Kūdikių ir vaikų atopinis dermatitas (104)

atopinio dermatito bėrimas ant žandų silentalex88 | Shutterstock.com

Atopinis dermatitas (AD) – lėtinė, uždegiminė odos liga, kuriai būdingas odos išsausėjimas, bėrimas ir varginantis niežulys.

Su šia liga susiduria net 20-25% kūdikių ir vaikų, tad tėvams svarbu laiku ją pastebėti bei suteikti pagalbą savo mažyliams.

Kas dažniausiai suserga atopiniu dermatitu?

Atopiniu dermatitu dažniausiai suserga vaikai iki vienerių metų, rečiau – vyresni vaikai. Po penktojo gimtadienio susirgti atopiniu dermatitu tikimybė yra labai maža.

Dauguma vaikų atopinį dermatitą „išauga“ iki antrojo gimtadienio, kitiems tenka su šia liga gyventi visą likusį gyvenimą. Gera žinia yra ta, kad su laiku jos simptomai lengvėja ir pasireiškia rečiau.

Atopinio dermatito simptomai

Pirmieji kūdikių atopinio dermatito požymiai paprastai pasireiškia apie 2-3 kūdikio gyvenimo mėnesį. Dažniausiai jį išduoda paraudę kūdikio žandai, smakras.

Pagrindinis atopinio dermatito simptomas – sausas, pleiskanojantis, paraudęs odos bėrimas. Bėrimai gali staiga išnykti ir vėl paūmėti.

kūdikis su atopiniu dermatitu

Dermatitui ūmėjant, raudonis gali virsti šerpetojančiomis, šlapiuojančiomis dėmelėmis. Kūdikių ir vaikų bėrimai gali būti ypač stiprūs, su pūslelėmis, įtrūkimais, iškiliais šašais.

Bėrimai labai stipriai niežti, vaikas kasosi be atvangos, iki žaizdelių, kyla kasymosi priepuoliai.

Mažyliui augant, dermatito bėrimas gali pažeisti ir kitas vietas: mažyliams iki 3-ejų metų beria ne tik skruostus, bet ir kaktą, ausis, alkūnes, kelius, plaukuotąją galvos dalį.

Vyresniems nei 3-ejų metų vaikams beria kaktą, akių vokus, aplink lūpas, kaklą, sprandą, pakinklius, vidinius alkūnių linkius.

kūdikis su atopiniu dermatitu

Atopinio dermatito priežastys

Šią ligą, visų pirma, lemia genetinis paveldimumas. Jei vaiko tėvai ar seneliai sirgo ar serga atopiniu dermatitu, šienlige ar astma, vaikas turi didesnę tikimybę turėti lengvesnę ar sunkesnę atopinio dermatito formą.

Taip pat pastebėta, kad atopiniu dermatitu dažniau suserga miestuose (dėl didelio užterštumo) ir aukštesnio socialinio sluoksnio šeimose gyvenantys vaikai (manoma, kad dėl šiai socialinei grupei būdingos perdėtos higienos).

Per dažnai maudomų ir per sterilioje aplinkoje auginamų kūdikių imuninė sistema, galiausiai susidūrusi su aplinkos alergenais, jų visiškai „netoleruoja“, pasireiškia įvairios alerginės reakcijos, gali prasidėti ir atopinis dermatitas.

Žinoma, bloga higiena tikrai nėra išeitis, tačiau perdėtai sterili aplinka vaikams taip pat žalinga.

Pastebima, kad stipresni atopinio dermatito simptomai dažniau kamuoja pieno mišiu, o ne motinos pienu maitinamus kūdikius.

Motinos piene esančios medžiagos, nors ir negarantuoja apsaugos nuo atopinio dermatito, bet palengvina įvairius uždegimus, stiprina vaiko imuninę sistemą (silpna imuninė sistema taip pat yra AD rizikos faktorius).

Atopinio dermatito paūmėjimų priežastys

Pastebima, kad atopinį dermatitą provokuoja daugelis veiksnių:

 • nusilpęs imunitetas, ligos, stresas;
 • sausas oras;
 • temperatūros pokyčiai;
 • odą sausinančios prausimosi priemonės;
 • dažnas prausimasis, prausimasis šaltu ar karštu vandeniu;
 • įvairūs alergenai (maisto produktai, valymo ir higienos priemonės, vaistai ir kt.)
 • mikroorganizmai, dulkės;
 • gyvūnų kailis, plunksnos;
 • cigarečių dūmai;
 • odą dirginantys audiniai;
 • kietas (daug kalcio karbonato turintis) geriamasis vanduo;

Ką daryti pastebėjus atopinio dermatito požymius

Jei pastebite atopinio dermatito požymius, nenumokite į juos ranka. Atidžiai stebėkite vaiką ir jo organizmo reakciją į įvairius dirgiklius ir veiksnius.

Jų nustatymas ir pašalinimas iš vaiko aplinkos yra vienas iš svarbių žingsnių norint sukontroliuoti atopinio dermatito eigą ir palengvinti nemalonius simptomus.

Taip pat skaitykite

Naujausi komentarai

 1. laurisima555
  laurisima555 prieš 1 d.

  Prasmė parašė:
  Sveikos, gal galite patarti dėl kasymosi naktį, kaip tvarkytis su šia pasekme. Maniškė 1.4 m naktį vis dar dažnai valgo, noriu suretinti maitinimus, bet jei neduodu…

  Mano labai daug kasydavosi,naktys budavo bemieges,tai paskutiniu metu darydavau “slapius ivyniojimus” ypac padedavo Kai siltos dienos ir naktys buvo,bet maniske tiek neprakaituodavo. Tai gsl kiek padetu tie tokie ivyniojimai

 2. Zyle
  Zyle prieš 1 d.

  Kai užeina kasymosi priepolis, mums niekas nepadeda, ypač kremai. Tiesiog turi praeiti laiko, tai geriausia kažką šalto uždėti, pažadinti, kad nesinervotų, panešioti. Naktį Dermasilk pirštinės gelbėdavo

 3. laurisima555
  laurisima555 prieš 1 d.

  Zyle parašė:
  Kai užeina kasymosi priepolis, mums niekas nepadeda, ypač kremai. Tiesiog turi praeiti laiko, tai geriausia kažką šalto uždėti, pažadinti, kad nesinervotų, panešiot…

  Mums nepasiteisino tos pirstines,turejau ir dermasilk ir kitokios firmos,nemego musiau to artimo kontakto su oda ir dar daugiau rankas ir pirstus draskydavo tiesiog,jau nebe kasymasis buvo. Tada pradejau ieskot kitokio varianto
  Ir tokie vat marskinukai nakciai labai padejo

 4. Prasmė
  Prasmė prieš 1 d.

  Na mums tas žindymas padeda, pavalgo ir toliau ramiai nebesikasydama miega, gal dar tuomet neverta maitinimų mažinti ir kankinti vaiko

 5. Boružėlytė
  Boružėlytė prieš 1 d.

  MildaMa parašė:
  Aš ir pastojau gegužę, o bet tačiau.. aš turiu šienligę tiek pavasarį tiek rugpjūti/rugsėji. O dėl šuns - ankstyva vaikystė kaip apibrėžiama? Mano vaikas gyvūnams …

  Na, matyt kad ne 100%inis būdas... ankstyva vaikystė - iki 2 metų. Nežinau, reiktų gal daugiau pasidomėt, kaip konkrečiai šuo gali paveikti. Ir ar astmą gali paveikti, ar labiau bėrimus. Šiaip jeigu būtų alergiškas, tai jau turėjot pastebėti, manau. Arba testai gal būtų parodę.

  Prasmė parašė:
  Sveikos, gal galite patarti dėl kasymosi naktį, kaip tvarkytis su šia pasekme. Maniškė 1.4 m naktį vis dar dažnai valgo, noriu suretinti maitinimus, bet jei neduodu…

  Kaip jau pati ir nusprendėt, aš Jūsų vietoj maitinčiau ir tiek. Jei kažkokią kitą priemonę rasit - pvz., kremu tept, juk vis tiek naktį teks keltis. Esu skaičiusi, kad mėtų arbata veikia prieš niežulį. Galbūt vertėtų vakare vaikučiui duoti atsigerti. Naktį aš negirdyčiau vandenim ar arbata, o tai paskui, jaučiu, bus problemų su tualeto reikalais arbata dar ir dantukus gali paveikti turbūt. Susitvarkysit vit D reikalus, tada gal ir kasysis mažiau. O dėl žindymo - einant link nutraukimo galima nebūtinai retinti naktinius, bet pabandyti trumpinti esamus.