Kūdikių ir vaikų atopinis dermatitas (826)

atopinio dermatito bėrimas ant žandų silentalex88 | Shutterstock.com

Atopinis dermatitas (AD) – lėtinė, uždegiminė odos liga, kuriai būdingas odos išsausėjimas, bėrimas ir varginantis niežulys.

Su šia liga susiduria net 20-25% kūdikių ir vaikų, tad tėvams svarbu laiku ją pastebėti bei suteikti pagalbą savo mažyliams.

Kas dažniausiai suserga atopiniu dermatitu?

Atopiniu dermatitu dažniausiai suserga vaikai iki vienerių metų, rečiau – vyresni vaikai. Po penktojo gimtadienio susirgti atopiniu dermatitu tikimybė yra labai maža.

Dauguma vaikų atopinį dermatitą „išauga“ iki antrojo gimtadienio, kitiems tenka su šia liga gyventi visą likusį gyvenimą. Gera žinia yra ta, kad su laiku jos simptomai lengvėja ir pasireiškia rečiau.

Atopinio dermatito simptomai

Pirmieji kūdikių atopinio dermatito požymiai paprastai pasireiškia apie 2-3 kūdikio gyvenimo mėnesį. Dažniausiai jį išduoda paraudę kūdikio žandai, smakras.

Pagrindinis atopinio dermatito simptomas – sausas, pleiskanojantis, paraudęs odos bėrimas. Bėrimai gali staiga išnykti ir vėl paūmėti.

kūdikis su atopiniu dermatitu

Dermatitui ūmėjant, raudonis gali virsti šerpetojančiomis, šlapiuojančiomis dėmelėmis. Kūdikių ir vaikų bėrimai gali būti ypač stiprūs, su pūslelėmis, įtrūkimais, iškiliais šašais.

Bėrimai labai stipriai niežti, vaikas kasosi be atvangos, iki žaizdelių, kyla kasymosi priepuoliai.

Mažyliui augant, dermatito bėrimas gali pažeisti ir kitas vietas: mažyliams iki 3-ejų metų beria ne tik skruostus, bet ir kaktą, ausis, alkūnes, kelius, plaukuotąją galvos dalį.

Vyresniems nei 3-ejų metų vaikams beria kaktą, akių vokus, aplink lūpas, kaklą, sprandą, pakinklius, vidinius alkūnių linkius.

kūdikis su atopiniu dermatitu

Atopinio dermatito priežastys

Šią ligą, visų pirma, lemia genetinis paveldimumas. Jei vaiko tėvai ar seneliai sirgo ar serga atopiniu dermatitu, šienlige ar astma, vaikas turi didesnę tikimybę turėti lengvesnę ar sunkesnę atopinio dermatito formą.

Taip pat pastebėta, kad atopiniu dermatitu dažniau suserga miestuose (dėl didelio užterštumo) ir aukštesnio socialinio sluoksnio šeimose gyvenantys vaikai (manoma, kad dėl šiai socialinei grupei būdingos perdėtos higienos).

Per dažnai maudomų ir per sterilioje aplinkoje auginamų kūdikių imuninė sistema, galiausiai susidūrusi su aplinkos alergenais, jų visiškai „netoleruoja“, pasireiškia įvairios alerginės reakcijos, gali prasidėti ir atopinis dermatitas.

Žinoma, bloga higiena tikrai nėra išeitis, tačiau perdėtai sterili aplinka vaikams taip pat žalinga.

Pastebima, kad stipresni atopinio dermatito simptomai dažniau kamuoja pieno mišiu, o ne motinos pienu maitinamus kūdikius.

Motinos piene esančios medžiagos, nors ir negarantuoja apsaugos nuo atopinio dermatito, bet palengvina įvairius uždegimus, stiprina vaiko imuninę sistemą (silpna imuninė sistema taip pat yra AD rizikos faktorius).

Atopinio dermatito paūmėjimų priežastys

Pastebima, kad atopinį dermatitą provokuoja daugelis veiksnių:

 • nusilpęs imunitetas, ligos, stresas;
 • sausas oras;
 • temperatūros pokyčiai;
 • odą sausinančios prausimosi priemonės;
 • dažnas prausimasis, prausimasis šaltu ar karštu vandeniu;
 • įvairūs alergenai (maisto produktai, valymo ir higienos priemonės, vaistai ir kt.)
 • mikroorganizmai, dulkės;
 • gyvūnų kailis, plunksnos;
 • cigarečių dūmai;
 • odą dirginantys audiniai;
 • kietas (daug kalcio karbonato turintis) geriamasis vanduo;

Ką daryti pastebėjus atopinio dermatito požymius

Jei pastebite atopinio dermatito požymius, nenumokite į juos ranka. Atidžiai stebėkite vaiką ir jo organizmo reakciją į įvairius dirgiklius ir veiksnius.

Jų nustatymas ir pašalinimas iš vaiko aplinkos yra vienas iš svarbių žingsnių norint sukontroliuoti atopinio dermatito eigą ir palengvinti nemalonius simptomus.

Taip pat skaitykite

Naujausi komentarai

 1. Boružėlytė
  Boružėlytė prieš 6 d.

  _BurBė_ parašė:
  Kai kokie produktai netikdavo tai kitaip isberdavo🤔 jokiu kitu pozymiu nepastebejau. Del genetikos tai bent kiek zinau dabar niekas nieko panasaus neturi🤔

  Turbūt geriausia palaukti apsilankymo pas gydytoją, nes spėlioti galima daug, bet kas iš to. O iki tol - drėkinti gausiai. Ar AD, ar ne, tas vis tiek reikalinga odelei.

 2. User has not uploaded an avatar
  Purpulas prieš 3 d.

  Kaip galvojate, cia atopinis dermatitas gali buti? Pradejo zandai rausti ir tie spuogeliai lyg siurkstus. Pavaduojantis seimos gyd. sako prakaitine, maniske per emaila ir foto, kad eritema. Mums 1 menuo jau. Aciu!

 3. Zyle
  Zyle prieš 3 d.

  Purpulas parašė:
  Kaip galvojate, cia atopinis dermatitas gali buti? Pradejo zandai rausti ir tie spuogeliai lyg siurkstus. Pavaduojantis seimos gyd. sako prakaitine, maniske per ema…

  Mano nuomone, pagal vaiko amžių ir bėrimų vietą, tipinis hormoninis bėrimas. Valyti tik vandeniu, žiūrėti, kad nesidraskytų veiduko (kad kokios infekcijos neatneštų), namuose, o ypač miego metu, palaikykite optimaliausią temperatūrą. Svarbu, neperkaršta kad būtų. Daug lauke būkite. Nesugalvokite jokių kremų tepti, kad nepakenktumėte itin jautriai mažylio odelei

  sveikinimai, labai gražus leliukas ♥️

 4. User has not uploaded an avatar
  opalas prieš 3 d.

  Purpulas parašė:
  Kaip galvojate, cia atopinis dermatitas gali buti? Pradejo zandai rausti ir tie spuogeliai lyg siurkstus. Pavaduojantis seimos gyd. sako prakaitine, maniske per ema…

  Mano irgi panasiai atrode pries kelias sav, pergyvenau. Nes tokio gausaus hormoninio nebuvau macius niekur ☺ bet pas mus dar veliau ir kitoks berimas ant kunelio isplites buvo, dabar spuogeliu mazai palyginus, bet odele issausejus, drekinam

 5. Zyle
  Zyle prieš 3 d.

  P.s. virintu vandenuku.