Kūdikių ir vaikų atopinis dermatitas (4812)

atopinio dermatito bėrimas ant žandų silentalex88 | Shutterstock.com

Atopinis dermatitas (AD) – lėtinė, uždegiminė odos liga, kuriai būdingas odos išsausėjimas, bėrimas ir varginantis niežulys.

Su šia liga susiduria net 20-25% kūdikių ir vaikų, tad tėvams svarbu laiku ją pastebėti bei suteikti pagalbą savo mažyliams.

Kas dažniausiai suserga atopiniu dermatitu?

Atopiniu dermatitu dažniausiai suserga vaikai iki vienerių metų, rečiau – vyresni vaikai. Po penktojo gimtadienio susirgti atopiniu dermatitu tikimybė yra labai maža.

Dauguma vaikų atopinį dermatitą „išauga“ iki antrojo gimtadienio, kitiems tenka su šia liga gyventi visą likusį gyvenimą. Gera žinia yra ta, kad su laiku jos simptomai lengvėja ir pasireiškia rečiau.

Atopinio dermatito simptomai

Pirmieji kūdikių atopinio dermatito požymiai paprastai pasireiškia apie 2-3 kūdikio gyvenimo mėnesį. Dažniausiai jį išduoda paraudę kūdikio žandai, smakras.

Pagrindinis atopinio dermatito simptomas – sausas, pleiskanojantis, paraudęs odos bėrimas. Bėrimai gali staiga išnykti ir vėl paūmėti.

kūdikis su atopiniu dermatitu

Dermatitui ūmėjant, raudonis gali virsti šerpetojančiomis, šlapiuojančiomis dėmelėmis. Kūdikių ir vaikų bėrimai gali būti ypač stiprūs, su pūslelėmis, įtrūkimais, iškiliais šašais.

Bėrimai labai stipriai niežti, vaikas kasosi be atvangos, iki žaizdelių, kyla kasymosi priepuoliai.

Mažyliui augant, dermatito bėrimas gali pažeisti ir kitas vietas: mažyliams iki 3-ejų metų beria ne tik skruostus, bet ir kaktą, ausis, alkūnes, kelius, plaukuotąją galvos dalį.

Vyresniems nei 3-ejų metų vaikams beria kaktą, akių vokus, aplink lūpas, kaklą, sprandą, pakinklius, vidinius alkūnių linkius.

kūdikis su atopiniu dermatitu

Atopinio dermatito priežastys

Šią ligą, visų pirma, lemia genetinis paveldimumas. Jei vaiko tėvai ar seneliai sirgo ar serga atopiniu dermatitu, šienlige ar astma, vaikas turi didesnę tikimybę turėti lengvesnę ar sunkesnę atopinio dermatito formą.

Taip pat pastebėta, kad atopiniu dermatitu dažniau suserga miestuose (dėl didelio užterštumo) ir aukštesnio socialinio sluoksnio šeimose gyvenantys vaikai (manoma, kad dėl šiai socialinei grupei būdingos perdėtos higienos).

Per dažnai maudomų ir per sterilioje aplinkoje auginamų kūdikių imuninė sistema, galiausiai susidūrusi su aplinkos alergenais, jų visiškai „netoleruoja“, pasireiškia įvairios alerginės reakcijos, gali prasidėti ir atopinis dermatitas.

Žinoma, bloga higiena tikrai nėra išeitis, tačiau perdėtai sterili aplinka vaikams taip pat žalinga.

Pastebima, kad stipresni atopinio dermatito simptomai dažniau kamuoja pieno mišiu, o ne motinos pienu maitinamus kūdikius.

Motinos piene esančios medžiagos, nors ir negarantuoja apsaugos nuo atopinio dermatito, bet palengvina įvairius uždegimus, stiprina vaiko imuninę sistemą (silpna imuninė sistema taip pat yra AD rizikos faktorius).

Atopinio dermatito paūmėjimų priežastys

Pastebima, kad atopinį dermatitą provokuoja daugelis veiksnių:

 • nusilpęs imunitetas, ligos, stresas;
 • sausas oras;
 • temperatūros pokyčiai;
 • odą sausinančios prausimosi priemonės;
 • dažnas prausimasis, prausimasis šaltu ar karštu vandeniu;
 • įvairūs alergenai (maisto produktai, valymo ir higienos priemonės, vaistai ir kt.)
 • mikroorganizmai, dulkės;
 • gyvūnų kailis, plunksnos;
 • cigarečių dūmai;
 • odą dirginantys audiniai;
 • kietas (daug kalcio karbonato turintis) geriamasis vanduo;

Ką daryti pastebėjus atopinio dermatito požymius

Jei pastebite atopinio dermatito požymius, nenumokite į juos ranka. Atidžiai stebėkite vaiką ir jo organizmo reakciją į įvairius dirgiklius ir veiksnius.

Jų nustatymas ir pašalinimas iš vaiko aplinkos yra vienas iš svarbių žingsnių norint sukontroliuoti atopinio dermatito eigą ir palengvinti nemalonius simptomus.

Taip pat skaitykite

Naujausi komentarai

 1. Mimm
  Mimm prieš 2 d.

  Boružėlytė parašė:
  Jei adenoidai padidėjo ir nosis užgulus dėl alergijų, didelė tikimybė, kad alergenai - įkvepiamieji aplinkos. Tai net ir žinant juos, gali būti neįmanoma išvengti. …

  Ačiū, kažkaip ir tikėjaus, kad jūs atsakysit
  O jeigu visgi alergija įkvepiamiems alergenams, tai ką, viskas? Nieko nebepadarysi? O nuo maisto alergijos negalėtų tie adenoidai išdidėt?
  Žodžiu, pasimetus esu juodai..

 2. Boružėlytė
  Boružėlytė prieš 1 d.

  Mimm parašė:
  Ačiū, kažkaip ir tikėjaus, kad jūs atsakysit
  O jeigu visgi alergija įkvepiamiems alergenams, tai ką, viskas? Nieko nebepadarysi…

  Na smagu, kad nenuvyliau Įsivaizduoju Jūsų pasimetimą... Tikrai sunku. Informacijos daug, bet ne taip paprasta atrinkti pelus nuo grūdų.

  Įkvepiamuosius alergenus sunkiau sukontroliuoti. Nesakyčiau, kad viskas. Bet priklauso nuo to, kas konkrečiai alergizuoja. Su kokiom dulkėm, pelėsiu, gyvūnais galima "pakovoti". Sezoninės žiedadulkės ne visus metus alergizuoja, bet tiesiog būna periodų, kai be vaistų neišsiverčiama.

  Alergija maistui turbūt nebent netiesiogiai paveiktų, alergiški vaikai imuniškai silpnesni, o dažnos infekcijos prisideda/sukelia adenoidų išvešėjimą. Todėl nemanau, kad alergija maistui galėtų būti pagrindinė priežastis, tik kaip "paskatinimas". O įkvepiami alergenai, panašu, gali būti priežastis (ypač, jeigu kitos priežastys nelabai ryškios). Bandžiau surasti kokį straipsnį, kuris tiksliai aprašytų ryšį, bet nepavyko. Vienam (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19814919) buvo užsiminta, kad pačiuose adenoiduose gali vykti alerginės reakcijos. Tai tokiu atveju kone akivaizdu, kad alergija kalta.

  O Jūsų vaikas daug serga? Antibiotikų daug gavę? Pasėlis kada nors darytas, kokia bakterija išaiškinta?

  Dar yra toks dalykas, kaip atopinis maršas. Prasideda AD, paskui pereina į šienligę, tada į astmą. Ką alergologai sako?

  Matėt: www.mtp.lt/files/86_pdfsam_1.pdf ? Šalia kitų dalykų įdomu, ką rašo apie nosies mikroflorą. Gal koks nors atstatantis purškalas bent kažkiek padėtų. Taip pat rašo, kad konservatyvus gydymas steroidais irgi gali sumažinti adenoidus, tik nesupratau, ar tas poveikis išlieka ir nutraukus vartojimą, gali būti, kad ne. Rašo, kad operacija efektyvi esant nosies obstrukcijoms, bet nebūtinai sumažina sergamumą. Tai turbūt labiau dvejoti dėl operacijos reiktų, jei ji motyvuojama tik sergamumu. Bet va čia rašo, kad pagydžius steroidais galima išvengti operacijos: onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD006286.pub2/pdf/abstract Vaistai padeda ne visiems, bet Jūs jau akivaidžiai matot, kad Jums padeda. Galbūt artėjant operacijai vertėtų vėl pasitikrinti, koks ten tas išvešėjimo lygis? Ta pati Cochrane Library apie operaciją "prastai" atsiliepia: onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD008282/pdf/abstract nors keista, kad tik du tyrimus su operacijom rado. Juk jos tokios paplitę.

  Papasakokit daugiau, kaip prasidėjo problemos su kvėpavimu, kada. Gal kils daugiau minčių...

 3. User has not uploaded an avatar
  lina639 prieš 1 d.

  Sveikos mamytės, mums 5 savaitės, maitinamės mišinukais, naudojom hipp comfort pora savaičių, galiausiai mergaitė pradėjo muistytis ir raitytis vien valgydama mišinuką, todėl pakeitėm į holles, kaip ir viskas buvo gerai, bet sekančią dieną pastebėjau porą spuogelių su viršūnėlėmis galvoje ir ant veiduko, kitą dieną buvę spuogeliai pranyko, bet atsirado kitoje vietoje ant žandukų, šeimos gydytoja liepė pakeisti mišinį į aptamil allergy digestive care, jau valgom 3 dieną, bet spuogelių tik daugėja, vieni su viršūnėlėmis, kiti paprasčiausiai raudoni... Nusprendėm nelaukti ilgiau, ir kitą savaitę apsilankyti pas gydytoją privačiai, tik toks klausimėlis, gal ir kvailas, bet ar kreiptis kas alergologą, ar geriau pas dermatalogą?

 4. Boružėlytė
  Boružėlytė prieš 1 d.

  lina639 parašė:
  Sveikos mamytės, mums 5 savaitės, maitinamės mišinukais, naudojom hipp comfort pora savaičių, galiausiai mergaitė pradėjo muistytis ir raitytis vien valgydama mišin…

  Spuogeliai tikriausiai yra hormoninis bėrimas - žandukai, apskritai veidukas yra daugiausiai pasireiškiančios vietos (ir dažnai vienintelės). Šis bėrimas su mityba nesusijęs ir praeis savaime.

  Jeigu įtarimai, kad netinka mišinukas dėl galimos alergijos pieno baltymui, tai geriau būtų pas alergologą.

  Pienuko pati visai nebeturit?

 5. loretukass
  loretukass prieš 6 val.

  sveiki mano dukryte susirgo atopiniu dermatitu israse daktare krema DEXERYL ar kas is mamu naudojot toki?