Užkrečiamasis moliuskas - mažos pūslelės ant odos (7)

Užkrečiamasis moliuskas Molluscum contagiosum. Bėrimas, papulės ant pilvo Jarrod Erbe | Shutterstock.com

Užkrečiamasis moliuskas – tai virusinė liga, jos sukėlėjas Molluscum contagiosum priklauso DNR virusų grupei.

Infekcijai būdingi blizgūs odos dariniai (panašūs į spuogus ar pūsleles), vadinami papulėmis. Papulės turi įdubimą viduryje. Tačiau ant kūno jų nebūna daug, t. y. vidutiniškai iki 20-ies. Šių darinių pažeistas vietas taip pat gali niežtėti, oda gali būti jautri, skausminga, nors apskritai ligos eiga – gana lengva, virusas dažniausiai praeina savaime.

Kaip susergama užkrečiamuoju moliusku?

 • Tiesiogiai kontaktuojant su sergančiuoju, liečiantis prie jo odos;
 • Per užkrėstus daiktus, asmens higienos priemones;
 • Kai pats vaikas perneša virusą į neužkrėstus odos plotus kasydamasis, ir kt.

Kas patiria didžiausią riziką susirgti užkrečiamuoju moliusku?

Dažniausiai užkrečiamuoju moliusku serga vaikai, nes jie prasčiau laikosi asmens higienos, artimiau kontaktuoja. Tačiau kartais užkrečiamasis moliuskas pasireiškia ir paaugliams bei suaugusiems žmonėms (paprastai iki 30 m., senyvi žmonės serga labai retai).

Labiau užsikrėsti rizikuoja vaikai:

 • kurių imunitetas yra nusilpęs;
 • kurių apsauginė odos funkcija yra susilpnėjusi dėl kitų ligų, pavyzdžiui, atopinio dermatito.

Užkrečiamojo moliusko eiga

Inkubacinis laikotarpis paprastai trunka apie 2 savaites, tačiau papulių ant odos gali atsirasti po kontakto praėjus net ir 6 mėn.

Pirmiausia atsiranda keli smulkūs bėrimai, kurie palaipsniui užauga į iki 5 mm (nors gali būti nuo 2 iki 6 mm) dydžio papules. Jos būna rusvos spalvos, perlamutrinės.

Papulę pradūrus ar jai savaime subliuškus pasirodo varškę primenančių baltų ar gelsvai rusvų išskyrų.

Po poros savaičių papulės gali pasidengti šašais arba susitraukti, sukietėti, nors kartais išlieka nepakitusios net kelis mėnesius.

Nors papulių atsiranda ant viso kūno, dažniausiai jomis išberiamas veidas, pažastys, liemens sritis, galūnės, suaugusiesiems – apatinė kūno dalis. Labai retais atvejais papulių gali atsirasti ir burnoje.

Papulės gali būti pavienės arba išsidėsčiusios grupėmis po kelias šalia viena kitos.

Jei vaikas serga kitomis odos ligomis ar jo imunitetas yra nusilpęs, užkrečiamojo moliusko simptomai gali būti intensyvesni (pavyzdžiui, ant kūno gali būti daugiau papulių), ligonis lėčiau sveiksta, taip pat liga gali tapti lėtinės formos.

Per maždaug pusmetį imunitetas pats visiškai susitvarko su šia infekcija.

Užkrečiamojo moliusko gydymas ir profilaktika

Specifinio gydymo užkrečiamajam moliuskui nėra, tačiau dėl didelės tikimybės užkrėsti kitus vaikus ir suaugusiuosius, taip pat ieškodami būdų simptomams palengvinti gydytojai rekomenduoja užkrečiamąjį moliuską gydyti, ypač jei papulių ant kūno yra gausiau.

Nemalonius simptomus malšinti gali padėti salicilo rūgštis, kremai, kurių veikliosios medžiagos yra imikvimodas, tretinoinas ir kt.

Vienas dažniausiai taikomų gydymo metodų – papulių pašalinimas šaldant (krioterapija). Taip pat pasitelkiami ir kiti metodai: elektrokoaguliacija (prideginimas elektros srove) ir lazerinė abliacija (darinių pašalinimas lazeriu). Dažnai papulės šalinamos dėl kosmetinių priežasčių, nes vaikui tiesiog nemalonu jų turėti ant savo kūno.

Kaip minėta, nieko nedarant papulės ant odos gali likti iki kelių mėnesių, po to jos išnyksta savaime.

Užkrečiamojo moliusko prevencija

Kol papulės aiškiai matosi ant odos, vaikas moliusku gali užkrėsti ir kitus žmones. Todėl reikėtų imtis šių prevencinių priemonių:

 • Dažnai plauti ir dezinfekuoti rankas;
 • Vengti liesti bei kasytis odą; suaugusieji turi turėti omenyje, kad virusas gali išplisti skutantis;
 • Visas vietas, ant kurių matyti papulių, reikėtų pridengti drabužiais, o jei, pavyzdžiui, darinių yra ant rankų ar veido odos, tose vietose galima užsiklijuoti pleistrus (atsparius vandeniui);
 • Nesinaudoti šia infekcija sergančiųjų asmens higienos priemonėmis, nenešioti jų drabužių, neliesti daiktų;
 • Geriausia, jei aktyvios ligos stadijos metu (t. y. kai ant kūno matyti papulių) sergantis vaikas nesilankytų baseinuose, SPA centruose ir kitose panašiose vietose, nes tikimybė perduoti šią infekciją išlieka net ir be tiesioginio kontakto.

Susiję straipsniai

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Votys: kodėl atsiranda ir kaip gydyti?

Votis, kitaip dar vadinama furunkulu – tai plauko maišelio uždegimas, galintis pažeisti ir aplinkinius audinius.

Stomatitas – skausmingas burnos gleivinės uždegimas

Stomatitas – tai burnos gleivinės uždegimas. Dėl jo jaučiamas diskomfortas valgant, kalbant ir atliekant kitus įprastus veiksmus.

Naujausi komentarai

 1. giintte
  giintte prieš 1 m.

  Turėjo vaikas ant kaklo mažiukus, tai dermatologė paskyrė ACM MOLUTREX, tepėm tepėm ir išnyko kažkaip per 4 metus neatsinaujino

 2. K25D prieš 1 m.

  giintte parašė:
  Turėjo vaikas ant kaklo mažiukus, tai dermatologė paskyrė ACM MOLUTREX, tepėm tepėm ir išnyko kažkaip per 4 metus neatsinaujino

  Aciu!

 3. giintte
  giintte prieš 1 m.

  K25D parašė:
  Aciu!

  Tik jis rūgštinis, graužia. Tai atsargiai tepti reikia aš miegančiam tepdavau, nes kitaip nesileisdavo

 4. User has not uploaded an avatar
  valeri prieš 1 m.

  Kai man pačiai jie buvo, gydomosios kosmetologijos kabinete (Jogailos g.) su šaltu azotu visus išnaikino per pora kartu. Neskausminga ir greita. Kiek sake, moliuskai labai užkrečiami.

 5. User has not uploaded an avatar
  anonimee prieš 1 mėn.

  Sveiki, gal kas žinote kur Kaune ar Klaipėdoje šalina nemokamai su siuntimu vaikams?