflora padeda išsaugoti energiją, įsisavinti vitaminus, mineralines medžiagas.
  • Ji atlieka itin svarbią apsauginę funkciją: palanki žarnyno mikroflora – stipraus imuniteto pagrindas.

Įsivyravus gerosioms bakterijoms mažylis auga sveikas ir guvus.

Kaip formuojasi naujagimio žarnyno mikroflora ir kas ją lemia?

Naujagimio žarnyno mikroflora labiausiai priklauso nuo:

  • Mamos sveikatos būklės ir kitų su ja susijusių aplinkybių. Yra tyrimų, rodančių, kad jei moteris nėštumo metu patyrė ypač didelį stresą, jai nepavyko atsisakyti žalingų įpročių ar teko vartoti antibiotikus, naujagimių žarnyne aptinkama daug mažiau gerųjų bakterijų.
  • Gimdymo būdo (natūralus ar cezario pjūvio operacija). Natūraliu būdu (t. y. gimdymo takais) gimusių kūdikių žarnyno mikrofloroje vyravo ir greičiau įsivyravo gerosios bakterijos. Taip pat neretai keliamas retorinis klausimas, galbūt po cezario pjūvio operacijos verta gimdymo takų sekretu suvilgytu tamponėliu patepti naujagimio lūpas? Manoma, tokiu būdu naujagimio organizmas greičiau užsisėtų palankiais mikroorganizmais.
  • Gestacinio vaisiaus amžiaus. Mikroorganizmų, užsėjančių vaisiaus žarnyną, aptinkama jau vaisiaus vandenyse (taip pat placentoje ir netgi virkštelės kraujyje), nors anksčiau buvo manoma, kad jie – praktiškai sterilūs. Vaisiaus žarnyno mikroflora formuojasi jam nuolat nuryjant ir išspjaunant vaisiaus vandenis. Šiuos vandenis vaisius aktyviausiai nuryja ir išspjauna nėštumo pabaigoje, artėjant gimdymo terminui. Būtent dėl to neišnešiotų naujagimių žarnyne gali vyrauti patogeninės bakterijos, o mikrobiotos formavimasis gerokai atsilieka nuo laiku gimusių išnešiotų mažylių.
  • Vieta, kur naujagimis gimė. Manoma, kad ant naujagimio odos pirmiausia patenka ne tik mamos, bet ir ligoninės aplinkoje vyraujantys mikroorganizmai (tarp kurių gali būti ir nemažai patogeninių bakterijų). Tai gali būti viena iš priežasčių, kodėl gimdyvės renkasi mažesnius gimdymo namus arba net gimdymą namuose. Tiesa, kitos teorijos teigia, kad kaip tik sąlyčio su įvairiais mikroorganizmais trūkumas ir perdėta švara ateityje gali lemti didesnę alergijų, taip pat ir astmos išsivystymo riziką, tad per didelis sterilumas gali turėti ir neigiamų pasekmių.

Visi šie veiksniai labiausiai lemia palankų žarnyno ekosistemos formavimąsi.

Motinos pienas – vienas svarbiausių formuojantis natūraliai žarnyno mikroflorai

Naujagimio žarnyno mikrofloros formavimuisi įtaką daro ir mityba. Nustatyta, kad žindomų kūdikių žarnyno mikrobiota – kur kas turtingesnė, įvairesnė, nei maitinamų pieno mišiniais.

Priešpienis, o vėliau – ir pienas – pagrindinis naujagimio maistas ir vaistas. Motinos pieno sudėtyje aptinkama per 200 įvairių rūšių bakterijų (be to, gerosios bakterijos į naujagimio organizmą patenka kontaktuojant ir su mamos odos mikroflora). Šie mikroorganizmai sukuria terpę, kurioje nepalanku vystytis ligų sukėlėjams. Vertingieji mamos pieno komponentai padeda įsivyrauti normaliai mikroflorai bei formuoja kūdikio imunitetą.

Beje, verta atkreipti dėmesį, kad mamos pienas nėra sterilus (gal netgi atvirkščiai): į jį patenka ir dalis mamos žarnyne ir net burnoje aptinkamų bakterijų. Tačiau tai anaiptol nėra blogai! Šios bakterijos tarsi treniruoja, užgrūdina naujagimio imunitetą ir ruošia jį gyvenimui aplinkoje, kurioje knibžda visa galybė mikroorganizmų.

Kaip minėta, ant po cezario pjūvio operacijos gimusių mažylių odos patenka kitos bakterijos. Tarp jų – daugiau patogeninių, lyginant su gimusių natūraliu būdu kūdikių. 1 mėn. sulaukusių po cezario pjūvio operacijos gimusių kūdikių žarnyno mikrofloroje aptinkama mažiau gerųjų bakterijų.

Todėl labai svarbu, kad bent pirmosiomis savaitėmis / pirmaisiais mėnesiais kūdikis gautų motinos priešpienio ir pieno. Jis padeda žarnyne įsivyrauti gerosioms bakterijoms ir, kaip minėta, suformuoja visavertį imunitetą.

Susiję straipsniai

Vaikų ir suaugusiųjų alergija dulkių erkutėms

Dulkių erkutės – mūsų aplinkoje gyvenantys mikroskopiniai voragyviai – kelia grėsmę sveikatai, sukelia alergijas ir netgi astmą.

Sinusitas: priežastys, simptomai ir gydymas

Sinusitą išduoda spaudimas, skausmas kaktos, nosies bei akių srityje. Sinusitas – viena dažniausiai pasitaikančių slogos komplikacijų.

Ar vaikams profilaktiškai duoti vaistų nuo kirmėlių?

Žarnyno parazitais dažniausiai užsikrečia ikimokyklinio amžiaus vaikai, tad kartais pasigirsta rekomendacijų vaikams profilaktiškai duoti vaistų.