Krūtinės pokyčiai nėštumo metu (38)

krūtinė nėštumo metu ArtFamily | Shutterstock.com

Krūtų padidėjimas ir jautrumas yra vieni pirmųjų nėštumo požymių, tačiau krūtys keičiasi visą nėštumo laikotarpį.

Kodėl nėštumo metu keičiasi krūtys?

Pastojus organizme prasideda hormoniniai pokyčiai, užtikrinantys normalią vaisiaus raidą ir padedantys moters kūnui jį sėkmingai išnešioti, pasiruošti gimdymui bei gimusio kūdikio žindymui.

Hormonai progesteronas ir estrogenas yra „atsakingi“ už pagrindinius krūtų pokyčius nėštumo metu, tačiau prie šio proceso „prisideda“ ir vėliau pieno gamyboje dalyvauja dar daugiau hormonų: folikulus stimuliuojantis hormonas (FSH), liuteinizuojantis hormonas (LH), prolaktinas, oksitocinas, žmogaus placentinis laktogenas (HPL).

Kaip nėštumo metu keičiasi krūtys?

Krūtų pokyčiai pirmojo nėštumo trimestro metu:

 • Krūtų skausmas, jautrumas. Tai vienas pirmųjų nėštumo požymių, kurį moterys gali jausti po pastojimo praėjus vos 1-2 savaitėms. Krūtų ir spenelių skausmas, jautrumas jaučiamas dėl suintensyvėjusios kraujotakos krūtyse ir pokyčių pieno liaukose: ima tankėti ir sudėtingėti pieno latakėlių tinklas, formuojasi pieną gaminančios ir kaupiančios pūslelės - alveolės ir kt.
 • Krūtinės padidėjimas. Krūtys nėštumo metu padidėja, visų pirma, dėl pieno liaukų padidėjimo. Jeigu moteris priauga daug svorio, padidėja ir pieno liaukas supantis riebalinis audinys (tačiau tai nutinka vėlesniu nėštumo laikotarpiu). Įprastai labiau padidėja arba pokytis ryškiau matomas, jeigu moters krūtinė iki nėštumo buvo maža ir/ arba jeigu tai pirmasis nėštumas. Jeigu moters krūtinė ir iki nėštumo buvo didelė, pokytis nėra toks ryškus, tačiau ji neretai tampa standesnė, kiek kietesnė.
 • Krūtinės niežulys. Krūtims didėjant tempiasi oda, todėl moteris gali jausti įtampą, niežulį, lyg badymą adatėlėmis ar skruzdžių bėgiojimą.
 • Išryškėjusios kraujagyslės ant krūtų. Nėštumo metu kraujo tūris padvigubėja, o kraujotaka tampa gerokai intensyvesnė, todėl pastojus labai greitai ima ryškėti krūtyse esančios kraujagyslės. Krūtis tarsi padengia tamsiai mėlynas, tankus kraujagyslių tinklas.

Krūtų pokyčiai antrojo nėštumo trimestro metu:

 • Tamsesnės aureolės. Nėštumo metu dėl hormonų veiklos padaugėja odai spalvą suteikiančio pigmento melanino ir atsiranda pigmentinių dėmių, patamsėja tos odos vietos, kurios ir prieš nėštumą buvo šiek tiek tamsesnės: speneliai ir aureolės aplink juos, o taip pat strazdanos, randai, pažastys, makštis, vidinė šlaunų pusė.
  Egzistuoja teorija, kad toks patamsėjimas nėra šalutinis nėštumo reiškinys, o turi praktinę reikšmę – naujagimio rega yra gan prasta, geriausiai jis mato kontrastus, todėl jam turėtų būti lengviau pamatyti tamsią aureolę, kontrastuojančią su šviesesne krūtimi.
 • „Mazgeliai“, maži spuogeliai aplink spenelius. Ant aureolių ir iki nėštumo yra nedidelių spuogelius primenančių darinukų, kurie nėštumo metu padidėja, patamsėja. Tai yra Montgomerio liaukos, išskiriančios antibakterinių savybių turintį, riebų sekretą, sudrėkinantį aureoles ir spenelius, apsaugantį juos nuo žalingų mikroorganizmų nėštumo bei žindymo metu.
 • Sukietėjimai, gumbeliai krūtyse. Nėštumo metu sukietėjimus, gumbelius, „guzelius“, „žirnelius“ krūtyse gali sukelti pieno latakėlių užsikimšimas arba tai gali būti gerybiniai augliukai fibroadenomos. Krūties vėžio tikimybė nėštumo metu (ypač, jeigu moteris yra jaunesnė, nei 35-erių) yra labai menka, tačiau užčiuopus bet kokį sukietėjimą krūtyje vertėtų pasitarti su gydytoju.
 • Spenelių išskyros. Tirštos, gelsvos išskyros iš spenelių yra priešpienis. Tai labai svarbus, pirmasis naujagimio maistas. Dažniausiai priešpienis atsiranda pačioje nėštumo pabaigoje, prieš gimdymą, bet gali pasirodyti ir 5-6 nėštumo mėnesį arba dar anksčiau.

Krūtų pokyčiai trečiojo nėštumo trimestro metu:

 • Visi aukščiau išvardinti pokyčiai yra dar ryškesni ir ryškėja iki pat gimdymo.
 • Strijos. Jeigu krūtys nėštumo laikotarpiu didėja labai greitai, nėščioji priauga daug svorio, ant krūtų gali atsirasti strijų. Net jei svoris nėštumo metu auga saikingai ir tolygiai, strijų atsiradimo išvengti gali būti sudėtinga, ypač jei nėščioji turi genetinį polinkį, jos oda yra mažiau elastinga, ji yra vyresnė

Išskyros iš krūtų nėštumo metu

Dažniausiai pačioje nėštumo pabaigoje, artėjant gimdymui, tačiau kartais ir 5-6 nėštumo mėnesį arba dar anksčiau iš spenelių pradeda sunktis tirštos, gelsvos išskyros - priešpienis.

Priešpienio pasirodymas yra normali nėštumo dalis ir neturėtų neraminti.

Pasirodžius priešpieniui nieko daryti nereikia.

Pastebima, kad priešpienio gamybą gali sustiprinti krūtinės stimuliavimas, susijaudinimas sekso metu.

Jeigu priešpienis išsiskiria gausiau, jaučiatės nemaloniai ir nekomfortiškai, naudokite specialius liemenėlių įklotus.

Priešpienio negalima nuspausti rankomis ar nusitraukti pientraukiu, nes tai gali paskatinti gimdos susitraukimus ir iššaukti priešlaikinį gimdymą!

Daugiau apie priešpienį skaitykite:

Kaip prižiūrėti krūtis nėštumo metu?

Siekiant išvengti arba sumažinti diskomfortą, nėštumo metu krūtimis gali tekti pasirūpinti labiau:

Pasirinkite tinkamą liemenėlę:

 • Didėjant krūtims reikės didesnės liemenėles – nėštumo metu moterų krūtinė neretai padidėja 1 ar net 2 dydžiais.
 • Didėjant krūtinei liemenėlių dydį nėštumo metu gali tekti pakeisti kelis kartus.
 • Nėštumo metu rinkitės gerai prilaikančią, platesnes petnešėles turinčią liemenėlę.
 • Liemenėlė turėtų būti pasiūta iš natūralaus, „kvėpuojančio“ audinio.
 • Venkite nėriniuotų, su kietesniais persiuvimais (ypač ties labai jautriais speneliais) liemenėlių, galinčių dar labiau dirginti jautrią odą.
 • Kartais rekomenduojama vengti vielinius pakietinimus turinčių liemenėlių, nes vielutės gali trikdyti kraujotaką, pieno tekėjimą, padidinti pieno latakėlių užsikimšimo riziką. Didelio pagrindo tokie nuogąstavimai neturi, problemų galėtų sukelti nebent labai ankštos, labai stipriai įsispaudusios liemenėlės ilgalaikis nešiojimas. Dažnai nėščiosios liemenėlių su vielutėmis atsisako paprasčiausiai dėl to, kad jos tampa nebepatogios.
 • Nėštumo pabaigoje daugeliui moterų patogu nešioti žindymo liemenėles su atsegamais kaušeliais. Be to, tai praktiškas pasirinkimas, nes jų netrukus prireiks.

Naudokite liemenėlės įklotus. Pasirodžius priešpieniui, naudokite į liemenėlę įdedamus, drėgmę sugeriančius įklotus. Jie būna vienkartiniai arba daugkartiniai. Jų galite įsigyti vaistinėse, didžiuosiuose prekybos centruose ir pan.

Drėkinkite odą. Didėjant krūtims oda įsitempia, sausėja, ją niežti, gali įtrūkti ir atsirasti strijų. Nemalonius simptomus gali palengvinti odos drėkinimas, todėl krūtis tepkite drėkinamuoju kremu arba aliejais. Tiesa, nuo strijų neišgelbės net ir „stebuklingi“ kremai, drėkinimas labiau skirtas sumažinti niežulį, dilgčiojimą.

Jeigu atsirado sukietėjimų, jie yra skausmingi, pašildykite juos kompresu ar šilta, nestipria dušo srove, pagulėkite šiltoje vonioje. Sukietėjimus švelniai masažuokite link spenelių (bet pačių spenelių perdėm „nejautrinkite“, nes tai gali paskatinti priešpienio išsiskyrimą). Šios priemonės padės, jeigu sukietėjimas atsirado dėl pieno latakų užsikimšimo.

Jeigu „guzeliai“, „žirneliai“ vis tiek išlieka, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Tikėtina, kad tai gerybiniai augliukai fibroadenomos. Gydytojas, įvertinęs situaciją, tikriausiai rekomenduos fibroadenomas stebėti, o po gimdymo arba joms pradėjus didėti, gali pasiūlyti operaciją.

Susiję straipsniai

Kaip nėštumas negrįžtamai pakeičia moters kūną?

Ko gero, esame girdėjusios, kad po nėštumo moteris niekada nebebūna tokia pat, kaip anksčiau. Dažniausiai taip kalbama apie psichologinius pokyčius.

9 nėštumo mėnuo: kaip išsimiegoti?

Nėštumo metu išsimiegoti nėra lengva, juolab jei nėštumas siekia paskutinį – 9-ąjį – mėnesį. Pilvukas – didelis, apsiversti sunku.

Moters kūnas po nėštumo: atsakymai į pagrindinius klausimus

Tai ta pati tu... bet kitokia. Kaip susitaikyti su fiziniais kūno pokyčiais, kuriuos sukelia nėštumas?

Naujausi komentarai

 1. User has not uploaded an avatar
  SierraLeone prieš 2 mėn.

  Diskusija perkelta iš kitos temos

  Mano krutine buvo didesne nestumo metu, nei zindymo, realiai, kai susinormalizavo pieno gamyba, krutine grizo i b dydi, kaip ir buvo pries nestuma forna pasikeite, krutine patyso, pakrito.

 2. Kinderis2022
  Kinderis2022 prieš 1 mėn.

  Tikiuosi ir man maitinimo metu bent siek tiek sumazes nei dabar nestumo metu. 🥲 nes dabar ziauru, zinau, kad nieko cia nepakeisiu, bet net kvepuot sunku per toki dydi.

  SierraLeone parašė:
  Diskusija perkelta iš kitos temos

 3. User has not uploaded an avatar
  SierraLeone prieš 1 mėn.

  Kinderis2022 parašė:
  Tikiuosi ir man maitinimo metu bent siek tiek sumazes nei dabar nestumo metu. 🥲 nes dabar ziauru, zinau, kad nieko cia nepakeisiu, bet net kvepuot sunku per toki dy…

  Manau, kad reikalai pasitaisys, nesijaudinkite del to, kam itakos daryti negalite 💓

 4. User has not uploaded an avatar
  Golosa prieš 1 mėn.

  Sveikos ryt bus 16savaiciu bet mano krūtine visai nejautri apart kad padidėjus nei aplink spenelius patamsėja kaip eisiu skaičius kad turėtų patamseti antram trimestre ,ar tai normalių ?bet kažkio blogo daugiau nejauciu 🫣tik ta krūtine neduoda man ramybės nors ji pas mane nuo pat nėštumo pradžios nelabai buvo jautri

 5. User has not uploaded an avatar
  SierraLeone prieš 1 mėn.

  Golosa parašė:
  Sveikos ryt bus 16savaiciu bet mano krūtine visai nejautri apart kad padidėjus nei aplink spenelius patamsėja kaip eisiu skaičius kad turėtų patamseti antram trimes…

  Nesijaudinkit, man speneliai patamseje gal dar tik 4 sav, o mano nestumas jau persirites i antra puse. Krutines jautrumas irgi buvo toks rai yra tai nera, antram trimestre isvis dinges

Skelbimai

1,00 €
26 | 16,3 cm
2,00 €
36 | 8 | S