Gripas nėštumo metu (50)

Gripas – ūminė virusinė kvėpavimo takų infekcija, plintanti lašeliniu būdu per orą. Tai sezoninė liga: daugiausia susirgimų kasmet fiksuojama žiemą bei ankstyvą pavasarį.
Vaikai, senyvi žmonės ir nėščiosios priskiriami pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms, todėl gripo prevencijai ir jų gydymui skiriama daugiausia dėmesio.
Nustatyta, kad jei gripu užsikrėtė nėščioji, ligos eiga gali būti kur kas sudėtingesnė, sergama ilgiau ir siekiant sumažinti komplikacijų riziką, ligones dažniau prireikia hospitalizuoti.
Pasaulio sveiktos organizacija (PSO) yra pateikusi išvadą, jog nėščios moterys nepakankamai dėmesio skiria gripo prevencijai. Pagrindinė prevencinė priemonė yra skiepai.
Peršalimas ar gripas: kaip atskirti?
Nemažai žmonių vis dar maišo gripo ir peršalimo simptomus, todėl gydymas pradedamas pavėluotai.
Gripo simptomai:
- Staiga šoktelėjusi, aukšta (>38 °C) temperatūra;
- Sausas varginantis kosulys;
- Gerklės skausmas;
- Galvos skausmas;
- Raumenų skausmas, „kaulų laužymas“;
- Šaltkrėtis;
- Bendras silpnumas.
Susirgus gripu daugelis šių simptomų pasireiškia staiga ir vienu metu.
Peršalus ligos simptomai atsiranda ne iškart: pirmiausia pradeda skaudėti gerklę, po to pradedama čiaudėti, sloguoti, atsiranda kosulys. Peršalus temperatūra pakyla nežymiai – iki 37 °C, tačiau jos gali ir nebūti.
Gripo nėštumo metu gydymas
Įtariant gripą labai svarbu gydymą pradėti nedelsiant: taip sumažėja gydymo trukmė ir komplikacijų rizika.
Gydant gripą įprastai skiriami:
- Antivirusiniai vaistai. Gripas gydomas dviem vaistais: oseltamiviru ir zanamiviru. Duomenų apie šių vaistų poveikį nėščioms ir žindančioms moterims nėra, tačiau pirmenybė skiriama oseltavimirui, nedidinančiam vaisiaus apsigimimų rizikos.
- Karščiavimą mažinantys vaistai. Pirmojo nėštumo trimestro metu būtina mažinti >38 °C ir aukštesnę temperatūrą antipiretikais. Vaistai nuo temperatūros sumažina vaisiaus nervų sistemos defektų riziką. Nėštumo metu labiausiai tinka paracetamolis.
- Slogą, kosulį, kitus ligos simptomus lengvinantys vaistai. Nėščiajai susirgus gripu reikėtų lengvinti ir ligos simptomus: vartoti atsikosėjimą skatinančius, nosies užgulimą, gerklės skausmą mažinančius vaistus. Dėl vaistų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku, nes ne visi vaistai tinkami nėščiosioms.
- Tinka ir naminės priemonės. Svarbu gerti kuo daugiau skysčių, skatinančių prakaitavimą, tinka kai kurios vaistažolių arbatos ir pan.
Pajutus gripo simptomus būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Savo nuožiūra jokių vaistų nereikėtų vartoti. Išimtis – karščiavimą mažinantys vaistai. Karščiavimas nėštumo metu, ypač nėštumo pradžioje yra pavojingas, todėl reikėtų skubiai „numušti“ aukštą temperatūrą.
Gripo komplikacijos nėštumo metu
I-asis nėštumo trimestras: galimi gripo padariniai
- Savaiminis persileidimas;
- Priešlaikinis gimdymas;
- Vaisiaus augimo sulėtėjimas;
- Vaisiaus žūtis.
Mokslininkai vis dar tiria gripo poveikį vaisiui, tačiau jau yra žinoma, kad, motinai susirgus gripu pirmajame nėštumo trimestre, padidėja apsigimimų rizika. Dažniausia nėščiosioms persirgus gripu I-ąjį nėštumo trimestrą pasitaiko šios vaisiaus raidos anomalijos:
- Nervinio vamzdelio defektai;
- Lūpos ir gomurio defektai (pavyzdžiui, kiškio lūpa);
- Hidrocefalija;
- Įgimtos širdies ydos;
- Aortos vožtuvo atrezija/stenozė;
- Skilvelių pertvaros defektai;
- Virškinimo trakto defektai;
- Galūnių defektai (sumažėjimas).
II-asis nėštumo trimestras: galimi gripo padariniai
Susirgus gripu II-ąjį nėštumo trimestrą didėja priešlaikinio gimdymo rizika, galimi nedideli vaisiaus vystymosi sutrikimai.
III-iasis nėštumo trimestras: galimi gripo padariniai
Persirgus gripu III-iąjį trimestrą gali pakisti vaisiaus vandenų kiekis, dėl to didėja vaisiaus vystymosi sutrikimų rizika. Taip pat viena iš galimų komplikacijų – placentos pažeidimas.
Gripo komplikacijos nėščiajai
Gripas nėščiajai gali sukelti įvairias širdies ir plaučių komplikacijas, ligas.
Paskutinį nėštumo trimestrą, persitvarkant organizmo sistemoms ir didėjant kraujo tūriui, gripas nėščiajai pavojingesnis dėl sunkesnės eigos ir kitų infekcijų imunitetui nusilpus.
Gripo profilaktika nėštumo metu
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja visas nėščiąsias ir nėštumą planuojančias moteris skiepyti gripo vakcina. Inaktyvuotos vakcinos yra saugios tiek motinai, tiek ir vaisiui.
Mamai pasiskiepijus dar nėštumo metu, imunitetą gripo virusui maždaug iki 3-iojo gyvenimo mėnesio įgyja ir naujagimiai.
Gripo vakcina galima skiepyti 6 mėn. ir vyresnius kūdikius bei vaikus.
Pasiskiepyti rekomenduojama ir visiems asmenims, turintiems glaudų kontaktą su nėščiąja (vyrui, vyresniems vaikams, kitiems namiškiams).
Jeigu su paracetamoliu kris temperatura, tai viskas ok, tuomet nereikia Tamiflu. Bet jeigu bus 38C arba didesne ir nekris, tuomet geriau Tamiflu nei auksta nekrintanti temperatura, kuri vaikuciui pavojingesne, nei Tamiflu.