Kūdikių pienligė (kandidozė): simptomai, priežastys ir gydymas (63)

riopatuca | Shutterstock.com

Pienligė – grybelinė infekcija, kuri dažniausiai pažeidžia kūdikio burnos gleivinę. Gleivinė parausta, tampa skausminga, formuojasi baltos, sunkiai nuvalomos apnašos.

Kas yra pienligė?

Pienligė yra grybelinė infekcija, kurią dažniausiai sukelia baltasis balkšvagrybis (lot. Candida albicans). Šio grybelio natūraliai būna ir sveiko žmogaus organizme (ant odos, burnoje, gerklėje, žarnyne, moters makštyje).

Paprastai šis grybelis pavojaus nekelia, bet susirgus, nusilpus imunitetui, po antibiotikų vartojimo ir dėl kitų priežasčių grybeliai gali pradėti sparčiai daugintis, išplisti ir sukelti infekcijas.

Moterys dažniausiai serga makšties kandidoze, t.y. grybeliai išplinta makštyje.

Pienlige taip pat dažnai serga naujagimiai ir kūdikiai iki vienerių metų amžiaus, nes jų imuninė sistema bei burnos ir žarnyno mikroflora dar nėra brandi. Pienligė dar dažnesnė, jeigu vaikas gimė neišnešiotas, dažnai atpila, jo imunitetas silpnas dėl lėtinių ligų ir/arba vartojamų vaistų, po antibiotikų vartojimo, dantų dygimo laikotarpiu.

Grybeliai dažniausiai pažeidžia vaikų burnos gleivinę, gali sukelti odos bėrimus, pažeidimus (įprastai sėdmenų, tarpvietės, kirkšnių srityje).

Labai retais atvejais grybeliai gali išplisti po visą organizmą ir pažeisti odą, nagus, vidaus organus, gali prasidėti kandidozinis sepsis.

Kūdikių pienligės simptomai

Pienligė sukelia plika akimi matomus ir nemalonius simptomus, sergančio vaiko elgesys ir įpročiai greitai pasikeičia.

Kūdikių burnos kandidozės (pienligės) požymiai:

 • Baltos apnašos ant kūdikio burnos, žandų, dantenų, liežuvio. Iš pradžių apnašų taškeliai nedideli, pavieniai, tačiau jie plinta ir susilieja. Nubraukus apnašas, gali pasirodyti kraujo. Išplitusias apnašas nubraukti sunku, jos primena varškę (jeigu apnašos nusibraukia lengvai, tikėtina, kad tai tiesiog pienas ar mišinėlis);
 • Paraudusi, skausminga burnos gleivinė, liežuvis;
 • Dėl skausmo kūdikis atsisako valgyti ir/arba žinda neįprastai (žinda neramiai, vis paima ir vėl paleidžia krūtį/buteliuką, nepakankamai apžioja, keistai suka galvytę ir pan.);
 • Kūdikis nepasisotina, jam gali prastai augti arba net kristi svoris;
 • Netinkamai žindantis kūdikis prisiryja oro, todėl dažniau atpila, jam pučia pilvuką;
 • Kūdikis yra neramus, piktas, irzlus;
 • Retais atvejais, ligai pažengus gali pakilti temperatūra;
 • Burnoje išplitę grybeliai gali sukelti stomatitą (burnos minkštųjų audinių uždegimą).

Kūdikių odos kandidozės (pienligės) požymiai:

 • Candida grybeliai yra viena iš sauskelnių dermatito priežasčių;
 • Iš burnos grybeliai patenka į žarnyną, o iš ten, su išmatomis – ant aplink esančios odos, todėl sukelia bėrimus tarpvietėje, ant sėdmenų, kirkšnyse;
 • Bėrimai yra skausmingi, raudonos spalvos, jų krašteliai gali būti tamsesni, iškilę;
 • Bėrimai dažnai yra su žaizdelėmis, įtrūkimais;
 • Gali kilti lytinių organų uždegimai (mergaitėms – vulvovaginitas, berniukams – balanopostitas).

Generalizuota (po visą organizmą išplitusi) kandidozė:

 • Pasitaiko labai retai ir pažeidžia nagus, vidaus organus, gali prasidėti kandidozinis sepsis.

Kaip kūdikis užsikrečia pienlige?

Dažniausiai grybeliai į naujagimių organizmą patenka gimdymo metu nuo pienlige sergančios motinos.

Jeigu pienligė yra pažeidusi moters spenelius, kūdikis gali užsikrėsti žįsdamas (ir atvirkščiai – pienlige užsikrėtęs kūdikis grybeliu gali užkrėsti mamos spenelius).

Grybelius kūdikiams tėvai kartais „perduoda“ aplaižydami ir kūdikiui paduodami nukritusius čiulptukus, šaukštelius, duodami kąsnelį maisto iš savo burnos ir pan.

Kūdikių pienligės nustatymas (diagnozė)

Kūdikių pienligė diagnozuojama apžiūrėjus pažeistas vietas –burnytę ir odos bėrimus.

Diagnozę galima patvirtinti paėmus pažeistos gleivinės ar odos mėginėlį ir jį apžiūrėjus po mikroskopu.

Kūdikių pienligės gydymas

Įtarus pienligę reikėtų apsilankyti pas gydytoją, kuris įvertins grybelių sukeltus pažeidimus ir rekomenduos gydymą.

Gydymui naudojami priešgrybeliniai vaistai, kūdikių ir vaikų pienligė dažniausiai gydoma tepalais, valgomaisiais geliais. Simptomų slopinimui gali būti skirti vaistai nuo skausmo, taip pat karščiavimą mažinantys preparatai.

Gydytojas grybelių pažeistas vietas taip pat gali rekomenduoti valyti sodos tirpalu. Stiklinėje virinto, kambario temperatūros vandens reikia ištirpinti šaukštą sodos, šiame tirpale pamirkyti vatos gabaliuką ir juo švelniai valyti kūdikio burnytę.

Sodos tirpalu (ar bent jau švariu, virintu vandeniu) rekomenduojama nusivalyti krūtis (ypač spenelius) prieš ir po žindymo, kad kandidoze sergantis kūdikis jos neperduotų motinai (arba atvirkščiai).

Kūdikio čiulptukus, buteliukus, kramtukus, šaukštelius ir pan. būtina sterilizuoti arba pakeisti naujais. Negalima nukritusių kūdikio daiktų aplaižyti ir duoti mažyliui.

Grybelio sukelto sauskelnių dermatito atveju (kai pažeista kūdikio sėdmenų, tarpvietės, kirkšnių oda), būtina laikytis gydytojo nurodymų, jei paskirta – naudoti priešgrybelinius vaistus, taip pat imtis prevencinių ir gijimą skatinančių priemonių: naudoti gerai sugeriančias sauskelnes, jas laiku pakeisti ir nusausinti kūdikį, imtis kitų priemonių, padedančių išvengti sauskelnių dermatito.

Susiję straipsniai

Virusas ar bakterija: kaip atskirti?

Susirgus reikėtų išsiaiškinti, ar ligos sukėlėjas yra virusas, ar bakterija. Pastaruoju atveju gali prireikti antibiotikų.

Mikrocefalija – mažesnė nei įprasta kūdikio galva

Mikrocefalija yra būklė, kai kūdikio galva yra daug mažesnė nei kitų to paties amžiaus ir lyties kūdikių, dėl to gali sutrikti ir smegenų vystymasis.

Žvynelinė (psoriazė): kas ją sukelia ir kaip sau padėti?

Žvynelinė - viena nemaloniausių ligų, nes odos pažeidimai yra aiškiai matomi, o apie pačią žvynelinę sklinda nepagrįstų mitų ir klaidingų teiginių.

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  Dangustėė prieš 1 m.

  vitalyta parašė:
  Kas turite sauskelnių dermatita kaip gydote ur kiek laiko ? 2,mėn mažyliui paskyrė tepti bepanten o ant viršaus travocort 10d. Bijau hormona taip ilgai tepti

  Pakeiskit sauskelnes pirmiausiai, kuo daugiau oro vonių, bephanten tepkit tik ant sausos odos. Jei tai neveiks, tuomet bent kelias dienas patepkit hormonu.

 2. User has not uploaded an avatar
  Elivoj prieš 10 mėn.

  Sveikos, ar jums panašu į pienligę?

 3. User has not uploaded an avatar
  karolinamajauskyte86 prieš 7 mėn.

  Ar čia gali but pienlige

 4. Cavy
  Cavy prieš 7 mėn.

  karolinamajauskyte86 parašė:
  Ar čia gali but pienlige

  Mums iškart dēl balto liežuvio nustatė. Paklausė ar ką tik nevalgė, pasakiau, kad ne, tai išrašė daktarino

 5. User has not uploaded an avatar
  anonimee prieš 7 mėn.

  karolinamajauskyte86 parašė:
  Ar čia gali but pienlige

  reiktų žiūrėti ant pačio liezuvelio, ant gomurio.