Aspirinas nėštumo metu: ar šį vaistą saugu vartoti?

Nėščioji geria vaistus Andrey_Popov | Shutterstock.com

Aspirinas yra žinomas kaip nesteroidinis vaistas nuo uždegimo. Jis plačiai vartojamas gydyti skausmą, karščiavimą, uždegimus, siekiant stabdyti krešulių susidarymo tikimybę.

Nėštumo metu gydytojas taip pat gali paskirti vartoti aspiriną. Tad ar šis vaistas – tinkamas ir saugus vartoti, jeigu laukiatės?

Ar galima aspiriną vartoti nėštumo metu be gydytojo nurodymo?

Trumpas atsakymas į šį klausimą yra ne, be gydytojo nurodymo nėštumo metu vartoti aspirinino nereikėtų.

Skausmo ar karščiavimo mažinimui nėštumo metu verčiau rinktis ibuprofeną arba paracetamolį.

Plačiau skaitykite:

Kodėl nėščiosioms gydytojai kartais rekomenduoja vartoti aspiriną?

Įprastai jeigu nėra poreikio, nėščiosioms nereikėtų vartoti jokių vaistų. Tačiau jeigu gydytojas patarė tai daryti, veikiausiai tam yra racionalių priežasčių. Aspirinas nėštumo metu gali būti vartojamas siekiant:

Jūsų gydytojas gali rekomenduoti vartoti aspiriną nedidelėmis dozėmis siekiant sumažinti hipertenzijos riziką. Įprastai profilaktiškai aspirino skiriama, jei:

 • Ankstesnio nėštumo metu moteriai pasireiškė hipertenzija;
 • Nėščioji serga lėtine inkstų liga;
 • Nėščioji serga autoimunine liga (pavyzdžiui, vilklige ar pasireiškė antifosfolipidinis sindromas);
 • Nėščioji serga cukriniu diabetu;
 • Dar iki pastojant buvo diagnozuota lėtinė hipertenzija;
 • Ankstesnio gimdymo (gimdymų) metu gimė mažesnio, nei tikėtasi svorio naujagimis;
 • Nėščioji yra 40 m. ar vyresnė.

Taip pat vartoti aspirino nedidelėmis dozėmis gali būti rekomenduojama, jei atitinkate dvi ar daugiau nurodytų sąlygų:

 • Šis nėštumas yra pirmasis;
 • Nuo pastarojo gimdymo praėjo daugiau nei 10 metų;
 • Nėščiosios kūno masės indeksas (KMI) yra 35 ar didesnis;
 • Artimiausios šeimos narės (nėščiosios mama, močiutė ar sesuo) sirgo preeklampsija;
 • Nėštumas yra daugiavaisis (moteris laukiasi dvynukų ar trynukų);
 • Vartoti nedidelę dozę aspirino nėščiajai gali būti patariama, kai prenatalinių patikrų metu pastebima, kad vaisiaus svoris neatitinka normų ir yra per mažas;
 • Taip pat ši rekomendacija galioja, jei ankstesnio nėštumo metu buvo užfiksuota kokių nors placentos funkcionavimo neatitikimų.

Kaip ir kada nėštumo metu vartoti aspiriną?

Skirtingų šaltinių duomenys dėl tinkamos dozės ne visuomet sutampa: vienuose jų rašoma, kad maža doze laikoma, jei per dieną vartojama 60–100 mg veikliosios medžiagos, o tam tikroms ligoms gydyti ir jų profilaktikai užtenka ir 81 mg aspirino dozės per parą, kituose šaltiniuose rekomenduojama vartoti po 150 mg (2 tabletes po 75 mg) aspirino.

Taigi, dėl šių informacijos neatitikimų geriausia laikytis gydytojo bei informaciniame vaisto lapelyje pateikiamų rekomendacijų.

Aspiriną geriausia vartoti vakare valgio metu ar iškart pavalgius.

Ar visais nėštumo trimestrais saugu vartoti nedideles aspirino dozes?

Dažniausiai aspirino skiriama antrąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrą, t. y. nuo 12 iki 36 savaitės, nors mažiausias pavojus fiksuojamas vaistą vartojant antrąjį trimestrą.

Aspiriną reikėtų atsargiai vartoti su kitais vaistais, įskaitant nereceptinius vaistus ir net vaistažoles. Tad jeigu kartu su aspirinu vartojate ir kitus medikamentus, būtinai informuokite nėštumą prižiūrintį gydytoją.

Aspirino vartojimas pirmąjį nėštumo trimestrą

Didesnė aspirino dozė pirmąjį trimestrą gali padidinti persileidimo riziką, taip pat kelia nedidelę apsigimimų riziką, todėl vaistą vartoti pirmuosius nėštumo mėnesius reikėtų vengti.

Aspirino vartojimas antrąjį nėštumo trimestrą

JAV maisto ir vaistų administracija nėščiosioms pataria nesteroidinių vaistų nuo uždegimo nebevartoti nuo 19 nėštumo savaitės, nes jie gali sukelti retų, bet rimtų vaisiaus inkstų patologijų. Vartojant šiuos vaistus gali sumažėti ir amniono skysčio kiekis.

Aspirino vartojimas trečiąjį nėštumo trimestrą

Vartojant aspiriną trečiąjį nėštumo trimestrą, gali kilti vaisiaus kraujotakos komplikacijų – pavyzdžiui, įvykti priešlaikinis vaisiaus arterinio latako užsivėrimas. Tad jeigu gydytojas skyrė vartoti aspiriną trečiąjį nėštumo trimestrą, prireiks dažniau vykti į apžiūras tikrinti vaisiaus būklę.

Jei manote, kad galėjo prasidėti gimdymas, aspirino nebevartokite iki tol, kol gydytojai patvirtins, kad tikrai tai ne, pavyzdžiui, paruošiamieji sąrėmiai. Gimdymo metu vartojamas aspirinas gali padidinti kraujavimo riziką, gimdymas gali užsitęsti, dėl aspirino poveikio gali susilpnėti gimdos susitraukimai ir kt.

Tiesa, kol kas nėra objektyvių įrodymų, kad nedidelėmis dozėmis vartojamas aspirinas padidintų kraujavimo tikimybę nėštumo ar gimdymo metu, tačiau reikia turėti omenyje, kad šis vaistas skystina kraują, tad atsargumas tikrai nepakenks.

Taigi, būtina labai nuodugniai įvertinti aspirino vartojimo naudos ir rizikų santykį.

Šalutiniai aspirino poveikiai

Net ir nedidelės vartojamos aspirino dozės nėščiajai gali sukelti nedidelių virškinimo sutrikimų. Jeigu vartojate aspirino kartu su maistu arba iškart po valgio, mažesnė tikimybė, kad pasireikš kokių nors skrandžio veiklos sutrikimų. Tad venkite vartoti aspiriną, kai skrandis yra tuščias.

Taip pat jei vartojate virškinimo sistemą veikiančius vaistus, vartokite juos bent 2 val. prieš arba po aspirino vartojimo.

Jei turite su aspirino vartojimu susijusių klausimų ar abejonių, kreipkitės į gydytoją.

Aspirino vartojimas nėštumo metu ir alergijos

Jeigu esate alergiška aspirinui ar kitiems nesteroidiniams vaistams nuo uždegimo, sergate sunkios formos astma, lėtinėmis inkstų ligomis, turite skrandžio opą ar dėl kokių nors kitų priežasčių anksčiau jums buvo nerekomenduojama vartoti aspirino, apie tai informuokite nėštumą prižiūrintį gydytoją.

Kaip ir vartojant bet kuriuos kitus vaistus, skubiosios medicininės pagalbos jums prireiks, jei pasireiškė sunkus šalutinis vaisto poveikis: pradėjo trūkti oro, pasunkėjo kvėpavimas, patino lūpos, veidas ar visas kūnas, atsirado bėrimų ar kitų alerginės reakcijos požymių.

Susiję straipsniai

Vaistai nuo alergijos nėštumo metu: ką reikėtų žinoti?

Nemaža dalis vaistų nuo alergijos ir skausmo yra saugūs ir nėštumo metu, vis tik kai kurių iš jų vartoti nereikėtų.

Antibiotikai nėštumo metu: vartoti ar ne?

Nėštumo metu būsimosioms mamoms gali būti skiriama antibiotikų, nes tai efektyviausia priemonė kovoje su pavojingomis bakterinėmis infekcijomis.

B grupės streptokoko (BGS) tyrimas nėštumo metu

B grupės β hemolizinis streptokokas – tai dažniausias naujagimių įgimtos infekcijos sukėlėjas. Tad 35–37 nėštumo savaitę atliekamas BGS tyrimas.