Bendras kraujo tyrimas: kaip jį perskaityti? (130)

Gydytoja moteriai ima kraują iš venos Alexander Raths | Shutterstock.com

Bendras kraujo tyrimas – bene dažniausiai atliekamas pirminis tyrimas, skirtas sveikatos būklei įvertinti.

Šis tyrimas padeda nustatyti įvairias patologijas ir ligas, pavyzdžiui, anemiją, rodo infekcijas, leidžia identifikuoti, ar uždegimas yra virusinės, ar – bakterinės kilmės, parodo kraujo ligas, sutrikusį kraujo krešėjimą ir kt.

Gydytojai ne visuomet interpretuoja tyrimų atsakymus, tad verta žinoti, ką kurios analitės reiškia.

Leukocitai (WBC)

Leukocitai – imuninės sistemos atspindys. Jų pokyčiai parodo infekcijas ir uždegimus, tačiau jeigu imuninė sistema nusilpusi, leukocitų net ir sergant gali nepadaugėti. Būtent dėl šios priežasties dažnai tiriami 5 klasių leukocitai (leukocitų atmainos) – neutrofilai, limfocitai, eozinofilai, monocitai ir bazofilai. Šias atmainas svarbu tirti dėl to, kad bendras leukocitų kiekis gali būti nepakitęs, o limfocitų sumažėjimas gali reikšti virusinę infekciją. Neutrofilai liudija apie bakterinį susirgimą.

Leukocitų norma: 4,0–8,0 x 10⁹/l.

Eritrocitai (RBC, ERY)

Eritrocitai – gausiausia kraujo ląstelė. Eritrocitų kiekis gali sumažėti dėl perteklinio skysčių vartojimo, o padidėti – jei audiniams trūksta deguonies, dėl deguonies dehidratacijos, sergant inkstų policistoze, taikant steroidinį gydymą, inkstuose esant piktybiniam navikui ir kt.

Eritrocitų norma: moterims – 4,1–5,1, vyrams – 4,5–5,9 x 10¹²/l.

Hemoglobinas (HB, HGB)

Hemoglobinas – baltymas, esantis eritrocituose, viena svarbiausių kraujo struktūrinių dalių. Hemoglobinas iš plaučių į kitus audinius perneša deguonį, anglies dvideginį ir kitas dujas. Esant žemam hemoglobino kiekiui organizmui sunku atlikti šias gyvybines funkcijas, kyla hipoksija.

Hemoglobino norma: moterims – 120–150, vyrams – 140–175 g/l.

Hematokritas (HCT)

HCT parodo, kiek procentų viso kraujo sudaro eritrocitai. HCT didėja didėjant eritrocitų kiekiui, todėl galima įtarti ligas, analogiškai pasireiškiančias kintant eritrocitų lygiui.

HCT norma: moterims – 35–47, vyrams – 40–52 %.

Vidutinis eritrocito tūris (MCV)

Jei asmuo serga geležies stokos anemija, sumažėja eritrocitų dydis. Tai parodo vidutinio eritrocito tūrio rodiklis. Tiesa, mažakraujystė gali atsirasti ir dėl folio rūgšties, ir vitamino B12 trūkumo: tokiu atveju kraujo tyrimo ataskaitoje aukštesni MCV ir MCH.

MCV norma: 82–98 fl.

Vidutinis eritrocitų hemoglobinas (MCH)

Vidutinis eritrocitų hemoglobinas – tai santykis tarp hemoglobino koncentracijos ir eritrocitų skaičiaus. MCH rodo, kiek viename eritrocite yra hemoglobino, o, kaip minėta, MCH pokytis sutampa su MCV: vienam indeksui didėjant, didėja ir kitas, ir atvirkščiai.

MCH norma: 26–31 pg.

Vidutinė hemoglobino koncentracija eritrocite (MCHC)

MCHC padidėja retai, o sumažėja sutrikus hemoglobino sintezei. MCHC pokyčiai rodo sunkią žmogaus būklę. Tiesa, kartais gali pasitaikyti ir šios analitės matavimo klaidų.

MCHC norma: 310–370 g/l.

Eritrocitų pasiskirstymas pagal dydį (RDW)

RDW rodiklis rodo skirtumą tarp didžiausio ir mažiausio eritrocito. Eritrocitų dydis pakinta dėl kelių pagrindinių priežasčių: anemijos, geležies preparatų vartojimo (tuomet didžioji dalis eritrocitų būna maži arba normalaus dydžio), dažnai perpilant kraują.

RDW norma: 11,6–13,7 %.

Trombocitai (PLT)

Trombocitai – smulkios, kraujo krešėjimą užtikrinančios ląstelės. Fiziologinė trombocitozė gali pasireikšti dėl streso, fizinio krūvio ar pastojus. Trombocitų kiekiui sumažėjus pasireiškia kraujavimas iš nosies, dantenų, gali atsirasti hematomų. Ženklus trombocitų kiekio sumažėjimas gali rodyti kraujo, kepenų, vėžinius susirgimus. Trombocitų kiekis padidėja retai, pavyzdžiui, organizmui reaguojant į išorinį ar vidinį kraujavimą.

Trombocitų norma: 130–400 x 10⁹/l.

Vidutinis trombocitų tūris (MPV)

Paprastai jaunesni trombocitai yra didesni, o jiems bręstant MPV mažėja. Tromobocitų tūrio pusiausvyrai sutrikus galima įtarti sunkias ligas.

MPV norma: 7,4–10,4 fl.

Neutrofilai (NE)

Neutrofilai – pati gausiausia leukocitų (maždaug 60–70 proc.) klasė. Jaunesni neutrofilai vadinami lazdeliniais, o subrendę – segmentuotais. Segmentuoti neutrofilai vyrauja organizmui trūkstant folio rūgšties, vitamino B12. Neutrofilų padidėjimas gali rodyti bakterinę infekciją, piktybinę arba jungiamojo audinio ligą, infarktą, įspėti apie audinių traumas, apsinuodijimą sunkiaisiais metalais. Neutrofilų sumažėjimas pasireiškia retai. Pagrindinės to priežastys – virusinė infekcija, geležies, folio rūgšties, vitamino B12 trūkumas.

Neutrofilų norma: 1,5–4,5 x 10⁹/l.

Limfocitai (LY)

Limfocitai – tai imunitetą formuojančios ląstelės. Jos sudaro iki 30 proc. visų leukocitų. Dažniausiai limfocitų kiekis padidėja dėl virusinės infekcijos, kokliušo, lėtinių infekcijų (tuberkuliozės, bruceliozės, sifilio). Limfocitų kiekis gali sumažėti dėl sukios virusinės infekcijos (pavyzdžiui, gripo, hepatito, ŽIV), po chemoterapijos ar spindulinio gydymo kurso, dėl cinko stygiaus, baltymų netekimo, vartojant imunitetą slopinančius vaistus.

Limfocitų norma: 1,0–4,5 x 10⁹/l.

Monocitai (MO)

Monocitai sudaro 5–10 proc. visų leukocitų. Jie suaktyvėja prireikus nukenksminti toksinus, dalyvauja formuojantis antikūnams, citokinams. Monocitų lygis didėja sergant tuberkulioze, sifiliu, esant lėtiniam uždegimui, paratifinės infekcijos atveju, sergant leukemija, turint navikų. Padidėjęs monocitų lygis reiškia, kad asmuo sveiksta.

Monocitų norma: 0,05–0,75 mg x 10⁹/l.

Eozinofilai (EO)

Eozinofilai sudaro 1–4 proc. visų leukocitų. EO padidėja pasireiškus alergijai, ypač medikamentinei, esant parazitinei infekcijai, sergant odos ar jungiamojo audinio ligomis, esant antinksčių nepakankamumui.

Eozinofilų norma: 0,03–0,44 mg x 10⁹/l.

Bazofilai (BA)

Bazofilai veikia vykstant greitoms alerginėms reakcijoms: jų lygis kur kas padidėja kilus alerginei reakcijai po tam tikrų medikamentų ar maisto vartojimo. Bazofilų lygis sumažėja sergant reumatoidiniu artritu, turint opų virškinamajame trakte, pasireiškus uždegimui. Bazofilai gali visiškai išnykti dėl patirto streso, ovuliacijos, nėštumo, ūmios infekcijos, antinksčių hiperfunkcijos.

Bazofilų norma: 0,01–0,25 mg x 10⁹/l.

Kitos netipinės ląstelės (LUC)

Netipinių ląstelių padaugėja pasireiškus virusinei infekcijai, sergant leukemija, ypač kai sumažėja neutrofilų. LUC lygis gerokai pakyla perpylus kraują.

LUC norma: 0–0,4 10 ^ 9/l.

Naujausi komentarai

 1. Rasytė12
  Rasytė12 prieš 3 sav.

  Evuka parašė:
  Aš turiu du biomedicinos mokslų diplomus,o Jūs?

  Tai jus teigiate,kad tikrai yra virusinė infekcija? Ech. Turiu ir aš diplomų,bet gal nesigirsiu kaip jūs. Mandagiau yra patyleti ir nediagnozuoti ligų nematant paciento. 🙂 Jeigu jūs kaip teigiate medike,tai manau žinote,kad vien bkt neužtenka vertinant 🙂
  Jūs darote diagnozes internetu. O aš žmoniśkai siūlau neiti pas tikrą gydytoja o ne laido riteri 🙂

 2. Evuka
  Evuka prieš 3 sav.

  Rasytė12 parašė:
  Tai jus teigiate,kad tikrai yra virusinė infekcija? Ech. Turiu ir aš diplomų,bet gal nesigirsiu kaip jūs. Mandagiau yra patyleti ir nediagnozuoti ligų nematant pa…

  Kurioje vietoje aš DIAGNOZAVAU?parašiau kažkur ligos pavadinimą?mažiau kabinėkitės prie žmonių jeigu nuotaikos neturit;)

 3. Idomu31
  Idomu31 prieš 3 sav.

  Evuka parašė:
  Kurioje vietoje aš DIAGNOZAVAU?parašiau kažkur ligos pavadinimą?mažiau kabinėkitės prie žmonių jeigu nuotaikos neturit;)

  Ten tik procentinė išraiška nežymiai padidėjus/sumažėjus . Skaitinė reikšmė normos ribose, tai jokios reikšmės toks padidėjimas/sumažėjimas neturi , joks gydytojas to net neakcentuotų . Net jei ir buvo kažkoks virusas , tai jo gal net nepajuto.
  O cholesterolį reiktų tvarkyti.

 4. Evuka
  Evuka prieš 3 sav.

  Idomu31 parašė:
  Ten tik procentinė išraiška nežymiai padidėjus/sumažėjus . Skaitinė reikšmė normos ribose, tai jokios reikšmės toks padidėjimas/sumažėjimas neturi , joks gydytojas …

  Tai žinoma kad padidėję nedaug ir gali absoliučiai nieko rimto nereikšti,bet žmogus klausė kas tai per rodikliai,aš pasakiau ką reiškia,o toliau gydytoja viską pasakys

 5. Rasytė12
  Rasytė12 prieš 3 sav.

  Idomu31 parašė:
  Ten tik procentinė išraiška nežymiai padidėjus/sumažėjus . Skaitinė reikšmė normos ribose, tai jokios reikšmės toks padidėjimas/sumažėjimas neturi , joks gydytojas …

  Pagaliau kažkas labai gražiai ir aiškiai paaiškino