Skydliaukės veiklos sutrikimai ir nėštumas (3688)

Nėščia moteris, skydliaukės ligos nėštumo metu Ground Picture | Shutterstock.com

Skydliaukė yra maža drugelio formos liauka priekinėje kaklo dalyje, gaminanti hormonus. Skydliaukės hormonai kontroliuoja, kaip organizmas naudoja energiją, todėl jie turi įtakos beveik visų organų veiklai – net ir širdies darbui. Skydliaukės ligoms priskiriama visa grupė sutrikimų, pažeidžiančių šią endokrininę liauką.

Vidutiniškai 2–3 iš 100 nėštumų nustatomi skydliaukės sutrikimai (disfunkcija). Problemų kyla tuomet, kai skydliaukė gamina per daug arba per mažai hormonų.

Yra 2 pagrindiniai skydliaukės sutrikimų tipai:

  • Per mažas šios liaukos aktyvumas ir atitinkamai mažas hormonų kiekis vadinamas hipotiroze (hipotiroidizmu). Dėl to daugelis organizmo funkcijų gali sulėtėti.
  • Per didelis skydliaukės aktyvumas vadinamas hipertiroidizmu (tirotoksikoze), dėl jo gali paspartėti daugelis organizmo funkcijų. Tai reiškia, kad skydliaukė gamina per daug hormonų.

Net ir turint skydliaukės problemų, vis tiek įmanoma pastoti ir sėkmingai išnešioti vaisių, apsaugoti jo sveikatą nuolat tikrinant skydliaukės funkciją ir vartojant gydytojo paskirtus vaistus.

Skydliaukės hormonų funkcija nėštumo metu

Skydliaukė – tai kakle esanti liauka, gaminanti skydliaukės hormoną. Šis hormonas daugiausia kontroliuoja metabolizmą ir yra gyvybiškai svarbus užtikinant gerą sveikatą. Taip pat skydliaukės vaidmuo lemiamas ir nėštumo metu: hormonai yra labai svarbūs normaliam kūdikio smegenų ir nervų sistemos vystymuisi.

Skydliaukės hormonų kiekis pastojus padidėja. Hormonų kiekį kraujyje padidina du su nėštumu susiję hormonai: estrogenas ir žmogaus chorioninis gonadotropinas (hCG). Pastarasis dar vadinamas nėštumo hormonu ir organizme pradedamas gaminti pastojus.

Plačiau skaitykite:

Pirmąjį trimestrą, t. y. 3 pirmuosius nėštumo mėnesius, hormonai vaisių pasiekia per mamos placentą, todėl nėštumo pradžioje vaisiaus smegenų vystymasis priklauso nuo sėkmingo skydliaukės hormonų „tiekimo“. Maždaug 12 sav. vaisiaus skydliaukė jau pradeda veikti savarankiškai, tačiau dar iki maždaug 18–20 nėštumo savaitės vis dar nėra pajėgi pagaminti pakankamo kiekio hormonų.

Nepakankamas ir per didelis skydliaukės aktyvumas: įtakos turintys veiksniai ir simptomai

Nėščiosioms moterims galimi dviejų tipų skydliaukės veiklos sutrikimai: tai nepakankamas arba per didelis aktyvumas.

Nepakankamas skydliaukės aktyvumas hipotirozė (hipotiroidizmas)

Per mažą skydliaukės aktyvumą (hipotirozę) gali nulemti:

  • Jodo trūkumas organizme;
  • Esamas imuninis sutrikimas;
  • Ankstesni skydliaukės pažeidimai.

Hipotirozės simptomai:

  • Nuolat stinga energijos;
  • Dažnai sušąlama;
  • Plaukų slinkimas;
  • Vidurių užkietėjimas.

Tiesa, kartais nejaučiama ir jokių skydliaukės nepakankamumo simptomų.

Padidėjęs skydliaukės aktyvumas (hipertiroidimas)

Jis dažniausiai diagnozuojamas esant būklėms, kai skydliaukė per daug stimuliuojama, pavyzdžiui, sergant Greivso (angl. Graves) liga.

Hipertiroidimo simptomai:

  • Svorio kritimas;
  • Karščio bangos ir šilumos netoleravimas;
  • Aukštas kraujospūdis.

Skydliaukės veiklos sutrikimų poveikis vaisiui

Skydliaukės sutrikimai gali būti diagnozuoti dar iki pastojant arba išsivystyti jau nėštumo metu.

Hormonų lygio pokyčiai vaisių gali veikti skirtingai, priklausomai nuo sutrikimo dydžio ir gydymui vartojamų vaistų.

Diagnozuoti skydliaukės problemas nėštumo metu gali būti sunku dėl padidėjusio skydliaukės hormonų kiekio ir kitų simptomų, kuriuos nulemia tiek pats nėštumas, tiek ir skydliaukės sutrikimai.

Negydoma hipotirozė (nepakankamas skydliaukės aktyvumas) gali lemti:

Negydomas arba netinkamai gydomas hipertiroidizmas (padidėjęs skydliaukės aktyvumas) gali nulemti šiuos sutrikimus:

Kokie tyrimai pasitelkiami skydliaukės veiklai tirti ir kada jie reikalingi?

Pirmiausia atliekamas kraujo tyrimas. Reguliariai tirti skydliaukės veiklą svarbu, jei priklausote rizikos grupei ir laukiatės.

Tyrimai dažniau atliekami, jei:

  • Moteris jaučia tam tikrus skydliaukės veiklos sutrikimų simptomus;
  • Anksčiau pačiai moteriai ar kažkam iš šeimos narių buvo diagnozuotas skydliaukės veiklos sutrikimas;
  • Buvo atlikta skydliaukės operacija;
  • Nustatytas skydliaukės išvešėjimas / padidėjimas (gūžys, struma).
  • Moteris yra patyrusi persileidimą ar priešlaikinį gimdymą;
  • Buvo diagnozuotas nevaisingumas;
  • Moteris serga 1-ojo tipo cukriniu diabetu;
  • Nustatytas antsvoris arba nutukimas;
  • Amžius – 30+ metų.

Kaip nėštumo metu gydomos skydliaukės ligos?

Hipotirozės (skydliaukės nepakankamumo) gydymas

Jei skydliaukės funkcija yra nepakankama, gydytojas gali skirti vaistą tiroksiną. Idealiu atveju šiuos vaistus reikėtų vartoti dar prieš pastojant: tai padeda optimizuoti skydliaukės hormonų kiekį.

Taip pat patariama reguliariai atlikti skydliaukės funkcijos tyrimus: tai leidžia patvirtinti (arba paneigti), jog skydliaukės hormonų lygis atitinka rekomenduojamus kiekius.

Kaip minėta, jei per mažas skydliaukės hormonų lygis nereguliuojamas, gali kilti nėštumo komplikacijų, pavyzdžiui, galimas persileidimas, priešlaikinis gimdymas, taip pat kūdikis gali gimti per mažo svorio, gali sutrikti jo intelektinė raida.

Hipertiroidizmo (per didelio skydliaukės aktyvumo) gydymas

Jei nustatytas skydliaukės veiklos suaktyvėjimas, gydytojas gali skirti vaistų, blokuojančių skydliaukės hormonų gamybą. Dažniausiai skiriamas vaistas propiltiouracilas.

Jei nėštumo metu hipertiroidizmas negydomas, kūdikiui gali išsivystyti tachikardija, jis gali gimti per mažo svorio arba anksčiau numatytojo termino, taip pat vaisius gimdoje gali žūti.

Skydliaukės funkcijos ir jodo trūkumo nėštumo metu ryšys

Hipotirozė organizme išsivysto dėl per mažo jodo kiekio. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nėštumo ir žindymo laikotarpiu rekomenduoja kasdien suvartoti ne mažiau kaip 250 mikrogramų (mcg) jodo.

Suaugusiems žmonėms jodo RPN – 150 mcg. Tarptautinių organizacijų rekomenduojama jodo RPN nėščiosioms – 220–290 mcg, o žindančioms moterims – 290 mcg. Tiesa, Lietuvos akušerių ginekologų draugijos parengtose Nėščiųjų ir žindyvių mitybos rekomendacijose nurodoma 200 mcg norma, tad svarbu, kad ji nebūtų mažesnė. Vadinasi, laukiantis ir maitinant krūtimi jodo poreikis beveik padvigubėja.

150 mcg jodo yra ir nemažos dalies nėščiosioms skirtų maisto papildų sudėtyje, kitą kiekį reikia gauti su maistu.

Plačiau skaitykite:

Ar po gimdymo skydliaukės funkcija normalizuosis?

Įprastai po kūdikio gimimo skydliaukės funkcija normalizuojasi. Tačiau maždaug 1 iš 20 gimdžiusių moterų gali išsivystyti nuolatiniai skydliaukės veiklos sutrikimai (tai vadinama pogimdyminiu tiroiditu).

Kartais, jei moteris planuoja pastoti, gydytojas gali rekomenduoti tęsti gydymą ir vartoti skydliaukės hormonus. Kūdikiui gimus, reikia tartis su gydytoju, koks gydymo būdas būtų efektyviausias. Taip pat gydytoją reikėtų informuoti, ar žindote, ar maitinate kūdikį pieno mišiniu: priklausomai nuo to gydymo metodai gali būti šiek tiek koreguojami.

Susiję straipsniai

Vitaminas A nėštumo metu: kodėl svarbu jo neperdozuoti?

Labai svarbu žinoti, kad nuolatinis perdozavimas ir didelės vitamino A dozės gali sukelti vaisiaus apsigimimus.

Nemokamas šulinių vandens ištyrimas nėščiosioms

Nėščioms moterims, taip pat šeimoms, kuriose auga kūdikiai iki 6 mėn. amžiaus, šulinių vandens tyrimai atliekami nemokamai.

Pirmieji nėštumo požymiai

Pirmieji nėštumo požymiai (simptomai) gali pasirodyti jau 2-3 savaitę po nesaugaus sekso (t.y. apie 4-6 nėštumo savaitę).

Naujausi komentarai

  1. Simansy
    Simansy prieš 1 sav.

    Meshka parašė:
    Ne tai kad nemegsta, bet daug kam Anteja yra kladingu, netiksliu tyrimu padare.

    Pritariu, yra tikrai daug kam grybo jie pripjove🤦

  2. agnep515
    agnep515 prieš 3 val.

    Aš jau nerimauju... Turėjau nesivystanti prieš 4m. Po to gimė sūnus. Dabar vėl laukiuosi vartojau tiroksina 0.25 sužinojau kad laukiuosi pasidariau tyrimą iškilęs iki 3 padidinau dozę iki 50mg. Savaitę pageriau bet vistiek 3.3 uzkilo jau panika. Pas daktarė vasario 17 arčiausiai. Aišku didinsiu pati dozę iki 100 mg. Bet ieškau nuraminimo ar yra išsilaikę nėštumai su kylančių tth?

  3. Meshka
    Meshka prieš 3 val.

    agnep515 parašė:
    Aš jau nerimauju... Turėjau nesivystanti prieš 4m. Po to gimė sūnus. Dabar vėl laukiuosi vartojau tiroksina 0.25 sužinojau kad laukiuosi pasidariau tyrimą iškilęs i…

    Man iki nestumo TTH buvo apie 1; nestumo metu per savaite pakilo iki 5.2. Vaikutis jau gimes, viskas gerai.
    Jusu atveju padidejimas nera didelis; reiketu dar siek tiek padidinti doze. Po 100 mg kasdien gali buti per daug; manau reiketu pakaitom viena diena 50mg, kita diena 100mg.

  4. User has not uploaded an avatar
    laukiam123 prieš 2 val.

    agnep515 parašė:
    Aš jau nerimauju... Turėjau nesivystanti prieš 4m. Po to gimė sūnus. Dabar vėl laukiuosi vartojau tiroksina 0.25 sužinojau kad laukiuosi pasidariau tyrimą iškilęs i…

    Jūsų hormonas yra normoje, norma iki 4,95, jei neklystu. Geriau būtų nepiktnaudžiauti su vaistų dozėmis pačiai, nes taip galima tik sau pakenkti. Ramiai išlaukite vizito, pakartokite tyrimą dar po kelių savaičių. Galbūt tai laikinas užkilimas.

  5. Meshka
    Meshka prieš 2 val.

    laukiam123 parašė:
    Jūsų hormonas yra normoje, norma iki 4,95, jei neklystu. Geriau būtų nepiktnaudžiauti su vaistų dozėmis pačiai, nes taip galima tik sau pakenkti. Ramiai išlaukite v…

    Nestumo pirmo trimestro TTH norma - iki 2,5.
    Nesilaukiant norma iki ~4,2-4.5.