Pieno baltymo netoleravimas kūdikiui (94)

Kūdikis su bėrimu ant veido anastasiya parfenyuk | Shutterstock.com

Alergija karvių pieno baltymui – viena dažniausių. Išsivysčiusiose pasaulio šalyse ji pasireiškia 1–5 proc. kūdikių. Pieno baltymo netoleravimą galima įtarti, jeigu kūdikį beria ar atsirado kitų odos problemų, sutriko virškinimas, pasireiškė į peršalimo panašūs simptomai.

Beje, pieno baltymo netoleravimo nereikėtų painioti su laktozės netoleravimu, nes tai yra skirtingi sutrikimai: laktozės netoleravimas kūdikiams pasireiškia labai retai.

Kas yra pieno baltymo netoleravimas?

Karvių pieno baltymo netoleravimas yra patologinis organizmo imuninės sistemos atsakas į piene esantį baltymą, dėl kurio pasireiškia įvairios alerginės organizmo reakcijos, gali būti pažeidžiamas žarnynas ir skrandis.

Tikimybė, kad kūdikio organizmas netoleruos pieno baltymo, didėja, jei vienam iš artimiausių šeimos narių (mamai, tėčiui, broliui ar sesei) taip pat diagnozuotas baltymo netoleravimas, atopinis dermatitas ar alergija.

Nuo karvės piene esančio baltymo netoleravimo gali apsaugoti žindymas, tačiau kartais šių baltymų galima rasti ir motinos piene, jei mama pati vartojo karvių pieno ar jo produktų.

Kokie simptomai rodo, kad kūdikis netoleruoja pieno baltymo?

Simptomai paprastai pasireiškia per pirmąją savaitę nuo karvių pieno pagrindu pagamintų mišinių įvedimo į racioną, taip pat jei žindanti mama vartoja pieno produktus.

Dažniausi pieno baltymo netoleravimo simptomai:

  • Odos problemos: bėrimai, sausumas, niežulys, pleiskanojimas, egzema, dilgėlinė;
  • Virškinimo sistemos negalavimai: pilvo skausmai, vėmimas, viduriavimas arba atvirkščiai – vidurių užkietėjimas, gleivėtos išmatos, kraujas (kraujo siūleliai) išmatose, refliuksas;
  • Kvėpavimo sistemos sutrikimai ir į peršalimo panašūs simptomai: triukšmingas kvėpavimas (švokštimas), kosulys, sloga.

Ilgalaikis pieno baltymo netoleravimo poveikis:

  • Kvėpavimo sutrikimai;
  • Neurologiniai sutrikimai: nervingumas, dirglumas;
  • Augimo sutrikimai: kūdikis priauga mažai svorio, gali nežymiai vėluoti raida.

Kaip nustatomas pieno baltymo netoleravimas?

Dažniausiai sutrikimas diagnozuojamas pagal simptomus. Labai svarbios dedamosios – simptomų pasireiškimo laikas bei paciento amžius. Dėl žarnyno pažeidimo išmatose gali būti aptinkama kraujo pėdsakų.

Diagnozę patvirtina išnykę simptomai žindančiai mamai nustojus vartoti pieno produktus.

Kraujo ir kiti invaziniai tyrimai diagnozuojant pieno baltymo netoleravimą dažniausiai yra neefektyvūs.

Ką daryti, jei kūdikis netoleruoja pieno baltymo?

Pagrindinis gydymo būdas – karvių pieno ir mišinių su juo pašalinimas iš raciono.

Pieno mišiniu maitinami kūdikiai

Pieno mišiniu maitinamiems kūdikiams parenkami specialūs hidrolizuoti mišiniai. Svarbu įsidėmėti, kad ožkų, avių pienas, sojų ar kiti augaliniai gėrimai kūdikiams netinka.

Galimos alternatyvos mišiniams su karvių pieno baltymais - iš dalies ar visiškai hidrolizuoti arba hipoalerginiai (HA) pieno mišiniai nuo įprastų skiriasi tuo, kad juose esantys pieno baltymai yra suskaidyti į trumpas grandines, todėl yra itin lengvai virškinami. Dėl to imuninė sistema jų neatpažįsta kaip pieno baltymų, todėl jie tinka alergiškiems pienui kūdikiams.

Kaip mažiau populiarios alternatyvos minimi hidrolizuoti ryžių, sojų ir aminorūgščių pagrindu pagaminti mišiniai. Sojų mišiniai gali sukelti alergines reakcijas (rizika – apie 10 proc.), o aminorūgščių pagrindu pagaminti mišiniai yra labai brangūs, taip pat neįprasto skonio.

Tinkamiausią mišinį kūdikiui, netoleruojančiam pieno baltymo, parinks gydytojas.

Plačiau skaitykite:

Žindomi kūdikiai

Jeigu kūdikis yra žindomas, pieno baltymo netoleravimas taip pat gali pasireikšti, nes žindanti mama vartoja pieno produktus. Įtariant ar jau diagnozavus šį sutrikimą, iš raciono mamai laikinai reikėtų pašalinti visus pieno ir sojų produktus bei stebėti, ar situacija gerėja. Pasirinkus mitybą be pieno produktų, reikės atidžiai skaityti produktų etiketes, gali prireikti ir mitybos specialisto konsultacijos.

Kiek laiko tęsis pieno baltymo netoleravimas?

Rinktis specialų pieno mišinį, jei kūdikis maitinamas dirbtiniu maistu, reikės mažiausiai iki 1- ojo mažylio gimtadienio. Analogiškai ir žindanti mama iki to laiko turės nevartoti pieno produktų.

Taigi, daugelis kūdikių, sulaukę vienerių metų, nebebus alergiški karvių pieno baltymui. Retai ši būklė užsitęsia iki 3-iojo gimtadienio ar ilgiau.

Pieno baltymo ir laktozės netoleravimas – ne tas pats

Svarbu žinoti, kad pieno baltymo ir laktozės netoleravimas – du skirtingi sutrikimai, skiriasi jų priežastys ir gydymas. Be to, pieno baltymo netoleravimas paprastai išsivysto ankstyvoje kūdikystėje, o laktozės netoleravimas net iki 5-ojo gimtadienio pasireiškia labai retai.

Laktozės netoleravimas – nesugebėjimas virškinti laktozės cukraus – nėra susijęs su imunine sistema.

Laktozė yra vienas iš svarbiausių angliavandenių (cukrų) motinos piene, teikiantis daug naudos kūdikiams. Laktozė stimuliuoja sveiką žarnyno mikroflorą ir gerina kalcio pasisavinimą.

Plačiau skaitykite:

Susiję straipsniai

Kada kūdikį jau galima migdyti ant šono ar pilvo?

Naujagimius ir mažus kūdikius reikėtų migdyti tik ant nugaros. O kada galima vaikelį saugiai guldyti ant pilvo ar šono?

Kodėl kūdikį reikia migdyti ant nugaros?

Miegas ant nugaros sumažina staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS) riziką. Tačiau ant nugarytės kūdikiai guldomi ir dėl kitų priežasčių.

Kaip žinoti, ar kūdikiui tinka pieno mišinys?

Tinkamo mišinuko pasirinkimas kartais gali tapti nemenku iššūkiu. Kaip žinoti, kad kūdikiui mišinukas tinka?

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    Alvyds prieš 1 m.

    Sveikos, ar čia skaitosi alergija? Ar čia viskas ok? Tiesiog pamačiau postą pažiūrėjau į savo vaiko užpakaliuka ir sunerimau. Kitų požymių neturi, tik dabar nesuprantu ar čia viskas gerai ar visgi ne..
    Valgo tiuteli. Mum 1mėn 4d

  2. Forumiete
    Forumiete prieš 8 mėn.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Kūdikį, nuo pat gimimo, maitinu mišinuku (Hipp). Nuo kokio ketvirto mėnesio pradėjo labai alergizuoti žandai (maitinant dar TIK mišinuku). Neseniai kreipėmės į alergologę, paėmė kraujo, nustatys, ar atopinis dermatitas (kitam vaikui irgi buvo), ar alergija. Didelė tikimybė, jei alergija, kad alergiškas karvės pieno baltymui. Todėl jau pakeitėm mišinuką į hipp organic combiotic, bet...Žiūriu, kai praeina tepamų vaistų poveikis, vėl lyg alergizuoja žandai. Tai ne tam pieno baltymui alergiškas. O kam dar galėtų? Jei mums vis dėl to ne atopinis dermatitas.

  3. Alialiali prieš 8 mėn.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Forumiete parašė:
    Kūdikį, nuo pat gimimo, maitinu mišinuku (Hipp). Nuo kokio ketvirto mėnesio pradėjo labai alergizuoti žandai (maitinant dar TIK mišinuku). Neseniai kreipėmės į aler…

    Bandykite mišinuka ožkos pieno pagrindu.
    Jei nustatyta alergija karvės pieno baltymui, turėjo paskirti spec mišinuka alergologė.

  4. Forumiete
    Forumiete prieš 8 mėn.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Alialiali parašė:
    Bandykite mišinuka ožkos pieno pagrindu.
    Jei nustatyta alergija karvės pieno baltymui, turėjo paskirti spec mišinuka alergo…

    Nenustatyta, tik įtarė. Skambino, sakė, lyg lėtinė alergija. Bet panašiai š atopinį. O kas baisiausia, rado už įsisenėjusios žaizdelės, už ausytės, auksinį stafilokoką. ..

  5. Alialiali prieš 8 mėn.

    Diskusija perkelta iš kitos temos

    Forumiete parašė:
    Nenustatyta, tik įtarė. Skambino, sakė, lyg lėtinė alergija. Bet panašiai š atopinį. O kas baisiausia, rado už įsisenėjusios žaizdelės, už ausytės, auksinį stafilok…

    O tai tyrimus darė?