Dilgėlinė – nemaloni, bet kontroliuojama liga (31)

Dilgėlinės bėrimas ant vaiko rankų MH-Lee | Shutterstock.com

Dilgėlinė – gana dažnai tiek vaikams, tiek ir suaugusiesiems pasitaikanti odos liga. Manoma, kad ji kada nors yra pasireiškusi 1 iš 5 žmonių. Pirmiausia pasireiškia niežulys, vėliau oda paburksta, parausta, išbertos vietos atrodo tarsi nudilgintos.

Vieniems pacientams dilgėlinė gali sukelti lengvą ir nevarginantį, kitiems – intensyvų ir ypač nemalonų niežtėjimą. Tačiau gera žinia – ta, jog ant vaiko kūno bėrimas nepalieka randų ar kitų žymių.

Dilgėlinės priežastys

Dilgėlinė dažniausiai pasireiškia:

  • Dėl bakterinės infekcijos (dažnai – dėl tonzilito, šlapimo takų infekcijos ir kt.);
  • Dėl virusinės infekcijos (peršalimo, hepatito ir kt.);
  • Maisto netoleravimo. Bėrimai pasireiškia netrukus, vaikui suvalgius maisto, kuriam jis alergiškas (pavyzdžiui, žemės riešutų ar jų produktų, pieno, kiaušinių, vėžiagyvių ir kitų tipinių alergijas sukeliančių produktų). Įtarti, kad dilgėlinė pasireiškė dėl maisto netoleravimo, galima, jei ji tęsiasi bent mėnesį ir ilgiau. Tuomet dėl tinkamiausio gydymo reikėtų konsultuotis su gydytoju alergologu;
  • Vaistų vartojimo. Dilgėlinę gali sukelti net dažnai vartojami vaistai, pavyzdžiui, aspirinas ir ibuprofenas, antibiotikai;
  • Įgėlus vabzdžiams;
  • Dėl fizinių dirgiklių (pavyzdžiui, šalčio, karščio, saulės poveikio);
  • Alergijos medžiagoms (pavyzdžiui, lateksui);
  • Dėl aplinkos alergenų (žiedadulkių, gyvūnų pleiskanų, augalų).

Dilgėlinės simptomai

Labai dažnai dilgėlinė yra maišoma su kitomis tipinėmis odos ligomis, pavyzdžiui, atopiniu arba kontaktiniu dermatitu, taip pat vabzdžių įkandimais, todėl svarbu žinoti ligos simptomus, o jiems pasireiškus pasirodyti gydytojui.

Dažniausi simptomai:

  • Odos paburkimai. Tai raudoni dariniai su aiškiais krašteliais. Šie paburkimai atsiranda padidėjus smulkių kraujagyslių pralaidumui. Jie gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje. Gali keistis jų dydis, forma, jie gali išnykti ir netrukus vėl atsirasti.
  • Darinių pabalimas. Jei paliestumėte dilgėlinės paburkimą centre, šis staiga pabaltų.

Dilgėlinės diagnozavimas

Diagnozuojant ligą labai svarbu rasti ją sukėlusią priežastį (maistas, vaistai, odos sąlytis su tam tikromis medžiagomis, vabzdžių įgėlimai ir kt.). Jei ligą diagnozuoti sunku, atliekami odos dūrio mėginiai, gali prireikti nustatyti bendrąjį IgE ir specifinius IgE kraujo serume ar atlikti šalčio mėginį.

Dilgėlinės tipai

Dilgėlinė pagal trukmę dar gali būti skirstoma į:

  • Trumpalaikę, arba ūminę. Ji tęsiasi trumpiau nei 6 sav.;
  • Ilgalaikę (lėtinę). Ji tęsiasi 6 sav. ir ilgiau. Bėrimų atsiranda kasdien, tačiau kiekvienas jų išnyksta greičiau nei per parą;
  • Recidyvuojančią, t. y. periodiškai atsinaujinančią, pasikartojančią.

Kada reikėtų skubiai kreiptis į gydytoją?

Dilgėlinė paprastai nėra laikoma grėsminga ar pavojų gyvybei keliančia liga, tačiau yra viena išimtis: jei paburkimų atsirado gerklėje ar kvėpavimo takuose, pastebėjote, kad patino vaiko lūpos, liežuvis ir manote, kad tai gali riboti vaiko kvėpavimą, reikėtų kuo skubiau vykti pas gydytoją.

Taip pat ženklas, kad gali prireikti intensyvesnio gydymo – pūliavimas, rodantis, kad prasidėjo odos bakterinė infekcija.

Kaip dilgėlinė yra gydoma?

Pagrindinis gydymo tikslas – sumažinti intensyvų odos niežulį. Tam tinka šios priemonės ir medikamentai:

  • Šalti kompresai. Ant odos, kurioje matyti paburkimų, dedami šalti kompresai.
  • Niežulį mažinantys kremai. Labai efektyvi išoriškai vartojama priemonė – specialūs kremai, greitai palengvinantys ligos simptomus.
  • Vaistai nuo alergijos. Jei nustatoma, kad dilgėlinė atsirado dėl intolerancijos tam tikriems maisto produktams, ją gydyti būtina gydytojo paskirtais vaistais nuo alergijos.
  • Dilgėlinę provokuojančių veiksnių vengimas. Nustačius dilgėlinę sukeliančias priežastis, rekomenduojama vengti ją provokuojančių veiksnių.

Naujausi komentarai

  1. Dienosšviesa prieš 1 m.

    Norėčiau atnaujinti temą, nes esu panikoje... 😭 sekmadieni parsivežėme ilgai lauktą šuniuką.. maltos bišona ir mano mažajai durkytei išbėrė kūna didelėm raudonom demėm. Šiandien vis dar atsiranda bėrimai kurie greitai dingsta, grydytoja sakė kad dilgelinė ir reikia vengti to kas sukėlė. Bet mes nenorime atsisakyti šuns 😭 ka daryti, ar yra koks gydymas ar dabar tiesiog laukti? Šiandien dar pasakė kad duoti kokias 5d. tavegylio. Labai tikiuosi kad padės. Dar esmė kad šiuo metu mažoji daug sirgo, geriam antibijotikus.. tris savaitės gėrė ibufeną, skaičiau kad ir tai gali iššaukti dilgėlinę. Labai tikiuosi kad tai ne šuniukas kaltas 😭 paguoskit kad viskas praeis, kad yra išeitis kažkokia 😭

  2. flavuss
    flavuss prieš 1 m.

    Dienosšviesa parašė:
    Norėčiau atnaujinti temą, nes esu panikoje... 😭 sekmadieni parsivežėme ilgai lauktą šuniuką.. maltos bišona ir mano mažajai durkytei išbėrė kūna didelėm raudonom de…

    Pirmiausia, ką reikėtų padaryti, tai nuvežti vaiką ir padaryti tyrimus - tada bus aišku, ar tikrai šuo kaltas. Tai tikrai tikėtina, jei išbėrė neilgai trukus po kontakto, bet gali būti ir sutapimas.
    Kai turėsit atsakymus - tada bus aiškiau. Prieš atlikdami tyrimą paklauskit, ar nereikia nutraukti priešalerginių vaistų vartojimo, bes greičiausiai teks.
    Tyrimus galima daryti alergologiniam Vilniuje, tam reikia gydytojo siuntimo ir sulaukti savo laiko. Arba Allergomedica klinikoje iš kraujo daro tyrimus. Tokiems mažiukams iš pirštuko turėtų imti, tik važiuoti reiktų į Riešės padalinį.

  3. Dienosšviesa prieš 1 m.

    Bet ar gali būti nuo šuns jeigu nuo gimimo bedravusi su paprastais šuneliais ir nieko nėra buvę, o čia maltos bišonas jis tinka alergiškiems žmonėms 🤷‍♀️

  4. flavuss
    flavuss prieš 1 m.

    Dienosšviesa parašė:
    Bet ar gali būti nuo šuns jeigu nuo gimimo bedravusi su paprastais šuneliais ir nieko nėra buvę, o čia maltos bišonas jis tinka alergiškiems žmonėms 🤷‍♀️……

    Alergiją iš principo bet kas gali sukelti. Be tyrimų nebus aiškumo bet kokiu atveju - po dilgėlinės bėrimo jus pati gydytoja turėtų nusiųsti tyrimams...
    O tas "tinka alergiškas žmonėms" dažnu atveju, deja, bet mitas... Pvz mano dukrą alergizuoja šuns seilės - kur jos prisiliečia, ten iškart dilgėlinė. Tačiau mes auginam šunį, kadangi jis buvo namuose gerokai iki atsirandant vaikui ir buvo nuo pirmų dienų, su atsarga ir apribojimais bandom laviruoti ir išsaugoti visus šeimos narius namie.
    Šunys ir katės turi ne po vieną dirgiklį - vienus gal kailis labiau veikia, kitus - gyvūnų pleiskanėlės, dar kitus - seilės ar pan...

  5. Ievaa27 prieš 4 mėn.

    Labas vakaras... Kas susidūrėte, gal galit pasakyti ar čia dilgelinė ar ne? Atsiranda ant kūno tokios dėmės įvairiose vietose ir dingsta... Gydytojas sako alergija. Vaistų nereikia. Bet jam negerėja... ketvirtadienį daviau moliūgo pirmą kartą, įtariu kad į jį alergizavo. Kiek laiko gali trukti bėrimas? Gal kreiptis į alergologą? Nupirkau tepalą raminti odai.