Kodėl kūdikis seilėjasi? (76)

Kūdikis seilėjasi Cryptographer | Shutterstock.com

Seilėjimasis būdingas bet kokio amžiaus kūdikiams – nuo pirmųjų gyvenimo mėnesių iki pirmojo gimtadienio ir net vėliau.

Seilėjimasis daugeliu atvejų yra geras ženklas, nes, mokslininkų nuomone, rodo, kad kūdikio viršinimo sistema vystosi ir bręsta. Jei kūdikis seilėjasi ir pučia burbulus, tai reiškia, kad jis vystosi ir fiziškai: seilėjimasis užuodus maistą rodo, kad bręsta uoslė.

Kiekvienas kūdikis yra skirtingas: vieni mažyliai seilėjasi labai nedaug, kitiems seilės tiesiog varva. Intensyviau seilėtis kūdikis pradeda sulaukęs 2–3 mėn. Seilėjimosi fazė trunka maždaug tol, kol vaikui sukanka 12–15 mėn. Seilėtekis įprastai padidėja dygstant dantims.

Seilės – labai svarbios ir reikalingos. Jos padeda nuryti maistą, nuplauna dantis ir dantenas, maisto perteklių ir bakterijas ir kt., tačiau kartais gali ir įspėti apie tam tikrus kūdikio negalavimus.

Seilių paskirtis ir nauda

 • Seilės sudarytos iš fermentų, naudingų kūdikiui virškinant pusiau kietą ar kietą maistą. Šie fermentai padeda neutralizuoti skrandžio rūgštį, seilės padeda užauginti ir subrandinti kūdikio žarnyno gleivinę ir apsaugo stemplę nuo sudirginimo.
 • Palengvina maisto rijimą. Seilės yra lipnios ir slidžios, tad „suriša“ maistą ir padeda jį lengviau nuryti.
 • Nuplauna maisto likučius.
 • Apsaugo kūdikio dantis.

Pagrindinės kūdikių seilėjimosi priežastys

 • Perteklinė seilių gamyba. Kūdikiai, kaip ir suaugusieji, turi 6 seilių liaukas. Kartais jos gamina per daug seilių (ypač seilių liaukoms pradėjus intensyviau vystytis), todėl seilėtekis padidėja. Seilių kasdien gali būti pagaminama net iki 1–2 litrų.
 • Labai intensyvus seilėjimasis kartais siejamas su nepakankamai išsivysčiusiais burnos raumenimis. Pavyzdžiui, suaugusiesiems seilėtekį kiek pristabdyti padeda dantys ir burnos raumenys, o mažylis visiškai kontroliuoti rijimo raumenis išmoksta tik sulaukęs 18–24 mėn.
 • Dantų dygimas. Jei mažylis pradėjo gausiai seilėtis, tikriausiai jam dygsta ar tuoj pradės dygti dantukai. Kartais pirmieji dantukai prasikala labai anksti – 3 mėnesių, o kartais pasirodo itin vėlai – net dvylikos mėnesių ir vėliau, tačiau didžiausia tikimybė – kūdikiui sulaukus 4–7 mėnesių. Mėnesį ar netgi du prieš pasirodant pirmiesiems dantukams mažylis gali pradėti smarkiai seilėtis. Tikriausiai pastebėsite, kad jis gargaliuoja seiles, kramto daiktus, kiša rankytes į burną, žįsdamas kandžioja krūtį.
 • Seilėtekis gali signalizuoti, kad kūdikis jau yra pasiruošęs valgyti kietą maistą. Jei kūdikis intensyviau seilėjasi, o kartu ir pradeda kištis į burną rankutes, tai rodo, kad jo motorikos įgūdžiai jau visai neblogai išsivystę ir netrukus gali būti tinkamas laikas pradėti primaitinimą. Kai kūdikis čiulpia rankas, jo burnoje esantys receptoriai signalizuoja smegenims pradėti seilių gamybą.

Kaip apsaugoti kūdikio veidą ir drabužius nuo seilių?

Kaip jau tikriausiai atspėjote, bene tinkamiausias daiktas siekiant apsaugoti kūdikio veidą ir drabužius nuo gausaus seilėtekio – seilinukai. Taigi, iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad belieka tik išsirinkti patinkančiais paveikslėliais ar raštais dekoruotus seilinukus. Tačiau to neužtenka: atkreipkite dėmesį, kad seilinukas būtų kelių sluoksnių ir gerai sugertų drėgmę, antraip kūdikio drabužėliai vis tiek liks drėgni. Beje, galima įsigyti seilėms sugerti ir maitinimui skirtų seilinukų, tad jie gali skirtis ne tik dydžiu ir forma, bet ir būti pagaminti iš skirtingų medžiagų (pavyzdžiui, maitinimui skirti seilinukai gaminami iš plastiko).

Kai pastebėsite, kad kūdikio veidas drėgnas nuo seilių, veiduką nuvalykite, taip pat įsitikinkite, kad drėgmė nesikaupia ties kaklo raukšlėmis, nes oda gali iššusti, gali atsirasti bėrimų.

Svarbu

Seilinuko niekada nepalikite kūdikiui užmigus ar snūduriuojant. Vos tik kūdikis užmigs, seilinuką iškart nusekite / nuriškite.

Kada seilėjimasis gali reikšti kokią nors problemą ar net ligą?

Kartais gausesnis seilėjimasis gali būti ir rimtesnės problemos požymis:

 • Dehidratacija. Jei kūdikis geria mažiau negu įprastai, o lauke karšta, seilės gali tapti tirštos, klampios. Tai gali būti vienas iš prasidedančios dehidratacijos požymių, todėl fiksuokite, ar kūdikis normaliai šlapinasi (t. y. per dieną pakeičiate bent kelias sauskelnes).
 • Pagausėjęs seilėtekis gali reikšti, kad kūdikiui skauda gerklę. Tai galima nuspėti, jei kūdikis čiupinėja ausis arba kaklo sritį.
 • Seilėtekis gali padidėti ir dėl sezoninės alergijos, tačiau greta seilėtekio turi pasireikšti ir kiti simptomai: čiaudulys, sloga, akių paraudimas ir kt.
 • Jeigu kūdikio burnytėje atsiranda paraudimų, pūslelių ar baltų dėmelių, gali būti, kad jis pasigavo virusinę infekciją – plaštakų, pėdų ir burnos ligą, kurią sukelia pikorna virusai, arba pienligę, todėl reikėtų pasitarti su gydytoju.
 • Neurologinės ligos, insultas, veido paralyžius. Visi šie negalavimai kūdikiams pasireiškia labai retai, bet apie juos irgi gali įspėti pagausėjęs seilėtekis.

Susiję straipsniai

Sugniaužti kūdikio kumščiai: ar reikėtų sunerimti?

Naujagimiai atlieka iš pažiūros spazminius judesius ir dažnai įsitempia, gniaužia kumštukus. Ar tėvams reikėtų dėl to sunerimti?

Vaiką sugėlė vabzdžiai: ką daryti?

Vabzdžių įgėlimai gali kelti pavojų alergiškiems vaikams: tokiu atveju gali pasireikšti sunkių simptomų, tad prireikia skubaus gydymo.

Kūdikių raidos šuoliai (pasiekimų savaitės)

Kūdikiams pasireiškia gebėjimų raidos šuoliai, kurie dar vadinami pasiekimų savaitėmis.

Naujausi komentarai

 1. Juditel3
  Juditel3 prieš 5 m.

  Orxideja9891 parašė:
  Faina. Ir neturejot vargo didelio 🙂

  Tikrai lengvai dygo, tik tas laukimas labai ilgas buvo bendraamziai seniai su dantim, o mum tik dygo

 2. User has not uploaded an avatar
  Indre_st prieš 3 m.

  Helppp mamos! Kas susidurete( iate) su "kosminiu" dantu dygimu?
  P.S nepakelias skausmas,stiprus irzlumas,nevalgymas, nemiga, letas dygimas, temperatura,seiletekis.

  Musu dukrai 15men ,turi 4dantis. Apie 7menesius be pertrauku mes kankinames su dantu dygimo pozymiais (isvardinti auksciau). Gal turite kokiu nors stebuklingu patarimu. Pasidalinkite savo patirtimi.

 3. Mantile
  Mantile prieš 2 m.


  mum 3.5 men, mergaite lb seilejas rankas kisas gal auga dantukai? tas pastorejimas is vidines puses

 4. Sieloja
  Sieloja prieš 2 m.

  Mantile parašė:
  mum 3.5 men, mergaite lb seilejas rankas kisas gal auga dantukai? tas pastorejimas is vidines puses

  Panašu, kad gali būti. Pas mus vaizdas dabar panašus. Tik dar vienoje pusėje šviečia pats dantis. Tik vis neišsikala. 🤷🙈

 5. User has not uploaded an avatar
  linspi prieš 2 m.

  Seilejasi stipriai nuo 4 mėn, tuoj bus 7 mėn. O dantų nesimato ir nepanašu kad bus.