Kaip dažnai kūdikis turėtų tuštintis? (8)

Mama keičia kūdikiui sauskelnes New Africa | Shutterstock.com

Naujųjų tėvelių dalis gyvenimo neišvengiamai susijusi su sauskelnėmis. Aišku viena: per pirmuosius kelis kūdikio gyvenimo mėnesius neišvengiamai pakeisite galybę nešvarių sauskelnių. Vidutiniškai paskaičiuota, kad per pirmuosius mažylio metus į konteinerius jų iškeliauja apie 3000 (t. y. apie 250 vnt. per mėnesį ir daugiau nei 8 vnt. kasdien). Tačiau kaip žinoti, ar kūdikis tuštinasi taip dažnai, kaip turėtų?

Kas lemia kūdikio tuštinimosi dažnį?

Pirmiausia tuštinimosi dažnis priklauso nuo to, ar kūdikis maitinamas motinos pienu ar pieno mišiniais. Taip pat nemažai įtakos turi kūdikio virškinimo sistemos ypatumai bei tam tikros medicininės būklės.

Jeigu neramu, kad naujagimis ar kūdikis jau kelias dienas nesituštino, pasitarkite su vaikelį prižiūrinčiu gydytoju, ką daryti. Taip pat galite remtis ir šiame straipsnyje pateikiamomis gairėmis.

Kada naujagimis turėtų pasituštinti pirmą kartą?

Daugelis naujagimių pirmą kartą pasituština per pirmąsias 24–48 gyvenimo valandas. Šios išmatos, vadinamos mekonijumi, būna tirštos, lipnios, panašios į degutą. Mekonijus susidaro, kai dar būdamas gimdoje vaisius nuryja vaisiaus vandenų. Ši klampi masė susiformuoja iš žarnų epitelio ląstelių, gleivių, amniono skysčio, vaisiaus odos plaukelių, tulžies ir vandens.

Mekonijaus aptiksite pirmosiose keliose naujagimio sauskelnėse. Jo bus tol, kol virškinimo sistema visiškai išsivalys. Mekonijų gana sunku nuvalyti nuo naujagimio odos, tačiau gera žinia – ta, jog jis paprastai neturi jokio kvapo, kitaip, nei vėliau pasirodysiančios išmatos.

Vėliau išmatų konsistencija ir net spalva skirsis. Tai nulems, ar naujagimis žindomas (arba maitinamas nutrauktu motinos pienu), ar maitinamas pieno mišiniu.

Kaip dažnai turėtų tuštintis žindomi naujagimiai?

Daugelis krūtimi maitinamų naujagimių tuštinasi po kiekvieno ar beveik kiekvieno maitinimo. Normalu, jei po vieno maitinimo naujagimis pasituština ir daugiau negu vieną kartą. Pirmąsias 6 gyvenimo savaites naujagimis gali tuštintis šešis ar daugiau kartų per parą. Po maždaug pusantro mėnesio tuštinimosi dažnis gali suretėti.

Dėl fiziologinių priežasčių ir dėl nedidelio skrandžio naujagimiams reikia „atlaisvinti“ daugiau vietos, tad dažnai jie pasituština net ir žįsdami ar mamos pieną gerdami iš buteliuko.

Kita vertus, kai kurie žindomi naujagimiai tuštinasi tik kartą per kelias dienas ar net savaitę (ypač sulaukę dviejų savaičių ir vėliau). Taip yra dėl to, kad mamos pienas – labai lengvai suvirškinamas ir gerai pasisavinamas.

Taigi, tiek dažnas naujagimių tuštinimasis po kiekvieno žindymo, tiek ir tuštinimasis kas kelias dienas traktuojami kaip norma.

Kaip turėtų atrodyti žindomų naujagimių išmatos?

Žindomų mažylių išmatos yra minkštos, grūdėtos, garstyčių spalvos. Tėvai teigia, kad jos – kur kas mažiau intensyvaus kvapo lyginant su pieno mišiniais maitinamų ar papildomai primaitinamų kūdikių, tačiau vis tiek tai yra kakučiai ir tikėtis, kad jie kvepės maloniai, nereikėtų.

Plačiau skaitykite:

Kaip dažnai turėtų tuštintis pieno mišiniais maitinami naujagimiai?

Tėvai gali tikėtis, kad pieno mišiniais maitinami naujagimiai tuštinsis nuo vieno iki keturių kartų per parą. Tačiau svarbu žinoti, kad pieno mišiniu maitinamas kūdikis kasdien gali tuštintis ir mažiau nei 1–4 kartus. Viskas priklauso nuo mažylio virškinimo sistemos.

Kaip turėtų atrodyti mišiniais maitinamų naujagimių išmatos?

Jos būna nuo geltonos iki rusvos spalvos, yra tvirtesnės, kietesnės nei žindomo kūdikio. Išmatos būna ir stambesnės, kitokio kvapo, lyginant su žindomų kūdikių. Taip yra dėl to, kad mišinys virškinamas ilgiau.

Jeigu neramu, kad mišiniu maitinamas naujagimis per ilgai nesituština, pasitarkite su gydytoju.

Kaip vėliau atrodys paūgėjusio kūdikio išmatos?

Nesvarbu, kokiu būdu maitinate kūdikį, visiškai normalu ir tikėtina, kad mažyliui sulaukus 6–8 savaičių tuštinimosi dažnis gerokai sulėtės. Kūdikiui augant jo žarnynas bręsta, virškinimas normalizuojasi, tampa veiksmingesnis.

Jei kūdikio išmatos vizualiai atrodo minkštos, jeigu jis priauga svorio, nieko tokio, jei kūdikis tuštinasi tik 1 ar 2 kartus per savaitę.

Kai kūdikį pradėsite primaitinti kietu maistu, jo išmatos vėlgi pakis: taps kietesnės ir intensyvesnio kvapo, kur kas panašesnės į suaugusiųjų. Normalu jeigu prasidėjus primaitinimui kūdikio išmatose pamatysite nesuvirškinto maisto likučių (ypač jeigu nuo pat primaitinimo pradžios rinksitės kūdikio vedamą primaitinimą, t.y. primaitinimą gabaliukais, o ne trintomis košelėmis).

Kokių tuštinimosi pokyčių pastebėjus reikėtų kreiptis į gydytoją?

Nors vidurių užkietėjimas kūdikiams pasitaiko retai, turėtumėte stebėti, ar neatsirado šią nemalonią būklę liudijančių simptomų:

 • Išmatos tapo kietos, tarsi sudžiūvusios;
 • Kūdikis atsisako valgyti;
 • Sunkiai tuštinasi, stena, įtempia veido raumenis;
 • Verkia, nors tam nėra kitų objektyvių priežasčių;
 • Kietas pilvukas;
 • Išmatose matyti kraujo.

Jei pastebėjote kurį nors iš šių simptomų, kreipkitės į gydytoją.

Taip pat vertėtų kreiptis į gydytoją, jei išmatos yra vandeningos (kūdikis viduriuoja), pilkos, baltos ar juodos spalvų ar jose pastebėjote kraujo siūlelių ar kraujo.

Įvairius virškinimo ir šalinimo sistemos negalavimus neretai lemia alergija pieno baltymu, tad gydytojas turėtų skirti ją nustatyti padėsiančius tyrimus. 

Susiję straipsniai

Priežasties ir pasekmės sąsaja: kaip kūdikiai mokosi?

Kūdikiai greitai atranda ryšį tarp veiksmų ir jų rezultatų. Tai dar vadinama priežasties ir pasekmės sąsaja.

Geriausios knygos vaikams: rekomenduoja tėvai

Paprašėme tėvelių rekomenduoti geriausias, skaitomiausias ir pačias mylimiausias knygas vaikams. Dalinamės net 50 knygų sąrašu!

Pirmoji kūdikio šypsena

Pirmoji valinga kūdikio šypsena yra vienas laukiamiausių mažylio pasiekimų ir saldžiausia dovanėlė tėvams.

Naujausi komentarai

 1. Amadra
  Amadra prieš 3 mėn.

  Rugiliukass parašė:
  Sveiki,dukryte atsisako krutines,pradedi siulyt iskart pradeda verkt paimi panesiot apsiramina,taip pat buna vakarais sunkiai tustinasi steni,ir nezinom ka daryt?

  Kiek laiko kudikiui? Ar duodate ciulptuka? Ar bandete maitinti prisnudusia? Bendrai, jei tik mp maitinate, tai neturetu kieteti viduriukai, nes mp beveik visas susivirskina. Bet galbut prigaudo oro, neatsirugsta ir pucia pilvuka. Dujas isjudinti padeda lengvai pagal laikrodzio rodykle masazuoti pilvuka. Taip pat guldyti ant pilvuko, lengvai, sulenkus kojytes, jas kelis kartus prispausti prie pilvuko, paminti dviratuka.

 2. User has not uploaded an avatar
  Rugiliukass prieš 3 mėn.

  2 menesiai,ciulptuko neduodam,bandeme valgo prisnudusi kaip nebenori ispjauna,viduriukai jai ir nekieteja tustinasi jinai skistai tik kad sunku jai kazkodel issitustint labai stena?

 3. Amadra
  Amadra prieš 3 mėn.

  Jei prisnudusi valgo, tai gali buti, kad jai kruties streikas. Laikina, bet labai is pusiausvyros ismusantis periodas. Is asmenines patirties - stenkites ramiai ir kantriai paduoti kruti. Jei spjauna, paciuciuokite ir bandykite vel. Galite vos vos isspausti pieno lasiuka pries duodama. Bandykite dazniau mieganciai paduoti. Cia labai daug kantrybes reikes. O tas stenejimas gali kilti arba nuo duju, arba del diegliuku. Apie dujas jau rasiau. O nuo diegliuku vaistu nera. Galite pamasazuoti svelniai, galite nuoga ant savo nuogo kuno pasideti (dali kudikiu tas veikia raminamai). Kartais padeda silta vonia. Bet ir cia apsisarvuokit kantrybe.

 4. miško_uogytė
  miško_uogytė prieš 3 mėn.

  Sveikos, mažylei 5 dienos, šiandien visą dieną po kiekvieno maitinimosi tuštinasi. Pagal literatūrą išmatos kaip ir normalios (garstyčių spalvos, skystokos, su daug grūdelių) foto nesinori dėti. Kad tuštinasi taip dažnai gal ir normalu, bet neramu nes prieš kiekvieną tuštinimąsi stipriai verkia, steni, atrodo, kad su dideliais skausmais atlieka reikalus. Širdį skauda, kas galėtų buti? 😥

 5. User has not uploaded an avatar
  Rugiliukass prieš 2 mėn.

  Kudikiui 2.5 menesio atsisako vienos kruties,bandai maitint verkia piksta ir nezinom kodel taip yra anksciau kaip tik tik is jos daugiau valge?