Egzema kūdikiams ir vaikams (27)

Kūdikis su egzema Wirestock Creators | Shutterstock.com

Paraudusi, išsausėjusi, niežtinti oda gali reikšti ir vieną iš dažniausiai pasitaikančių odos ligų – egzemą. Egzema – tai lėtinis neinfekcinis odos uždegimas.

Ji gali pasireikšti jau pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Egzema nėra laikoma alergine liga, tačiau jeigu kūdikis yra linkęs į alergijas, pastarosios gali pabloginti situaciją sergant egzema.

Manoma, kad egzema pasireiškia maždaug 17 proc. kūdikių ir vaikų, dažniausia ja susergama kūdikystėje, o ligos pradžios atvejai po 5-ojo gimtadienio – labai reti.

Egzema – tai liga, kurią kūdikiai ir vaikai gali išaugti: dažniausia tai nutinka iki pradedant lankyti mokyklą. Kita vertus, visiškai išgydyti ligos neįmanoma: pasireiškus lemiamiems faktoriams egzema ir vėl gali atsinaujinti.

Egzemos tipai

Egzema, priklausomai nuo ją provokuojančių priežasčių ir pasireiškimo simptomų (pavyzdžiui, vietos, kuroje tipiškai atsiranda bėrimas) yra skirstoma į kelis tipus:

 • Atopinis dermatitas. Tai pats dažniausias egzemos tipas. Jis įprastai vargina kūdikius ir vaikus. Būdinga itin sausa oda, odos pleiskanojimas, paraudimas, bėrimai ant veido (ypač ant žandukų), galūnių linkiuose ir kt.
 • Seborėjinis dermatitas. Būdingas plaukų ir veido, krūtinės, tarpumenčio odos pleiskanojimas.
 • Kontaktinis dermatitas. Pasireiškia po kontakto su konkrečia, dirginančia medžiaga.
 • Dishidrotinė (dishidrozinė) egzema. Dažniausiai bėrimai atsiranda ant plaštakų ir pėdų, pirštų.
 • Neurodermitas. Būdingi pleiskanojantys, paraudę bėrimai, tačiau svarbiausias simptomas yra itin varginantis, labai stiprus niežulys, sustiprėjantis ilsintis, bandant užmigti ar miego metu (dėl niežulio žmogus gali net pabusti).
 • Diskoidinė (numuliarinė) egzema. Būdingi nedideli, apvalūs bėrimo ploteliai, tarsi salelės.

Svarbu žinoti, kad yra įmanoma vienu metu susidurti su keliais egzemos tipais, tad kartais sunku išskirti, kuris egzemos tipas pasireiškė ir nustatyti tikslias jo priežastis.

Egzemos simptomai

Egzemos simptomai, priklausomai nuo kiekvieno atvejo, skiriasi. Dažnai tėvai ant kūdikio odos pirmiausia pastebi raudonus lopus. Įprastai oda tuose plotuose yra labai sausa, šiurkšti, ją niežti.

Su odos būkle susiję simptomai:

 • Ant odos susiformavę paraudę ploteliai;
 • Odos įskilimai;
 • Niežulys ir intensyvus odos kasymasis;
 • Odos šiurkštumas;
 • Bėrimai. Egzemos bėrimų gali atsirasti ant bet kurios kūno vietos, tačiau bene dažniausiai pažeidžiami skruostai, rankų bei kojų sąnariai.

Kiti simptomai:

 • Irzlumas;
 • Nemiga ar prastas, trumpesnis nei įprastai miegas.

Egzema ant lenkiamojo paviršiaus

FotoDuets | Shutterstock.com

Egzemos priežastys

Iki šiol medikai ir mokslininkai vis dar nenustatė, kas konkrečiai sukelia egzemą kūdikiams. Manoma, kad ją nulemia ne vienas konkretus faktorius, bet jų visuma:

 • Genetika: egzemos vystymuisi įtakos gali turėti paveldimumas. Jeigu šia liga sirgo ar tebeserga vienas iš tėvų, kūdikiui taip pat didesnė tikimybė ja susirgti;
 • Odą dirginančių medžiagų naudojimas. Egzemos vystymąsi gali skatinti muilas, netinkamos skalbimo priemonės, kosmetikoje esantys kvapikliai ir kitos medžiagos;
 • Alergizuojantys produktai: pieno produktai, kiaušiniai, kviečiai, kai kurie riešutai, žuvis ir jūros gėrybės ir kt.;
 • Netinkamai funkcionuojantis viršutinis odos sluoksnis (barjeras): dėl to oda greičiau netenka drėgmės, į gilesnius sluoksnius pradeda skverbtis mikrobai. Egzema vystosi, jei organizmas gamina per mažai riebalų, vadinamų keramidais. Jų stingant, oda netenka drėgmės ir labai greitai išsausėja;
 • Imuniteto atsakas, jo funkcijų pakitimai ir kitos priežastys;
 • Stresas. Egzema paūmėti gali ir dėl patiriamo streso;
 • Šiluma ir prakaitas. Abu šie veiksniai pablogina būklę, didina niežulį, todėl kūdikio nereikėtų rengti per šiltai.

Egzemos gydymas

Gydymo tikslas – ne tik pagerinti odos būklę, bet ir neleisti ligai paūmėti. Todėl egzemą svarbu gydyti ne tik išoriškai – naudoti drėkinamuosius bei apsauginius kremus, tačiau ir tirti, kam kūdikis yra alergiškas (dažniausiai egzema siejama su pieno produktų, kiaušinių, kviečių ir kt. vartojimu).

Pagrindinis egzemos gydymo būdas – odos drėkinimas. Puikus pasirinkimas – kremai su keramidais, emolientai. Tinka bekvapiai kremai, tepalai, pavyzdžiui, vazelinas. Tiesa, drėkinamąsias priemones reikia tepti po vonios procedūrų.

Tinka ir kai kurie nereceptiniai produktai, kaip, pavyzdžiui, hidrokortizono tepalas, mažinantis niežulį ir uždegimą. Tiesa, šių kremų negalima naudoti per ilgai, nes pažeistų vietų oda gali suplonėti.

Svarbu

Egzemos jokiu būdu negalima gydyti pačių pasirinktais antibiotiniais ar hormoniniais tepalais, nes jie kūdikiui gali labiau pakenkti, nei padėti.

Rekomendacijų dėl efektyviausio egzemos gydymo būdo pateiks gydytojai dermatologas, alergologas bei klinikinis imunologas.

Odos priežiūros ir kitos rekomendacijos pasireiškus egzemai

 • Maudynių metu naudokite ne karštą, bet drungną vandenį. Maudynės drungname vandenyje taip pat padeda drėkinti ir vėsina odą, gali palengvinti niežulį. Maudykite kūdikį trumpai – iki 10 min.;
 • Kaskart po maudynių naudokite emolientus – drėkinamuosius kremus;
 • Odą drėkinti būtina kasdien;
 • Pasistenkite stebėti ir reguliuoti drėgmės lygį namuose. Sausas oras taip pat gali sukelti niežulį ir tapti egzemos paūmėjimo priežastimi;
 • Kūdikį renkite tik medvilniniais drabužėliais: jie turi būti patogūs, neaptempti;
 • Reikėtų vengti alergenų aplinkoje ir gydyti nustatytas alergijas.

Susiję straipsniai

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.

Berniukų apipjaustymas: ar verta jį atlikti?

Berniukų apipjaustymas, arba kitaip – cirkumcizija, yra chirurginė procedūra, kurios metu yra pašalinama apyvarpė – varpos galvutę dengianti oda.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 7 m.

  Gal tai nuo karščio bėrimas? maniškei tokio amžiaus irgi buvo kažkas panašaus, ploviau ozonuotu vandeniu. Po truputį praėjo.

 2. indrulis32
  indrulis32 prieš 4 m.

  Sveikos mamytes, mes pradejom didele kova su egzima kuri prasidejo mums nuo mazyciu pelmyciu ant veiduko 4 men kai pradejom gerti aptamil misinuka. Dabr egzima labai progresavus ant veido, ranku ir slaunyciu, veidukas nusikaso kad kartais turim zaizdas. Darem allergy testa, bet atrado kad maziuke alergiska tik zemes riesutams (dziaugiuosi kad ju nedaviau nes cia amerikoje skatina supazindinti su zemes riesutais nuo 5-6 men) sake karves pienui nera alergiska gali toliau gert aptamil. Bet labai idomiai, mums israse Bleach Bath vonias, pazadejo stebuklingus rezultatus, ir israse tepalius kuriais reikia visa istepti 2x per diena. Vakar turejom porma karta Bleach Bath, tesim toliau...sake baseinas dar geriau nes ten bleach, 100 kart daugiau nei kiek mums pasake piltis i vonia. Gal kas is jusu bande toki metoda gyditi taip egzima? Ir kokie buvo rezultatai?

 3. Šakar. Makar
  Šakar. Makar prieš 4 m.

  Bleach vonios skiriamos sunkiai formai gydyti, kaip ir kvarco terapija. Pradžiai naudociau vaikui emolientus i vonią, kuo daugiau drekinimo losjonais, mažiausiai 3* per dieną, rinkitės su negyvosios jūros druska, tikrai turi gydomąjį poveikį. Esant paūmėjimui turėkit hormoninių tepalų, bet jei negalima piktnaudžiauti, labai plonina odą. Kuo daugiau ramios aplinkos, egzema labai reaguoja į stresines situacijas. Paaugus prižiūrėti mitybą, visi e irgi suaktyvina veiklą. Liga neišgydoma, bet uzmigdoma, teks išmokti su ja "susidraugauti"

 4. indrulis32
  indrulis32 prieš 4 m.

  Na pas mus nesunki forma dar skaitosi, mild forma....ne per visa kuna kaip buna kitiems vaikuciams nusietos skausmingos puliningos demes, zaizdos. Bet pakankamai skaudziai ir musu maziukei zandai abudu degantys, raudoni kaip burokais, nudraskyti iki zaisdu, zaisdos irgi nudraskytos ir uzburtas ratas...akytes irgi patinusios raudonos demes aplinkui...rankytes ir slaunys demem nusietos, terpese supuliave nu nusikasymo, ora serpetoja per visas egzima vietas, kaip pleiskanos kokios butu. Bet mums vistiek musu alergijos daktare israse Bleach Baths, as galvojau kad tai atrodo beprotyste kai stovejau eileje laikydama didziausia bonke bleach rankose!!! Bet nezinau mes maziuke tik karta ismaudem ir istepem daktares israsytais tepaliukais ir kaip kazkoks stebukas ivyko ryte pabudo, veidukas baltutis svarutis grazutis, nei vienos raudonos demeles, odyte svelni nepleiskanoja, tik like ant zanduko nudraskytos gyjancios zaizdeles. Mes negalejom patiketi, po 5men as galejau maziuke niurkit visa, buciuoti zandukus! Ko negalejau ilga laika daryti, nes veidukas tiesiog budavo visas sergantis puslytem nusietas ir karstas. Taigi mes tik viena kart dar bleach bath turejom liko dar 9 kartais, nekantriai laukiam rezultatu. Beje daktare patare vaikscioti i baseina nes sake ten bleach/chlorino konsentracija 100 kart didesne nei musu Bleach Baths at home. Ji aiskino kad bleach susidoroja su susidariusia bakterija po oda nuo kasymosi, oda uzsikretusi ir bakterija pleciasi. Todel tik bleach gali sunaiktinti ta bakterija po oda.
  Kazkas is mamyciu girdejau sake kad issigyde su apple cider vinegar irgi pile ji i vonia ir maudesi.
  Seip kiek zmoniu tiek nuomoniu del egzimos. Vieni kaip ir jus sako kad ji neisgydoma ir su ja daugeliui reiks ismokt gyventi. O kitiems ji dingo ir niekada nebesugryzo. Musu mazyle physioterapiste sake kad jos sunus turejo basuline egzima maziukas budamas, po 2metuku ji pradejo taisytis ir ji niekada nepasirode vel, jos sunui virs 20 metu dabar. Istikruju sunku tvirtai kazka sakyti, juk gali but visaip gali likti egzina visam gyvenimui kaip kad kai kuriems, bet ji ir gali tiesiog pradingti ir arba gryzt po labai daug metu, arba niekada nebegryzt.

 5. Ni Jole
  Ni Jole prieš 2 mėn.

  Mes susirgom egzema po stebuklingu skiepu🤬😡nuo tada jokio aliksyro daugiau.
  O jau praejo 11 metu