Nerimas nėštumo metu (176)

Nerimas nėštumo metu Prostock-studio | Shutterstock.com

Dauguma moterų, ypatingai laukiančių pirmojo kūdikio, daugiau ar mažiau nerimauja: dėl gimdymo, dėl būsimo kūdikio sveikatos ar dėl to, kaip jis pakeis šeimos gyvenimą.

Kodėl nėštumo metu jaučiamas nerimas?

Nerimauti nėštumo yra įprasta ir normalu, kadangi tiek nėštumas, tiek naujagimio atėjimas į pasaulį patys savaime yra reikšmingi įvykiai, o kur dar po jų sekantys gyvenimo pokyčiai.

Nerimo nėštumo metu priežastys yra skirtingos: vienos moterys nerimauja dėl paties nėštumo fakto, pavyzdžiui, jeigu nėštumas buvo neplanuotas. Kitas gąsdina jų sveikatos būklė (ypač jeigu nėštumas nėra labai lengvas ir kamuoja stiprus pykinimas, pasireiškia nėščiųjų anemija, diabetas ar kt.), besikeičiantis kūnas. Trečios svarsto, ar jos sugebės tinkamai pasirūpinti naujagimiu, kaip pasikeis jų santykiai su vyru arba kaip vaiką priims vyresnieji broliukai bei sesutės.

Nerimą nėštumo metu sustiprina pasikeitusi hormonų koncentracija, padidėjęs moters jautrumas, miego stoka (ypač nėštumo pabaigoje, kuomet dėl fizinių kūno pokyčių gerokai suprastėja nėščiosios miego kokybė), dažnai prastesnė fizinė savijauta, juntamas nuovargis, silpnumas ir pan.

Kaip numalšinti nėštumo metu kylantį nerimą?

Siekiant jaustis ramiau reikėtų, visų pirma, pagalvoti apie nerimo priežastis. Pavyzdžiui, jeigu nerimaujate, nes jaučiate gąsdinančius arba jums nesuprantamus simptomus, susijusius su jūsų ar besivystančio vaikelio sveikata, nėštumo eiga, būtinai nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

Dauguma nėštumo metu juntamų ir nerimą galinčių sukelti simptomų (pavyzdžiui, nugaros skausmas, pilvo skausmas arba maudimas, pasunkėjęs kvėpavimas ir kt.) yra visiškai normalūs, susiję su kūne vykstančiais pokyčiais. Nepaisant to, verčiau vieną kartą pasikonsultuoti su gydytoju, nei valandų valandas kamuoti save, o kartu ir mamos emocijas puikiai jaučiantį vaikelį.

Jeigu negalite įvardinti konkrečių nerimo priežasčių, nerimas kyla dėl jūsų emocinės būsenos arba natūralių kūne vykstančių pokyčių, pabandykite pasinaudoti šiais, daugeliui būsimų mamų padedančiais patarimais:

  • Domėkitės jūsų kūne vykstančiais pokyčiais, gimdymo eiga, naujagimio auginimo ypatybėmis. Skaitykite knygas, straipsnius, žiūrėkite laidas, lankykitės paskaitose, užsiėmimuose. Daugelis nėščiųjų jaučiasi geriau ir ramiau įgavusios daugiau žinių.
  • Reguliariai lankykitės pas gydytoją ir nebijokite klausti jus neraminančių klausimų.
  • Užsiimkite mėgstama veikla: skaitykite knygas, megzkite, gaminkite maistą, darykite bet ką, kas padeda užsimiršti ir nukreipti mintis.
  • Ieškokite paramos: pasikalbėkite su vyru, šeimos nariais, draugėmis. Jei norite išlikti anonimiška, išbandykite „Tėvų Darželio“ forumą.
  • Mankštinkitės – ilgi pasivaikščiojimai, joga nėščiosioms ne tik stiprina kūną, bet ir padeda atsipalaiduoti.
  • Paišlaidaukite nėščiųjų masažui arba paprašykite vyrą pamasažuoti nugarą – jam tai bus puiki proga padaryti ką nors malonaus jums ir judviejų vaikeliui.
  • Nuolat priminkite sau, kad moterys vaikus gimdo jau milijonus metų ir jūsų kūnas žino, ką daryti.

Kada reikia kreiptis į gydytoją dėl nerimo nėštumo metu?

Nerimas nėštumo metu yra normalus tol, kol jis neužgožia kitų emocijų, netampa labai didele ar net visa apimančia gyvenimo dalimi ir kol gebate pati su juo susitvarkyti.

Į gydytoją (visų pirma, šeimos arba jūsų nėštumą prižiūrintį) reikėtų kreiptis, jeigu nerimas labai pablogina jūsų fizinę ir emocinę savijautą, menkina gyvenimo kokybę, kenkia jūsų santykiams su aplinkiniais. Pasikonsultuoti su specialistais būtina, jeigu „paprastas“ nerimas ima stiprėti ir virsta panikos atakomis arba jeigu juntate depresyvias nuotaikas.

Rizikos faktoriai, galintys paaštrinti nėštumo metu juntamą nerimą:

  • Prieš tai (nebūtinai nėštumo metu) pasireiškusios panikos atakos, depresija ar kitos psichikos ligos, sutrikimai;
  • Artimiesiems nustatytos panikos atakos, depresija ar kitos psichikos ligos, sutrikimai;
  • Neplanuotas ir/arba nepageidaujamas nėštumas;
  • Sudėtinga nėštumo eiga;
  • Prieš tai buvęs nėštumas ir/arba gimdymas buvo komplikuotas;
  • Sudėtingi, įtempti santykiai arba skyrybos su kūdikio tėvu;
  • Finansinės problemos;
  • Įvairios nelaimės, netektys.

Gydytojas, atsižvelgęs į jūsų simptomus, jų intensyvumą, dažnumą, pasiūlys galimus sprendimo būdus. Daugeliui moterų pakanka pokalbio su specialistu arba savitarpio pagalbos grupių lankymo, dienos ir mitybos režimo sureguliavimo.

Labai retais ir labai sudėtingais atvejais gali prireikti vaistų, tačiau juos vartokite tik gydytojui paskyrus: ne visų vaistų vartojimas yra suderinamas su nėštumu.

Susiję straipsniai

Gausus prakaitavimas nėštumo metu

Nėštumo metu gausesnis prakaitavimas tiek dieną, tiek ir naktį pasitaiko itin dažnai. Ką daryti, kad prakaitavimas nėščiosios pernelyg nevargintų?

Kaip sumažinti pykinimą nėštumo metu?

Pykinimas - nėštumo simptomas su kuriuo susiduria didžioji dalis besilaukiančiųjų. Pasinaudokite išbandytais būdais, padėsiančiais jaustis geriau.

Nemiga nėštumo metu: ar ji kelia pavojų ir ką daryti?

Nemigą nėštumo metu lemia hormonų ir fiziniai kūno pokyčiai, nėštumo nulemti negalavimai ir kt.

Naujausi komentarai

  1. grubinskov
    grubinskov prieš 3 m.

    Aaa3 parašė:
    Dar tik pati pradzia beveik 5 savaites ,ne jaugi tai bus visa nestuma

    Čia atrodo toks žmogaus būdas. Jūs gal ir dėl kitų dalykų nerimavot dar iki nėštumo? Jūsų vietoje pasidaryciau vitaminų - mineralų tyrimą yra endemik, 27eur pazesit ko trūksta, pagersit ir dėl savęs.

  2. User has not uploaded an avatar
    Vardene001 prieš 2 m.

    Sveikos. Ar kuri nors patyre baisu nevaldoma nerima pastojus? Kur atrodo visos emocijos tik apie nerima kad kazkas blogo nutiks su sveikata ir pan. Ar kam nors hormonai issauke toki dalyka? Kaip susitvarkete?

  3. 35mama
    35mama prieš 2 m.

    Vardene001 parašė:
    Sveikos. Ar kuri nors patyre baisu nevaldoma nerima pastojus? Kur atrodo visos emocijos tik apie nerima kad kazkas blogo nutiks su sveikata ir pan. Ar kam nors horm…

    Sveiki! man tikrai pasireiškė jau pačioj nėštumo pradžioj, tik aš nesupratau, kad tai nerimas. Nemiegojau, verkiau, nieko nenorejau daryti, tik gulėjau lovoj ir bukai spoksojau serialus, kai porai savaičių gavau biuleteni tipo dėl pykinimo. Penktą mėnesį net trim savaitėm liepė namie būt, nes prie nemigos prisidėjo dar ir nežmoniškas pilvo pūtimas su skausmais, net vaistai negelbėjo. Nuėjau pas psichologę kartą per savaitę, pasikalbėjom dėl baimių, dėl kontrolės praradimo {čia jau mano charakterio trūkumas}, gyvenimo pasikeitimų. Tuo pačiu pasinaudojau proga gyventi lėtai, mankštintis ryte, pasilepinti vonia, masažu, padaryti kvėpavimo pratimus... gaila, kad grįžus į darbą vėl viskas suprastėjo, ypač sužinojus, kad leliukas turi problemų, o ir stebintis personalas labai nemalonus, vis gasdina vietoj to, kad nuramintų, pasakoja blogiausius variantus, kurie gali nutikti... tai laukiu, kada išeisiu dekretinių, kad vėl leisti sau lėtai mėgautis diena, o tai po darbo tik vallgyt ir miegot, nes jau beveik aštuntas mėnuo, tai nuvargstu greitai. Parašykit, kaip jums sekasi tvarkytis.

  4. Lina7
    Lina7 prieš 1 m.

    Aš tai į masinius susibūrimus irgi skirtingai žiūriu dabar ir per pirmajį savo nėštumą, kuomet nieko nebijojau. Dabar bijau mamų su darželiniais vaikais, kai jau žinau, kad vaikai pastoviai darželiuose serga ir jis yra didelė virusų sankaupa.

  5. User has not uploaded an avatar
    EglėZa prieš 1 m.

    Sveikos, būsimos ir esamos mamytės turiu labai keista situacija, laukiuosi pirma karta, viskas kaip ir gerai, laukiam labai lėliuko su vyru, bet mane kankina mintys, kad man kažkas nutiks, pasidarys bloga, pradės pykint, negaliu nei pas manikiūrininkę nueit, nei į kokia procedūra, neseniai baigiau mokslus, buvo labai daug streso, nežinau kas gali įtakot tai, nes tikrai eau pozityvus žmogus, o kai kažkur būnu ir ateina tos blogos mintys, tai sunku jas nuvyt, ar gali hormonai net iki tiek davest? Dėl kūdikio kažkaip ramu man, visus tyrimus pasidarėm, bet dėl šitu paniku negaliu ramiai gyvent, gal kuriai taip buvo? Geriu magnį, vit d, atlikau visus tyrimus d vit trūksta, geležies, bet viska vartoju.