Kaip baltasis triukšmas padeda nuraminti ir užmigdyti kūdikį? (9)

Kūdikis miega, baltasis triukšmas iš plaukų džiovintuvo Iryna Inshyna | Shutterstock.com

Baltuoju triukšmu yra vadinami garsai, kurie veikia raminančiai. Šis triukšmas – vienas efektyviausių būdų nuraminti ir užmigdyti kūdikį.

Kas yra baltasis triukšmas?

Moksliškai baltasis triukšmas yra apibrėžiamas kaip atsitiktinis signalas, kurio energetinis spektras yra pastovus visiems dažniams, t.y. baltojo triukšmo intensyvumas nekinta, kintant dažniui.

Egzistuoja daug „triukšmų“, skirstomų pagal spalvas: baltas, rožinis, rudas, mėlynas, violetinis, pilkas (bet egzistuoja ir kitokie skirstymai pagal spalvas).

Pastebėta, kad baltasis ir rožinis triukšmas padeda lengviau užmigti, giliau miegoti, pagerina miego kokybę tiek suaugusiems žmonėms, tiek ir kūdikiams.

Buityje baltuoju triukšmu vadiname įvairius, raminančiai veikiančius, geriau miegoti padedančius foninius garsus, primenančius garsą ššš ar pššš. Pavyzdžiui, lietaus barbenimą, jūros ošimą, lapų šnaresį, prietaisų (dulkių siurblio, plaukų džiovintuvo, gartraukio ir pan.) ūžimą, radijo stoties „nepagaunančio“ imtuvo čirškėjimą (nors, pavyzdžiui, toks radijo imtuvo garsas, vertinant moksliškai, yra artimesnis rožiniam triukšmui).

Kodėl kūdikiai nurimsta girdėdami baltąjį triukšmą?

Manoma, kad baltas triukšmas taip puikiai veikia kūdikius (ypač naujagimius), nes jis sukuria panašią garsinę atmosferą į buvusią mamos įsčiose. 

Vaisius pradeda girdėti apie 18 nėštumo savaitę ir visą likusį nėštumą laiką yra apsuptas mamos fiziologinių procesų garsų: širdies plakimo, žarnyno darbo, į plaučius, o tuomet iš jų srūvančio oro ir t.t., kurie susilieja į monotonišką, vientisą ūžesį.

Įvairūs išoriniai, aplinkos garsai, visų pirma, mamos ir kitų žmonių balsai, muzika, gatvės šurmulys taip pat girdisi, tik maždaug dvigubai silpniau.

Galime tik įsivaizduoti, kad į spengiančią tylą patekęs naujagimis jaučiasi neįprastai ir nejaukiai, o nurimsta girdėdamas jam pažįstamą ūžimą.

Kaip baltasis triukšmas padeda kūdikiui miegoti?

Be to, kad baltasis triukšmas primena kūdikiui mamos įsčiose girdėtą garsą, jis turi savybę užmaskuoti ir prislopinti kitus, paprastai blaškančius aplinkos garsus (pravažiuojančio automobilio, lojančio šuns, žmonių šūkavimų ir panašiai).

Baltasis triukšmas taip pat pagelbėja pasibaigus kūdikio miego ciklui, kuris yra gerokai trumpesnis, nei suaugusių. Pasibaigus miego ciklui kūdikis tampa budresnis, ima muistytis ir gali lengvai prabusti nuo menkiausio garselio.

Jeigu aplinkos garsus „sugeria“ baltasis triukšmas, tikėtina, kad dar ne iki galo išsibudinęs vaikas ir vėl nugrims į miegą.

Ar verta migdyti kūdikį, paleidus baltąjį triukšmą?

Baltojo triukšmo naudojimas kūdikio nuraminimui ir migdymui turi daug pliusų, bet ir šiokių tokių minusų.

Neabejotinas baltojo triukšmo privalumas yra tas, kad kūdikiui (ypač naujagimiui), jis sukuria jaukią, pažįstamą garsinę aplinką, „sugeria“ aplinkos garsus, todėl kūdikis greičiau užmiega ir ramiau, ilgiau nepabudęs miega net jeigu aplinka yra triukšminga (pavyzdžiui, jeigu kaimynai remontuoja namus).

Baltasis triukšmas yra ypač puikus pagalbininkas, jeigu kūdikis užmiega sunkiai, yra dirglus po skiepų ar dėl pilvuko dieglių, besikalančių dantų ir pan.

Kita vertus, kūdikis gali priprasti prie baltojo triukšmo, jis gali tapti neatsiejama miego rutinos dalimi ar nusiraminimo „priemone“, tad kai pamėgto baltojo triukšmo šaltinio nebus po ranka, užmigti (ar nusiraminti) gali tapti ypatingai sunku.

Koks baltasis triukšmas kūdikiui tinka geriausiai?

Pradėkime nuo to, kad nors baltasis triukšmas patinka daugumai kūdikių, negalima teigti, kad jis tinka visiems.

Dalis kūdikių greitai įpranta miegoti visiškoje tyloje arba ramiai reaguoja į jiems įprastus, pavienius aplinkos garsus, o baltojo triukšmo nemėgsta.

Vieni kūdikiai turi mėgstamą konkretaus prietaiso garsą, kiti yra mažiau išrankūs. Praktinė tėvų patirtis rodo, kad dažniausiai pasiteisina buitinių preitaisų (plaukų feno, dulkių siurblio, gartraukio garsai), širdies plakimo įrašai, rečiau – tekančio vandens, lietaus, jūros ošimo.

Galite išbandyti kelis skirtingus baltojo triukšmo variantus, kol atrasite jūsų kūdikiui labiausiai patinkantį.

Kaip leisti baltąjį triukšmą kūdikiui?

Jeigu nusprendėte išbandyti baltąjį triukšmą kūdikio nuraminimui, turite bent kelis variantus.

Būtina žinoti, kad išbandant baltąjį triukšmą jį leiskite kaip įmanoma tyliau. Daugumai kūdikių pakanka 50 dB garso. Garsą, stovėdami prie kūdikio lovelės, galite išmatuoti specialiu matavimo prietaisu arba į telefoną parsiųsta programėle (į paiešką suveskite raktinius žodžius garso matuoklis arba sound meter).

Garso lygis turėtų priminti nedidelio lietaus ar silpnos dušo srovės garsą. Jis jokiu būdu negali viršyti 85 dB, nes toks garsas, jeigu girdimas periodiškai, yra žalingas ir gali neigiamai veikti kūdikio klausą, jo gebėjimą girdėti ir skirti aplinkos garsus, lavinti kalbą.

Buitiniai prietaisai skleidžiantys balto triukšmo garsus

Daugumoje namų yra visi pagrindiniai baltojo triukšmo prietaisai (dulkių siurblys, plaukų fenas, gartraukis). Pagrindinis jų privalumas tas, kad jie yra po ranka.

Tačiau renkantis šiuos prietaisus būtina laikytis saugumo: pavyzdžiui, negalima jungti ir be priežiūros palikti plaukų džiovintuvo, nes jis gali perkaisti ir sukelti gaisrą.

Kitas svarbus niuansas – tokius prietaisus naudoti nėra ekonomiškai pagrįsta, nes jie eikvoja daug elektros energijos pagrindinei funkcijai (siurbimui, džiovinimui, traukimui), jų sukeliamas baltasis triukšmas yra šalutinis produktas. Veikdami, bet neatlikdami pagrindinės funkcijos, jie vis tiek dėvisi, didėja jų gedimo tikimybė.

plauku fenas baltas triuksmas

Specialūs balto triukšmo prietaisai

Vaikiškų prekių parduotuvėse galima įsigyti specialių baltąjį triukšmą skleidžiančių prietaisų (migdukų). Jie būna įvairių formų: pastatomos dėžutės, garsą skleidžiantys žaislai ir panašiai.

Šie prietaisai paprastai turi bent keletą baltojo triukšmo variantų, laikmačius, dauguma jų yra pritaikyti tam, kad būtų tvirtinami prie lovelės ar dedami tiesiog į ją. Taip pat yra glaudžiamų prie kūdikio ausies prietaisų ar prietaisų, kurie savyje apima ir kitas funkcijas (pavyzdžiui, naktinės lemputės).

Dėl saugumo, įdėmiai perskaitykite konkretaus prietaiso instrukciją ir jį naudokite taip, kaip nurodo gamintojo rekomendacijos.

balto-triuksmo prietaisas kudikio miegui

Balto triukšmo (angl. white noise) įrašai ir programėlės

Baltojo triukšmo garsus galite leisti per specialias programėles (angl. apps) ar tiesiog iš interneto (pavyzdžiui Youtube ar Spotify) per bet kokį grojantį įrenginį, pavyzdžiui, mobilųjį telefoną, planšetę (paieškoje suveskite baltas triukšmas arba white noise).

Tačiau atminkite, kad telefonų, planšečių, kompiuterio ir pan. į kūdikio lovelę dėti negalima, šie prietaisai turėtų būti padėti per apytiksliai 2 metrus nuo miegančio kūdikio.

balto triuksmo programeles

Kokiu garsu leisti baltąjį triukšmą kūdikiui?

Išbandant baltąjį triukšmą jį leiskite kaip įmanoma tyliau (žinoma, jei yra galimybė reguliuoti garsą). Daugumai kūdikių pakanka 50 dB garso.

Garso lygis turėtų priminti nedidelio lietaus ar silpnos dušo srovės garsą. Jis jokiu būdu negali viršyti 85 dB, nes toks garsas, jeigu girdimas periodiškai, yra žalingas ir gali neigiamai veikti kūdikio klausą, jo gebėjimą girdėti ir skirti aplinkos garsus, lavinti kalbą.

Garsą, stovėdami prie kūdikio lovelės, galite išmatuoti specialiu matavimo prietaisu arba į telefoną parsiųsta programėle (į paiešką suveskite raktinius žodžius garso matuoklis arba sound meter).

Susiję straipsniai

Vaikas kalba per miegus

Veikiausiai nemažai tėvų yra pastebėję, kad jų vaikas per miegus kažką kalba, murma ar juokiasi. Ar dėl to reikėtų sunerimti?

(Ne)privalomas pietų miegas darželiuose

2023 m. gruodžio pradžioje visos 60 Lietuvos savivaldybių administracijos patvirtino, kad jų įsteigtuose darželiuose dienos miegas nėra privalomas.

Apie pietų miego (ne)naudą darželyje: baimės laikas vaikui?

Nors vieniems vaikams jis puiki proga pailsėti, kitiems, kuriems jo jau nebereikia, tampa tikru baimės laiku.

Naujausi komentarai

  1. sandrute06
    sandrute06 prieš 8 m.

    Becaboo parašė:
    Baltasis triukšmas gali būti ir bėgantis iš čiaupo vanduo ir įjungtas dulkių siurblys. Pilnas youtube įvairių bangų mūšos ir kitokių įrašų... Pastarieji užsienio au…

    Eina sau kaip ramina, vaikas tik pradėjo blaškytis, įjungiau šitą video ir lūžo vaikas.

  2. Atlydusi prieš 8 m.

    mes plauku dziovintuva nuo gimimo praktiskai naudojam. be jo turbut neuzmigtu. tarsi iprotis dabar, ir man labai padeda o jei mazylis neramus per nakti youtube pajungus ta garsa laikau
    isbandziau ir bangas, ir lietu... irgi super. bet dziovintuvas nr1 draugas

  3. Baltoji meška
    Baltoji meška prieš 8 m.

    Mes su antra dukryte si garsa naudojome nuo 2 su puse menesiuku iki 9 menesiu. Tik ijungdavau "vacuum cleaner sound" Youtubeje Tai ramiai miegojo, net kai vyresnele garsiai zaide kitame kambaryje O db jau pratinu be sio garso ramiai miegoti, tai irgi puikiai sekasi.... Nors maniau, kad ipratusi prie sio garso mazyte lb bus priklauso prie jo, bet ne.

  4. User has not uploaded an avatar
    Martyna M. prieš 4 m.

    Daug garsu ismeginau tai mums nepadejo. Jei per telefona ijungiu tai mazasis ne nesiklauso, na siurbli ar plauku dziovintuva ijungus tai klausosi ramiai bet tikrai nemiega.

  5. Magnol prieš 4 m.

    šis garsas mūsų išsigelbėjimas, kosmosas kaip vaikas sugeba nurimti