Vaisiaus žagsėjimas (107)

Vaisiaus žagsėjimas Valeria Aksakova | Shutterstock.com

Žagsulys yra nevalingi diafragmos susitraukimai. Tikriausiai daugeliui pirmą kartą besilaukiančių moterų bus staigmena, kad žagsėti gali ir įsčiose esantis vaisius.

Vaisiaus žagsėjimą atpažinsite gana nesunkiai: jo judesiai bus trumpi ir ritmingi, t. y. atsikartos panašiu dažniu ir įprastai truks iki kelių minučių.

Ar reikėtų sunerimti, jei vaisius žagsi?

Šis fiziologinis procesas nėra susijęs su jokiomis vaisiaus patologijomis. Atvirkščiai, tai gali būti netgi proga švęsti, nes žagsėti vaikelis gali tik tuomet, kai baigia formuotis jo nervų sistema.

Tiesa, sunerimti reikėtų, jei vaisius žagsi be perstojo ir gimdoje juda intensyviau nei įprastai: tokiu atveju pasitarkite su nėštumą prižiūrinčiu gydytoju.

Kada vaisius pradeda žagsėti?

Pirmuosius vaisiaus judesius moteris pajunta antrajame nėštumo trimestre – dažniausiai maždaug 20-ąją nėštumo savaitę (anksčiau, jeigu nėštumas nėra pirmas).

Netrukus po to, maždaug 24 sav., jau galima pajusti, kad vaisius ne tik intensyviai juda, bet ir žagsi.

Nors žagsulį reikėtų laikyti normalaus vaikelio vystymosi ženklu, nėra ko jaudintis, jeigu jo nejausite - ne visos nėščiosios tai jaučia, o ir ne visi mažyliai žagsi vienodu intensyvumu.

Dėl kokių priežasčių mažylis mamos įsčiose žagsi?

Mokslininkams sunkiai sekasi tiksliai nustatyti suaugusiųjų žagsulio priežastis, ką jau bekalbėti apie įsčiose žagsinti vaisių.

Vaisiaus žagsulio priežastys nėra aiškios, tačiau yra kelios šį faktą paaiškinančios teorijos:

 • viena įtikinamiausių – jog žagsulys kyla vaisiui prisirijus vaisiaus vandenų. Prisipildęs skrandukas dirgina diafragmą ir dėl to mažylis pradeda žagsėti;
 • žagsėjimui įtakos gali turėti ir besiformuojantis čiulpimo refleksas;
 • žagsėjimas – tarsi treniruotė, ruošianti vaisiaus kvėpavimo taukus savarankiškam kvėpavimui.

Nėra aišku, bet gali būti, kad žagsuliui įtakos turi ir mamos psichologinė būsena. Kai kurios mamos jį pajautė susijaudinusios ar patyrusios stresą.

Dažniausiai vaisiaus žagsulys nėra susijęs su mamos savijauta: vaisius žagsi kelis kartus per parą, nepriklausomai nuo nėščiosios veiklos ar jausmų.

Ar vaisiaus žagsėjimą galima kažkokiais būdais sustabdyti?

Keli būdai, kaip galite numalšinti vaisiaus žagsulį:

 • Švelniai glostykite, masažuokite pilvą, patogiai įsitaisykite;
 • Švelniai, ramiai kalbėkite;
 • Dainuokite arba paleiskite raminančią muziką: vaisiui nurimti padeda švelni, geriausia – klasikinė muzika;
 • Nusiraminkite ir pasistenkite nekreipti dėmesio, nes žagsulys yra normalus fiziologinis procesas.

Susiję straipsniai

Daugiavaisis nėštumas: tikimybė, priežiūra ir rizikos

Daugiavaisis nėštumas - kai vienu metu gimdoje auga du ar daugiau kūdikių. Įprastai daugiavaisis nėštumas siejamas su didesne rizika.

Hormonas progesteronas ir jo kiekis nėštumo metu

Progesteronas - labai svarbus hormonas, užtikrinantis normalų ir reguliarų mėnesinių ciklą bei palaikantis sveiką nėštumą.

Dauno sindromo diagnozavimas nėštumo metu

Visoms nėščiosioms rekomenduojama atlikti bent pirminius tyrimus, padedančius diagnozuoti Dauno sindromą, vyresnėms nei 35 m. - papildomus tyrimus.

Naujausi komentarai

 1. Ingrida012
  Ingrida012 prieš 9 m.

  As atsisesdavau pusiau sedom, ir pasiguldydavau vaika ant pilvuko sau ant krutines ir kaskuo lengvai uzklodavau, ir labai greitai nurimdavo. Nezinau ar del to kad susildavo, ar jam tokia poza tikdavo... Tiesa, budavo kad ir atpildavo...

 2. Gugi gugi
  Gugi gugi prieš 5 m.

  Sveikos. Iškilo toks klausimas. Iš kur žinoti kad vaikas zaksi įsčiose?

 3. Gugi gugi
  Gugi gugi prieš 5 m.

  akurs parašė:
  Taip ritmiskai juda vaikelis, mazdaug kas sekunde-dvi tarsi krupciotu idomus jausmas, ir jeigu pajusi, manau, suprasi is karto, kad zagsi

  😂😂😂 Aš galvojau kas čia vyksta jam kad taip ritmingai jis čia juda 🤔🤔🤔 pasirodo maziukas zaksi. Čia mano pirmas mažylis todėl nelabai žinau tu visu judesiuku ir kitokių ženklų. ;)

 4. Elija
  Elija prieš 3 m.

  Mano mažiukas praktiškai nuo 34-35 nėštumo savaitės žagsi kone kasdien, net ir ne po kartą Tikrai žagsėjimą atpažinti nesunku. Spėju, vaisiaus vandenų prisiragauja

 5. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 3 m.

  Gugi gugi parašė:
  Sveikos. Iškilo toks klausimas. Iš kur žinoti kad vaikas zaksi įsčiose?

  Mano zagsi jau senai, ir po kelis kartus per dieną. Jeigu vandenuka geria už tai ir zaksi.