Kūdikio žagsėjimas: ar normalu, kad kūdikis žagsi? (52)

Mama ant rankų laiko kūdikį, aprengtą chalatu Natalia Deriabina | Shutterstock.com

Trumpas žagsėjimas normalus ir visiškai toleruojamas, o žagsėjimo periodų pirmaisiais gyvenimo metais pasitaiko labai dažnai. Dažniausiai tėvams rūpestį kelia ilgas, niekaip nenumalšinamas žagsulys.

Vaisiaus žagsėjimas

Įdomu tai, kad žagsėti pradeda dar negimę kūdikiai – nėščia moteris gimdoje esančio vaisiaus žagsėjimą gali pajusti nuo maždaug 24 nėštumo savaitės.

Nors vaisiaus žagsulio priežastys nėra visiškai aiškios, tai proga švęsti, nes žagsėti besivystantis vaikelis gali tik tuomet, kai baigia formuotis jo nervų sistema.

Daugiau apie tai skaitykite:

Kodėl kūdikis žagsi?

Žagsėti kūdikis pradeda dėl nevalingų diafragmos ir tarpšonkaulinių raumenų susitraukimų. Raumenims pradėjus spazmuoti kvėpavimas padažnėja, dėl to užsiveria antgerklis ir pradeda kamuoti žagsulys.

Pagrindinės kūdikių žagsėjimo priežastys:

  • Skrandžio pertempimas, kai į jį patenka labai dideli kiekiai maisto ir/ar oro;
  • Persivalgymas, nes kūdikių virškinimo sistema nėra pakankamai brandi ir jiems sunkiau pajusti sotumo jausmą;
  • Per greitas krūties ar buteliuko čiulpimas;
  • Per vėsus pieno mišinukas ar šiltų/vėsių gėrimų vartojimas paeiliui;
  • Per žema oro ar vandens temperatūra: kūdikiai dažnai žagsėti pradeda sušalę, taip pat iš šiltos patalpos išėjus į lauką ir atvirkščiai;
  • Oro tarša – dulkės ir kitos ore esančios dalelės gali išprovokuoti, visų pirma, kosulį, kuriam užsitęsus ima spazmuoti žagsulį lemiantys raumenys;
  • Įvairios ligos: plaučių, stemplės uždegimas, virškinimo trakto organų ligos, pleuritas, perikarditas, astma, alergija ir kt.

Kūdikis ilgai žagsi: ką daryti?

  • Paprasčiausias būdas – duoti kūdikiui žįsti, pasiūlyti truputį mišinuko arba atsigerti kambario temperatūros vandens, pieno, arbatos (jeigu kūdikis jau vyresnis ir gauna papildomus skysčius, nes žindomam kūdikiui papildomi skysčiai nėra rekomenduojami).
  • Jei kūdikis jau primaitinamas kietu maistu, galima duoti gabalėlį duonos.
  • Įkyrus žagsėjimas gali sujaudinti ir mažylį, tad pasistenkite jį nuraminti: panešiokite, apkabinkite, priglauskite;
  • Paguldykite kūdikį ant pilvuko, jį pamasažuoti švelnias sukamaisiais judesiais ir pan.;
  • Duokite kūdikiui čiulptuką (jeigu jį naudojate);

Jei žagsėjimo priepuolių pasitaiko daug, dažnai ir žagsulio nepavyksta nuslopinti, pasikonsultuokite su gydytoju. Ilgai žagsint gali sutrikti kvėpavimas, tad jei taip nutiko, skubiai kreipkitės į medikus.

Kaip išvengti žagsėjimo arba bent jį sutrumpinti?

  • Pasirūpinkite, kad kūdikis nesušaltų;
  • Neduokite kūdikiui per vėsių gėrimų;
  • Visada atrūginkite kūdikį valgio metu ir pavalgius – į skrandį kartu su pienu ar pieno mišiniu patenka oro, kuris gali išprovokuoti tiek atpylimą, tiek ir žagsėjimą;
  • Stebėkite, ar kūdikis taisyklingai apžioja krūtį, o maitinant iš buteliuko – ar skylutė ne per didelė ir pienas neteka per greitai;
  • Primaitinamą kūdikį raginkite valgyti lėtai, neskubant;
  • Pamaitintam ar pavalgiusiam kūdikiui reikėtų bent 20-30 min. pabūti ramiai, vertikalioje padėtyje, t. y. kūdikį panešiokite ar paraginkite jį pasėdėti, užsiimti ramia, tylia veikla, pavyzdžiui, pavartyti knygelę.

Žagsulio gydymas

Pagrindinis tyrimas bandant rasti pasikartojančio, labai varginančio žagsėjimo priežastis – krūtinės ląstos rentgenograma. Ji parodo, ar nėra uždegimo ir kitų patologijų.

Išskirtiniais atvejais, kai žagsėjimas jau tampa problema, gali prireikti sudėtingesnio gydymo ir medikamentų. Gali būti skiriami traukulius ir skrandžio rūgštingumą mažinantys vaistai.

Susiję straipsniai

Pirmieji pasivaikščiojimai lauke su naujagimiu

Kada su naujagimiu pirmą kartą išeiti į lauką? Kur ir kiek laiko vaikščioti? Panašūs klausimai iškyla kiekvienai šeimai, grįžusiai iš gimdymo namų.

Kaip teisingai naudoti atšvaitus?

Pėstiesiems pavojingiausias laikas yra nuo lapkričio pradžios iki vasario pabaigos, mat šiuo laikotarpiu didelę paros dalį būna tamsu.

Kūdikio priežiūra vasarą: atmintinė tėvams

Vasaros teikiamais malonumais mėgautis labai smagu, tačiau mamoms ir tėčiams reikėtų būti dėmesingiems bei tinkamai pasirūpinti savo kūdikiais.

Naujausi komentarai

  1. ieva.88
    ieva.88 prieš 5 m.

    Jo. 1 parašė:
    Kažkaip neramu, mėnesio mažylis kas dien zagsi ir kai isizagsi tai 15-20min.gal esate kuri susidūrusios su tuo, ar nevertėtų sunerimti?. Daktarai sako normalu, bet …

    Aš buvau pastebėjusi, kad žagsėdavo sušalusi.

  2. .Lėlytė.
    .Lėlytė. prieš 5 m.

    Mano ir žagsi, kao pavalgo,ypač jei neatsirūgsta....sakė čia dėl to ir yra....kitaip žagsėtų nebūtinai būtent td kai pavalgo

  3. BeWitched prieš 5 m.

    Jo. 1 parašė:
    Kažkaip neramu, mėnesio mažylis kas dien zagsi ir kai isizagsi tai 15-20min.gal esate kuri susidūrusios su tuo, ar nevertėtų sunerimti?. Daktarai sako normalu, bet …

    Ar nešalta? Atrūginat? Nepriryja maistoper greit ir per daug? Nieko baisays tas žagsiukas. 🙂

  4. Šakar. Makar
    Šakar. Makar prieš 5 m.

    Aš naudodavau labai žiaurų būdą kaip nuraminti vaikui zagsuli, reikia tik pravirkdyti ir iškart baigiasi 🙈 o nuraminti verksmą daug paprasčiau nei zagsuli 🤷‍♀️ dabar kai didesnis jau, paprašau garsiai pašūkauti, vėlgi veikia

  5. Tiesiog K
    Tiesiog K prieš 5 m.

    O kas čia blogo tame žagsulyje, kad jį reikėtų raminti? Na pažagsės ir nustos, ar aš čia kažko nesuprantu?