Rėjaus sindromas: kodėl vaikams negalima duoti aspirino?

Mama su karščiuojančiu kūdikiu sdf_qwe | Shutterstock.com

Rėjaus sindromas (angl. Reye’s syndrome) – gana reta, bet pavojinga būklė, sukelianti kepenų ir smegenų patinimus. Rėjaus sindromas gali pasireikšti bet kurio amžiaus pacientams, bet dažniausiai jis paveikia kūdikius, vaikus ir paauglius, persirgusius virusine infekcija, pavyzdžiui, gripu ar vėjaraupiais.

Pastebėjus, kad kūdikiui ar vaikui prasidėjo traukuliai, jis neteko sąmonės, būtina kviesti greitąją pagalbą. Anksti diagnozavus Rėjaus sindromą, galima išvengti sunkių komplikacijų.

Rėjaus sindromas siejamas su aspirino (acetilsalicilo rūgšties) vartojimu, todėl jo negalima duoti nei kūdikiams, nei vaikams. Karščiavimui mažinti ir skausmui malšinti tinka kur kas saugesnės aspirino alternatyvos – ibuprofenas ir paracetamolis.

Plačiau skaitykite:

Rėjaus sindromo simptomai

Rėjaus sindromo simptomai įprastai pasireiškia po maždaug 3–5 dienų nuo virusinės infekcijos pradžios.

Dažniausia pasitaikantys Rėjaus sindromo simptomai:

 • Įprastai sumažėja cukraus kiekis kūdikio ar vaiko kraujyje;
 • Kraujyje padidėja amoniako, rūgšties lygis;
 • Kepenų padidėjimas, riebalų kaupimasis;
 • Smegenų patinimas;
 • Traukuliai arba sąmonės netekimas.

Vėlesni simptomai, pasireiškiantys būklei progresuojant:

 • Irzlumas, neracionalus elgesys;
 • Sumišimas;
 • Nusilpusios rankos ir kojos, negalėjimas jų pajudinti;
 • Priepuoliai;
 • Didelis vangumas;
 • Sutrikusi sąmonė.

Pirmieji Rėjaus sindromo simptomai kūdikiams ir vaikams iki 2 m.:

 • Viduriavimas;
 • Padažnėjęs kvėpavimas.

Ankstyvieji Rėjaus sindromo simptomai vaikams ir paaugliams:

 • Nuolatinis gausus vėmimas;
 • Mieguistumas ir vangumas.

Rėjaus sindromo priežastys ir rizikos veiksniai

Pagrindinė šio sindromo priežastis – aspirino vartojimas sergant virusine infekcija. Tačiau įtakos gali turėti ir kiti veiksniai: pavyzdžiui, Rėjaus sindromą gali sukelti medžiagų apykaitos sutrikimas (jis gali pasireikšti net ir nenaudojant aspirino).

Sindromą lemiantys riebalų rūgščių oksidacijos sutrikimai – grupė paveldimų medžiagų apykaitos problemų, kai organizmas nepajėgia suskaidyti riebalų rūgščių. Taip nutinka dėl fermentų trūkumo arba jiems funkcionuojant netinkamai. Esant riebalų rūgščių oksidacijos sutrikimui, virusinės infekcijos metu vartojamas aspirinas gali sukelti Rėjaus sindromą. Riebalų rūgščių oksidacijos sutrikimą nustatyti padeda riebalų rūgščių analizės testas (tiesa, jis – gana brangus ir nekompensuojamas).

Kaip minėta straipsnio pradžioje, Rėjaus sindromas yra dažnas gripo arba vėjaraupių palydovas, tačiau gali išsivystyti ir po įprastos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos (peršalimo).

Svarbu

Simptomus, labai panašius į Rėjaus sindromo, gali sukelti insekticidai, herbicidai, dažų skiedikliai ir kitos medžiagos, tad reikėtų įvertinti, ar kūdikis / vaikas negalėjo apsinuodyti šiais toksinais.

Rėjaus sindromo komplikacijos

Daugelis kūdikių, vaikų ir paauglių, persirgusių Rėjaus sindromu, sėkmingai pasveiksta. Tačiau liga gali pažeisti smegenis (galimi ir labai smulkūs, ir ženklesni pažeidimai).

Jeigu liga nediagnozuojama ir negydoma arba gydoma netinkamai, ligonis gali neišgyventi.

Rėjaus sindromo prevencija

Aspirino informaciniame lapelyje nurodyta, kad virusinėmis infekcijomis (su arba be karščiavimo) sergantiems vaikams ir paaugliams vaistų, kuriuose yra acetilsalicilo rūgšties, galima vartoti tik pasitarus su gydytoju.

Išimtiniais atvejais, pavyzdžiui, sisteminiu vaskulitu (Kavasakio liga) sergančius vaikus gali prireikti gydyti aspirinu ar kitais vaistais, kurių sudėtyje yra aspirino. Tačiau tokiu atveju, aspiriną vartoti ir tikslią jo dozę turi paskirti gydytojas.

„Kasdieniams“ susirgimams ir skausmo bei karščiavimo mažinimui reikėtų rinktis kitus preparatus.

Taip pat reikėtų atidžiai skaityti kitų vaistų (pavyzdžiui, be recepto parduodamų šnypščiųjų tablečių) sudėtį ir įvertinti, ar juose nėra veikliosios medžiagos acetilsalicilo rūgšties.

Aspirinas gali būti įvardijamas ir kitais pavadinimais, pavyzdžiui:

 • Acetilsalicilatas;
 • Salicilo rūgštis;
 • Salicilatas.

Aspirino ar aspirino sudėtyje turinčių vaistų griežtai draudžiama duoti kūdikiams ir vaikams, kuriems nustatyta riebalų rūgščių oksidacijos sutrikimų.

Sumažinti potencialų aspirino poveikį gali skiepai nuo gripo ir vėjaraupių. Išvengus šių dviejų virusinių ligų, galima išvengti ir ar iki minimalios sumažinti riziką susirgti Rėjaus sindromu.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Sugniaužti kūdikio kumščiai: ar reikėtų sunerimti?

Naujagimiai atlieka iš pažiūros spazminius judesius ir dažnai įsitempia, gniaužia kumštukus. Ar tėvams reikėtų dėl to sunerimti?

Vaiką sugėlė vabzdžiai: ką daryti?

Vabzdžių įgėlimai gali kelti pavojų alergiškiems vaikams: tokiu atveju gali pasireikšti sunkių simptomų, tad prireikia skubaus gydymo.

Kūdikių raidos šuoliai (pasiekimų savaitės)

Kūdikiams pasireiškia gebėjimų raidos šuoliai, kurie dar vadinami pasiekimų savaitėmis.