Nuovargis ir išsekimas nėštumo metu (11)

Pavargusi nėščia moteris 4 PM production | Shutterstock.com

Nuovargis ir išsekimas vieni dažniausiai pasitaikančių pirmųjų nėštumo pojūčių. Moterims, kurios iki pastodamos buvo veiklios ir tryško energija, tai gali sukelti nemažai nepatogumų, tačiau tai nesitęs visą nėštumą.

Kodėl nėštumo metu moterys jaučia didesnį nei įprastai nuovargį?

Pastojus organizmas dirba viršvalandžius ir jam užkraunamas papildomas krūvis. Visos organizmo sistemos persitvarko: dabar būtinomis medžiagomis reikia aprūpinti ne tik būsimąją mamą, bet ir pradedantį augti vaisių. Tam reikia labai daug energijos.

Taip pat nėštumo pradžioje neretai sumažėja kraujospūdis. Tai pavojaus nei nėščiajai, nei vaisiui nekelia, tačiau žemas kraujo spaudimas „slopina“ – dėl to nėščioji ir jaučiasi pavargusi.

Nuovargį ir išsekimą gali nulemti mažakraujystė (anemija), ypač jei per mažas hemoglobino kiekis kraujyje buvo fiksuojamas dar iki nėštumo. Tokiu atveju gydytojas gali skirti hemoglobino arba feritino tyrimus, o diagnozei pasitvirtinus – geležies papildus.

Kaip sumažinti nuovargį ir išsekimą nėštumo metu?

Tinkamas darbo ir poilsio režimas:

 • Eikite miegoti anksti. Jei akys pradeda merktis jau 8 ar 9 val. vakaro, nesistenkite pailginti dienos ir eikite miegoti. Jums reikia kuo daugiau poilsio.
 • Jei galite, numikite ir dieną. Net trumpas snūstelėjimas pietų metu gali padėti.
 • Kartkartėmis pasiimkite laisvadienį darbe.
 • Paprašykite artimųjų jus pakeisti. Jei būnate namuose su vaiku, paprašykite tėvų ar vyro pagloboti vaiką dieną, o jūs tuo tarpu ilsėkitės.

Mityba kovojant su nuovargiu ir išsekimu:

 • Sveika mityba nėštumo metu. Valgykite daugiau vaisių, daržovių, viso grūdo patiekalų, neriebaus maisto. Energijos lygį puikiai pakels citrusiniai vaisiai, bananai, avokadai, saldžiosios bulvės, riešutai, rudieji ryžiai, avižos, riebi žuvis, juodasis šokoladas ir kt. Gerai subalansuota mityba neapsunkina skrandžio ir gali suteikti papildomos energijos.
 • Gėrimai. Organizmo funkcijas gali apsunkinti, o kartu ir nuovargį sukelti vandens stygius, todėl gerkite pakankamai skysčių. Energijos lygį pakels ir kava, ypač jei anksčiau be rytinio puodelio kavos niekaip nepavykdavo pabusti. Tiesa, turėkite omenyje, kad nėščiosioms per dieną galima išgerti ne daugiau nei 2–3 puodelius kavos. Saikingos kofeino dozės (iki 300 miligramų per dieną) vaisiui nekenkia.

Fizinis aktyvumas kovojant su nuovargiu ir išsekimu:

 • Sportuokite. Sportuoti nėštumo metu gali atrodyti itin sudėtinga, ypač kai stinga jėgų. Tačiau nepamirškite, kad judėjimas pagyvina kraujotaką, suteikia energijos ir labai pagerina savijautą. Galite rinktis specialiai nėščiosioms skirtas treniruotes (ypač jeigu prieš tai niekuomet nesportavote).
 • Puiki mankšta – ėjimas. Kasdien nueikite bent jau kilometrą kitą ir nustebsite, kad tai padeda jaustis kur kas žvaliau. Bent pusę valandos galite pasivaikščioti ir per pietų pertrauką.
 • Rytais ar po intensyvesnio sporto žvalumo suteiks kontrastinis dušas.

Naujausi komentarai

 1. Freilina666
  Freilina666 prieš 7 mėn.

  Miegas -s veikata..

 2. Liblo
  Liblo prieš 6 mėn.

  Ooo taip, miegokit damos 😀 vėliau tai bus tik svajonė gerai išsimiegoti

 3. User has not uploaded an avatar
  Deima prieš 4 mėn.

  Sveikos!
  O aš šį mėnesį pasimetusi, mm turėjo būti 14d, dažniausiai kaip laikrodis (kas 28d), bet šį mėnesį kol kas nėra. Gal stresas, nes pradėjau naują veiklą, trūksta miego. Prieš keturias dienas dariau testą - tuščias. Dariau ne su rytinių šlapimu... Požymiai lydyntys visas dienas pilvo maudimas, nugaros dilgčiojimas, kartais kairę pusę gimdos dilgčioja. Atrodo jau toj toj prasidės dienos, bet vis nėra. Galvoju, laukt ir nurašyt stresui išsiderinusį ciklą, ar po kelių dienų kartot testą. Ar galėjo dar ne rodyt nėštumo?

 4. Rasa1911
  Rasa1911 prieš 4 mėn.

  Deima parašė:
  Sveikos!
  O aš šį mėnesį pasimetusi, mm turėjo būti 14d, dažniausiai kaip laikrodis (kas 28…

  Palaukit pora dienų ir pakartokite ☺️ Aš dariau testą po pietų ir parodė teigiama ir visgi buvau nėščia o mm vėlavo grynai kelias dienas bet yra buves vėlavimas net iki poros sav. Dėl streso

 5. Paula Viktoria
  Paula Viktoria prieš 3 mėn.

  Deima parašė:
  Sveikos!
  O aš šį mėnesį pasimetusi, mm turėjo būti 14d, dažniausiai kaip laikrodis (kas 28…

  jautresni testa pirkti, dariausi dar 2d prieš mm ir parode kad laukiuosi. 10miu jautrumo