Repelentai nuo uodų ir erkių vaikams (11)

Mama purškia repelentą nuo uodų ir erkių ant mergaitės kojų triocean | Shutterstock.com

Ką svarbu žinoti su vaikais vykstant į gamtą ir norint juos apsaugoti nuo uodų ir erkių įkandimų bei jų platinamų ligų?

Pagrindiniai komponentai, įeinantys į repelentų sudėtį

Dažniausiai repelentuose aptinkamos sintetinės medžiagos:

  • DEET (N-dietil-m-toluamidas) – viena populiariausių repelentų veikliųjų medžiagų. Šios medžiagos įprastai būna 30–95 proc. Ir nors vienoje iš ES direktyvų DEET yra įtrauktas į leistinų naudoti medžiagą sąrašą, tačiau tame pačiame dokumente numatyti ir šios medžiagos vartojimo apribojimai. DEET žinoma kaip ardanti plastiką, acetatą ir vinilą medžiaga. Ši medžiaga – pavojinga mažiems vaikams: ji gali dirginti odą, kvėpavimo takus, sukelti kitų nemalonių pasekmių. DEET ypač žalingas kūdikiams.
  • Piperidinas – kur kas saugesnė, lyginant su DEET, medžiaga, nepasižyminti ardomuoju poveikiu, todėl yra kur kas mažiau sveikatai žalingas komponentas.
  • Ikaridinas (pikaridinas) – dar vienas plačiai paplitęs sintetinis erdvinis repelentas. Ikaridinas yra kas švelnesnis nei DEET, todėl jį naudoti vaikams skirtuose repelentuose leidžiama. Nustatyta, kad ikaridinas veikia kone analogiškai, kaip ir DEET.
  • IR3535 – medžiaga, sukurta specialiai kaip repelentas nuo kraujasiurbių vabzdžių. Ji yra saugi vaikams ir nėščioms moterims.

Dažniausiai repelentuose naudojamos natūralios kilmės medžiagos:

  • Citridiolis – natūrali veiklioji medžiaga, išskiriama iš citrininio eukalipto. Jos kaip repelento veikimas patvirtintas ES direktyva.
  • Geraniolis – nesotusis alkoholis (kvapiklis), kurio yra daugelio natūralių eterinių aliejų sudėtyje. Jis priskiriamas vidutinio saugumo kosmetikos priemonių ingredientams.
  • Levandų eterinis aliejus suteikia apsaugą nuo uodų ir tuo pačiu labai tinka jautrią odą turintiems žmonėms bei vaikams.

Kaip išrinkti vaikams tinkamą repelentą?

Repelentai pagal veikimo laiką skirstomi į:

  • Veikiančius trumpiau (iki 2–4 val.);
  • Veikiančius ilgiau (nuo 4 iki 8 val.);
  • Ilgo veikimo (nuo 8 iki 12 val.).

Reikėtų žinoti, kad repelentai gali apsaugoti tik nuo uodų, tik nuo erkių arba nuo abiejų rūšių kraujasiurbių.

Norint išsirinkti tinkamą priemonę nuo uodų ir erkių, reikia atidžiai skaityti produktų etiketes ir išsistudijuoti sudėtį. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į veikliosios medžiagos kiekį produkte: kuo jos koncentracija didesnė, tuo ilgesnis bus ir repelento poveikis.

Prieš perkant vaikams skirtą priemonę reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju arba vaistininku.

Labai svarbu – ar repelentas turi biocidinių produktų autorizacijos liudijimą ir tai patvirtinantį numerį. Specialus numeris ant produkto pakuotės reiškia, kad priemonė veiksminga atbaidant uodus ir/ar erkes ir nepakenks sveikatai.

Tėvams reikėtų įsidėmėti, kad stipresniu poveikiu pasižymintys repelentai vaikams netinkami: jie gali sudirginti ploną ir jautrią vaikų odą. Tačiau yra viena išeitis – repelentu galima apipurkšti ne visą kūną, bet tik atskiras kūno dalis, pavyzdžiui, rankas ir čiurnas.

Geriausia rinktis repelentus, ant kurių pakuočių yra užrašai, liudijantys apie jų natūralumą/ekologiškumą. Dažniausiai tokio tipo repelentai gaminami iš nekenksmingų eterinių aliejų, kurie gali tikti ir mažesniems vaikams, kūdikiams. Vis tik ir eterinių aliejų pagrindu pagamintus repelentus reikėtų naudoti atsargiai, nes jie taip pat gali dirginti, sukelti įvairias alergines reakcijas.

Nuo kokio amžiaus galima naudoti repelentus?

Įprastai repelentus galima naudoti vaikams nuo 3 m. (kai kurias priemones – ir nuo 2 m.). Ši informacija pateikiama ant priemonių pakuočių ar informaciniuose lapeliuose.

Apskritai vaikams iki 12 m. repelentus patariama naudoti ribotai, t. y. kuo mažesnius priemonės kiekius ir kaip įmanoma rečiau.

Kaip taisyklingai naudoti repelentus?

  • Vaikams negalima leisti naudoti repelentų savarankiškai;
  • Repelentų negalima purkšti akių, burnos zonose, ant delnų, nes priemonė gali dirginti akis, valgant repelento gali patekti į burną. Repelentu galima tepti vaiko žandus, kaktą, smakrą, tačiau tokiu atveju suaugęs asmuo turėtų priemonės užsipurkšti ant kelių pirštų ir kruopščiai ja padengti vaiko veiduką;
  • Pasidomėkite, ar repelentas skirtas naudoti ant odos, ar ant drabužių: jei ant odos, priemonė gali palikti dėmių ant audinių;
  • Repelentu odą purkšti reikėtų taip dažnai, kaip nurodyta instrukcijoje, o ne, pavyzdžiui, kas 1 val. ar kai atrodo, kad priemonės kvapas išsisklaidė;
  • Repelentus reikėtų naudoti gryname ore atvykus į gamtą, o ne patalpose iš anksto dar prieš kelionę;
  • Jeigu vienu metu prireikia naudoti ir priemones nuo saulės, ir nuo vabzdžių, tuomet pirmiausia reikia aplikuoti kremą nuo saulės, o po to – repelentus;
  • Jei ant odos yra žaizdelių, purškiamų repelentų naudoti nereikėtų;
  • Kaskart po maudynių vandens telkiniuose reikėtų iš naujo apipurkšti vaiką repelentu;
  • Grįžus iš lauko reikėtų kruopščiai vaiką nuprausti: būtina naudoti kūno prausiklį, o ne praustis vien tik vandeniu.

Natūralios repelentų alternatyvos

Daugeliu mokslinių tyrimų įrodyta, kad iš augalų ekstraktų ir eterinių aliejų pagaminti repelentai apsaugo nuo uodų įkandimų.

Apsaugai nuo uodų tinka eteriniai aliejai. Geriausiai tiks intensyvaus kvapo aliejai: anyžių, arbatmedžių, bazilikų, įvairių citrusų, čiobrelių, eukaliptų, laurų, levandų, pipirmėčių, rozmarinų ir kt.

Atlikus mokslinius tyrimus nustatyta, kad didžiausią teigiamą poveikį turėjo kininio smikmyko (Ligusticum sinense) ekstraktas, citronelės, pušų pipirmėčių, rausvosios dalbergijos (Dalbergia sissoo), blakstienotosios rizoforos (Rhizophora mucronata) eteriniai aliejai. Vidutinis šių priemonių apsaugos laikas – nuo 9 iki 11,5 val.

Levandų, kamparo, katžolės, pelargonijų, jazminų, plačialapių eukaliptų, citrinžolių, citrininių eukaliptų, kedrų, ramunėlių, cinamono, kadagių, penkiagyslių mirtenių, rozmarinų, alyvuogių, žibuoklių, sandalmedžių, galbanų, ciberžolių ir kiti eteriniai aliejai atstojo gerus repelentus ir suteikė 8 val. apsaugą.

Erkės nemėgsta pelargonijų ir levandų eterinių aliejų kvapo. Tačiau reikėtų turėti omenyje, kad lengvais eteriniais kvapais erkių neatbaidysime, todėl patartina naudoti stipresnio poveikio repelentus.

Kaip tinkamai naudoti eterinius aliejus apsaugai nuo uodų?

  • Jie gali būti garinami su vandeniu specialiu garintuvu;
  • Lašinami ant drabužių (tiesa, kai kurie aliejai visiškai išgaruoja ir nepalieka dėmių, o nuo kai kurių gali likti riebios dėmės, tad jais patariama tepti odą);
  • Įtrinami į atvirą odą: šiek tiek eterinio aliejaus užlašinama ant delno, ištrinama abiem delnais ir aliejumi tepama oda ar plaukai.

Natūralius repelentus reikėtų naudoti ne rečiau kaip kas 2 val.

Tiesa, atkreipkite dėmesį, daugelio eterinių aliejų negalima naudoti tiesiai ant odos – juos reikia skiesti baziniais aliejais (pavyzdžiui, alyvuogių, migdolų). Neskiesti naudojami tik arbatmedžių ir levandų eteriniai aliejai.

Taip pat atidžiai eterinius aliejus turėtų naudoti ir nėščiosios, nes kai kurie jų turi įvairių šalutinių poveikių.

Kaip nuo uodų ir erkių apsaugoti kūdikius?

  • Jei kūdikis guli vežimėlyje, naudokite specialius tinklelius nuo uodų;
  • Virš lovelės galite pakabinti tankų baldakimą nuo uodų;
  • Ant odos ir drabužėlių galima purkšti natūralius repelentus;
  • Kartu patariama naudoti kitas kraujasiurbių vabzdžių atbaidymo priemones, pavyzdžiui, žvakes, specialias lempas ir kt.;
  • Stipresnio poveikio repelentu galima apipurkšti kūdikio vežimėlį;
  • Patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai (skiepyti galima 1 m. ir vyresnius vaikus).

Susiję straipsniai

Meningitas: simptomai, priežastys ir gydymas

Meningitas – tai smegenų dangalų, membranų, dengiančių smegenis, uždegimas. Labai svarbu mokėti greitai atpažinti meningito simptomus.

Apendicitas - ar jo galima išvengti?

Apendicitas gali pasireikšti bet kokio amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai juo suserga vaikai ir jauni žmonės.

Vaikų trumparegystė

Trumparegystė, dar žinoma kaip miopija – gana dažnai pasitaikantis regėjimo sutrikimas. Dažniausiai ji pasireiškia 6–14 metų vaikams.

Naujausi komentarai

  1. Burbuliatore
    Burbuliatore prieš 4 m.

    ViJan parašė:
    Sveiki. Mums, deja, eteriniai aliejai prie rimčiau nusiteikusių uodų irgi neveikė 🦟 Bet visai patiko va toks:

    Ačiū, reiks bandyti ir mums, nes su eteriniais nepasiseks šį kartą...

  2. User has not uploaded an avatar
    Nežinomaa prieš 2 m.

    Sveikos, kokias priemonės naudojate po uodo ikandimo, vaikams nuo 1 metukų?

  3. User has not uploaded an avatar
    ingakr prieš 2 m.

    Visa šeima naudojam arbatmedžio alieju. Mum labai padeda. Nebeniezti juo patepus. Mano sesers visa šeima naudoja balzamą " golden star" .

  4. Red_Flower
    Red_Flower prieš 1 m.

    Sveiki, kokia geriausia apsauga nuo uodu vaikams? Baisu kaip sukandziojo sunu... vakarais neimanoma i kiema iseiti uzpuola tie uodai...

  5. MeleKaramele
    MeleKaramele prieš 1 m.

    Siulo vaikams eterinius aliejus, bet bent mums tai nepadejo, naudojam ben's maza oranzini buteliuka ir vaikams, ant rubu papurskiu..