Nugaros skausmas nėštumo metu (138)
Dauguma nėščiųjų antrojo ir trečiojo nėštumo trimestro metu skundžiasi nugaros skausmais.
Kodėl nėštumo metu skauda nugarą?
Nugarą nėštumo metu gali skaudėti dėl įvairių priežasčių, tačiau dažniausiai skausmą lemia:
- Padidėjęs svoris .Nėštumo metu svoris didėja sparčiai ir pasiskirsto netolygiai, todėl kai kurioms kūno dalims, o ypač nugarai, tenka didelis krūvis.
- Pasikeitusi laikysena. Nėštumo metu svorio centras pasislenka į priekį, todėl pakinta laikysena – dubuo ir pilvas atsikiša, pečiai sugūžia, o nugara labiau išsiriečia.
- Hormoniniai pokyčiai. Nėštumo hormonai lemia didesnį raiščių elastingumą, laisvumą. Jis reikalingas, kad vaisius turėtų vietos augti ir gimdymo metu galėtų praslysti gimdymo takais, tačiau dėl tų pačių hormonų atsipalaiduoja ir stuburą taisyklingoje, stabilioje padėtyje laikantys raiščiai.
- Pilvo raumenų išsiskyrimas (diastazė). Augantis vaisius tempia pilvo raumenis, kurie, neatlaikę spaudimo, gali prasiskirti. Nedidelio laipsnio diastazė nėra juntama, tačiau jeigu raumenys nutolsta labiau, pasireiškia įvairios problemos, taip pat ir nugaros (ypač juosmeninės srities) skausmas, gali atsirasti išvaržų.
- Kraujagyslių, nervų užspaudimas. Augantis vaisius spaudžia juosmens ir dubens srityje esančias kraujagysles, nervus, todėl juntamas staigus, deginantis, į kojas plintantis skausmas.
- Sutrikęs, nepatogus miegas. Padidėjęs svoris, atsikišęs pilvukas, traukiantis mėšlungis ir kitos nėščiosioms pasitaikančios problemos gerokai pablogina miego kokybę. Nepailsėjus kūnas išlieka įsitempęs, o įtampa sąlygoja skausmą.
- Stresas. Moteris kamuoja nerimas dėl tolesnės nėštumo eigos, gimdymo, kūdikio ir daugelio kitų dalykų. Patiriant stresą raumenys įsitempia, spazmuoja, todėl juntamas nuovargis, skausmas.
Kaip sumažinti nugaros skausmą nėštumo metu?
Nugaros skausmą nėštumo metu dažnai galima sumažinti ir be vaistų: daugeliui moterų padeda fizinis aktyvumas, plaukiojimas baseine, masažas, poilsis, laikysenos korekcija ir pan.
Nugaros skausmą sumažinti gali padėti:
- Mankšta, fizinis aktyvumas. Judėjimas (su sąlyga, kad pratimai yra tinkamai parinkti ir atliekami taisyklingai) padeda sumažinti dėl netaisyklingos stuburo padėties raumenyse kilusią įtampą, stiprina raumenis ir raiščius, išjudina „sustingusį“ stuburą. Nėštumo metu labai naudingas vaikščiojimas, plaukimas, specialios, nėščiosioms skirtos mankštos.
- Svorio kontrolė. Natūralu, kad nėštumo metu moteris priauga svorio, tačiau svarbu, kad nėščiosios svoris neviršytų gydytojų rekomendacijų.
- Laikysenos korekcija. Nėštumo metu stenkitės išlaikyti tiesų stuburą. Tą padaryti padeda mankšta, specialūs laikysenos gerinimui skirti pratimai.
- Ortopedinės, kineziologinės priemonės. Taisyklingą laikyseną taip pat padeda palaikyti ir nugarai tenkantį krūvį sumažina pilvuką prilaikančios nėščiųjų kelnaitės ar nėščiųjų diržas, taip pat kineziologinis teipavimas.
- Masažas. Masažas yra labai naudingas, tačiau tik tuomet, jeigu jį atlieka kvalifikuotas, nėščiasias mokantis masažuoti specialistas.
- Šilta vonia. Šiluma atpalaiduoja įsitempusius raumenis ir pagerina kraujotaką bei limfotaką.
- Kokybiškas miegas. Nėštumui einant į pabaigą išsimiegoti tampa vis sunkiau, tačiau padeda speciali nėštumo pagalvė, miegas apsikaišius pagalvėmis, prie kūno prisitaikantys čiužinys ir kitos mažos gudrybės, padedančios patogiau įsitaisyti lovoje.
- Poilsis. Nėštumo metu nugarai tenka didelis krūvis, todėl reikėtų vengti ją papildomai apkrauti: nekilnokite sunkių daiktų, nepervarkite, dirbdama dažnai pakeiskite pozą, pailsėkite.
Kada reikia kreiptis į gydytoją dėl nugaros skausmo?
Nugaros skausmas nėštumo metu yra dažnas ir nemalonus, tačiau jis neturėtų gadinti jūsų gyvenimo kokybės, stipriai apriboti kasdienės veiklos.
Jeigu skausmas yra nuolatinis, labai varginantis, stiprus ir/arba vis stiprėjantis, pasireiškiantis ritmiškais spazmais, jį lydi kiti simptomai (pavyzdžiui, sunkus šlapinimasis, šlapinantis tarsi duria, degina), reikėtų kreiptis į gydytoją.
Gydytojas, išklausęs jūsų nusiskundimus, gali rekomenduoti atlikti papildomus tyrimus, kreiptis į kineziterapeutą arba, jeigu kitos priemonės nepadeda, padėti pasirinkti tinkamus, vaisiui nekenkiančius nuskausminamuosius, uždegimą malšinančius arba raumenis atpalaiduojančius vaistus.