Alergiško kūdikio ir vaiko mityba (10)

Alergiško kūdikiui vaiko mityba

Kas yra alergija?

Alergija (graikų k. allos – kitas + ergeia – veikimas) – tai padidėjusi organizmo imuninės sistemos reakcija į įvairias aplinkos medžiagas, kurios nėra pavojingos ir kurias nealergiški asmenys toleruoja gerai. Tokios medžiagos yra vadinamos alergenais.

Alerginei reakcijai pasireikšti reikalingi bent du kontaktai su alergenu: pirmą kartą alergenui patekus į organizmą, jame susidaro antikūnų, vadinamų imunoglobulinais.

Organizmui vėl susidūrus su tuo pačiu alergenu, įvyksta alerginė reakcija. Vaikams, ypač mažiems, alergines reakcijas dažniausiai sukelia maisto alergenai.

Jei vaiko bent vienas iš tėvų yra alergiškas, didesnė tikimybė, kad ir vaikas turės vienokią ar kitokią alergiją (bet ne būtinai tiems patiems alergenams). Jei paaiškėtų, kad kūdikis ar vaikas yra alergiškas vienam ar kitam maisto produktui – nenusiminkite: daugumą alergijų vaikai „išauga“.

Kaip suprasti, kad mažylis alergiškas maistui?

Alergija maistui kūdikiui gali pasireikšti įvairiais būdais: odos bėrimu, virškinimo problemomis, o retaisatvejais ir daugkartiniu čiauduliu, kosuliu ar net dusuliu.

Tiesa, virškinimo problemos nebūtinai reiškia, kad vaikas yra alergiškas – pilvo pūtimas, skausmas, viduriavimas, pykinimas, kraujingos išmatos gali būti ir maisto netoleravimo požymis.

Skirtumas tarp alergijos ir maisto netoleravimo yra tas, kad alerginė reakcija kyla dėl imuninės sistemos padidėjusio jautrumo.

Maisto netoleravimo atveju imuninė sistema reaguoja į tam tikrą medžiagą normaliai, o minėti simptomai pasireiškia dėl to, kad organizmas negamina reikiamų fermentų, viena ar kita maisto medžiaga nėra suvirškinama.

Ar žindomi kūdikiai gali būti alergiški?

Žindomiems kūdikiams gali išsivystyti alergija produktams, kuriuos valgo mama, tačiau nerekomenduojama „profilaktiškai“ išbraukti iš sąrašo vienų ar kitų produktų – žindyvės meniu turi būti visavertis (bet saikingas).

Koreguoti žindyvės meniu reikėtų tik tuo atveju, jei pastebėtumėte alerginę reakciją ar maisto netoleravimo požymius.

Kokių produktų vengti pradėjus primaitinti?

Jeigu iki primaitinimo pradžios jokios alerginės reakcijos nepasireiškė, alergijų tikimybė yra nedidelė. Mažylį rekomenduojama pradėti primaitinti nuo daržovių, kiekvieną naują produktą įvedant kas savaitę, kad spėtumėte pastebėti, ar nepasireiškė lėtojo tipoalergija.

Jei mažyliui paragavus naujo produkto pasireiškia panašūs į alergiją požymiai, kurį laiką neduokite to maisto produkto, po kiek laiko vėl pabandykite. Atidžiau stebėkite mažylį, jeigu pradėtas primaitinti jis atpila, vemia, jam pučia pilvuką ar pakinta išmatos.

Dažniausiai alergiją sukelia karvių (taip pat ožkų) pieno produktai, kiaušiniai, kviečiai, žuvys, riešutai, sojos. Pastaruoju metu padaugėjo alergijos salierams atvejų, todėl šių daržovių vaikui į maistą nedėkite bent iki 1 metų.

Kuo vėliau duokite ragauti ir kivių. Pirmaisiais gyvenimo metais venkite braškių ir žemuogių.

Vaikus alergizuojančių produktų aštuonetukas:

 1. Pienas
 2. Kiaušiniai
 3. Žemės riešutai
 4. Sojos
 5. Kviečiai
 6. Kiti riešutai (augantys ant medžių)
 7. Žuvys
 8. Vėžiagyviai

Nuo mažumės pratinkite gerti vandenį

Įvairios žolelės taip pat gali sukelti alergiją, todėl žolelių arbatos vaikams siūlykite tik retkarčiais. Į alergiją linkusiam mažyliui pablogėti gali ir nuo ramunėlių, čiobrelių ar kmynų arbatos. Alergiškiems vaikučiams iki 1-ojo gimtadienio duokite gerti tik vandens.

Visavertė mityba be kai kurių produktų

Jeigu jūsų mažylis yra alergiškas kuriam nors maisto produktui, net jei alergija nėra ryški, alergologai pataria jį iš vaiko raciono visiškai išbraukti. T

ačiau nepamirškite, kad vaiko mityba turi būti visavertė, todėl išbrauktą produktą privalote pakeisti kitais.

Nepamirškite, kad alergizuojantį produktą keisdami kitu, turite taip pat atidžiai stebėti, ar mažylis nesureaguos į pakaitalą – jis taip pat gali sukelti alergiją.

Toliau pateikiame dažniausias alergijos maistui rūšis ir produktų, kuriuos alergiškas mažylis gali vartoti, sąrašus.

 • Alergija kviečiams. Siūlomi vartoti pakaitiniai produktai:grikiai, kukurūzai, linų sėmenys, ryžiai, ankštinės daržovės, burokėliai, gūžinės salotos, kopūstai, soros, riešutai, bulvės, bolivinės balandos (lot. ChenopodiumquinoaWilld.), sago kruopos (gaminamos iš palmių arba bulvių ir kukurūzų krakmolo), sorgų kruopos (lot. Sorghum), sojos, laukiniai ryžiai.
 • Alergija gyvūninės kilmės (karvių, ožkų, avių ir kt.) pieno baltymams. Siūlomi vartoti pakaitiniai produktai: ryžių pieno gėrimas, sojų pienas, avižų pienas, žemės riešutų arba migdolų pienas, bolivinių balandų pieno gėrimas, kokosų pienas, sojų, ryžių arba avižų grietinė, palmių, žemės riešutų arba kokosų sviestas, saulėgrąžų branduolių margarinas, sojų varškė (angl. tofu).Svarbu: ryžių, avižų, sojų, riešutų ir kiti pieno pakaitalai nėra skirti kūdikiams, todėl medikai siūlo mažyliams jų duoti ragauti ne anksčiau kaip nuo 1 metų.
 • Alergija kiaušiniams. Šiuo atveju parduotuvėse galima įsigyti natūralaus kiaušinio pakaitalo miltelių.
 • Alergija kakavai ir šokoladui. Siūlomi vartoti pakaitiniai produktai:saldžiavaisių pupmedžių milteliai, melasa, džiovinti vaisiai, klevų sirupo sviestas.
 • Alergija uogoms ir vaisiams. Kai kurie produktai, pvz., vaisiai ir uogos, mažiau alergizuoja, kai yra termiškai apdoroti. Taigi, jei pastebėjote, kad jūsų mažyliui netiko, pavyzdžiui, obuolys, pabandykite jį iškepti. Jeigu įtariate, kad vaikas alergiškas daugeliui vaisių ar uogų, reikėtų rinktis tokius, kurie itin retai sukelia alergiją: mėlynės, bananai, slyvos, geltonieji ir raudonieji serbentai, taip pat termiškai apdoroti vaisiai: kepti obuoliai;obuolių ir kriaušių, razinų kompotas, virtos razinos, virta uogienė, džemas (nuo 2 metų).

Kryžminės alergijos

Jei paaiškėja, kad jūsų mažylis yra alergiškas vienam ar kitam produktui, yra galimos ir kryžminės reakcijos. Pvz., jei vaikas alergiškas kiaušiniams, gali pasireikšti alergija ir vištienai.

Jei jis alergiškas karvių pienui, atsargiau reikėtų valgyti jautieną ir veršieną. Jei netinka vienos rūšies riešutai, greičiausiai organizmui netiks ir kiti. Ta pati taisyklė galioja ir žuvims.

Beržų žiedadulkėms jautrūs vaikai gali būti alergiški obuoliams, morkoms, kiviams, persikams, abrikosams, kriaušėms, lazdynų riešutams, salierams. Alergiškieji pelynams gali netoleruoti ramunėlių, saulėgrąžų.

Visuomet, kai įtariate, kad mažyliui netinka kurie nors maisto produktai, jų nebevartokite ir ieškokite produktų, kuriais galite juos pakeisti. O jeigu problema kartojasi, pasikonsultuokite su gydytoju.

Mažylio receptaiParengė knygos ir interneto svetainės „Mažylio receptai“ komanda,
Konsultavo Vaikų ligoninės VU Santariškių klinikų filialo Vaikų pulmonologijos
ir alergologijos centro direktorė doc. dr. Odilija Rudzevičienė
www.mazylioreceptai.lt

Susiję straipsniai

Kūdikio primaitinimas: kalakutienos receptai

Kalakutiena yra vienas iš geriausių pasirinkimų, supažindinant kūdikį su mėsa. Ji itin lengvai virškinama, turi daug baltymų, vitaminų ir mineralinių

Kiek vandens reikia vaikui?

Kodėl vanduo toks svarbus ir kiek jo apytiksliai kasdien reikėtų suvartoti vaikams?

Augaliniai gėrimai vaikams: ar jie gali visiškai atstoti įprastą pieną?

Veganiškai besimaitinantys ar tiesiog alternatyvų karvės pienui dėl jo netoleravimo ieškantys tėvai dažnai domisi, ar augaliniai gėrimai yra tinkami.

Naujausi komentarai

 1. Neegzistuojantis vartotojas
  prieš 7 m.

  7 men mums

 2. monamour prieš 5 m.

  Prašau rekomenduokit dietologą vaikui Kaune. Reikalinga, kad sudarytų meniu alergiskam vaikui. labai aciu

 3. User has not uploaded an avatar
  dzeizi prieš 3 m.

  Idėjos alergiukų ir juos maitinančių mamų receptams: https://www.instagram.com/allergy_friendly_recipes/

 4. User has not uploaded an avatar
  bruknemeta prieš 3 m.

  Sveikos, Mamytės,
  Alergiškų vaikų tėvelių atsakymai nesudaro net pusės visų atsakiusiųjų. Respondetų iki užsibrėžto tikslo trūksta visai nedaug. Prašau padėti ir užpildyti anketą, kuri yra iš tiesų trumpa ir lengvai suprantama bei kiekvienam prieinama. Šiuo metu studijuoju mediciną IV kurse ir rašau tiriamąjį mokslinį darbą, kuris yra susijęs su tėvų požiūriu į vaikų alergijas maistui. Prašau Jūsų skirti keletą minučių ir užpildyti anketą ir taip prisidėti prie mano darbo
  Anketos nuoroda: https://forms.gle/X7Gf6pWUWeakfrkA9

 5. User has not uploaded an avatar
  PanelėBu prieš 2 m.

  Čia labai daug idėjų su konkrečiais produktų pavyzdžiais alergiškiems, nuorodomis į parduotuves: www.viskasbe.lt , gal kuri mamytė dar nematėte ir rasite čia sau atsakymus

Skelbimai

8,00 €
40 | 12 | M
1,00 €
26 | 16,3 cm
10,00 €
40 | 12 | M