Kūdikių ir vaikų atopinis dermatitas (240)

atopinio dermatito bėrimas ant žandų silentalex88 | Shutterstock.com

Atopinis dermatitas (AD) – lėtinė, uždegiminė odos liga, kuriai būdingas odos išsausėjimas, bėrimas ir varginantis niežulys.

Su šia liga susiduria net 20-25% kūdikių ir vaikų, tad tėvams svarbu laiku ją pastebėti bei suteikti pagalbą savo mažyliams.

Kas dažniausiai suserga atopiniu dermatitu?

Atopiniu dermatitu dažniausiai suserga vaikai iki vienerių metų, rečiau – vyresni vaikai. Po penktojo gimtadienio susirgti atopiniu dermatitu tikimybė yra labai maža.

Dauguma vaikų atopinį dermatitą „išauga“ iki antrojo gimtadienio, kitiems tenka su šia liga gyventi visą likusį gyvenimą. Gera žinia yra ta, kad su laiku jos simptomai lengvėja ir pasireiškia rečiau.

Atopinio dermatito simptomai

Pirmieji kūdikių atopinio dermatito požymiai paprastai pasireiškia apie 2-3 kūdikio gyvenimo mėnesį. Dažniausiai jį išduoda paraudę kūdikio žandai, smakras.

Pagrindinis atopinio dermatito simptomas – sausas, pleiskanojantis, paraudęs odos bėrimas. Bėrimai gali staiga išnykti ir vėl paūmėti.

kūdikis su atopiniu dermatitu

Dermatitui ūmėjant, raudonis gali virsti šerpetojančiomis, šlapiuojančiomis dėmelėmis. Kūdikių ir vaikų bėrimai gali būti ypač stiprūs, su pūslelėmis, įtrūkimais, iškiliais šašais.

Bėrimai labai stipriai niežti, vaikas kasosi be atvangos, iki žaizdelių, kyla kasymosi priepuoliai.

Mažyliui augant, dermatito bėrimas gali pažeisti ir kitas vietas: mažyliams iki 3-ejų metų beria ne tik skruostus, bet ir kaktą, ausis, alkūnes, kelius, plaukuotąją galvos dalį.

Vyresniems nei 3-ejų metų vaikams beria kaktą, akių vokus, aplink lūpas, kaklą, sprandą, pakinklius, vidinius alkūnių linkius.

kūdikis su atopiniu dermatitu

Reklama:

Atopinio dermatito priežastys

Šią ligą, visų pirma, lemia genetinis paveldimumas. Jei vaiko tėvai ar seneliai sirgo ar serga atopiniu dermatitu, šienlige ar astma, vaikas turi didesnę tikimybę turėti lengvesnę ar sunkesnę atopinio dermatito formą.

Taip pat pastebėta, kad atopiniu dermatitu dažniau suserga miestuose (dėl didelio užterštumo) ir aukštesnio socialinio sluoksnio šeimose gyvenantys vaikai (manoma, kad dėl šiai socialinei grupei būdingos perdėtos higienos).

Per dažnai maudomų ir per sterilioje aplinkoje auginamų kūdikių imuninė sistema, galiausiai susidūrusi su aplinkos alergenais, jų visiškai „netoleruoja“, pasireiškia įvairios alerginės reakcijos, gali prasidėti ir atopinis dermatitas.

Žinoma, bloga higiena tikrai nėra išeitis, tačiau perdėtai sterili aplinka vaikams taip pat žalinga.

Pastebima, kad stipresni atopinio dermatito simptomai dažniau kamuoja pieno mišiu, o ne motinos pienu maitinamus kūdikius.

Motinos piene esančios medžiagos, nors ir negarantuoja apsaugos nuo atopinio dermatito, bet palengvina įvairius uždegimus, stiprina vaiko imuninę sistemą (silpna imuninė sistema taip pat yra AD rizikos faktorius).

Atopinio dermatito paūmėjimų priežastys

Pastebima, kad atopinį dermatitą provokuoja daugelis veiksnių:

 • nusilpęs imunitetas, ligos, stresas;
 • sausas oras;
 • temperatūros pokyčiai;
 • odą sausinančios prausimosi priemonės;
 • dažnas prausimasis, prausimasis šaltu ar karštu vandeniu;
 • įvairūs alergenai (maisto produktai, valymo ir higienos priemonės, vaistai ir kt.)
 • mikroorganizmai, dulkės;
 • gyvūnų kailis, plunksnos;
 • cigarečių dūmai;
 • odą dirginantys audiniai;
 • kietas (daug kalcio karbonato turintis) geriamasis vanduo;
Reklama:

Ką daryti pastebėjus atopinio dermatito požymius

Jei pastebite atopinio dermatito požymius, nenumokite į juos ranka. Atidžiai stebėkite vaiką ir jo organizmo reakciją į įvairius dirgiklius ir veiksnius.

Jų nustatymas ir pašalinimas iš vaiko aplinkos yra vienas iš svarbių žingsnių norint sukontroliuoti atopinio dermatito eigą ir palengvinti nemalonius simptomus.

Taip pat skaitykite

Naujausi komentarai

 1. Boružėlytė
  Boružėlytė prieš 1 sav.

  Zyle parašė:
  Merginos, ar daug čia mūsų kurių vaikams prasidėjus AD ir BA atsirado? Gydytojai sieja? Kokios Jūsų mintys

  Teoriškai čia panašu į atopinį maršą: AD pereina arba į šienligę, arba į astmą. Kitais atvejais išaugama arba tiesiog AD visam gyvenimui (galimai su pagerėjimais ir pablogėjimais).

 2. Zyle
  Zyle prieš 1 sav.

  Boružėlytė parašė:
  Teoriškai čia panašu į atopinį maršą: AD pereina arba į šienligę, arba į astmą. Kitais atvejais išaugama arba tiesiog AD visam gyvenimui (galimai su pagerėjimais ir…

  Mums sakė labai gražiai: visa puokštė tai gėlių ta proga nusipirkau 😁

 3. Boružėlytė
  Boružėlytė prieš 1 sav.

  Zyle parašė:
  Mums sakė labai gražiai: visa puokštė tai gėlių ta proga nusipirkau 😁

  Žiedadulkės gi
  [mums tai balionų negalima...]

 4. Zyle
  Zyle prieš 1 sav.

  Boružėlytė parašė:
  Žiedadulkės gi
  [mums tai balionų negalima...]

  Aš tai irgi apie tai pagalvojau...
  o ką merginos manot apie alergiją riešutams ir migdolų miltus? Turėtų ir jie alergizuoti?

 5. User has not uploaded an avatar
  Viki11 prieš 1 sav.

  Sveikos mamytės, noriu jūsų patarimo, nes esate labiau susidūrusios ir patyrusios šioje sferoje. Neseniai, kai tik prasidėjo 6 mėn primaitinimas mus išbėrė, ne iš karto, o po kelių savaičių. Galvojau nuo morkos, bet db vėl pasikartojo, nors jos nevalgėm. Pirmąjį kartą bėrimas atsirado ant rankučių, kojyčių nugarinėj daly ant šlaunų ir ant kaktos per vidurį, o va db mini spuogelių yra ant viso kūnelio. Pabėrimai nėra dideli, spuogeliai labai maži, kai kur tarsi mini pasausėjimų, ant veiduko mažai išberta, nesikaso. Esu nusipirkusi Bioderma kremą emoliantą ir jį tepu, buvo visai dingę, o db vėl padaugėjo. Mityba lb seku ir rašausi nuo ko galėtų būti, pas alergologus dar nebuvau, nes maniau praeis, tai nesinorėjo vaiko badyti be reikalo. Ar galėtų būti AD pradžia? Kaip jums pasireiškė? Skaičiau, kad dažniausiai išryškėja anksčiau... Foto prisegu ir ačiū visoms p.s. Gal rekomenduosite gerą specialistą dėl šio klausimo, tik būtų gerai Vilniuje