Kūdikių ir vaikų atopinis dermatitas (50)

atopinio dermatito bėrimas ant žandų silentalex88 | Shutterstock.com

Atopinis dermatitas (AD) – lėtinė, uždegiminė odos liga, kuriai būdingas odos išsausėjimas, bėrimas ir varginantis niežulys.

Su šia liga susiduria net 20-25% kūdikių ir vaikų, tad tėvams svarbu laiku ją pastebėti bei suteikti pagalbą savo mažyliams.

Kas dažniausiai suserga atopiniu dermatitu?

Atopiniu dermatitu dažniausiai suserga vaikai iki vienerių metų, rečiau – vyresni vaikai. Po penktojo gimtadienio susirgti atopiniu dermatitu tikimybė yra labai maža.

Dauguma vaikų atopinį dermatitą „išauga“ iki antrojo gimtadienio, kitiems tenka su šia liga gyventi visą likusį gyvenimą. Gera žinia yra ta, kad su laiku jos simptomai lengvėja ir pasireiškia rečiau.

Atopinio dermatito simptomai

Pirmieji kūdikių atopinio dermatito požymiai paprastai pasireiškia apie 2-3 kūdikio gyvenimo mėnesį. Dažniausiai jį išduoda paraudę kūdikio žandai, smakras.

Pagrindinis atopinio dermatito simptomas – sausas, pleiskanojantis, paraudęs odos bėrimas. Bėrimai gali staiga išnykti ir vėl paūmėti.

kūdikis su atopiniu dermatitu

Dermatitui ūmėjant, raudonis gali virsti šerpetojančiomis, šlapiuojančiomis dėmelėmis. Kūdikių ir vaikų bėrimai gali būti ypač stiprūs, su pūslelėmis, įtrūkimais, iškiliais šašais.

Bėrimai labai stipriai niežti, vaikas kasosi be atvangos, iki žaizdelių, kyla kasymosi priepuoliai.

Mažyliui augant, dermatito bėrimas gali pažeisti ir kitas vietas: mažyliams iki 3-ejų metų beria ne tik skruostus, bet ir kaktą, ausis, alkūnes, kelius, plaukuotąją galvos dalį.

Vyresniems nei 3-ejų metų vaikams beria kaktą, akių vokus, aplink lūpas, kaklą, sprandą, pakinklius, vidinius alkūnių linkius.

kūdikis su atopiniu dermatitu

Atopinio dermatito priežastys

Šią ligą, visų pirma, lemia genetinis paveldimumas. Jei vaiko tėvai ar seneliai sirgo ar serga atopiniu dermatitu, šienlige ar astma, vaikas turi didesnę tikimybę turėti lengvesnę ar sunkesnę atopinio dermatito formą.

Taip pat pastebėta, kad atopiniu dermatitu dažniau suserga miestuose (dėl didelio užterštumo) ir aukštesnio socialinio sluoksnio šeimose gyvenantys vaikai (manoma, kad dėl šiai socialinei grupei būdingos perdėtos higienos).

Per dažnai maudomų ir per sterilioje aplinkoje auginamų kūdikių imuninė sistema, galiausiai susidūrusi su aplinkos alergenais, jų visiškai „netoleruoja“, pasireiškia įvairios alerginės reakcijos, gali prasidėti ir atopinis dermatitas.

Žinoma, bloga higiena tikrai nėra išeitis, tačiau perdėtai sterili aplinka vaikams taip pat žalinga.

Pastebima, kad stipresni atopinio dermatito simptomai dažniau kamuoja pieno mišiu, o ne motinos pienu maitinamus kūdikius.

Motinos piene esančios medžiagos, nors ir negarantuoja apsaugos nuo atopinio dermatito, bet palengvina įvairius uždegimus, stiprina vaiko imuninę sistemą (silpna imuninė sistema taip pat yra AD rizikos faktorius).

Atopinio dermatito paūmėjimų priežastys

Pastebima, kad atopinį dermatitą provokuoja daugelis veiksnių:

 • nusilpęs imunitetas, ligos, stresas;
 • sausas oras;
 • temperatūros pokyčiai;
 • odą sausinančios prausimosi priemonės;
 • dažnas prausimasis, prausimasis šaltu ar karštu vandeniu;
 • įvairūs alergenai (maisto produktai, valymo ir higienos priemonės, vaistai ir kt.)
 • mikroorganizmai, dulkės;
 • gyvūnų kailis, plunksnos;
 • cigarečių dūmai;
 • odą dirginantys audiniai;
 • kietas (daug kalcio karbonato turintis) geriamasis vanduo;

Ką daryti pastebėjus atopinio dermatito požymius

Jei pastebite atopinio dermatito požymius, nenumokite į juos ranka. Atidžiai stebėkite vaiką ir jo organizmo reakciją į įvairius dirgiklius ir veiksnius.

Jų nustatymas ir pašalinimas iš vaiko aplinkos yra vienas iš svarbių žingsnių norint sukontroliuoti atopinio dermatito eigą ir palengvinti nemalonius simptomus.

Taip pat skaitykite

Naujausi komentarai

 1. bonimy
  bonimy prieš 17 val.

  Boružėlytė parašė:
  Bet tai Jums tą fucidiną vis be bakteriogramos skiria ar su? Ir visoms vietoms fucidiną? Bet tai jeigu jis padėtų, tai ar neturėjo jau praeiti?.. Įdomiai kažkaip sk…

  Pas mus parasyta prie tyrimu kam neatsparus stafas. Antibiotikus esam del to paties gere, po 5 d viskas atsinaujino. Dabar po 10 d ziures ar reikes antibiotiku ar teialu uzteks. Zarnyne stafo neturim. Nekarsciuoja. Ziauriai draskosi jis su dviem rankom iskart diena ir nakti, tad is naujo ir is naujo infekcijos pasidaro. Per minute visa gydyma palaidoja kai odos net nesimato kaip iskabliuoja. Slapiuoja tada apie 12 valandu, tada sasai, po to 5 d sasai kol nukrenta, o per tas dienas dar galybe kartu nusidrasko...

 2. User has not uploaded an avatar
  Sima1979 prieš 17 val.

  Boružėlytė parašė:
  Apie šituos tepaliukus ne kartą ir ne du jau kalbėta. Nesertifikuoti, greičiausiai prigrūsti hormonų. Yra tyrimų iš UK tą parodančių. Padarys "stebuklą", bet kas iš…

  Aciu uz info

 3. Boružėlytė
  Boružėlytė prieš 16 val.

  bonimy parašė:
  Pas mus parasyta prie tyrimu kam neatsparus stafas. Antibiotikus esam del to paties gere, po 5 d viskas atsinaujino. Dabar po 10 d ziures ar reikes antibiotiku ar t…

  O kaip naktį miegą? Antihistamininių vaistų nesiūlo Jums dėl niežulio? Kokio amžiaus berniukas?

 4. bonimy
  bonimy prieš 15 val.

  Boružėlytė parašė:
  O kaip naktį miegą? Antihistamininių vaistų nesiūlo Jums dėl niežulio? Kokio amžiaus berniukas?

  Rupafin dabar paskyre (antihistamininiai). Tavegyl ir Zyrtec netiko. Vaikui 2 m . Ir kaip idomiai, jau daug kartu pagerejimas tiesiog buna, niekaip nesuprantu kai niekas nepasikeicia is kur tas pagerejimas?

 5. User has not uploaded an avatar
  rasiukas_rasiukas prieš 14 val.

  Boružėlytė parašė:
  Ech, kaip gaila, toks mažiukas, o tiek jau visko teko patirti...

  Dezinfenkuoti nebebandziau, nes kaip ir nera poreikio, gal jei stipriau pabers, meginsiu.
  As kaip tik isgalvojau, gal tiek ilgai sirgo, nes as per mazom dozem gydziau. Neseniai buvau paskaitoje apie Ad, ir kai pamaciau, koki kieki rodo kad reikia tepti, net zagtelejau, nes as tepdavau po taskiuka hormono, o ten rode turbur keliasdesimt kartu didesni kieki.
  Mums to Fucicort kai israse 5 gramus, tai as jo dar nesunaudojau, o juk gydemes puse metu.