Kūdikių ir vaikų atopinio dermatito gydymas (22)

Atopinio dermatito gydimo svarbi dalis - tepimas kremu Kaspars Grinvalds | Shutterstock.com

Tiesa yra ta, kad atopinio dermatito atveju taikomas tik simptominis gydymas, tai yra, siekiama pagerinti odos būklę ir palengvinti nemalonius simptomus.

Tad viskas, ką galite padaryti, tai kaip imanoma vengti AD sužadinančių dirgiklių, tinkamai prižiūrėti odą ir tikėtis, kad vaikas atopinį dermatitą „išaugs“.

Odos priežiūra sergant atopiniu dermatitu

Tinkama odos priežiūra yra vienas svarbiausių dalykų pastebėjus pirmuosius atopinio dermatito požymius.

Sergant atopiniu dermatitu labai svarbu nuolat drėkinti odą bei atkurti jos natūralų apsauginį barjerą. Kaip tai padaryti?

Maudynės

Vadovaukitės principu „tik tiek, kiek būtina“: per dažnas maudymas pažeidžia odos apsauginį sluoksnį ir sudaro prielaidas atopinio dermatito paūmėjimui.

 • Maudyti kūdikį kuo rečiau (paprastai, pakanka dviejų kartų per savaitę), kitais kartais apiprausiant tik kritines vietas (užpakaliuką, kojytes, veiduką). 
 • Maudyti kūdikį reikėtų tik šiltu (bet ne šaltu ir ne karštu) vandeniu.
 • Maudynėms visai nenaudoti prausiklių arba naudoti sausos odos priežiūrai skirtas higienos priemones be kvapiųjų medžiagų, dažiklių, muilo ir tik tiek, kiek būtina.
 • Nusiprausus odą reikia nusausinti (natūraliai džiūdama oda sausėja).
 • Vaistus tepti prieš drėkinamąjį kremą. Jei gydytojas paskyrė vaistų (tepalų), tepti juos taip, kaip nurodė. Jokiu būdu nenaudoti vaistų savo iniciatyva ir nuožiūra.
 • Gausiai ištepti kūną drėkinančiu kremu. Po maudynių iškart (ne vėliau nei 3 min. po prausimosi) patepti drėkinamuoju kremu (emolientu). Tepti reikia ne tik dermatito pažeistą, bet viso kūno odą!

Odos drėkinimas

Segant atopiniu dermatitu labai svarbu odą drėkinti, geriausia tai daryti bent porą kartų per dieną, o jei reikia – ir dažniau.

Kad ir kokią priemonę renkatės (kremą, losjoną ar tepalą), reikėtų, kad ji būtų be kvapiųjų medžiagų, dažiklių ir bet kokių kitų priemaišų, galinčių suerzinti jautrią kūdikio odelę. 

Sergančių atopiniu dermatitu mityba

Nors maistas nesukelia atopinio dermatito, alergenų turintys maisto produktai gali sukelti atopinio dermatito paūmėjimus, ypač jei vaikas yra alergiškas maistui.

Daugumai atopinio dermatito kamuojamų vaikų (ir juos žindančių mamų) tenka koreguoti mitybą, apriboti kai kurių produktų vartojimą. 

Dirgiklių šalinimas iš vaiko aplinkos

Atidžiai įvertinkite aplinką ir pasvarstykite, kokie daiktai ar naudojamos buityje priemonės gali prisidėti prie atopinio dermatito paūmėjimo.

Visų pirma reiktų atsisakyti agresyvių, alergiją galinčių sukelti valymo ir skalbimo priemonių, itin kruopščiai išskalauti vaiko patalynę ir rūbelius.

Plunksninės pagalvės ir antklodės taip pat gali būti dirgiklis, jas reikėtų pakeisti į hipoalerginę patalynę.

Kambarius būtina kasdien vėdinti, neleisti kauptis dulkėms (taip pat ir ant minkštų žaisliukų), vaikui geriau neturėti tiesioginio kontakto su naminiais gyvūnėliais.

Atopinis dermatitas vasarą

Vasarą atopinio dermatito simptomai dažnai palengvėja, pastebėta, kad ypač gerai lengvą atopinio dermatito formą veikia pajūrio klimatas.

Tačiau kuomet tvyro dideli karščiai, gausiai prakaituojama, egzema gali paūmėti, ypač linkių srityse. Nudegimai, vabzdžių įkandimai situaciją gali tik dar labiau pabloginti.

Todėl vasarą laikykitės visų kūdikio apsaugos nuo perkaitimo ir nudegimų saulėje taisyklių, maudykite taip dažnai, kaip būtina ir būtinai drėkinkite odą.

Atopinis dermatitas žiemą

Žiemą atopinis dermatitas paprastai paūmėja, nes odą jautrina šaltis, vėjas, išsausėjęs šildomų patalpų oras, daugiau sluoksnių turinti ir labiau prie kūno prigludusi apranga.

Tad žiemą reikėtų naudoti dar daugiau apsauginę odos funkciją atstatančių kremų, tepti storesnį jų sluoksnį bei nepamiršti kitų atopiškos odos priežiūros taisyklių. 

Be to, šildymo sezono metu patalpų oras dažnai tampa itin sausas – jį gali tekti papildomai drėkinti (dėl sauso oro atopinio dermatito simptomai paūmėja). 

Medikamentinis atopinio dermatito gydymas

Gydytojas, įvertinęs vaiko odos būklę, gali skirti papildomą medikamentinį gydymą. Uždegimo slopinimui skiriami tepami arba geriamieji gliukokortikosteroidai, alerginių simptomų, stipraus niežulio sumažinimui naudojami antihistamininiai vaistai.

Jeigu oda labai stipriai pažeista, yra atvirų žaizdelių, keliančių infekcijų pavojų, gali būti paskirti antibiotikai.

Sergat sunkia atopinio dermatito forma gali padėti fototerapija (gydymas šviesa), tiesa, ji vaikams paprastai nėra skiriama. 

Kiti atopinio dermatito prevencijos būdai

Kad nenusikasytų šašelių, „neįneštų“ infekcijos, atopiniu dermatitu sergantiems vaikams reikia trumpai kirpti nagučius, kūdikius migdyti su pirštinėmis, tvirčiau suvystyti.

Taip pat skaitykite

Naujausi komentarai

 1. 0114
  0114 prieš 3 m.

  Sveikos. Forume daug pridiskutuota sia tema, bet vis tik paklausiu - gal kas zinote kokiu e. puslapiu, blogu, mokslines literaturos sia tema? Kadangi su tuo susidureme, norisi kuo daugiau suzinoti. Valgome MP. Isbere. Alergologe "pasodino mane ant dietos", odos durio tyrimas parode alergine reakcija kiausiniui, pieno balt. Dabar seksime mityba ir bandysime surasti tuos alergenus.
  Kaip priziurite odele? Ka naudojate tepti odelei? Ka pilate i vonele?

 2. 0114
  0114 prieš 3 m.

  Gal kas nors naudoja(-o) Bioptron terapija pazeistoms vietoms gydyti?
  Mums patare kuo daugiau grynam ore ir saulutej buti, bet kai salta, nepalankus oras, butu galima sildytis lempa. Juk tai panasu, kas saules sviesa (tik be UV). Neatejo mintis gydytojos paklausti.

 3. 0114
  0114 prieš 3 m.

  Be to, liepe pakeisti vit. D is vandeninio i aliejini, nes vandeninis neretai alergizuoja.

 4. Keponcik
  Keponcik prieš 6 mėn.

  Laba diena mamytės kieno vaikučiai serga atopiniu dermatito, o gal ir pačios. Galiu pasidalinti patirtimi kas man padėjo nes 40 metų sergu šią ligą. Galiu pasakyti tik tiek kad vien tepalo pavadinimo neužtenka, tokiai ligai reikia teisingai prižiūrėti odą, aišku kai kuriems veikia ir kiti faktoriai maistas, stresas, oras....
  Mielai pasidalinsiu savo patirtimi, šiuo metu gyvenu Ispanijoj tai pabendrauti galime watsap arba viber +34633396282

 5. User has not uploaded an avatar
  lauruteee4 prieš 3 mėn.

  Sveikos, mamos. Reikia jūsų patirčių.. Mano dukrytė serga AD, kūnas raudonomis dėmėmis, didelis niežulys.. Gydomės, lankom įvairiausius daktarus, visą situaciją žinom, BET.. Atėjo laikas dėl darželio, negavom valstybinio, tačiau galvojam dėl privataus, bet nerealiai pergyvenu.. Kaip tokiems vaikams darželyje.. Visą jų priežiūra.. Kas turi tokį vaiką supras, prašau, pasidalinkit patirtimis..