Nuovargis ir išsekimas nėštumo metu (24)

Pavargusi nėščia moteris 4 PM production | Shutterstock.com

Nuovargis ir išsekimas vieni dažniausiai pasitaikančių pirmųjų nėštumo pojūčių. Moterims, kurios iki pastodamos buvo veiklios ir tryško energija, tai gali sukelti nemažai nepatogumų, tačiau tai nesitęs visą nėštumą.

Kodėl nėštumo metu moterys jaučia didesnį nei įprastai nuovargį?

Pastojus organizmas dirba viršvalandžius ir jam užkraunamas papildomas krūvis. Visos organizmo sistemos persitvarko: dabar būtinomis medžiagomis reikia aprūpinti ne tik būsimąją mamą, bet ir pradedantį augti vaisių. Tam reikia labai daug energijos.

Taip pat nėštumo pradžioje neretai sumažėja kraujospūdis. Tai pavojaus nei nėščiajai, nei vaisiui nekelia, tačiau žemas kraujo spaudimas „slopina“ – dėl to nėščioji ir jaučiasi pavargusi.

Nuovargį ir išsekimą gali nulemti mažakraujystė (anemija), ypač jei per mažas hemoglobino kiekis kraujyje buvo fiksuojamas dar iki nėštumo. Tokiu atveju gydytojas gali skirti hemoglobino arba feritino tyrimus, o diagnozei pasitvirtinus – geležies papildus.

Kaip sumažinti nuovargį ir išsekimą nėštumo metu?

Tinkamas darbo ir poilsio režimas:

  • Eikite miegoti anksti. Jei akys pradeda merktis jau 8 ar 9 val. vakaro, nesistenkite pailginti dienos ir eikite miegoti. Jums reikia kuo daugiau poilsio.
  • Jei galite, numikite ir dieną. Net trumpas snūstelėjimas pietų metu gali padėti.
  • Kartkartėmis pasiimkite laisvadienį darbe.
  • Paprašykite artimųjų jus pakeisti. Jei būnate namuose su vaiku, paprašykite tėvų ar vyro pagloboti vaiką dieną, o jūs tuo tarpu ilsėkitės.

Mityba kovojant su nuovargiu ir išsekimu:

  • Sveika mityba nėštumo metu. Valgykite daugiau vaisių, daržovių, viso grūdo patiekalų, neriebaus maisto. Energijos lygį puikiai pakels citrusiniai vaisiai, bananai, avokadai, saldžiosios bulvės, riešutai, rudieji ryžiai, avižos, riebi žuvis, juodasis šokoladas ir kt. Gerai subalansuota mityba neapsunkina skrandžio ir gali suteikti papildomos energijos.
  • Gėrimai. Organizmo funkcijas gali apsunkinti, o kartu ir nuovargį sukelti vandens stygius, todėl gerkite pakankamai skysčių. Energijos lygį pakels ir kava, ypač jei anksčiau be rytinio puodelio kavos niekaip nepavykdavo pabusti. Tiesa, turėkite omenyje, kad nėščiosioms per dieną galima išgerti ne daugiau nei 2–3 puodelius kavos. Saikingos kofeino dozės (iki 300 miligramų per dieną) vaisiui nekenkia.

Fizinis aktyvumas kovojant su nuovargiu ir išsekimu:

  • Sportuokite. Sportuoti nėštumo metu gali atrodyti itin sudėtinga, ypač kai stinga jėgų. Tačiau nepamirškite, kad judėjimas pagyvina kraujotaką, suteikia energijos ir labai pagerina savijautą. Galite rinktis specialiai nėščiosioms skirtas treniruotes (ypač jeigu prieš tai niekuomet nesportavote).
  • Puiki mankšta – ėjimas. Kasdien nueikite bent jau kilometrą kitą ir nustebsite, kad tai padeda jaustis kur kas žvaliau. Bent pusę valandos galite pasivaikščioti ir per pietų pertrauką.
  • Rytais ar po intensyvesnio sporto žvalumo suteiks kontrastinis dušas.

Susiję straipsniai

Kada pradeda matytis nėščiosios pilvukas?

Vienų nėščiųjų pilvukas pradeda pūpsoti gana anksti, kitoms pasirodo ganėtinai vėlai. Kada tai nutinka ir kas tą lemia?

Ar nėštumo testas gali klysti?

Ar nėštumo testais visada galima pasitikėti ir dėl kokių priežasčių atsakymas gali būti klaidingai teigiamas arba klaidingai neigiamas?

Nėštumas be jokių požymių (besimptomis nėštumas)

Iš tikrųjų nėštumas be jokių simptomų, išskyrus dingusias mėnesines, yra visiškai įmanomas.

Naujausi komentarai

  1. User has not uploaded an avatar
    MarijonaA prieš 3 m.

    Sharlote parašė:
    Vaistu nuo spaudimo nevartojate?

    Ne

  2. regina1
    regina1 prieš 3 m.

    AUREDORO parašė:
    Ar tai normalu ar ieškoti priežasties kodėl.
    Dar tik pirmas nėštumo trimestras,o miegoti galėčiau ištisas paras.Viskas būtų ger…

    Man spaudimas pirma nestumo trimestra buvo labai zemas, tokie patys simptomai silpnumas nuovargis mieguistumas. Jau antra savaite kai savijauta gereja

  3. Neegzistuojantis vartotojas
    prieš 3 m.

    Ir aš pirmą trimestrą pramiegojau, priguldavau kai tik rasdavau progą. Kraujo tyrimai buvo geri. Tiesiog taip organizmas reagavo.

  4. Pumačka
    Pumačka prieš 3 m.

    Nežinomaa parašė:
    Aš paskutinį nėštumo mėnesį jaučiu nuovargį, ir labai miego norisi. Pradžioje to nebuvo, kaip paskutinį mėnesį. 🙂

    Aš tai pasidalinsiu savo pirmūjų mėnesių džiaugsmu. Manes nepykino, tik labai daug miegojau. O dabar 25 savaitė ir visiškai žvali jaučiuos tik kad inkstą skauda ir turiu mankšteles daryti 🙈

  5. paneleparren
    paneleparren prieš 3 m.

    AUREDORO parašė:
    Ar tai normalu ar ieškoti priežasties kodėl.
    Dar tik pirmas nėštumo trimestras,o miegoti galėčiau ištisas paras.Viskas būtų ger…

    Aš irgi ištisai ir miegojau. Vėliau praėjo. Esu ir darbe miegojus 🤭 antrą trimestrą buvo geriau, o trečiąjį irgi miegojau. Pietučiai buvo privalomas reikalas, o du pietučiai - tobula