Pasunkėjęs kvėpavimas nėštumo metu (31)

Pasunkėjęs kvėpavimas Pasunkėjęs kvėpavimas nėštumo metu. iStock.com/UberImages

Augantis vaikelis spaudžia vidaus organus, todėl nėštumui einant į pabaigą tampa vis sunkiau kvėpuoti, pradeda trūkti oro, atsiranda dusulys.

Kodėl nėščiajai sunku kvėpuoti?

Pagrindinė pasunkėjusio kvėpavimo priežastis yra augantis vaikelis. Vis augantis vaisius, o taip pat ir placenta, vaisiaus vandenys, išsiplėtusi gimda spaudžia diafragmą ir plaučius, sumažėja jų tūris, todėl tampa sunkiau kvėpuoti.

Kitos pasunkėjusio kvėpavimo priežastys:

Hormonai. Nėštumo metu padaugėja hormono progesterono, kuris, be visų kitų funkcijų, lemia pagreitėjusį kvėpavimą. Ne visos moterys ima dusti dėl greitesnio kvėpavimo, tačiau daugelis jau pačioje nėštumo pradžioje pajunta, kad kvėpavimo ritmas yra pasikeitęs.

Daugiau kraujo. Nėštumo metu moters organizme cirkuliuojančio kraujo tūris padvigubėja, tad širdžiai tenka atlikti dvigubai sunkesnį darbą. Širdžiai yra reikalingas deguonis, todėl nėščioji stengiasi kvėpuoti giliau, dažniau, tačiau kartais vis tiek pritrūksta oro.

Paūmėjusi astma. Nėštumo metu organizme vykstantys pokyčiai gali išprovokuoti įvairių lėtinių ligų, taip pat ir astmos, priepuolius. Astmai būdingi pasikartojantis dusulys, kosulys, sunkumo jausmas krūtinėje, apsunkintas kvėpavimas (ypač naktį arba anksti ryte).

Nėščiųjų kardiomiopatija. Tai paskutinį nėštumo mėnesį arba per penkis mėnesius po gimdymo pasireiškianti širdies raumens liga. Susirgus kardiomiopatija kamuoja dusulys – iš pradžių nedidelis, fizinio krūvio metu, bet vėliau jis stiprėja, pasireiškia dusulio priepuoliai. Ligai progresuojant moteris pradeda kosėti, atsikosėja su krauju, jai skauda krūtinę, pilvą.

Plaučių embolija yra būklė, kuomet dėl plaučių kraujagyslės užsikimšimo kraujo krešuliu (trombu) sutrinka plaučių veikla. Pagrindinis plaučių embolijos simptomas yra dusulys, tačiau taip pat juntamas sunkumas, skausmas, spaudimas krūtinės plote, moteris gali atsikosėti krauju, greitai nusilpti, apalpti ir t.t.

Ką daryti, jeigu nėštumo metu trūksta oro?

Vaisiaus augimo nesustabdysite, todėl nėštumo pabaigoje teks prisitaikyti ir sulėtinti tempą. Būkite realistė įvertindama, ką galite, o ko negalite padaryti. Visada klausykite savo kūno. Pasistenkite daugiau ilsėtis, nepervarkite.

Kvėpavimą nėštumo metu taip pat palengvins:

Gera laikysena. Nėštumo metu pasikeičia svorio centras, pakinta laikysena, ir dėl to plaučiai dar labiau spaudžiami, tampa sunkiau kvėpuoti (tai yra ir viena iš pagrindinių nugaros skausmo nėštumo metu priežasčių). Nėštumo metu stenkitės išlaikyti tiesų stuburą, atlikite laikyseną gerinančius pratimus, apsijuoskite nėščiųjų diržu.

Sąmoningas kvėpavimas, kvėpavimo pratimai. Visuomet stenkitės kvėpuoti giliai, ramiai, mokykitės diafragminio kvėpavimo. Pavargusi, pradėjusi dusti sustokite, pakartokite kelis kvėpavimo pratimus.

Tinkama atrama sėdint, gulint. Didesnė pagalvė, sėdėjimas ir miegas pusiau gulomis daugeliui nėščiųjų palengvina kvėpimą, leidžia geriau pailsėti.

Kvėpavimas gaiviu, švariu oru. Nėštumo metu kvėpuoti sunkiau, todėl labai svarbu, kad įkvepiamas oras būtų kuo gaivesnis ir švaresnis. Periodiškai valykite namus nuo dulkių, vėdinkite kambarius, venkite stiprių, dirbtinių kvapiklių.

Jokių tabako dūmų! Rūkymas yra labai žalingas tiek moteriai, tiek besivystančiam vaisiui, todėl būtinai atsikratykite šio blogo įpročio, taip pat venkite pasyvaus rūkymo.

Kada reikia kreiptis į gydytoją?

Daugeliui moterų nėštumo pabaigoje tampa sunkiau kvėpuoti, tačiau tai nėra simptomas, į kurį galima numoti ranka: svarbu įsitikinti, kad kvėpavimą apsunkina augantis vaisius, o ne ligos ar kitos pavojingos būklės, kurias būtina gydyti.

Todėl, jei turite bent menkiausių abejonių, pasikalbėkite su jus prižiūrinčiu gydytoju apie apsunkintą kvėpavimą, dusulį. Gydytojas įvertins jūsų simptomus, jų dažnumą, intensyvumą ir kt.

Į gydytoją nedelsiant reikėtų kreiptis, jeigu:

• Kvėpuoti labai sunku, moteris dūsta, alpsta;
  • Mėlsta lūpos, pirštai;
  • Širdis plaka netolygiai, labai stipriai, labai greitai;
  • Skauda įkvepiant, kvėpuojant;
  • Kvėpuojant girdisi švokštimas;
  • Apsunkintą kvėpavimą, dusulį lydi kiti simptomai: skausmas, kosulys, atsikosėjimas su krauju ir kt.

1. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 7 m.

nemanau, kad yra labai blogai tas skausmas, nes man buvo panasiai... kad laukiuosi suzinojau tik apie 6sav., nezmoniskai pradejo skaudeti ''apacia'' o po keliu dienu ir krutine, pagalvojau, kad isimete koks uzdegimas, tai netgi stipriu vaistu isgeriau, bet kai ir vaistai nepadejo nusipirkau nestumo testa, aciu Dievui viskas gerai ir nieko blogo maziukui nepadariau. Taigi patarciau nesinervinti, kai grisi nueisi pas gydytoja, o jei nekraujuoji, tuomet manau cia tik organizmo zenklas, kad tavyje siuo metu vyksta didziuliai pokyciai... beje sveikinu ir sekmes viskas bus gerai

2. Neegzistuojantis vartotojas

dekui tau labai

3. Neegzistuojantis vartotojas

migleestela parašė:
    dekui tau labai

kaip sekesi? ka gydytoja sake?

lanreta5 prieš 9 mėn.

Lietus prieš 3 sav.

Sveikos, klausiu tu kas rūke iki pastojimo, kaip su šituo reikalu susitvarkėt? Ar metete vos sužinojusios?

Skelbimai

5,00 €