Skilvelių pertvaros defektas (SPD) vaikams (195)
Skilvelių pertvaros defektas (SPD) – tai širdies ydos tipas, kai pertvaroje tarp kairiojo ir dešiniojo širdies skilvelių aptinkama skylutė, mažesnė už pusę aortos skersmens. Dėl šio tipo ydos vystosi širdies nepakankamumas. Dažniausiai ši patologija nustatoma iškart po gimimo (30,5 proc. visų širdies ydų).
Pro skylutę iš kairiojo į dešinįjį skilvelį teka deguonies prisotintas kraujas. Jis susimaišo su deguonimi neprisotintu krauju, tad padidėja spaudimas į plaučius.
Pagal skylutės diametrą SPD skirstomas į mažą ir didelį.
Mažas skilvelių pertvaros defektas
Jei SPD yra mažas, skylutė per kelerius metus gali išnykti, tad vaikas dažnu atveju nejaus jokių simptomų, nebūtina riboti jo fizinės veiklos. Būtina tik reguliariai stebėti, ar yra neprogresuoja.
Didelis skilvelių pertvaros defektas
SPD laikomas dideliu, jei skylutė tarpskilvelinėje pertvaroje yra didesnė už pusę aortos skersmens. Dėl krauju prisotinto ir neprisotinto kraujo maišymosi ženkliai padidėja spaudimas į plaučius, todėl širdis dirba intensyviau negu turėtų. Kūdikiams, kurių SPD yra didelis, sunkiau kvėpuoti, valgyti, maitintis, jie priauga mažiau svorio, todėl prireikia širdies operacijos.
Skilvelių pertvaros defekto simptomai
- Išblyškusi oda;
- Dažnai besikartojančios peršalimo ligos;
- Dusulys;
- Greitas nuovargis;
- Dažnas širdies plakimas;
- Širdies ritmo permušimai;
- Priepuoliai, kurių metu virpa prieširdžiai;
- Mažėjanti kūno masė.
Skilvelių pertvaros defekto priežastys
SPD yra įgimtas vystymosi sutrikimas ir gali pasireikšti kartu su kitomis širdies ydomis;
Taip pat SPD gali pasireikšti po miokardo infarkto arba vaikui patyrus didesnę traumą ir kt., kai pažeidžiami širdies vožtuvai.
Skilvelių pertvaros defekto diagnozavimas
Ši širdies yda paprastai diagnozuojama stetoskopu išgirdus širdies ūžesį. Įtariant SPD atliekami išsamesni tyrimai: rentgeno tyrimas, elektrokardiograma, echoskopija, zonduojama.
Kaip minėta, jei skylutė maža, gydymas nereikalingas. Tačiau, nepriklausomai nuo to, ar operuojama, ar ne, svarbu užkirsti kelią infekciniam endokarditui – vidiniame širdies sluoksnyje arba širdies vožtuvuose esančių bakterijų ar grybelių sukeltai ligai.
Skilvelių pertvaros defekto gydymas
- Gydymas medikamentais. Pirmiausia SPD gydomas vaistais, kurie leidžia širdžiai greičiau prisitaikyti prie didesnio krūvio.
- Operacinis gydymas. Jeigu didelis SPD laikui bėgant nesumažėja, reikia atlikti operaciją, kurios metu užsiuvama skylutė. Įprastai operuojami 3–5 metų vaikai, bet jei širdies yda labai didelė, greitai vystosi širdies nepakankamumas, todėl operacijos prireikia jau pirmaisiais kūdikio gyvenimo metais. Širdies ydų operacijos yra gana sudėtingos, nes tenka prijungti dirbtinės kraujotakos sistemą, tačiau daugeliu atvejų yra veiksmingos: po jų pagerėja vaiko būklė, jis priauga daugiau svorio.
- Kateterinis SPD gydymas. Tai alternatyva chirurginiam gydymui. Jis taikomas vyresniems nei 1 metų pacientams.
Skilvelių pertvaros defekto komplikacijos
Negydant SPD galimos šios komplikacijos:
- Širdies nepakankamumas;
- Skilveliniai ritmo sutrikimai, keliantys pavojų vaiko gyvybei;
- Plautinė hipertenzija;
- Infekcinis endokarditas;
- Ydos ilgai negydant plaučių kraujagyslėse atsiranda ryškių negrįžtamų pakitimų. Tokiu atveju operacijos atlikti negalima, tad gali būti taikomas tik simptomus lengvinantis gydymas.
Jeigu vaikas turi kokių nors širdies sutrikimų, reikia reguliariai konsultuotis su kardiologais: tik taip galima užkirsti kelią gresiančioms komplikacijoms.
Ar domejotės kaip gelėjo atsirasti ta skylutė? Mano vaikas turi, nemažėja kolkas, bet dabar nusiskundimu sveikatos nėra..