Gausus prakaitavimas nėštumo metu (42)

Nėštumo metu gausesnis prakaitavimas tiek dieną, tiek ir naktį pasitaiko itin dažnai. Jį lemia hormonų lygio svyravimas, padidėjęs kraujo tūris, svoris ir kiti veiksniai.
Ką daryti, kad prakaitavimas nėščiosios pernelyg nevargintų?
Prakaitavimo nėštumo metu priežastys
- Hormonų lygio pokyčiai. Nėštumo metu kintantis hormonų kiekis sukelia daugybę nepatogumų, įskaitant ir kūno temperatūros pokyčius bei su tuo susijusį prakaitavimą.
- Suintensyvėjusi kraujotaka. Nėštumo metu moters organizme cirkuliuoja daugiau kraujo, todėl šilumos pojūtis gali būti dar intensyvesnis. Realus pavyzdys: iki trečiojo nėštumo trimestro pradžios jūsų kraujo tūris padidės nuo 40 iki 60 proc.
- Greitesnė medžiagų apykaita. Pagreitėjusi medžiagų apykaita taip pat gali būti gausesnio prakaitavimo priežastis. Nėštumo metu natūraliai sudeginama daugiau kalorijų, organizmas generuoja daugiau šilumos, nes ir kūnas dirba sunkiau.
- Svorio padidėjimas. Judant ir nešiojant papildomą svorį, gali prireikti daugiau pastangų tiems judesiams atlikti, ypač paskutinįjį trimestrą. Šios papildomos pastangos ir sukuria daugiau šilumos. Nėštumo metu pakinta ir kūno svorio centras, tad pastangos išlaikyti pusiausvyrą taip pat gali padidinti šilumos pojūtį.
- Oras. Leidžiant laiką lauke karštu, drėgnu oru, galite tikėtis dar gausesnio prakaitavimo, nes organizmo vėsinimui prireiks kur kas daugiau pastangų, resursų.
- Fizinė veikla. Nėštumo metu galite prakaituoti gausiau kai sportuojate, tvarkote namus, einate pasivaikščioti ar užsiimate kitomis labiau varginančiomis veiklomis.
- Nerimas. Prakaitavimas yra natūrali reakcija į stresą ir nervingumą. Taigi, jei nėštumo metu nerimaujate ar vargina nuotaikų kaita, galite stipriau prakaituoti.
- Liga ar infekcija. Peršalus, susirgus gripu ar kita liga / infekcija, padidėja kūno temperatūra, lemianti ir gausesnį prakaitavimą. Nėštumo metu moters imuninė sistema susilpnėja, tad įvairios ligos „kimba“ labiau.
- Hipertiroidizmas (skydliaukės hiperfunkcija). Nėštumo metu skydliaukės aktyvumo padidėjimas, nulemtas hormoninių pokyčių, taip pat gali lemti aukštesnę kūno temperatūrą ir prakaitavimą. Pernelyg suaktyvėjusi skydliaukė gali padidinti širdies susitraukimų dažnį, sukelti gausų prakaitavimą ir kitus simptomus.
- Vaistų vartojimas. Prakaitavimu pasireiškia kai kurių vaistų (pavyzdžiui, nuo pykinimo nėštumo metu) šalutinis poveikis.
- Maistas ir gėrimai. Aštrus maistas, alkoholis ir kofeinas taip pat gali sukelti prakaitavimą, todėl kai kurių produktų gali tekti atsisakyti ne tik dėl vaisiui daromos žalos, bet ir dėl prakaitavimo.
Kuriuo nėštumo laikotarpiu prakaitavimas taps gausiausias?
Pagausėjęs prakaitavimas yra normali organizmo reakcija viso nėštumo metu ir pogimdyviniu laikotarpiu. Tačiau labiausiai prakaitavimas vargina pirmąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrus.
Vos užsimezgus naujai gyvybei, t. y. pirmąjį nėštumo trimestrą, pagausėjęs prakaitavimas kaip tik gali tapti vienu pirmųjų nėštumo požymių. Pirmąjį trimestrą prakaitavimą labiausiai nulemia hormonų pokyčiai ir suintensyvėjusi kraujotaka.
Kai kurios moterys nuo gausaus prakaitavimo antrąjį nėštumo trimestrą kiek pailsi.
Tačiau prakaitavimo epizodai tikrai pasikartos, ypač jei į trečiąjį nėštumo trimestrą įžengsite per karščius.
Tyrimų duomenimis, maždaug 35 proc. moterų nėštumo metu ir po gimdymo vargina karščio bangos.
Gausiai prakaituoti po gimdymo – taip pat visiškai normalu. Tai vienas iš būdų kūnui atsikratyti skysčių, sukauptų nėštumo metu. Vėlgi dėl hormonų pokyčių po gimdymo gali suintensyvėti naktinis prakaitavimas.
Ką daryti, jei nėštumo metu prakaituojate labai gausiai?
Hormonų lygio svyravimų ir organizmo atsako į tai reguliuoti negalime, todėl visiškai sustabdyti prakaitavimo neįmanoma. Tačiau yra keli veiksmingi būdai, ko galima imtis, kad prakaitavimas vargintų mažiau:
- Gerkite daug vandens, kad išlaikytumėte skysčių, kuriuos prarandate prakaituodamos, balansą;
- Dėvėkite lengvus, orui laidžius drabužius, pasiūtus iš natūralių audinių;
- Drabužius sluoksniuokite, kad sušilus būtų galima nusirengti viršutinį sluoksnį;
- Kasdien maudykitės vonioje arba po dušu: tai padės atsigaivinti, suteiks žvalumo;
- Naudokite geros sudėties antiperspirantą;
- Naudokite oro kondicionierių arba ventiliatorių;
- Stenkitės vartoti kuo mažiau maisto produktų ir gėrimų, kurie didina kūno šilumą ir prakaitavimą;
- Rankinėje nešiokitės drėgnų kūdikių servetėlių, kad, kai pasijusite suprakaitavusi, galėtumėte greitai atsivėsinti;
- Apsipurkškite veidą, kūną vėsiu vandeniu arba ant kaktos palaikykite vėsų, drėgną kompresą;
- Stenkitės nepriaugti per daug svorio. Kuo daugiau papildomų kilogramų sukaupsite, tuo labiau vargins karščio bangos ir gausiau prakaituosite.
Kaip įveikti naktinį prakaitavimą nėštumo metu?
Naktinis prakaitavimas nėštumo metu yra ne šiaip sau nemalonus, bet ir trukdo miegoti, lemia vartymąsi, pabudimus, kartais net prireikia keisti naktinius drabužius bei patalynę.
Jei siekiate efektyviau kovoti su naktiniu prakaitavimu nėštumo metu ir po gimdymo:
- Dėvėkite ploną, laisvą pižamą;
- Naudokite tinkamą patalynę. Drėgmę išgarina ir vėsinantį efektą suteikia patalynė iš grynos medvilnės, tencelio arba lino, o poliesteris, šilkas ar flanelė yra prasti pasirinkimai;
- Miegamąjį vėsinkite oro kondicionieriumi arba ventiliatoriumi;
- Vakare prieš miegą atverkite langą, kad į kambarį skverbtųsi šviežias, vėsus oras;
- Jei prakaituojate labai gausiai, pasitieskite ploną rankšluostį ar kelis rankšluosčius: juos pakeisti ir išskalbti lengviau, nei kaskart pervilkti visą patalynę;
- Dieną gerkite daug skysčių: tai padės kompensuoti prakaituojant naktį netektų skysčių kiekį;
- Prieš miegą negerkite karštų skysčių, nevalgykite aštraus ar prieskoniais gausiai gardinto maisto.
Prakaitavimas nėštumo metu: kada reikėtų kreiptis į gydytoją?
Nors prakaitavimas nėštumo metu – dažnas reiškinys, patartina apie jį pasikalbėti su gydytoju. Jis nustatys, ar simptomai yra susiję su nėštumu, ar galimos kažkokios rimtesnės patologijos.
Turėtumėte kreiptis į gydytoją, jei pasireiškia šie simptomai:
- Niežti visą kūną, ypač jeigu nėra bėrimo;
- Temperatūra šoktelėjo iki 38 °C ir daugiau;
- Pasireiškė dehidratacija ar kiti ligos simptomai;
- Svaigsta galva, alpstate;
- Dėl prakaitavimo jaučiatės labai nepatogiai;
- Gausus prakaitavimas vis dar vargina po kūdikio gimimo praėjus 6 sav. ar ilgiau.
O gal purškiama tokios pat firmos bandėt?