Augaliniai gėrimai vaikams: ar jie gali visiškai atstoti įprastą pieną?

Mama sėdi, dukra geria augalinį pieną fizkes | Shutterstock.com

Veganiškai besimaitinantys ar tiesiog alternatyvų karvės pienui dėl jo netoleravimo ieškantys tėvai dažnai domisi, ar augaliniai gėrimai yra tinkami vaikams.

Anksčiau šiuos gėrimus dėl jų panašumo buvo įprasta vadinti augaliniu pienu, tačiau tokie gėrimai maistiniu požiūriu nėra lygiaverčiai ir nėra priskiriami pieno ir pieno produktų grupėms (Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1308/2013).

Vienas dažniausiai užduodamų klausimų, ar vaikams apskritai tinka pieno pakaitalai – augaliniai gėrimai, kurių rūšių pieno gėrimai – vertingiausi? Ar saugu vaikams duoti sojų gėrimo?

Dėl kokių priežasčių vaikams duodama augalinių gėrimų?

Pagrindinė augalinių gėrimų pasirinkimo priežastis – alergija karvių pienui, laktozės netoleravimas ir kt. Kitos priežastys – religinės, etinės, gyvenimo būdas (t. y. veganiška mityba) ir kt.

Pieno produktai (o ypač pats pienas) daugelio žmonių, taip pat ir vaikų yra prasčiau virškinami, jie organizme gali sukelti uždegimą. Be to, pirktinis pienas yra gausiai apdorojamas, tad netenka dalies maistinių savybių ir tampa bene toks palankus sveikatai.

Augalinių gėrimų sudėtis kardinaliai skiriasi nuo karvių pieno. Augaliniuose pieno pakaitaluose nėra tam tikrų hormonų, aptinkamų karvių piene, augaliniams gėrimams paruošti nereikia tiek daug išteklių (žemės, vandens ir kt.). Juk gyvulininkystė – vienas iš šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos šaltinių.

Ar augalinis pienas gali pakeisti karvių pieną?

Vietoje karvių pieno rinkdamiesi augalines alternatyvas daugelis galvoja, kad tai lygiaverčiai atitikmenys. Tačiau augaliniai gėrimai nėra lygiaverčiai ir nėra priskiriami prie pieno produktų grupės.

Augaliniuose gėrimuose, palyginus su karvių pienu, yra mažai baltymų (išskyrus sojos gėrimą), riebalų, kalcio, B grupės vitaminų, vitamino D, jodo. Ir nors augalinių produktų sudėtis papildoma maistinėmis medžiagomis, nėra visiškai aišku, ar jos pasisavinamos taip pat gerai, kaip ir iš karvių pieno. Augaliniai gėrimai gaminami iš vandens, pavadinime esančio produkto dalis svyruoja vos nuo 2 iki 14 proc.

Taip pat augaliniuose gėrimuose yra mažiau kilokalorijų, svarbių augančiam organizmui.

Tinkamo augalinio gėrimo vaikams parinkimas

Pasaulinės mitybos organizacijos laikosi pozicijos, kad augaliniai gėrimai (išskyrus sojų) neturėtų pakeisti nenugriebto karvės pieno ir būti vaikams siūlomi kaip pagrindinis gėrimas, nebent sprendimui pritaria vaiką prižiūrintis pediatras / šeimos gydytojas.

Jei nusprendėte vaiku duoti augalinių gėrimų, svarbiausia subalansuoti mitybą, kad ji būtų visavertė. Taigi, vertinkite kiekvieno augalinio gėrimo sudėtį, maistingumo deklaraciją.

Jei šeima nori iš vaiko raciono pašalinti visus karvių pieno produktus, reikėtų kruopščiai suplanuoti vaiko mitybą, kitaip gali būti nustatytas jos nepakankamumas.

Rinkdamiesi alternatyvą karvių pienui atkreipkite dėmesį į maistingus, vertingų medžiagų gausius bei vaikų augimui ir vystymuisi teigiamą įtaką darančius augalinius gėrimus.

Augalinių gėrimų skonis

Visų pirma, svarbu žinoti, kad keičiant karvės pieną į augalinį, prie pastarojo reikės įprasti. Augalinių gėrimų skonis skiriasi nuo karvių pieno, todėl gali prireikti mažiausiai 2 savaičių, kol vaikas išragaus kelių rūšių augalinius gėrimus ir išsirinks labiausiai patikusį.

Beje, įsidėmėkite, kad skirtingų gamintojų produktų skonis gali skirtis, todėl jei vieno prekės ženklo augalinių gėrimų vaikas negeria, gali būti, kad kito gamintojo produktas jam visai patiks.

Kol vaikas dar pratinasi prie naujo skonio produkto, geriausia jam dar neduoti gerti pilnų stiklinių šio gėrimo. Šlakelį augalinio gėrimo pirmiausia įmaišykite į kokteilį, košę, kepinius ar patiekite su dribsniais: taip vaikas po truputį pripras prie skonio.

Kokius augalinius gėrimus galima duoti vaikams?

Augalinis gėrimas Nr. 1 – sojų

Mitybos specialistai kaip vieną vertingiausių ir tinkamiausių vaikams ir visai šeimai įvardija sojų pieną – artimiausią alternatyvą karvių pienui. Jame gausu baltymų, kalcio, dažniausiai sojų gėrimai praturtinami A, D ir B grupės vitaminais (ypač gausu vitamino B12). Sojų pieno skonis – gana beblogas, primena natūralaus pieno.

Kiti augaliniai gėrimai – migdolų, ryžių, avižų, kokosų, anakardžių ir kt.

Visi šie augaliniai gėrimai yra beveik identiški.

Migdolų piene gausu sveikų maistinių medžiagų. Mamos juo labai dažnai pagardina kavą.

Anakardžių pienas puikiai tinka virti ir kepti. Subtilus riešutų skonis patinka daugeliui.

Palyginimui, kokosų piene yra daugiau riebalų, naudingų mažiems vaikams.

Kalcis augaliniuose gėrimuose

Kad ir kokius pieno gėrimus pasirinktumėte, labai svarbu, kad jie būtų praturtinti kalciu, todėl, kaip jau minėta, reikėtų skaityti etiketes.

Vienoje stiklinėje migdolų pieno, praturtinto kalciu, yra 300–400 mg šio mineralo. Maždaug tiek kalcio yra ir stiklinėje karvių pieno.

Apskritai didžiausią naudą vaikai gauna gerdami kalciu praturtintą veganišką gėrimą. Būtent tokie gėrimai gali patenkinti jūsų vaiko kasdienį kalcio poreikį. Augalinio pieno vaikui galite duoti per pusryčius, po pietų miego ar grįžus iš mokyklos, prieš nakties miegą.

Vaiko amžius

Kalcio paros norma (mg)

0–6 mėn.

360 mg

7–12 mėn.

540 mg

1–3 m.

600 mg

4–6 m.

700 mg

7–10 m.

800 mg

11–18 m.

900–1000 mg

Cukraus kiekis augaliniuose gėrimuose

Tikriausiai sveiką mitybą propaguojančios mamos nenorėtų vaikams duoti augalinio gėrimo, kurio sudėtyje – nemažai cukraus. Taigi, nemažai prekių ženklų produktų sudėtyje yra pridėtinio cukraus, tačiau yra keletas prekių ženklų, gaminančių nesaldintus augalinius gėrimus, praturtintus kalciu.

Taip pat kai kuriuose augaliniuose gėrimuose pridėtinio cukraus yra tikrai nedaug ir sudėtis atitinka tą patį galaktozės (pieno produktuose esančio cukraus) kiekį.

250 ml talpos stiklinėje augalinio gėrimo yra apie 5 g cukraus, o tai dukart mažiau, lyginant su cukraus kiekiu karvių piene (atitinkamai 11,5 g stiklinėje).

Svarbu

Mažiems vaikams netinka augaliniai gėrimai, kurių sudėtyje yra pridėtinio cukraus.

Kokio amžiaus vaikams galima duoti augalinių gėrimų, ar jie tinka ir kūdikiams?

Augalinis pienas tinka kūdikiams jau nuo 6 mėn. Tiesa, tokiu atveju augalinio gėrimo galima įmaišyti tik į kūdikių maistą (įvairias tyreles, košes), bet patiekti jo kūdikiui gerti kaip mamos pieno arba pieno mišinio pakaitalo negalima.

Mamos pienas arba pieno mišiniai – geresnės alternatyvos kūdikiams ir vaikams iki pat 24 mėn. Tiesa, vaikui po 1-ojo gimtadienio jau tikrai galite duoti gerti augalinius gėrimus (kaip, beje, ir karvių pieno), tačiau nepersistenkite: 2–3 stiklinės yra maksimali norma, kad nesumažėtų vaiko apetitas ir jis noriai valgytų ir kitokį maistą.

Visuomet palankesnė – įvairi mityba, tad jei vaikas nėra alergiškas karvių pienui, jam galima duoti ir pieno produktų, ir augalinių gėrimų.

Beje, natūralaus augalinio gėrimo galite pasigaminti ir patys iš riešutų ir sėklų.

Susiję straipsniai

Kariesogeninė mityba. Koks maistas sukelia kariesą?

Kariesogeniniai maisto produktai – maistas, bloginantis dantų būklę ir lemiantis ėduonies atsiradimą.

10 stalo etiketo taisyklių vaikams

Vaikams tikrai nebūtina išmanyti visų etiketo subtilybių, tačiau pagrindinių taisyklių vertėtų laikytis nuo pat mažumės.

Tyrelės su obuoliais kūdikiams (receptai)

Lengvai salstelėjęs, tačiau ne itin ryškus obuolių skonis puikiai dera su įvairiais ingredientais ir patinka daugeliui mažylių.