Kūdikių ir vaikų atopinio dermatito gydymas (26)
Tiesa yra ta, kad atopinio dermatito atveju taikomas tik simptominis gydymas, tai yra, siekiama pagerinti odos būklę ir palengvinti nemalonius simptomus.
Tad viskas, ką galite padaryti, tai kaip imanoma vengti AD sužadinančių dirgiklių, tinkamai prižiūrėti odą ir tikėtis, kad vaikas atopinį dermatitą „išaugs“.
Odos priežiūra sergant atopiniu dermatitu
Tinkama odos priežiūra yra vienas svarbiausių dalykų pastebėjus pirmuosius atopinio dermatito požymius.
Sergant atopiniu dermatitu labai svarbu nuolat drėkinti odą bei atkurti jos natūralų apsauginį barjerą. Kaip tai padaryti?
Maudynės
Vadovaukitės principu „tik tiek, kiek būtina“: per dažnas maudymas pažeidžia odos apsauginį sluoksnį ir sudaro prielaidas atopinio dermatito paūmėjimui.
- Maudyti kūdikį kuo rečiau (paprastai, pakanka dviejų kartų per savaitę), kitais kartais apiprausiant tik kritines vietas (užpakaliuką, kojytes, veiduką).
- Maudyti kūdikį reikėtų tik šiltu (bet ne šaltu ir ne karštu) vandeniu.
- Maudynėms visai nenaudoti prausiklių arba naudoti sausos odos priežiūrai skirtas higienos priemones be kvapiųjų medžiagų, dažiklių, muilo ir tik tiek, kiek būtina.
- Nusiprausus odą reikia nusausinti (natūraliai džiūdama oda sausėja).
- Vaistus tepti prieš drėkinamąjį kremą. Jei gydytojas paskyrė vaistų (tepalų), tepti juos taip, kaip nurodė. Jokiu būdu nenaudoti vaistų savo iniciatyva ir nuožiūra.
- Gausiai ištepti kūną drėkinančiu kremu. Po maudynių iškart (ne vėliau nei 3 min. po prausimosi) patepti drėkinamuoju kremu (emolientu). Tepti reikia ne tik dermatito pažeistą, bet viso kūno odą!
Odos drėkinimas
Segant atopiniu dermatitu labai svarbu odą drėkinti, geriausia tai daryti bent porą kartų per dieną, o jei reikia – ir dažniau.
Kad ir kokią priemonę renkatės (kremą, losjoną ar tepalą), reikėtų, kad ji būtų be kvapiųjų medžiagų, dažiklių ir bet kokių kitų priemaišų, galinčių suerzinti jautrią kūdikio odelę.
Sergančių atopiniu dermatitu mityba
Nors maistas nesukelia atopinio dermatito, alergenų turintys maisto produktai gali sukelti atopinio dermatito paūmėjimus, ypač jei vaikas yra alergiškas maistui.
Daugumai atopinio dermatito kamuojamų vaikų (ir juos žindančių mamų) tenka koreguoti mitybą, apriboti kai kurių produktų vartojimą.
Dirgiklių šalinimas iš vaiko aplinkos
Atidžiai įvertinkite aplinką ir pasvarstykite, kokie daiktai ar naudojamos buityje priemonės gali prisidėti prie atopinio dermatito paūmėjimo.
Visų pirma reiktų atsisakyti agresyvių, alergiją galinčių sukelti valymo ir skalbimo priemonių, itin kruopščiai išskalauti vaiko patalynę ir rūbelius.
Plunksninės pagalvės ir antklodės taip pat gali būti dirgiklis, jas reikėtų pakeisti į hipoalerginę patalynę.
Kambarius būtina kasdien vėdinti, neleisti kauptis dulkėms (taip pat ir ant minkštų žaisliukų), vaikui geriau neturėti tiesioginio kontakto su naminiais gyvūnėliais.
Atopinis dermatitas vasarą
Vasarą atopinio dermatito simptomai dažnai palengvėja, pastebėta, kad ypač gerai lengvą atopinio dermatito formą veikia pajūrio klimatas.
Tačiau kuomet tvyro dideli karščiai, gausiai prakaituojama, egzema gali paūmėti, ypač linkių srityse. Nudegimai, vabzdžių įkandimai situaciją gali tik dar labiau pabloginti.
Todėl vasarą laikykitės visų kūdikio apsaugos nuo perkaitimo ir nudegimų saulėje taisyklių, maudykite taip dažnai, kaip būtina ir būtinai drėkinkite odą.
Atopinis dermatitas žiemą
Žiemą atopinis dermatitas paprastai paūmėja, nes odą jautrina šaltis, vėjas, išsausėjęs šildomų patalpų oras, daugiau sluoksnių turinti ir labiau prie kūno prigludusi apranga.
Tad žiemą reikėtų naudoti dar daugiau apsauginę odos funkciją atstatančių kremų, tepti storesnį jų sluoksnį bei nepamiršti kitų atopiškos odos priežiūros taisyklių.
Be to, šildymo sezono metu patalpų oras dažnai tampa itin sausas – jį gali tekti papildomai drėkinti (dėl sauso oro atopinio dermatito simptomai paūmėja).
Medikamentinis atopinio dermatito gydymas
Gydytojas, įvertinęs vaiko odos būklę, gali skirti papildomą medikamentinį gydymą. Uždegimo slopinimui skiriami tepami arba geriamieji gliukokortikosteroidai, alerginių simptomų, stipraus niežulio sumažinimui naudojami antihistamininiai vaistai.
Jeigu oda labai stipriai pažeista, yra atvirų žaizdelių, keliančių infekcijų pavojų, gali būti paskirti antibiotikai.
Sergat sunkia atopinio dermatito forma gali padėti fototerapija (gydymas šviesa), tiesa, ji vaikams paprastai nėra skiriama.
Kiti atopinio dermatito prevencijos būdai
Kad nenusikasytų šašelių, „neįneštų“ infekcijos, atopiniu dermatitu sergantiems vaikams reikia trumpai kirpti nagučius, kūdikius migdyti su pirštinėmis, tvirčiau suvystyti.
Sveikos, mamos. Reikia jūsų patirčių.. Mano dukrytė serga AD, kūnas raudonomis dėmėmis, didelis niežulys.. Gydomės, lankom įvairiausius daktarus, visą situaciją žinom, BET.. Atėjo laikas dėl darželio, negavom valstybinio, tačiau galvojam dėl privataus, bet nerealiai pergyvenu.. Kaip tokiems vaikams darželyje.. Visą jų priežiūra.. Kas turi tokį vaiką supras, prašau, pasidalinkit patirtimis..