Emolientai (medicininiai drėkinamieji kremai) vaikams

Mama tepa kūdikio odą emolientais New Africa | Shutterstock.com

Jautrią odelę turinčius vaikus neretai vargina odos niežulys, bėrimai ir raudonis. Efektyviausias būdas gydyti kūdikių ir vaikų odos ligas – vengti odos būklę pabloginančių veiksnių ir reguliariai bei gausiai naudoti emolientus – medicininės paskirties kūno drėkiklius.

Kas yra emolientai ir kada jie reikalingi?

Emolientai – tai gydomoji kosmetika kūno odai. Jie yra bekvapiai, jų sudėtyje nėra odą dirginančių medžiagų. Tai pirmosios pagalbos priemonė kovojant su odos sausumu ir sudirgimu, tipinėmis odos ligomis, pavyzdžiui, egzema arba atopiniu dermatitu.

Plačiau skaitykite:

Sausą odą niežti, o medicininės paskirties drėkinamieji kremai ją ramina,  mažina niežulį, ant odos paviršiaus suformuoja apsauginį sluoksnį, sulaikantį drėgmę, tad į odą daug sunkiau prasiskverbia dirgikliai, alergenai ir patogeniniai mikroorganizmai.

Emolientai yra svarbi kasdienės odos priežiūros rutinos dalis net ir tada, kai odos problemos yra išspręstos.

Emolientų naudojimas

Emolientus galima naudoti jau nuo pat pirmųjų naujagimio gyvenimo dienų: taip sumažėja atopinio dermatito išsivystymo tikimybė.

Jie naudojami dviem būdais:

  • Tepant tiesiai ant odos;
  • Kaip muilo pakaitalas vietoje įprasto prausiklio arba dušo želės. Prausimosi priemonės, kurių sudėtyje yra putojančių medžiagų, tik dar labiau silpnina odos barjerą, tad jų reikėtų vengti.

Emolientus rekomenduojama naudoti iškart po maudynių, nes tuomet oda stipriai išsausėja. Verta prisiminti 3 min. taisyklę: išlipus iš vonios per tiek laiko reikia ištepti kūdikio arba vaiko odelę.

Emolientų rūšys

Rinkoje galima rasti ir įsigyti efektyviai odą drėkinančių priemonių: tepalų, kremų, losjonų, gelių  ir net putų, tačiau visus juos pagal veikliųjų medžiagų kiekį galima suskirstyti į 3 rūšis:

  • Tepalai (lipidų koncentracija – 90–96 proc.). Pagrindinė šio tipo emolientų veiklioji medžiaga yra aliejus ar kiti riebalai. Tepalai yra itin riebūs, sunkiau įsigeria į odą, gali tepti drabužius, todėl efektyviausia juos naudoti po vonios procedūrų prieš einant miegoti: kūdikiui miegant emolientas puoselės odą, per naktį visiškai įsigers. Taip pat emolientai labai tinka tepti pavienes sudirgintas kūdikių kūno vietas (pavyzdžiui, veidą, rankas).
  • Kremai (lipidų koncentracija – 20–50 proc.). Šio tipo emolientai skirti kasdienei priežiūrai ir yra plačiausiai naudojami visam kūnui. Jie gerai padengia odą ir greitai į ją įsigeria, ji nelieka lipni. Emolientus-kremus patariama naudoti iki 2–3 kartų per dieną. Tačiau tokio tipo drėkiklių poveikis, jei odos problemos yra ženklios ir įsisenėjusios, gali būti per silpnas, tad raudonis, šerpetojimas ir niežulys gali išlikti. Tuomet prireiks ieškoti emoliento, kurio sudėtyje yra daugiau aliejų.
  • Losjonai (didžiąją jų dalį sudaro vanduo). Losjonų sudėtyje emolientų yra nedaug, tad drėkindami stipriai sudirgintą kūdikių odą efekto galite ir nesulaukti. Tačiau jie puikiai tinka prižiūrint galvos odą, šiltuoju metų laiku bei kai oda nėra stipriai išsausėjusi.

Kokie ingredientai naudojami emolientų gamyboje?

Dažniausiai etiketėse, kuriose nurodoma emolientų sudėtis, nurodomi šie ingredientai:

  • Medžiagos, neleidžiančios drėgmei išgaruoti (bičių vaškas, parafinas, dimetikonas – sintetinis silikonas, kaprilo trigliceridas – odą raminantis ir aplikavimą palengvinantis aliejus ir kt.).
  • Medžiagos, drėgmę sulaikančios viršutiniame odos sluoksnyje (glicerolis, pieno rūgštis, pantenolis (provitaminas B5), šlapalas ir kt.).
  • Medžiagos, minkštinančios odą (lanolinas, skvalenas, sočiųjų riebalų rūgštys ir kt.).
  • Medžiagos, gaunamos iš augalų (alavijų, avižų ir kt.) ir augalinės kilmės medžiagos (alantoinas, bisabololis ir kt.).

Geriausia rinktis ekologiškus bei sertifikuotus emolientus: būsite tikri, kad jie nepakenks kūdikio odelei.

Ar emolientus gali atstoti įprasti drėkinamieji odos kremai?

Dažnai tėvai mano, kad sprendžiant kūdikių ir vaikų odos problemas užteks įprasto drėkinamojo kremo, tačiau svarbu žinoti, kad emolientai teikia kur kas kas efektyvesni už kasdienius drėkinamuosius odos kremus. 

Drėkinamieji kremai, kaip ir sako jų pavadinimas, yra skirti odos drėkinimui. Emolientai savo sudėtyje taip pat odą drėkinančių medžiagų, tačiau nuo drėkinamųjų kremų jie skiriasi tuo, kad sudarydami apsauginę plėvelę drėgmę tarsi užrakina odos viduje.

Susiję straipsniai

Mergaičių lytinių lūpų suaugimas (sinechijos)

Mažųjų lytinių lūpų suaugimas (dar vadinamas sinechijomis) – patologija, kai lytinės lūpos sujungtos plona plėvele.

Kūdikio ir vaiko maudymas: kaip paversti jį malonia patirtimi?

Vieni kūdikiai ir vaikai mėgsta vandenį, kiti – ne. Bet net ir pastarųjų maudymosi patirtį galima paversti malonia. Vaiko maudynės gali būti smagios!

Kaip išmokyti vaiką išsipūsti nosį?

Nesvarbu, ar jūsų vaikas peršalo, serga gripu, ar tiesiog yra alergiškas: išmokę patį išsipūsti nosį, padėsite jam kaskart pasijusti geriau.