Kūdikių ir vaikų atopinis dermatitas (945)

atopinio dermatito bėrimas ant žandų silentalex88 | Shutterstock.com

Atopinis dermatitas (AD) – lėtinė, uždegiminė odos liga, kuriai būdingas odos išsausėjimas, bėrimas ir varginantis niežulys.

Su šia liga susiduria net 20-25% kūdikių ir vaikų, tad tėvams svarbu laiku ją pastebėti bei suteikti pagalbą savo mažyliams.

Kas dažniausiai suserga atopiniu dermatitu?

Atopiniu dermatitu dažniausiai suserga vaikai iki vienerių metų, rečiau – vyresni vaikai. Po penktojo gimtadienio susirgti atopiniu dermatitu tikimybė yra labai maža.

Dauguma vaikų atopinį dermatitą „išauga“ iki antrojo gimtadienio, kitiems tenka su šia liga gyventi visą likusį gyvenimą. Gera žinia yra ta, kad su laiku jos simptomai lengvėja ir pasireiškia rečiau.

Atopinio dermatito simptomai

Pirmieji kūdikių atopinio dermatito požymiai paprastai pasireiškia apie 2-3 kūdikio gyvenimo mėnesį. Dažniausiai jį išduoda paraudę kūdikio žandai, smakras.

Pagrindinis atopinio dermatito simptomas – sausas, pleiskanojantis, paraudęs odos bėrimas. Bėrimai gali staiga išnykti ir vėl paūmėti.

kūdikis su atopiniu dermatitu

Dermatitui ūmėjant, raudonis gali virsti šerpetojančiomis, šlapiuojančiomis dėmelėmis. Kūdikių ir vaikų bėrimai gali būti ypač stiprūs, su pūslelėmis, įtrūkimais, iškiliais šašais.

Bėrimai labai stipriai niežti, vaikas kasosi be atvangos, iki žaizdelių, kyla kasymosi priepuoliai.

Mažyliui augant, dermatito bėrimas gali pažeisti ir kitas vietas: mažyliams iki 3-ejų metų beria ne tik skruostus, bet ir kaktą, ausis, alkūnes, kelius, plaukuotąją galvos dalį.

Vyresniems nei 3-ejų metų vaikams beria kaktą, akių vokus, aplink lūpas, kaklą, sprandą, pakinklius, vidinius alkūnių linkius.

kūdikis su atopiniu dermatitu

Atopinio dermatito priežastys

Šią ligą, visų pirma, lemia genetinis paveldimumas. Jei vaiko tėvai ar seneliai sirgo ar serga atopiniu dermatitu, šienlige ar astma, vaikas turi didesnę tikimybę turėti lengvesnę ar sunkesnę atopinio dermatito formą.

Taip pat pastebėta, kad atopiniu dermatitu dažniau suserga miestuose (dėl didelio užterštumo) ir aukštesnio socialinio sluoksnio šeimose gyvenantys vaikai (manoma, kad dėl šiai socialinei grupei būdingos perdėtos higienos).

Per dažnai maudomų ir per sterilioje aplinkoje auginamų kūdikių imuninė sistema, galiausiai susidūrusi su aplinkos alergenais, jų visiškai „netoleruoja“, pasireiškia įvairios alerginės reakcijos, gali prasidėti ir atopinis dermatitas.

Žinoma, bloga higiena tikrai nėra išeitis, tačiau perdėtai sterili aplinka vaikams taip pat žalinga.

Pastebima, kad stipresni atopinio dermatito simptomai dažniau kamuoja pieno mišiu, o ne motinos pienu maitinamus kūdikius.

Motinos piene esančios medžiagos, nors ir negarantuoja apsaugos nuo atopinio dermatito, bet palengvina įvairius uždegimus, stiprina vaiko imuninę sistemą (silpna imuninė sistema taip pat yra AD rizikos faktorius).

Atopinio dermatito paūmėjimų priežastys

Pastebima, kad atopinį dermatitą provokuoja daugelis veiksnių:

 • nusilpęs imunitetas, ligos, stresas;
 • sausas oras;
 • temperatūros pokyčiai;
 • odą sausinančios prausimosi priemonės;
 • dažnas prausimasis, prausimasis šaltu ar karštu vandeniu;
 • įvairūs alergenai (maisto produktai, valymo ir higienos priemonės, vaistai ir kt.)
 • mikroorganizmai, dulkės;
 • gyvūnų kailis, plunksnos;
 • cigarečių dūmai;
 • odą dirginantys audiniai;
 • kietas (daug kalcio karbonato turintis) geriamasis vanduo;

Ką daryti pastebėjus atopinio dermatito požymius

Jei pastebite atopinio dermatito požymius, nenumokite į juos ranka. Atidžiai stebėkite vaiką ir jo organizmo reakciją į įvairius dirgiklius ir veiksnius.

Jų nustatymas ir pašalinimas iš vaiko aplinkos yra vienas iš svarbių žingsnių norint sukontroliuoti atopinio dermatito eigą ir palengvinti nemalonius simptomus.

Taip pat skaitykite

Naujausi komentarai

 1. Niuni
  Niuni prieš 1 mėn.

  Sveikos užmačiau temą ir nutariau parašyt. Mano vyresnėlis turi dermatitą, kas įdomiausia kad jam ne nuo gimimo tai prasidėjo vaikas buvo kaip vaikas, primaitinant jokių alergijos ženklų nebuvo bet kai artėjo prie 1.5m prasidėjo kasymasis va taip vieną dieną nesikasė o kitą jau kasės ir taip iki pat šiol o jam jau 4m. Pirmi metai buvo labai blogi jam labai niežėdavo, draskydavos ir kojas, rankas, kokių kremų tik nepirkom, ir vaistų. Nuo kai kurių kremų net dar labiau niežėdavo tai reikėdavo vis keisti. O kur dar bemiegės naktys nes naktim reikėdavo kremus tepti, vaiką raminti nes nusikasydavo iki kraujų, o po to ir šašus, dabar va tokie baltumai jam liko ant kelėnų, kojų ir rankų sulenkimų bei rankų nuo nuolatimio drąskymosi ir gijimo.
  Pas vieną dermatologą ėjom tai pasakė 3kart per dieną tokį kremą tepti, vaistus sugirdyti 2kart per dieną tai vaiką tik nugydėm, nuo tų kremų aš nepamenu jau jų pavadinimo bet vaikas tiesiogine to žodžio prasme prieš tai mėgęs pliuškentis vonioj kriokdavo nesavu balsu kai kontaktuodavo oda su vandeniu, ir sakydavo kad karšta nors vanduo buvo čiut šiltas tik. Žodžiu ėjom pas kitą dermatologą tai vėl vaikui tiek produktų išbraukė iš mitybos po jau atlikto netoleravimo testo kad beliko jį maitinti tik augaliniu pienu ir kokiom kruopom. Bulvių negali, morkų, negali, obuolių negali. Nors pagal testo rezultatus jam tie produktai mažiausiai rodė netoleranciją. Tai vėl ėjom pas kitą dermatologą nes net ir atsisakius tų visų produktų vaikas kasėsi ir toliau bei jo mityba tapo skurdi, vaikas įsivaizduokit tik 3m buvo o jau žiūrėjo liūdnom akim kaip kas kažką valgo ko jis negali. Bet privalėjo išmokti per ašaras ir mano ir jo pačio kad jis jau toks yra, kad jis negali. Taigi tas dermatologas pamatęs vaiko mitybą net pakraupo. Sakė vaikas turi gi kažką valgyti nes pritrūks vitaminų, bei vėl išrašė kažkokių kremų kurie jokios naudos nedavė. Na ką ir duodam jam tų produktų kuriems jis tik truputį alergiškas bet didesnio kasymosi nėra, yra tik įprastas kaip visuomet. Vyras spjovė į dermatologus. Pradėjom patys ieškoti info, vaistų, forumų su tėvais auginančiais tokius pat vaikus.
  Atradom cbd aliejų, ir kremą bei prausiklį su kanapėm. Labai padeda. Oda daug geresnė, žinoma būna blogesnių dienų būna geresnių ypač dar kad jis augalams kokiems yra alergiškas tai paūmėja jam pavasarį ar rudeniop o šiaip tikrai situacija tapo bent jau valdoma. Mityba aš sužiūriu ir pagal tai kaip reaguoja koreguoju jo meniu. Jis negali daug produktų pagal to testo rezultatus kuriuos pamačiusi buvau šoke nes nežinojau ką jam gaminti valgyti. Dabar jis geria augalinį pieną, augalinį jogurtą valgo, nevalgo baltų miltų bet valgo ryžių, avižų, kukurūzų miltus, kiaušiniui tai jis ypač alergiškas. Bet ir kiaušinį pakeičiu kai reikia.
  Kaip aš vadinu jį beveik veganu nes nevalgo nei kiaušinių nei gyvūnų pieno tik tai kad valgo mėsą tai todėl ir beveik veganas.
  Būdavo labai liūdnų naktų ir beveik bemiegių ir visai bemiegių. Galvodavau kaip jam bus mokykloje kai vaikai pamatys jo rankas , kojas. Ar nesišaipys... bet ateidavo geresnė diena. Dabar jo kremai ir vaistai kurie padeda atrasti, nepigus reikalas bet aš pasiruošusi ir diržus susiveršti jei tik jam tai padės. Mityba taip pat jau puikiai mano įvaldyta. Veganiniai receptai kai kurie jo labai mėgstami.
  Pagaliau kai pavyksta naktim geriau išsimiegoti ir jis vis mažiau kasosi aš matau mažą švieselę tunelio gale.
  Linkiu visoms stiprybės ir nepasiduoti kovojant su šia liga darkančią ne tik odą bet ir nerūpesningą vaikystę

 2. Zyle
  Zyle prieš 1 mėn.

  Niuni parašė:
  Sveikos užmačiau temą ir nutariau parašyt. Mano vyresnėlis turi dermatitą, kas įdomiausia kad jam ne nuo gimimo tai prasidėjo vaikas buvo kaip vaikas, primaitinant …

  Ačiū už tokią gražią žinutę.

  Norėjau paklausti, kur perkate cbd aliejų? Ar tepate ant odos ar tik geriate?

 3. Niuni
  Niuni prieš 1 mėn.

  Zyle parašė:
  Ačiū už tokią gražią žinutę.

  Užsisakom iš interneto. Cbd aliejų geriam. Jis yra bjauraus skonio bet jau geriau tai nei nieko.

 4. User has not uploaded an avatar
  Ramintaa.r prieš 1 mėn.

  Niuni parašė:
  Sveikos užmačiau temą ir nutariau parašyt. Mano vyresnėlis turi dermatitą, kas įdomiausia kad jam ne nuo gimimo tai prasidėjo vaikas buvo kaip vaikas, primaitinant …

  Aciu, kad pasidalinot ☺️ O kokio % ekstrakta perkate?

 5. Niuni
  Niuni prieš 1 mėn.

  Ramintaa.r parašė:
  Aciu, kad pasidalinot ☺️ O kokio % ekstrakta perkate?

  5%