Egzema kūdikiams ir vaikams (27)

Paraudusi, išsausėjusi, niežtinti oda gali reikšti ir vieną iš dažniausiai pasitaikančių odos ligų – egzemą. Egzema – tai lėtinis neinfekcinis odos uždegimas.
Ji gali pasireikšti jau pirmaisiais gyvenimo mėnesiais. Egzema nėra laikoma alergine liga, tačiau jeigu kūdikis yra linkęs į alergijas, pastarosios gali pabloginti situaciją sergant egzema.
Manoma, kad egzema pasireiškia maždaug 17 proc. kūdikių ir vaikų, dažniausia ja susergama kūdikystėje, o ligos pradžios atvejai po 5-ojo gimtadienio – labai reti.
Egzema – tai liga, kurią kūdikiai ir vaikai gali išaugti: dažniausia tai nutinka iki pradedant lankyti mokyklą. Kita vertus, visiškai išgydyti ligos neįmanoma: pasireiškus lemiamiems faktoriams egzema ir vėl gali atsinaujinti.
Egzemos tipai
Egzema, priklausomai nuo ją provokuojančių priežasčių ir pasireiškimo simptomų (pavyzdžiui, vietos, kuroje tipiškai atsiranda bėrimas) yra skirstoma į kelis tipus:
- Atopinis dermatitas. Tai pats dažniausias egzemos tipas. Jis įprastai vargina kūdikius ir vaikus. Būdinga itin sausa oda, odos pleiskanojimas, paraudimas, bėrimai ant veido (ypač ant žandukų), galūnių linkiuose ir kt.
- Seborėjinis dermatitas. Būdingas plaukų ir veido, krūtinės, tarpumenčio odos pleiskanojimas.
- Kontaktinis dermatitas. Pasireiškia po kontakto su konkrečia, dirginančia medžiaga.
- Dishidrotinė (dishidrozinė) egzema. Dažniausiai bėrimai atsiranda ant plaštakų ir pėdų, pirštų.
- Neurodermitas. Būdingi pleiskanojantys, paraudę bėrimai, tačiau svarbiausias simptomas yra itin varginantis, labai stiprus niežulys, sustiprėjantis ilsintis, bandant užmigti ar miego metu (dėl niežulio žmogus gali net pabusti).
- Diskoidinė (numuliarinė) egzema. Būdingi nedideli, apvalūs bėrimo ploteliai, tarsi salelės.
Svarbu žinoti, kad yra įmanoma vienu metu susidurti su keliais egzemos tipais, tad kartais sunku išskirti, kuris egzemos tipas pasireiškė ir nustatyti tikslias jo priežastis.
Egzemos simptomai
Egzemos simptomai, priklausomai nuo kiekvieno atvejo, skiriasi. Dažnai tėvai ant kūdikio odos pirmiausia pastebi raudonus lopus. Įprastai oda tuose plotuose yra labai sausa, šiurkšti, ją niežti.
Su odos būkle susiję simptomai:
- Ant odos susiformavę paraudę ploteliai;
- Odos įskilimai;
- Niežulys ir intensyvus odos kasymasis;
- Odos šiurkštumas;
- Bėrimai. Egzemos bėrimų gali atsirasti ant bet kurios kūno vietos, tačiau bene dažniausiai pažeidžiami skruostai, rankų bei kojų sąnariai.
Kiti simptomai:
- Irzlumas;
- Nemiga ar prastas, trumpesnis nei įprastai miegas.
FotoDuets | Shutterstock.com
Egzemos priežastys
Iki šiol medikai ir mokslininkai vis dar nenustatė, kas konkrečiai sukelia egzemą kūdikiams. Manoma, kad ją nulemia ne vienas konkretus faktorius, bet jų visuma:
- Genetika: egzemos vystymuisi įtakos gali turėti paveldimumas. Jeigu šia liga sirgo ar tebeserga vienas iš tėvų, kūdikiui taip pat didesnė tikimybė ja susirgti;
- Odą dirginančių medžiagų naudojimas. Egzemos vystymąsi gali skatinti muilas, netinkamos skalbimo priemonės, kosmetikoje esantys kvapikliai ir kitos medžiagos;
- Alergizuojantys produktai: pieno produktai, kiaušiniai, kviečiai, kai kurie riešutai, žuvis ir jūros gėrybės ir kt.;
- Netinkamai funkcionuojantis viršutinis odos sluoksnis (barjeras): dėl to oda greičiau netenka drėgmės, į gilesnius sluoksnius pradeda skverbtis mikrobai. Egzema vystosi, jei organizmas gamina per mažai riebalų, vadinamų keramidais. Jų stingant, oda netenka drėgmės ir labai greitai išsausėja;
- Imuniteto atsakas, jo funkcijų pakitimai ir kitos priežastys;
- Stresas. Egzema paūmėti gali ir dėl patiriamo streso;
- Šiluma ir prakaitas. Abu šie veiksniai pablogina būklę, didina niežulį, todėl kūdikio nereikėtų rengti per šiltai.
Egzemos gydymas
Gydymo tikslas – ne tik pagerinti odos būklę, bet ir neleisti ligai paūmėti. Todėl egzemą svarbu gydyti ne tik išoriškai – naudoti drėkinamuosius bei apsauginius kremus, tačiau ir tirti, kam kūdikis yra alergiškas (dažniausiai egzema siejama su pieno produktų, kiaušinių, kviečių ir kt. vartojimu).
Pagrindinis egzemos gydymo būdas – odos drėkinimas. Puikus pasirinkimas – kremai su keramidais, emolientai. Tinka bekvapiai kremai, tepalai, pavyzdžiui, vazelinas. Tiesa, drėkinamąsias priemones reikia tepti po vonios procedūrų.
Tinka ir kai kurie nereceptiniai produktai, kaip, pavyzdžiui, hidrokortizono tepalas, mažinantis niežulį ir uždegimą. Tiesa, šių kremų negalima naudoti per ilgai, nes pažeistų vietų oda gali suplonėti.
Svarbu
Egzemos jokiu būdu negalima gydyti pačių pasirinktais antibiotiniais ar hormoniniais tepalais, nes jie kūdikiui gali labiau pakenkti, nei padėti.
Rekomendacijų dėl efektyviausio egzemos gydymo būdo pateiks gydytojai dermatologas, alergologas bei klinikinis imunologas.
Odos priežiūros ir kitos rekomendacijos pasireiškus egzemai
- Maudynių metu naudokite ne karštą, bet drungną vandenį. Maudynės drungname vandenyje taip pat padeda drėkinti ir vėsina odą, gali palengvinti niežulį. Maudykite kūdikį trumpai – iki 10 min.;
- Kaskart po maudynių naudokite emolientus – drėkinamuosius kremus;
- Odą drėkinti būtina kasdien;
- Pasistenkite stebėti ir reguliuoti drėgmės lygį namuose. Sausas oras taip pat gali sukelti niežulį ir tapti egzemos paūmėjimo priežastimi;
- Kūdikį renkite tik medvilniniais drabužėliais: jie turi būti patogūs, neaptempti;
- Reikėtų vengti alergenų aplinkoje ir gydyti nustatytas alergijas.
Gal tai nuo karščio bėrimas? maniškei tokio amžiaus irgi buvo kažkas panašaus, ploviau ozonuotu vandeniu. Po truputį praėjo.