Antsvoris nėštumo metu

Neskubėkite valgyti už antrą, nes papildomas svoris nėštumo metu – tai komplikacijų rizika tiek nėštumo, tiek ir gimdymo metu, nėščiosios antsvoris gali pabloginti mamos ir mažylio savijautą. Kokios yra papildomo svorio priežastys ir kaip su tuo kovoti?

Svorio augimo norma

Svorį reikėtų kontroliuoti viso nėštumo metu, sekant kiekvieno trimestro rezultatus. Tokiu būdu jūs objektyviai seksite ne tik savo dydžius, bet ir sveikatą. Kiekvieno nėštumo trimestro metu gali iškilti įvairių neįprastų ir netikėtų dalykų, kurie priklauso nuo individualių motinos savybių ir, žinoma, nuo pačio nėštumo vystymosi.

Tarkim, toksikozės metu per du pirmus nėštumo mėnesius moteris gali netekti svorio, tačiau svoris pradės staiga augti suėjus 20-tai savaitei. Kitų ši problema visiškai nevargins, o svorio priaugimas prasidės jau nuo pirmos savaitės, lėtai sustodamas ties nėštumo pabaiga.

Kaip taisyklė, pagrindinis svorio priaugimas vyksta antrame nėštumo trimestre. Kiekvieną savaitę priaugama maždaug 250-300 g. Beje, padidėjęs apetitas 13-tą savaitę provokuoja estrogenų kiekį kraujyje, kurie veikia kaip aktyvūs stimuliatoriai. Nėštumo pabaigoje devintame mėnesyje pats organizmas pradeda ruoštis gimdymui, todėl nėščioji gali neteikti nuo 0,5 iki 1 kg savo svorio.

Svorio priaugimo norma nėštumo metu:
• I trimestras – iki 1,5 kg;
• II trimestras – plius 5 kg;
• III trimestras – apie 4 kg.

Jei antrasis nėštumas seka tuoj po pirmojo, tuomet papildomas svoris neturėtų viršyti 15 kg.

Rekomenduojama didinti raciono kaloringumą tokiu būdu:
• I trimestras – 200 papildomų kilokalorijų;
• II ir III trimestrai – 300 papildomų kilokalorijų.

Tiksliau kontroliuoti svorį galite naudojantis įvairiomis specialiomis lentelėmis. Iš esmės, nėštumo metu yra normalu priaugti svorio. Tačiau viršydami normas jūs visuomet rizikuojate savo ir kūdikio sveikata.

Antsvorio priežastys

Kiekvienos nėščiosios antsvorio priežastys yra individualios. Tačiau vis tiek galima išskirti pagrindines:
• Nereikalingo skysčio sankaupos organizme – reiktų stebėti, ar netinsta kojos ir rankos. Gali būti, kad jūsų organizme kaupiasi druskos arba kepenys nesugeba susidoroti su papildomu krūviu.
• Toksikozės kompensacija. Po toksikozės periodo organizmas gali kompensuoti prarastus kilogramus ir imti kaupti atsargas.
• Stambus vaisius – didelė placenta.
• Dėl įvairių priežasčių padidėjęs būsimos mamos apetitas.
• Neracionalus mitybos režimas: riebus maistas, produktai su cheminiais priedais ir papildais, konservuoti produktai ir pan.
• Moters polinkis į pilnumą.
• Moters amžius: kuo vyresnė moteris, tuo ji yra labiau linkusi pilnėti ir kaupti papildomą svorį.
• Psichologinės priežastys: „streso valgymas“, stereotipų laikymasis („valgymas už du“) arba noras save palepinti.

Jei jums kyla kokių nors klausimų dėl svorio nėštumo metu, būtinai pasikonsultuokite su savo gydytoju. Jis pasakys, koks turi būti svorio priaugis nėštumo metu būtent jūsų atveju. Kad ir kokios būtų nėščiosios antsvorio priežastys, laikytis dietų ar badauti – yra griežtai uždrausta. Dažniausiai būsimos mamos savarankiškai susigalvoja ir pritaiko sau mažo kaloringumo dietą prieš gimfymą, tačiau tai yra grėsmė ne tik netekti reikiamo gimdymui jėgų, bet ir iššaukti priešlaikinį gimdymą. Valgydamos visuomet galvokite ne tik apie save, bet ir apie augantį mažylį.

Susiję straipsniai

Aspirinas nėštumo metu: ar šį vaistą saugu vartoti?

Nėštumo metu gydytojas taip pat gali paskirti vartoti aspiriną. Tad ar šis vaistas – tinkamas ir saugus vartoti, jeigu laukiatės?

Vaisiaus alkoholinis sindromas

Vaisiaus alkoholinis sindromas – tai mamos įsčiose besivystančio kūdikio būklė, kurią sukelia gausus ir reguliarus alkoholio vartojimas nėštumo metu.

Šlapimo tyrimas nėštumo metu

Šlapimo tyrimas – vienas dažniausiai atliekamų ir svarbiausių nėštumo metu.